Texaský masakr motorovou pilou

The Texas Chainsaw Massacre

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2003, 98 min

• Jara.Cimrman.jr

"Nic ve zlým, ale jak často se v týhle prdeli střílejí holky do hlavy?" Věděl jsem do čeho jdu, nějakého toho škaredého maníka s motorovkou jsem už taky potkal a tak jsem byl zvědavý, jestli se budu bát. Odpověď se rychle našla - nebudu, není čeho. Mně to totiž přišlo spíš humorné, takže jediným důvodem, proč jsem to dokoukal, byla Erin v bílém tílku a těsných džínách. Ta se mi líbila tak, že jsem si přál stejně hodné příbuzné, jako byli ti, kteří ji dodali Leatherfacovi do sklepa. I já bych totiž uvažoval o jejím přeříznutí, ale motorovou pilu bych kvůli tomu nestartoval.(19.4.2017)

• Lavran

Masakr filmových kvalit, u kterého jsem se musel pobaveně usmívat. Ničím nepřekvapující, prvoplánovité, předvídatelné, pokoutně efektní a tradičně "vysmažené". Nejlepší postavou je šerif, který tolik citované heslo "pomáhat a chránit" vzal trochu moc osobně. Strašák Leatherface se zmenšil na obyčejného řezníka, který ani neudrží motorovou pilu v ruce. Pche!(4.8.2008)

V Texasu je nějak rušno. Koncem sedmdesátých let tam začal řádit v jedné mýdlové opeře vychytralý naftařský sukničkář J. R. Ewing, ještě o něco dřív se ovšem dívky v upnutých tričkách strachovaly o svůj život, když se po okolí proháněl psychopat s kanibalskou rodinkou po boku. Alespoň tak o události vypráví Marcus Nispel, stejně jako před ním legendární Tobe Hooper. Vycházel ze skutečného případu bývalého zaměstnance jatek, v jehož domě policie našla 33 obětí, které mimo jiné likvidoval i motorovou pilou. Hooper roku 1974 s ultralaciným hororem solidně zabodoval, Nispel vzal několik sympatických teenagerů a natočil současný módní horor. A dalo by se napsat, že jde o horor dvou polovin. Zatímco v první se daří slušně budovat atmosféru texaského horka a je velmi solidně natočená (kamerové filtry, nápadité úhly snímání, výborné představení vedlejších vyšinutých postav), druhá je jen připitomělým pobíháním ve tmě (ač třeba s démonicky osvícenou barabiznou). Sic nabízí, stejně jako první polovina zajímavé kulisy, už jen ale natahuje stopáž o propálenou naftu v zapnuté motorovce. Nebo co se do ní lije. Mordy mladých jsou slušné, ale často mimo hlavní pozornost kamery. Ač to samozřejmě v roce 2003 mohlo vypadat tak, že leckdo odvracel zrak. Mě osobně víc bavili (kromě mokrého trička Jessicy Biel) členové rodinky, u které byl zřejmě incest naprosto běžnou zábavou. Jsou totálně mimo, takže hlavní zabiják, který si přikrývá znetvořený obličej cizí kůží, je vlastně takové přerostlé dítě. Michael Bay je cítit!!(13.9.2015)

• pan Hnědý

Původní Texas Chain Saw Massacre ze 70. let byla exploatace, hra s divákem, kdy se násilné scény neodehrávají přímo před námi, ale v našich myšlenkách - Hooperům perfektní úmysl výborně fungoval, Nispelův remake je jiný - všechno násilí zobrazuje. Úchylný, psychopatický Exploitation / Hixploitation v zmrazující atmosféře. Našláplá řezanina Michaela Baye v podání Marcuse Nispela. Vše hororově krásně naservírováno a prostřeno - přeji dobrou chuť’. ******* POMA tenhle kousek odkopl jako špinavého psa, mě Leatherface napíchl zádama na hák a připravoval motorovku.(28.2.2012)

No je to docela napínavý a má to slušnou atmosféru, ale ten konec je takový ve stylu klasické teenagerské vyvražďovačky. Navíc byla hrozná ta scéna na konci, kdy Jessica Biel odjížděla s tím miminem pryč a jak na ně vyběhnul bezruký Leatherface. Tahle scéna měla asi diváka vyděsit, ale mě to přišlo teda dost zbytečné.(10.6.2005)

• - Eric Balfour, predstaviteľ Kempera, dodáva: „Pri tomto filme sa chceli dostať až do vašich hláv a zanechať v nich aspekt napätia. Vôbec nechceli vyrobiť snímku presiaknutú krvou, aj preto je na tomto filme najstrašnejšie to, čo nevidíte. Samozrejme, že obsahuje aj krv a sekanie - ale najhroznejšie sú skutočne veci, ktoré neočakávate.” (2-Xtreme)

• - Poslední den natáčení se Eric Balfour svlékl donaha, hodil šaty štábu a odešel pouze v baseballové čepici. (Kulmon)

• - Jessica Biel, predstaviteľka Erin, o filme hovorí: „Nevidíte veľa rozsekaných častí tiel alebo krvi a vnútorností a podobne. Ide skôr o citovú, psychologickú hrôzu, než sekanie tiel. V tom je nové spracovanie podobné s originálom. Odlišuje sa teda len v tom, že je modernejšie, štýlovejšie a vyzerá nádherne.” (2-Xtreme)