Takže, pokud pohodlně sedíte, můžeme začít. Takto nás do příběhu vtáhne Liam Neeson, který v životopisném filmu Kinsey ztvárnil profesora Alfreda Kinseyho. Ten se v první polovině 20. století proslavil otevřenou studií lidského chování při té nejoblíbenější činnosti a lidské sexuality vůbec. Kinsey za svůj život vydal několik uznávaných publikací , které mezi tehdejší veřejností způsobily poprask svojí otevřeností a jednoduše tím, že všechno kolem sexu bylo v oné době velké tabu.

Kinsey: Jaká je Vaše nejoblíbenější poloha při milování ?
Dívka kolem dvaceti let: Ono jich je více?

Režisérem a scenáristou filmu je Bill Condon, známý díky filmu Bohové A Monstra (Condon za něj dostal Oscara v kategorii nejlepší adaptovaný scénář). Je také autorem scénáře k muzikálu Chicago. Kinsey si vás získá skvělým suchým humorem, neopakovatelným hereckým výkonem Liama Neesona, sugestivní hudbou a... Let´s talk about sex. Film už stačil získat po světě desítky ocenění a nominací na Globy, Bafta, Oscary, Golden Satelite Awards, Los Angeles Film Critics Association atd. (oficiální text distributora)

Lynn

Že je Amerika dodnes prudérní a puritánská ví každé malé dítě. Že ale až tak, to mě skutečně překvapilo. O to víc pak zaplať Pán bůh za profesora Kinseyho (skvělý Liam Neeson). Musím přiznat, že je to fascinující člověk, ale žít s ním muselo být asi dost těžké. BTW Sexuální život muže a Sexuální život ženy si po shlédnutí tohoto filmu musím rozhodně přečíst. ()

sportovec

Evropanství má mnoho silných, ale také řadu napadnutelných a slabých bodů. Důvěrné pohlavno patří mezi ně. Letos je to šedesát let od publikace Kinseyho zprávy. Nebyl sám, kdo toto tabu pomáhal bourat. Film, aniž by sklouzával do lascívnosti, v úrovni, která je v každém ohledu nad průměrem životopisného filmu, v zásadě přesně a výstižně přibližuje tento průlomový krok v jeho celostnosti: přednostech, ale i spíše v náznaku zachycených slabinách. Opakovaně musím ocenit umění maskérů filmu: oba protagonisté až neuvěřitelně mládli a stárli; bylo to naprosto věrohodné. I mne zaujala závěrečná sekvojová scéna; působila na mne přirozeně, vůbec ne "happyendově". Film určitě silný a znovuzhlédnutí hodný. ()

genetique

Neesona som v podobnej vyrovnanej úlohe už dávno nevidel. Čo sa týka zaujímavosti témy, čakal som niečo iné, ale nakoniec som z výsledkom spokojný. Niektoré situácie, ktoré bli vo svojej dobe neúprosnou pravdou, vyznejú dnes úsmevne. Preto obdivujem to, že tvorcovia našli optimálnu rovinu ako látku sfilmovať a aby film pôsobil tak ako pôsobil. Každému priekopníkovi a novomyšlienkarovi sa v počiatkoch svojho výskumu, či bádania nedostalo uznania. Galileiho dokonca za svoje výroky uväznili. Názor na Kinsey od vtedajšej verejnosti nebol výnimkou. Mohol by sa ale podobnú problematiku pokúsiť bádať v rôznych obdobiach ľudstva. Analýza sexuálneho života v takom stredoveku by mohla byť zaujímavá. 80%. ()

StarsFan

Zajímavý film, který mě zaujal hlavně svou teorií stupnice nula (silně heterosexuální heterosexuál) až šest (silně homosexuální homosexuál), podle které je ale málo lidí skutečně vyhraněných a většina se pohybuje - podobně jako je tomu i u jiných věcí - kdesi uprostřed. Za sexuální osvětu pana Kinseyho v Americe děkuji, jeho publikace bych si ráda přečetla, ale jinak mě tato 118-minutová sonda do jeho života nechává naprosto chladnou a to i přes výborného Liama Neesona v ústřední roli. Prostě na můj vkus bylo ve filmu od druhé poloviny trochu přepenisováno a převagínováno, zatímco emoce se kamsi vytratily. Škoda, škoda. Kinsey by se dal totiž určitě natočit s větší procítěností a méně dokumentárním stylem (viďte, pane Formane). ()

berg.12

Na kolik jsou 50 let staré výsledky Kinseyho výzkumu ještě dnes aktuální, vám spolehlivě poví stupnice vašeho vnitřního studu. A buďte si jisti, že na bodě 0 nezůstane. S citem a přitom bez přehnané korektnosti zpracované téma se spoustou silných míst a lehkým dokumentaristickým nádechem. Když se navíc Liam Neeson rozvzpomene na to, jak se má hrát, je film opravdu příjemným partnerem k rozhovoru. Ale zcela v duchu Kinseyho vědeckých intencí, odpovídá především na to, co je v sexu změřitelné. Jestli jde nakonec i o něco víc než jen cílené mechanické tření, si už musíte zodpovědět sami. ()

NinadeL

Film, který jsem si dlouho šetřila. A vyplatilo se. Vždycky je dobré si připomenout paradoxy americké demokracie, která vždycky byla, je a bude velmi pokrytecká. A nyní hurá na seriál Masters of Sex, neb statistika je radost. ()

Lavran

Vyrovnaný a výtečný snímek obdařený skvěle sepsaným a bohatým scénářem. Určitě ale ani dnes nebude pro všechny...:) ()

castor

Další z řady komplikovaných životů (jako dělaný spíše pro Formana), který, seč je výtečně zahraný i napsaný, mě nedokázal dostatečně vtáhnout do děje. Životní dráha muže, který byl svými vědeckými kolegy nepochopen a církevními kruhy odsuzován, se opírá zejména o herecké umění Liama Neesona, jenž přesvědčivě ztvárnil muže, považovaného za průkopníka moderní sexuologie. Jenže celý film, sic je chytrý i zajímavý, je spíše konzervativním, nikterak vybočujícím vyprávěním, které vás citově nepřipoutá ani neohromí!! ()

D.Moore

Nedá se říci, že by mě Kinsey překvapil. Čekal jsem, že bude dobrý. Ale že bude TAK dobrý? V to jsem jenom tajně doufal... Čtyři a půl a těším se, až se podívám znovu. ()

Davies182

Liam Neeson svým fandům na stará kolena stále raději dokazuje, že ještě nepatří do starého akčního železa. Třebas v 96 hodinách přitom může být sebedrsnější, nejvíce však stejně nadává v úvodu právě povedeného dramatu Kinsey, který za rok oslaví již dekádu. Ale jsou to vážně "sprostá" slova? Ne - tady se totiž rozpitvává sexuologie. Důvtipně, důkladně a hlavně bez překážejícího tabu. Takhle má vypadat zábavný životopisný film! ()

Phobia

Bohužel jsem neviděla konec a moc by mě zajímalo, zda profesor Kinsey dospěl až ke kopulaci se žlabatkami... Výborně obsazený a formálně byzchybně natočený film o tématice, která mě, starou frigidu, poměrně nudí. Ovšem skvěle pobavily některé prezentované předsudky - komediální složka si s tou vztahovou nijak nezadala. Takže nezapomeňte, pánové, jak praví Písmo: budete-li příliš často leštit bambus, přivodí vám samohana chudokrevnost a lepru, nejdřív vám upadne pohlavní úd a potom prdel! 59% ()

lesumir

Film ve mne nevyvoval nic vyjimecneho, hlubsi dojem postradam. Kdyby se nekdo za tyden zeptal, o cem to je, odpovim, ze o sexu, ale co dal? Zapomenu to... Dve hodiny se tahly hodne pomalu. ()

lamps

S Alfredem Kinseym bych se býval strašně rád setkal. Potkat člověka, který se ve svém oboru pohybuje s takovým neskrývaným zanícením a obětuje mu navzdory negativnímu ohlasu ze strany společnosti takřka celý život, to se poštěstí upřímně jen málokomu. A právě Condonův film na mě působil, jako bych si s Kinseym opravdu měl tu čest popovídat, jeho elán a zarputilé přesvědčení o prospěšnosti svého počínání se přenesli i na mě a ty dvě hodiny jsem slupnul stejně jako jedno vychlazené po celodenní túře. Neeson opět výrazně zabodoval a potvrdil svou hereckou extratřídu, ze zástupu podpůrných rolí je třeba zmínit kromě vždy skvělé Laury Linney ještě Williama Sadlera, na jehož neskutečnou úlohu se jen tak nezapomíná. Žít v minulosti více takových lidí jako Kinsey, tak snad chodíme v létě na ulici nahatí :-) 85% ()

Big Bear

Tenhle film doporučuji vidět všem, kteří sex neberou za sprosté slovo a hlavně těm, kteří si stále myslí, že se děti rodí ,,z pupíku'' nebo že je ,,nosí čáp''. Vždy jsem měl v úctě lidi, kteří viděli daleko dopředu. Kteří se nebáli, nestyděli a kteří díky této odvaze posouvali v dějinách měřítko lidského vědění. Ať už to byli astrologové, mořeplavci, vědci či v tomto případě entomolog-sexuolog :-). Ačkoliv sex jako takový i různé praktiky byly za doby Kinseye v USA běžně rozšířené, díky prudérnosti církve a všeobecného chápání morálky se o tom co se děje doma pod peřinami nemluvilo. Díky tomu věda sama o lidské sexualitě ještě těsně před válkou toho moc nevěděla a neuměla tak pomoci lidem a párům, kteří potřebovali pomoc sexuologů. Kinsey tedy tnul do živého a tento film je mu oprávněnou poctou. --- Ačkoliv se jedná o téma nadmíru ožehavé i v dnešních měřítkách, Condon se toho ujal se ctí a s otevřeností samotného Kinseye. Tím film celou dobu působí velmi normálně, upřímně a svěže. Měl jsem jen jednu krizi při líbací scénce, ale asi můj problém, protože na stupnici bych Kinseymu určitě nevyšel jako č.3 :-). Alfreda Kinseye si střihnul Neeson a působil stejně přirozeně jako dnes, když Albáncům co mu unesli dceru láme krky... Díky rozhovorům s muži a ženami a dotazníku, který si vedl se člověk u filmu i zasměje. Ve skutečnosti s vědomím zaostalosti všeobecných informací o sexualitě to ve skutečnosti moc k smíchu není. Některé části jsou zde dokonce citovány v komentářích. Film je zajímavý, jistě stálo za to jej natočit a připomenout tohoto odvážného vědce, který nesl světlo do tmářského světa nevědomí udržovaného v USA církvemi. Že bych ale měl z filmu nějaký silný prožitek, to se říci nedá. Zkrátka solidní průměr co stojí za vidění. Za mne jsou to tedy 3 žlabatky. * * * ()

Boogeyman

Nikdy jsem Neesona neměl rád a ve většině svých rolí mě velmi zklamal (mimo Schindlerova seznamu a pidiroličce v Gangy Ney Yorku), ale tady naprosto exceluje a celý film stojí především díky němu. V komediálnějších částech, kde lidstvo přirovnává ke svým oblíbeným Žlabavkám, kde šokuje své posluchače naprosto explicitními fotkami pohlavního styku, kde při rodinné večeři popisuje své dceři správné provádění masturbace atd. je Neeson naprosto okouzlující a peprné dialogy (které jsou i v dnešní době nepříliš stravitelné, co teprve tehdy) pronáší s tak bezelstným výrazem nadšeného vědce, že si ho okamžitě zamilujete. Naopak homosexuální scény působí syrově naturalisticky a až odporně, takže vás rychle vrátí na zem a přesvědčí vás, že koukáte na postavu s vlastním skutečným životem, ne na romantického hrdinu, který nechodí na záchod a nemasturbuje. On film působí na diváka podobně, jako asi Kinsey na veřejnost tehdy. Červenáte se, je vám to občas nepříjemné, ale přitom si uvědomujete, že jde o běžné věci…akorát se o nich nemluví. ()

Je.n.n.y

Jak často máte styk? - Dvakrát až třikrát. - Za měsíc? - Ne, za den. Jak často dosáhnete orgasmu? - Jedenkrát. - Denně? Ne. Jen jedenkrát. Zhruba před dvaceti lety. Seděl jsem na stoličce u piana a poslouchal jsem hudbu. ()

HAL

Těžko hodnocení filmu oddělit od hodnocení osoby o které tento film je... ale budiž, životopis je to poměrně standartního střihu a ač je natočený zručně a zajímavě, nejde se svým vhledem do Kinseyho osobnosti tak hluboko jak by mohl jít, tedy zůstanu na 8/10. S Kinseym samotným a jeho životními postoji ovšem souhlasím jednoznačně a bez výhrad... až je to zvláštní, netušit o něm vůbec nic, a najednou zjistit že už před sedmdesáti lety tento člověk říkal přesně to samé co já jsem postupně objevoval celý svůj dosavadní život. Škoda že i přesto jsou jeho názory stále tak moc tabuizované a odsuzované. ()

Vančura

Životopisná nuda, která svou režijní nedokonalost maskuje Kinseyho svatozáří - průměrnému divákovi, který o něm dosud v životě neslyšel, musí připadat Kinsey jako ryzí hrdina, který to těm bigotním Amíkům konečně natřel. Je až s podivem, že si této ikonické postavy západní vědy současná přesexualizovaná kinematografie všimla až v roce 2004 - dnešníma očima se Kinsey nutně musí jevit jako nefalšovaný sympaťák, který zatočil s americkou prudérií a nastolil podmínky pro nástup sexuální revoluce. Že je to pohled povrchní a zjednodušující je věc jiná - u tohohle typu filmů podle mě vůbec nejde o to zprostředkovat autentické myšlenky již nežijícího klasika a ukázat jejich nadčasovou platnost, ale o oslavné tanečky na hrobu mrtvé intelektuální celebrity, jejíž životní příběh se přežvejká divákům nepostiženým znalostí jeho díla, které je zde vedlejší - to podstatné je vyprávět další unifikovaný příběh o vzpouře modernity vůči tradici, což je ústřední téma celého západního umění od 19. století, a v pokleslé formě ho prodat divákům lačnícím po příbězích novodobých mučedníků - kteří pro svou pravdu skončili na pomyslném kříži - aby si doma na gauči kompenzovali vlastní přizdisráčství a mohli se falešně identifikovat s mýtizovanými pseudovzory, jako je třeba zde zmiňovaný Larry Flynt. Stačí se podívat na režijní filmografii autora a najít tam filmy jako Twilight, abych měl jasno - to nejlepší, co lze případným zájemcům o Kinseyho doporučit, je obloukem se téhle kravině vyhnout, a místo toho si od mistra něco v originále přečíst. I po těch letech je nemalá šance, že by to mohlo někomu rozšířit obzory, což se o tomhle zbytečném bijáku nedá říct ani omylem. ()

k212

Tak to předčilo má očekávání :-)) nebo vlastně ani ne - totiž ústřední dvojka Neeson-Linneyová navodila pocit spokojenosti už pár minut po začátku filmu. Ovšem ono lehké nadprůměrno je způsobeno také výtečným scénářem, který velmi zajímavě propojuje tři časové roviny, a dokonce i celkem nápadnou režií (což je celkem překvapení, poté co jsem se podívala na Condonovu krátkou brakovou režijní filmografii - pardon jedna vlastně už dvě vyjímky potvrzují pravidlo). Kinsey mě občas rozesmál, občas jsem kroutila nevěřícně hlavou, občas souhlasně pokyvovala a slzy na kahánku jsem taky měla - prostě život. I když jisté melodramatičnosti se film nevyhnul (a škoda, že se její obětí stal hezounký ženatý bisexuál v podání Petera Sarsgaarda). A střední část, kdy se "kupa výzkumníků" stává výzkumem sama o sobě je opravdu výtečná. ()

Snorlax

Neeson mě poprvé přesvědčil, že je celkem obstojný herec, nejen pohledný akční hrdina. Pochvalu si rozhodně zaslouží scénář, který mohl být povrchní, nebo lascívní, případně obojí, ale nestalo se tak a poměrně zábavně a s lehkým nadhledem vypráví příběh workoholika Kinseyho. Tu největší pochvalu si však zaslouží masky. Tahle branže filmového umění mě nikdy příliš neoslovovala, ovšem zde nelze nepostřehnout  naprostou dokonalost masek Kinseyho a jeho ženy. ()

Režisér pro finále Twilight ságy

Režisér pro finále Twilight ságy

01.05.2010

Eddie Murphy chce Oscara

Eddie Murphy chce Oscara

02.03.2009

V uplynulých letech sbíral spíš Zlaté maliny, ale očividně závidí zdánlivě odepsaným hvězdám jejich triumfální návrat (viz Mickey Rourke) a chce divákům dokázat, že umí hrát i ve filmech, v nichž se… (více)