Texaský masakr motorovou pilou

The Texas Chainsaw Massacre

Texaský masaker motorovou pílou

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2003, 98 min

Bezútěšnost prostředí zapadákova, kde člověk zastaví snad pouze pokud se mu porouchá auto, jsem cítil mnohem intenzivněji při sledování originálu, nicméně jistou dávku atmosféry Nispelův snímek má. Zdařilý je casting, představitelé místních buranských a primitivních obyvatel jsou opravdu nechutní a svojí vizáží a chováním dodávají snímku na působivosti. Ale zatímco při sledování Hooperova originálu jsem prožíval hrůzu, zděšení a znechucení z Leatherfaceovy rodiny, z toho panoptika úchylných kreatur, u Nispelova filmu se podobně intenzivní pocity nedostavily. Některé scény vypadaly sice efektně, ale působily dost nelogicky a závěrečná honička si neodpustila stokrát omletá klišé. Leatherface v Hooperově filmu byl pro mně uvěřitelnou postavou, podivín se značně zvrhlým koníčkem, ten Nispelův se oháněl motorovkou až příliš, takže jeho chování působilo nepřirozeně a mimo realitu. Asi proto jsem se nebál, hlubší prožitek se nedostavil a Nispelův snímek se tak v mých očích stal pouze jednou z mnoha teenagerovských vyvražďovaček.(17.7.2004)

Jeden z mála filmů, u kterých jsem myslel, že mi opravdu hrábne. Naprosté odříznutí od normálního světa, uvěznění v realitě plné brutality a karikatur, nesnesitelné napětí a fakt, že je to natočeno podle skutečné události - díky tomu všemu jsem měl po filmu hodně dlouho co dělat, abych se skutečně uklidnil...(5.12.2003)

Neni to tak moc brutalni jak tu kazdej pise, lekacek tu taky moc neni, obcas krev a vetsinou kdyz se do nekoho reze nebo tak neco, tak se kamera odkloni, ale presto to je velmi solidni horor. Sice me to nijak zvlast nevystrasilo, ale prijemne vam z neho nebude, protoze atmosfera je fakt prvotridni. Navic kdyz je to podle skutecne udalosti. A par scen je skutecne nechutnejch. Povedlo se obsazeni, ani ne tak pubertaku, to je klasika (holky z kozama, frajirci), ale hlavne obyvatele Texasu, horsi sebranku uz snad dat dohromady nemohli. A i kdyz herci celkem prehravaj (hlavne pubertaci), tak jsou v pohode. Samozrejme, ze se film nevyhnul klasickejm klise, ale ani mi to nijak zvlast nevadilo a skvele jsem se bavil. Jen by to trochu chtelo zkratit uvod. Slabsich 5*.(25.8.2005)

• Jara.Cimrman.jr

"Nic ve zlým, ale jak často se v týhle prdeli střílejí holky do hlavy?" Věděl jsem do čeho jdu, nějakého toho škaredého maníka s motorovkou jsem už taky potkal a tak jsem byl zvědavý, jestli se budu bát. Odpověď se rychle našla - nebudu, není čeho. Mně to totiž přišlo spíš humorné, takže jediným důvodem, proč jsem to dokoukal, byla Erin v bílém tílku a těsných džínách. Ta se mi líbila tak, že jsem si přál stejně hodné příbuzné, jako byli ti, kteří ji dodali Leatherfacovi do sklepa. I já bych totiž uvažoval o jejím přeříznutí, ale motorovou pilu bych kvůli tomu nestartoval.(19.4.2017)

• JohnnyD

Hlúpy a zbytočne naturalistický remake, postavený na troskách exploitation, s prvkami slasheru a thrilleru, proste to isté, čo Saw, Wrong Turn a desiatky ďalších hororov z posledných rokov. Niet filmu, kde by sa viac hodilo povedať, že sa príliš tlačilo na pílu. Jedna hviezda za hlavu Harryho Knowlesa.(5.9.2005)

• - Poslední den natáčení se Eric Balfour svlékl donaha, hodil šaty štábu a odešel pouze v baseballové čepici. (Kulmon)

• - Přestože tvůrci prohlásili, že je film natočen podle skutečných událostí, není to pravda. V Texasu nikdy nežil žádný vrah, ke kterému by bylo možné Tomase Hewitta přirovnat. Respektive nikdy nežil nikdo, kdo by v Texasu vraždil motorovou pilou nebo někdo, kdo by si pokrýval obličej kůží z mrtvol kvůli znetvořenému obličeji. Inspirací je pouze muž Ed Gein, kterému byly dokázány "pouze" dvě vraždy a znetvoření jejich těl. Zbytek filmu je jen fikce.[Zdroj: Enigma] (Claude Speed)

• - Remake hororu Texaský masaker motorovou pílou mal v úmysle nakrútiť režisér Michael Bay, od ktorého poznáte Pearl Harbor či Armageddon. Napokon však ostal iba pri produkovaní a režijnú stoličku prenechal debutujúcemu Marcusovi Nispelovi, ktorý dovtedy režíroval videoklipy napríklad pre Janet Jackson a Faith No More. (2-Xtreme)