Pád Třetí říše

• Německo Der Untergang (více)
Německo / Rakousko / Itálie, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternativní 149 min)

Předloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scénář:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (více)

20. července 1944 byl spáchán ve Vůdcově hlavním stanu "Vlčím doupěti" (Wolfsschanze), atentát na Hitlera. Z bezprostřední blízkosti zažila tuto událost jeho osobní sekretářka Gertraud "Traudl" Junge. Poprvé se tak otřásla půda pod nohama kdysi všemocného "Vůdce" a všichni z jeho bezprostředního okolí poprvé pocítili šok. O devět měsíců později se Hitler přesunul do svého prostorného systému bunkrů na území Nového říšského kancléřství v Berlíně. Rudá armáda v téže době přistoupila k jeho totálnímu obklíčení. 20 dubna slaví Hitler 56. narozeniny v kruhu svých věrných spolupracovníků a svého štábu. Eva Braunová už s ním také několik dní žije v bunkru. Himmler, Goering a stranické špičky se odsunuly do bezpečnějších částí Německa, zatímco Hitler nechce v žádném případě opustit své hlavní město. 29. dubna Rudá armáda obklíčila vládní čtvrť a odřízla ji od ostatního území Berlína, v jehož ulicích se bojuje o každý dům. Během této noci diktuje Hitler sekretářce Traudl Jungové svou poslední vůli a žení se s Evou Braunovou. Svatebními svědky jsou Goebbels a Bormann. 30. dubna zahájila ruská armáda boj o Říšský sněm (Reichstag). Hitler se rozhodl spáchat sebevraždu. Společně s Evou Braunovou se otrávili a jejich mrtvoly byly spáleny na zahradě říšského kancléřství. O den později otrávila Magda Goebbelsová ve spánku svých šest dětí. Pak odešli Magda a Joseph Goebbelsovi do zahrady a zastřelili se. I jejich mrtvoly byly spáleny. Přestože generál Weidling vydal rozkaz ke kapitulaci, v ulicích se bojuje dál... Film Pád Třetí říše vznikl na základě knihy osobní sekretářky Adolfa Hitlera Traudl Jungové "Bis zur letzten Stunde". Strhující herecký výkon Bruno Ganze v roli Hitlera, jen v samotném Německu přilákal do kin 6 milionů návštěvníků. (Česká televize)

Fiftis

Film „Pád tretej ríše" sa venuje ťažkej kapitole nemeckých dejín a získal si nesmierny záujem. Týmto filmom vytvorili režisér Oliver Hirschbiegel a producent Bernd Eichinger nemecký film roku 2004. Mohol by to byť jednoducho najdôležitejší film, ktorý bol kedy natočený o druhej svetovej vojne. Bruno Ganz, v úlohe Adolfa Hitlera, je proste senzáciou. Konečne nie je nemecký diktátor zobrazený v bezvýznamnom dokumente alebo inej satire, ale v skutočne konvenčnej dráme. Je vôbec možné zobrazovať Hitlera ako človeka? Je to únosné? Skoro žiadna iná nemecká produkcia v minulosti nedosiahla pri akejkoľvek premiére takýto ohlas, ako sa podarilo filmu Olivera Hischbiegela. O 156-minútový film, ktorý sa odohráva posledných 12 hodín v Hitlerovom vodcovskom stane, je stále veľký záujem. ()

Hunt

Hudba: Stephan Zacharias; Mnohé scény jsou často zbytečně natahované, bez potřebného vyzvění. Myslím, že zkrácení a správné sestříhání by filmu jen prospělo. Rozhodně výborný výkon Bruna Ganze. ()

Shakers

S odretými ušami dávam tu piatú, pretože proste Adolf. Mrzelo ma tomto filme hlavne to, že sa to dialo stále na jednom mieste a s dĺžkou, ktorú ma film, mi to prišlo miestami už trošku dlhé (by ma zaujímalo, čo je v troj hodinovom Director's cute). Každopádne atmosféra a celkový pohlaď na posledné hodiny Hitlera sú skutočne silne a pôsobivé! Predovšetkým Bruno Ganz je rozhodne najlepší Adolf, akého mate možnosť vo filme vidieť! 90% - 5* ()

Big Bear

Ale on Hitler měl fakt neskutečné charizma, které fungovalo skoro až do konce... To samozřejmě začalo vyprchávat zejména před zbytky velení, kdy Hitler nad mapou rozmisťoval divize, které už dávno rozmašírovaly pásy tanků Sherman a T34... Ohledně Hitlera samotného je zde dle mého zatím nejlépe zahrán ze všech válečných filmů, ve kterých se jej pokoušela celá plejáda herců napodobovat. Fajnšmekrům doporučuji, ty poslední dny v bunkru jsou opravdu depresívní záležitost. ()

Boogeyman

Hmm, první dvě třetiny docela nuda, pak už to bylo zajímavý! Ale jinak jsem čekal víc! Nejlepší ze všeho byl epilog, jako všude! ()

kyselina

Všechno, co se týká Magdy Goebbelsové, mě neuvěřitelně zajímá, protože její myšlenkové pochody mi jsou záhadou...možná ještě víc, než ty Hitlerovy. ()

Madsbender

Geniálny Bruno Ganz ako Adolf Hitler a skvelý Ulrich Matthes ako neskonale oddaný, no neúprosný a chladný, silne antipatický Goebbels v doprovode ďalších nemeckých hereckých špičiek. Jeden z najintenzívnejších zážitkov z filmov o II. sv. vojne. Malý priestor, veľké slová, ťaživá neúprosnosť fatalistického konca a nadživotné výkony. Politická inscenácia, pod ktorou sa chvíľami mierne trasie zem, a tak sa radšej uchýlila do bunkru. 80% ()

sheen

Mě se líbí filmy z obdoví druhé světové války, tímto počinem jsem byl plně uspokojen. Výborné zobrazení posledních dní Hitlerova života a jeho pohlavárů. ()

Aky

Mně zde nechybělo nic. Bruno Ganz byl Hitler, jak si ho představuji. Jestli se někdy jeho jednání zdá být příliš nelogické, tak já věřím, že Hitler zkrátka takový byl. Kdyby nebyl, nemohl by si sáhnout ani na své skvělé úspěchy, ani by neskončil tak tragicky, jak skončil. ()

Allien.9

Kontroverzní to ano, zároveň však dlouhé a přeceňované. A jiný jazyk než němčina film likviduje víc než Rusové Berlín. ()

misterz

Koniec jedného sna, koniec nacionálneho socializmu a to z prvého radu bunkra vodcu Tretej ríše. Veľké pozitívum snímku je psychologická vierohodnosť jednotlivých postáv. Ľudia v Hitlerovej blízkosti sa delili na dve skupiny. Jedni sa s ním chceli iba zviesť a priživiť sa na moci, druhí zase s jeho ideami boli tak zrastení, že pre ne dokázali aj zomrieť. Menšie výhrady mám k výberu pár hercov, niektorí mi k ich postavám typovo nepasovali. Bruno Ganz bol však excelentný, zvládol aj náročnú psychologickú stránku Hitlerovej postavy bez akéhokoľvek zaváhania, klobúk dole. Vo filme sa nachádza aj jedna veľmi silná, emotívna scénka, ktorú som si okamžite zaradil do mojej TOP 10 najemotívnejších scén - trávenie detí, nemohol som si pomôcť, keď ide o deti plačem ako malý. Naozaj, veľmi smutná a srdce drásajúca scénka, už nikdy viac ju nechcem vidieť. Okrem Ganza mi do snímku zapasovala aj Corinna Harfouch, predstaviteľka Magdy Goebbelsovej už nemohla byť vybraná lepšie, ako po fyzickej tak aj po hereckej stránke. Vo filme by sa síce našlo aj pár diskutabilných miest, ako napr. smrť Magdy Goebbelsovej - vo filme manželom zastrelená, v skutočnosti sa však sama otrávila, ale to sú len také drobnosti. Film hodnotím veľmi vysoko, k dokonalosti mu naozaj veľa nechýba, nádherná historická dráma. 89/100 ()

HAL

Poslední dny válečného německa jako nepříliš zábavná dějepisná lekce o veselém sebevraždění se většiny vysokých důstojníků Fašistického německa - film je bez snahy o hlubší vhled do tehdejší doby, morální soudy či emoční zapůsobení na diváka, jen čistá popisnost událostí. Paradoxně se ale kamera těm nejdůležitějším věcem vyhýbá, ať už je to první mírové setkání ruských a německých vojáků, příchod rusů do Bunkru a nebo, a to hlavně, sebevraždě samotného Hitlera a jeho ženy (přitom trávení Goeblesových dětí je ve filmu zobrazeno velmi detailně...). Sice je z filmu místy patrná snaha o citově silnou scénu, ale jediné myšlenky které ve mně vyvolal byly krutě cynické a vzhledem k dvou a půl hodinové délce je efektivnější a bohužel také zábavnější si o pádu třetí říše přečíst v nějaké knize. 5/10 ()

Satan

Děj začíná téměř u konce, kdy Berlín začíná být obléhán, ale ty 2 a půl hodiny jsou naprosto fantastické. Hodně mi to v některých chvílích připomnělo Schindlerův seznam. Hudba, výprava, scénář - vše vynikající a tohle všechno ještě převyšuje Bruno Ganz, což byl výkon hodný Oscara a jelikož mě dějepis není cizí a přímo 2. světová válka mě fascinuje, nemohu dát jinak, než plný počet. ()

Vančura

Zajímavý film, který stojí za vidění. Osobně jsem rád, že jsem se k němu dostal po letech od premiéry, kdy dávno vyšuměla mediální masáž, která tento film provázela. Jistě, zobrazení Hitlera je zde do jisté míry kontroverzní a sám jsem měl problém s tím, že je zde líčen jako stárnoucí nepochopený vizionář, který to vlastně myslel dobře, ale všichni ho zradili. Ovšem filmu nelze upřít jeho kvality, spočívající především v historicky věrné rekonstrukci zásadních událostí moderní historie. U některých scén mi nebylo moc do smíchu a některé jsem sledoval téměř bez dechu (vražda dětí vlastní matkou mnou hluboce otřásla, jakož i některé další momenty). Bezprostředně po zhlédnutí mi není dvakrát příjemně, ten film je totiž jistým zvláštním způsobem postavou Hitlera fetišisticky uhranutý, a podle mě je zcela správné konstatovat, že je zde Hitlerovi v podstatě skládán hold. Což by normálně bylo odsouzeníhodné, ale je nutné pochopit, že je to natočeno zčásti podle knihy Hitlerovy osobní sekretářky, osobní zaujetí a subjektivní stanovisko se tak proto tak nějak automaticky očekává. Za sebe dávám 4 hvězdy a už to asi nikdy nechci vidět. ()

mchnk

Nedávno jsem o tom přemýšlel, a dospěl jsem k závěru, že takovýmu psychopatickýmu hajzlovi, bych nikdy nevěnoval celovečerní film. Mně to stačilo, ve Vávrově filmu Osvobození Prahy, tam bylo to samé, jenže to byla jen několika minutová součást filmu. Vyřízenej psychouš v bunkru, se připravuje na smrt, ve stylu dávných diktátorů a krutých králů. Měli ho hodit davu a zbytek nechat supům a červům. ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST