Spider-Man 2

USA, 2004, 127 min (Special Edition: 135 min)

Režie:

Sam Raimi

Předloha:

Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)

Scénář:

Alvin Sargent

Kamera:

Bill Pope

Hudba:

Danny Elfman

Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Alfred Molina, Rosemary Harris, J.K. Simmons, Donna Murphy, Daniel Gillies, Dylan Baker, Bill Nunn, Willem Dafoe (více)

Tobey Maguire je tu opět coby Spider-Man, který jako jediný může zachránit New York. Skvělý fyzik, dr. Otto Octavius (Alfred molina), se nešťastnou náhodou promění v zuřivé, osmiramenné monstrum, Doc Ocka. Superinteligentní robot s chapadly na jeho zádech ovládá jeho mysl a nic nemůže zastavit práci na silném elektrickém zdroji. Město volá svého hrdinu na pomoc, ale Spidey nikde není! Být dál Spider-Manem je pro Petera Parkera (Tobey Maguire) téměř nemožné a on se musí rozhodnout, jestli opustí studium a lásku svého života, MJ (Kirsten Dunst). Jenže když Doc Ock unese MJ, aby se dostal ke Spider-Manovi, Peter Parker nemá jinou možnost. Vrací se zpátky do akce plné dobrodružství a vzrušení, jaké ještě sám nezažil. (Bontonfilm)

Miller

Za mě nejlepší homixárna, společně s jedničkoukou. Já prostě nemůžu odolat tomu šprtovi a jeho komičnosti. Velmi vtipný a zábavný homixový film . Tobey hraje obstojně, narozdíl od "Mary Jane". Navíc je to moje utlé dětsví a nostalgie na mě zde (jiank ne) působí. 82% ()

SpaceOdyseus

Fajn komiksovy film, kteremu strasne skodi debilni 'cringe' romanticka linka, zestarla akce a slabe finale. Jinak to je zabavne, vtipne se skvelou komiksovou iconografii. ()

Sayko

S druhým dílem přichází i více CGI efektů, avšak divák si na to tak zvykne, že to ani tolik nevnímá, kord při roku vydání 2004, éra počítačových efektů. Co se ale nezměnilo je příběh, ten je "našablonován" z dílu prvního. Hlavní záporák, M.J. a chrabrý pavoučí muž, který má výčitky svědomí kvůli popletení hlavy láskou, ostatně to už známe z jedničky. Enemákem je střihoruký Edward a ten je teda perfektní. Je dobře natočen, dobře zahrán, má skvělý hudební podkres a jde z něj prostě hrůza, to se povedlo. Overall se to zdá být docela jako patlanice, ale divák tohoto žánru patlanice rád. Proto to má taky úspěch, ne? ()

Pat.Ko

Spider-Man 2 je jedným z najlepších superhrdinských filmov vôbec. Svojou pôsobivosťou, skvelým scenárom a úžasnými hereckými výkonmi si zaslúži všetku pochvalu. Film dokáže vzbudiť silné emócie a ponúknuť vzrušujúce akčné scény. Tobey Maguire opäť raz exceluje vo svojej úlohe Spidermana. Jeho herecký prejav je presvedčivý a emotívny. Dokáže nám ukázať všetky vrstvy tejto ikonickej postavy - od vtipnej stránky až po jeho vnútorné konflikty a pochybnosti. Molina dokáže vynikajúco vyjadriť Octaviusovu postupnú zmenu z vedeckého génia na superzloducha, čo to pridáva na vážnosti filmu. Scenár filmu je veľmi dobre napísaný a ponúka nielen úchvatné akčné scény, ale aj silné emocionálne okamihy. Príbeh sa zameriava nielen na Spidermanove superhrdinské dobrodružstvá, ale aj na jeho vnútorné boje a osobné problémy. Režijné rozhodnutia Sama Raimiho prispievajú k napätiu a dramatickosti príbehu. Raimi tiež vie, ako vyvážiť akčné scény s momentmi humoru a emóciami. Je to skvelé pokračovanie prvého dielu (možno aj lepšie) a prináša ešte viac akcie a dobrodružstva. 10/10 ()

jasiska

Tieto komiksové veci mám hrozne rada a Spiderman patrí k mojím najobľúbenejším. Navyše táto dvojka je parádne urobená. ()

Prochy38

Propracovanější příběh, jiný záporák, jinak úplně stejné jako předchozí díl. Dobré efekty, sympatické obličeje a hromada zábavy. Nadšení. ()

venom14

Moná lepší než první díl.Efekty stále dobré a kamera bezchybná.Ale kdybych já měl takové schopnosti,tak asi celej den nezachraňuju lidi :-) ()

Savel

Zařivý příklad zdařilejšího pokračování....s perfektni rezii, napinavymi a chytrymi scenami, kterym vevodi herecky vykon Alfreda Molina (ne ze by Willem Dafoe byl spatnyú prekonal nejen jednicku, ale i pomyslnou hranici brakoveho komiksoveho zanru (i kdyz ne "komiksove reality")...diky tomu se ze Spidermana stala konecne pohadka i pro dospele....dalo by se rict, ze krvava scena s ozivlymi chapadly me az prekvapila svoji krutosti.......stejne tak vynikajici moment, kdy se ve smticim strepu odleskne tvar jeho obeti.......proste prekvapeni....snad pristi dil bude jeste temnejsi a priblizi se tak temne serii komixu, kde Spidy a Blade kosí upíry a s Ghost Riderem zase sbira z ulic fetaky.... ()

