Léto 1863. Konfederace se dere na sever do Pensylvánie. Odborové divize se srocují, aby jim čelily. Po tři dny se u Gettysburgu střetávají dvě velké armády a osud jednoho národa visí na vlásku. Tento film, natočený na skutečných místech bitvy a plný autentických detailů, vás vtáhne do žáru nejkrvavější bitvy na americké půdě. Historie ožívá na plátně ve skvělých bitvách, stejně jako osobní dilemata, motivace a obavy jejich vůdců. Tom Berenger, Jeff Daniels, Martin Sheen, Stephen Lang, Sam Elliott, Richard Jordan a další hrají klíčové role v tomto velkolepém eposu natočeném podle knihy oceněné Pulitzerovou cenou "Andělé smrti" Michaela Shaary. (Magic Box)

Koly

Nebýt všech těch typicky amerických keců, dojemného salutování a vyznávání úcty, mohl být film klidně o hodinu kratší. Na druhou stranu jde o skvěle udělaný válečny film a bitva o Little Round Top patří k tomu nejlepšímu, co jsem měl možnost ve válečných filmech vidět. ()

Woody77

Klobuk dole co sa tvorcom podarilo pred 20.rokmi natocit! Film o najkrvavejsej bitke v dejinach Americkeho kontinentu. Divak sa moze zoznamit s vojakmi ako Unie tak aj Konfederacie a prezit s nimi sialenstvo a nezmyselnost celeho tohto konfliktu. Tazko je si predstavit ze skoro kazdý 13. vojak mal amputovanu koncatinu no bohuzial je to tak.Ludske utrpenie a 970 000 obeti tohto konfliktu tak znie vypocet oslobodenia cernochov z otroctva! Vrchol filmu pre mna bol Pickettov útok. 90% Kamkoli se obrátil zrak, bylo vidět pušky, šavle, chlebníky, lidská těla a kosti letící ve vzduchu nebo narážející na zem, která se pod námi třásla jako by ji rozechvívaly podzemní otřesy. — Voják Kemperovy divize, která díky odstřelování ztratila na 500 mužů ()

Mrkvič

Uf, dosti vyčerpávající a podrobné vyprávění o jedné slavné bitvě. Těch detailů o konfliktu, kde kdo z jakého směru šel a takřka i to, za který strom se kdo konkrétně schovával, je bohužel až až. Slabším momentem jsou některé aspekty akčních scén, kdy (hlavně velitelé skupin) tak legračně pobíhají a mávají šavlemi, jako kdyby křepčili na nějaké vesnické zábavě. Vůbec ty tisíce komparsistů se občas chovájí "zvláštně", ale netroufal jsem si říci, zda záměrně a nebo to pár jedinců občas odfláklo, když si říkalo, že jsou stejně mimo záběr - ale chápal bych i záběr a skutečné chování pár jedinců při takovém střetu. Je i škoda, že se z tak dlouhé filmu divák nedozví takřka nic o občanské válce. Hlavním tématem je tu to, že proti sobě bojovali přátelé, bývalý spolubojovnící a někdy snad i bratři. ()

Ravi

Pokud hledáte zfilmovanou vynikající historickou válečnou rekonstrukci, právě jste ji našli. Co do věrnosti době, dobovým vojenským i jiným zvyklostem, lidem i prostředí je tenhle film dost možná nejlepším, co jsem kdy viděl. Čtyřhodinový epos o válečných operacích roku 1863 poblíž malého městečka Gettysburg je věrnou komplexní rekonstrukcí bez účasti rušivých civilních vlivů. Jediné co bych filmu vytkl, je většinou skvělá hudba, ve které jsem ale postrádal výraznější dramatické motivy. Nečekejte žádný akční nářez, ani dojemný film. Je to zcela bez emocí perfektně natočený a zahraný film, kde neexistují ti zlí, ani ti dobří. Patos je zde přítomen jen tolik, kolik ho přísluší jednotlivým charakterům a době. Nevzpomínám si, kdy (a jestli vůbec) naposled jsem viděl tak dobrý americký historický válečný film. 100% = 5/5 ()

Sir-Filip

Tak tenhle 4,5 hodinový film mě opravdu uchvátil!!! Konfederace nebo Unie? "Gettysburg" Vám neříká, kdo je na správné, a kdo na špatné straně. Nechává to čistě na Vás. Na obou válčících stranách byli lidé hodni obdivu. Velkolepě pojatý televizní film, který dle mě nemá v této souvislosti (jde o televizní film) žádnou mě známou obdobu. Nikdy jsem neviděl tak propracovaný film o jedné jediné bitvě. // Snímek Vás nejprve seznámí s výchozí situací na bojišti, posléze taktikou obou armád a teprve poté dojde k samotné bitvě. Tím Vám vlastně umožní svést ji spolu s hlavními postavami. Přestože mi rozum zůstává stát nad taktikou tehdejších bitev (pomalá chůze v šiku, kde byli vojáci jako živé terče), bylo to prostě tak a je důležité to tak i chápat. Pro mě nejfamóznější scénou bylo zahájení posledního útoku konfederace v pátek 3. července. (je historickou ironií, že bitva skončila 3. července - den před dnem nezávisloti) Záběry na v řádách umístěná polní děla, která pálila v krátkých sekvencích za sebou na yankeeské postavení, to byl neskutečný zážitek. K tomu všemu ještě skvělá hudba Randyho Edelmana. Tohle se prostě moc povedlo!!! "ENJOY IT !!!" ()

Vitoraz

Co se týče výpravy,obsazení a bojových scén nemá film chybu.Bohužel je tady jedno velké ALE-tolik národního patosu nikde jinde neuvidíte,každá druhá věta obsahuje slovo bůh,národ nebo svoboda.Na film pro televizi to není špatné ale taky ne dobré. ()

Maynard.

Kdyby v tomhle neuvěřitelně dlouhým filmu hrála jiný muzika, dal bych 5 hvězdiček. Ale vzhledem k tomu, že i při těch fakt vostrejch záběrech útoků hrajou smyčce jak někde na svatbě, tak to uplně ztrácí na amtmosféře. Jinak obdivuju množství komparsistů a spousty děl a pušek. Na tomhle se rozhodně nešetřilo. O týhle bitvě sem už viděl dva dokumenty, ale tohle je čistokrevnej a myslím, že i věrohodnej film. Taková rekonstrukce nejkrvavější bitky na území USA. Se všemi těmi generály, plukovníky a jejich rozhodování to působí skutečně věrohodně a myslím, že to takle i bylo. Jediný, co mi na týhle válce odjaktěživa přijde divný, tak je taktika boje. Tady má obrovská armáda překonat cca míly do kopce proti brutální palbě děl a pušek. A místo toho, aby borci utíkali přikrčeně nahoru, tak si poslušně vykračujou na smrt bez jakýhokoli krytí nebo zrychlení. Vím, že se to takle dřív dělalo, ale kurňa proč? ()

Hopper

Film v megastopáži s hviezdami nižšej svietivosti natočený podľa skutočnej udalosti. Fakt je ten, že orientácia v snímke nie je jednoduchá najmä pre jedincov ktorí v občianskej vojne USA nie sú úplne orientovaní a ľahko môže vzniknúť až pocit neprehľadnosti. Inak pre fanúšikov žánru a historického obdobia povinnosť. ()

ondrula

Tak jsem se zase těšil, že se podívám na dobrej film o občanský válce a vzhledem k tomu, že tu má hodnocení 80%, jsem ani nepochyboval, že si smlsnu. Zprvu mi to přišlo takový nějaký rozvleklý a velitelé tam furt jen sáhodlouze žvanili o taktice, načež jsem zjistil, že film má neuvěřitelných 261 minut a že to tedy bude sakra dlouhý. Pak se mi začaly srát titulky, ale dobrý, furt jsem to ještě bral. Potom ovšem nastoupily první bitevní scény a to už jsem ale fakt nemohl. Natáčely se asi na srazu válečných nadšenců, protože takový klid a nezúčastněnost komparzu, kolem kterýho se bojovalo a umíralo, svištěly kulky a bouchaly granáty, to jsem ještě neviděl; žádnej stres z války, týpci stojí uprostřed bitevní vřavy, 20 metrů on nich střílí salvami nepřítel a oni si v klidu nabíjí flintu a ani je nenapadne se přikrčit. Opravdu otřesný, musel jsem to vypnout. Následně jsem si stáhl Návrat do Cold Mountain, abych si spravil chuť, protože to je skutečně atraktivně natočená válka. ()

Dragonlanc

Vcelku dobrý film a mohol by byť ešte oveľa lepším: stačilo by ho skrátiť na polovicu a vyhodiť odtiaľ všetky tie zbytočné "vlastenecké" keci a radšej sa viac venovať realizácii jednotlivých bojových scén, ktoré vyzerajú ako by ich predvádzala banda amatérskych dobrovoľníkov pri nejakých historických hrách (niečo podobné na podobnej úrovni som videl pri rekonštrukcii bitky pri Slavkove alebo pri obliehaní Bratislavy Napoleonskými vojskami - kopa kriku, streľba naslepo s množstvom dymu a "mŕtvy" vojaci ležiaci na zemi, obzerajúci sa naokolo a debatujúci o tom, kam pôjdu najbližšie na pivo). ()

gonga

Natočeno bez chuti a zápachu. Dost mě překvapilo, že protivníci se k sobě chovali takřka jako přátelé, akorát se mezi sebou zabíjeli...film na mě působil značně nevěrohodně mj. kvůli televizní výpravě, která je na něm dost znát zejména v bitevních scénách. Rád bych se podíval na podobný film, zhuštěný řekněme do 150 minut a s pořádným rozpočtem. ()

Eluin

Režisér Maxwell není žádný filmový guru. Z úspěšných titulů na nás osamoceně hledí právě Gettysburg, na který se po několika letech Maxwell pokusil navázat dost neúspěšných snímkem Bohové a generálové (který se odehrává ještě před bitvou u Gettysburgu). Zpracování filmu Gettysburg asi nesedne každému. Hned v úvodu je člověk doslova zavalen kupou informací, což může způsobit u lidí, kteří o průběhu konfliktu mezi Unií a Konfederací mnoho neví, silnou dezorientaci. Postavami se to ve filmu také jen hemží a délka přes 4 hodiny (!) Vám může narušit plány na páteční večer. Přes to všechno se vyplatí být trpělivý, protože tento film je podle mého názoru velmi zajímavý hned z několika hledisek. Předně bych zmínil takřka absenci velkého kýče a patetických projevů. Ano, podobné věci tu jsou, nicméně v míře snesitelné a hlavně - uvěřitelné. Tehdejší doba patrně podobným věcem skutečně přála. Dále mě velmi upoutala nestrannost, s jakou je podáván pohled na obě válčící strany. Sever tu není vylíčen jako "ti správní hoši, kteří osvobozují otroky" a zároveň Konfederaci nejste nuceni vnímat touto "plantážnickou" optikou. Nejlépe jejich boj asi vyjádřil jeden z velitelů zhruba v polovině filmu, kdy tehdejší situaci přirovnal ke členství v prestižním pánském klubu, které však Jihu po nějaké době přestalo vyhovovat. Jejich boj není (jen) bojem za otroctví, ale hlavně bojem patriotů, kteří mají silné pouto ke své zemi (hlavně kluci z Virginie) a moc se jim nelíbí, když jim direktivně vládne kdosi z Washingtonu. Zajímavá postava je role britského důstojníka, který byl ke Konfederaci vyslán na pozorování (Británie jistý čas politicky Konfederaci podporovala) a jeho rozhovory s generálem Longstreetem (kterého skvěle ztvárnil Tom Berenger). Ve filmu se objevují i další známí herci, tak například roli slavného generála Lee dostal Martin Sheen a plukovníka Chamberleina si zahrál Jeff Daniels. Velmi pozoruhodnou částí filmu jsou boje, kterých je pochopitelně celkem dost. Není to sice nějaké ultra-realistické (žádné odletující končetiny a té krve tam také zrovna moc není), což ale nevadí, neboť vše překonává skvělá kamera a vůbec celé velmi živé ztvárnění, které podle mého názoru sebelepší počítačová grafika nemůže nahradit. Ano, kompars je skvělý jak do kvality, tak i do kvantity, takový nástup vojsk Konfederace k finálnímu útoku sice trvá dlouho, ale divák má možnost vychutnat si tu slávu, naději, se kterou se "armáda trhanů" - jak se později této armádě trochu hanlivě kvůli stavu jejich výstroje přezdívalo - vrhá do klíčového střetnutí. A když plukovník Chamberlein zavelí svým "blue jackets" do útoku s bodáky - neboť náboje jaksi došly - tak je rovněž na co se dívat. Inu, podle mého názoru se jedná možná o nejlepší film z americké občanské války. ()

Hulk Hogan

Jen stěží najdete lepší film o americké občanské válce. Dlouhá stopáž rozhodně není na škodu, ačkoliv jsem si původně myslel, že tomu tak bude. Na druhou stranu, pro člověka, co se o dané téma absolutně nezajímá, to může být i docela nudný film. Pro mě se ale jednalo o velkolepý spektákl (s vynikající hudbou), který skvěle vykreslil toto období amerických dějin. ()

Enceladus

Dávno som nevidel poriadny vojnový film, v ktorom ide hlavne o ľudí a útrapy vojny, nie o oslavu vojny samotnej. Mnoho filmov sa snaží dostať do hĺbky a podstaty vojny, pričom mierne zabrdnú do filozofie, ale želaný efekt sa podarí iba navonok. V prípade Gettysburgu však 4-hodinová stopáž bola presne to, čo napomohlo odkryť zmýšľanie ľudí a absurditu vojny na obidvoch stranách barikády. Obrovské zástupy ľudí a neuveriteľné množstvo dobovej bojovej techniky len spríjemnili celkový pohľad na vec a zvelebili sledovanie aj po audiovizuálnej stránke. Zároveň veľmi oceňujem detailnosť bojov, neexistuje tu totiž trasúca sa kamera, ktorá by sa snažila zakryť jednoduchosť a nekvalitnosť boja, ale pasáže sú nad očakávania dlhé, znázorňujúce boj človek vs človek. Ani na chvíľu som nezapochyboval o nezmyselnosti, odvahe a utrpení. ()

perutman

Dobře a přesně natočených historických filmů je jako šafránu. Světlou výjimkou je film Gettysburg. O tom, že Američané umí svoji historii pořádně prodat se můžete přesvědčit prakticky na celém území USA. Je potom radost vidět to i na filmovém plátně. Historicky naprosto přesný snímek, plný autentických citátů, kterému nechybí napětí, ani drama, které je nejlépe vykresleno na vztahu Armisteada a Hancocka. Právě tento vztah naprosto vystihuje podstatu války Severu proti Jihu, kdy na obou stranách bojovali důstojníci, kteří kdysi válčili vedle sebe při válce s Mexikem. ()

0811

Jak slibuje dvd cover, jedná se v první řadě o jen těžko uvěřitelnou přehlídku monumetálních a špatně nalepenejch knírů a plnovousů. 4 hodiny filmu obsahujou 5 hodin patosu a 6 hodin strašný, dojemný hudby. Vzhledem k tématu konkrétní historický události se známym výsledkem, je určitě těžký natočit napínavej snímek, a proto předpokládám zajímavou vedlejší dějovou linku nebo dostatečně propracovaný postavy s hlubší stavbou a rozmanitostí charakterů. Bohužel dostávám ploše zahraný, plochý, uniformní postavy se směšně bezednou morální kvalitou, neubývající prazdnotu v nereálnejch dialozích a procítěnejch pohledech, díky čemuž necítim žádný sympatie k nikomu z hrdinů. Vlastně necítim vůbec nic. Kladem je tady jen velká výprava a hlavně odpadnutí únavnýho rozdělení stran na kladný a záporný, který by tenhle snímek poslalo ještě níž. ()