Wishkah

Ještě větší, dražší a přitom snad ještě víc umělé. Některé pasáže byly výborné, ale mnohdy mi to přišlo jako nastavovaná kaše. ()

Teabag

Z téhle série mi dvojka přijde jako nejlepší za což může především Alfred Molina. Jinak je to vcelku průměr: dobrá podívaná a hloupě patetický scénář. ()

Xavi6

Velice vyrovnaný výkon, který zde byl ztvárněn, podle mě aji možná lepší než jednička. Tyto filmy prostě zbožňuju, už v kině jsem se nad ní rozplýval. Perfektně navázaný děj, skvěle vybraný nový záporný hrdina, prostě hodně podobně srovnatelný výkon s jedničkou. ()

Hanes88

Pokračování, které je téměř stejně kvalitní jako jednička. Sympatický děj, kdy bojuje s tím, jestli má nebo nemá být Spidermanem. Hudba a efekty taky kvalitní, takže 75%. ()

J*A*M*A*L

Pro mě bezproblémově nejslabší Spider-Man.Neříkám, že byl špatný, ale nebyl dobrý nebo spíš kvalitní jako jednička a ani jako trojka.Možná také proto, že Spider-Man se svou kariérou na chvíli seknul a kvůli tomu tam byla docela těžká nuda, až do chvíle, kdy se konečně vrátil.Ale jinak zas tak hrozné nebylo, nebo spíš špatné to tak nebylo.67% ()

Paldiny

Jednotka pavúčieho muža viac naznačila ako ukázala, druhý diel je už ale iné kafe. Už retrospektívne titulky spracované do komiksu navnadia a zvyšok je len vysoko oktánová nálož, na ktorú v predošlom diely nezostal čas. Najväčším paradoxom zostáva, že sa oba diely od seba príliš nelíšia. Peter Parker stále miluje Mary Jane, bojuje so zločinom a snaží sa poznať sám seba, rovnako tiež hlavný padouch má rovnakú motiváciu, lenže najväčší progres je v uchopení. Raimi tentokrát dupol na plyn a kladie väčší dôraz na psychológiu postáv. Príbeh odsýpa bez zakopnutia a všetci zúčastnení dostanú toľko priestoru koľko im prísluší. Medzi hlavnými postavami to iskrí do prasknutia a zďaleka nejde o jediný prípad, kedy film zaútočí na citové zmysly, TOP scénka z metra a slza na krajíčku. Akcia je narozdiel od sterilnej jednotky napumpovanejšia a najmä veľkolepejšia. Neraz vyráža dych napätím (horiaci dom), dokonalým timingom (kaviareň) a zbesilosťou (už zmieňované metro). Výber zlosyna pre tento diel dopadol rovnako šťastnejšie, nie že by bol Dafoe nejak príšerný, ale jeho zelený muž mi prišiel príliš povrchná a lacná postavička. Octopus ide najmä do hĺbky ďalej čím je viac nebezpečnejší a zraniteľnejší zároveň. Po humornej stránke si dvojka tiež polepšila, najmä väčší priestor pre šéfredaktora denníka potešil. A síce pri sledovaní občas vyrušia drobnosti typu rozhovory s mŕtvymi či povinné moralizovanie, nejde však o také zlo, aké by mi túto jazdu výraznejšie znepríjemnilo. ()

Patrik256

Tržby v USA za první víkend: 88 156 227 $ (4152 kin) Náklady na výrobu: 200 mil. $ Náklady na reklamu: 50 mil. $ Ocenění: Oscar '04 - vizuální efekty; nominace: střih zvuku, mix zvuku BAFTA - nominace: vizuální efekty, zvuk ()

kitsuchan97

*9/10* O něco lepší jak první díl. Peter prožívá nelehké období, v němž musí vykonávat nejen své  superhrdinské povinnosti, ale také chodit do práce, školy a zároveň udržovat sociální vztahy se svým okolím. A jak se ukazuje, tolik aktivit nelze dlouhodobě zvládat na 100 %. Je proto zajímavé sledovat, jak Peter tápe mezi dvěma odlišnými světy a snaží se zjistit, kým vlastně je. Postava tak tímto dostává řádnou hloubku a diváci mají možnost s ní ještě více soucítit. V tomhle ohledu brilantně zvládnuté. V čem mě tento film rovněž mile překvapil byl hlavní záporák. Doc Ock v podání Alfreda Moliny byl naprosto perfektní - charismatická postava s úžasným designem i způsobem boje (chapadla jsou vždycky OP) a v mém případě se určitě jedná o nejvíce ikonického "padoucha", se kterým měl Spider-man v rámci filmových adaptací potyčky. Co se zlepšilo oproti prvnímu dílu byly vizuální efekty a samotné souboje - mnohem lepší choreografie i využívání prostorů města. Na druhé stránce mě trošičku mrzí uspěchaná koncovka s Doc Ockem. Za mě zcela jednoznačně nejlepší díl z Raimiho trilogie. ()

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus