Spider-Man 2

USA, 2004, 127 min (Special Edition: 135 min)

Režie:

Sam Raimi

Předloha:

Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)

Scénář:

Alvin Sargent

Kamera:

Bill Pope

Hudba:

Danny Elfman

Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Alfred Molina, Rosemary Harris, J.K. Simmons, Donna Murphy, Daniel Gillies, Dylan Baker, Bill Nunn, Willem Dafoe (více)

Tobey Maguire je tu opět coby Spider-Man, který jako jediný může zachránit New York. Skvělý fyzik, dr. Otto Octavius (Alfred molina), se nešťastnou náhodou promění v zuřivé, osmiramenné monstrum, Doc Ocka. Superinteligentní robot s chapadly na jeho zádech ovládá jeho mysl a nic nemůže zastavit práci na silném elektrickém zdroji. Město volá svého hrdinu na pomoc, ale Spidey nikde není! Být dál Spider-Manem je pro Petera Parkera (Tobey Maguire) téměř nemožné a on se musí rozhodnout, jestli opustí studium a lásku svého života, MJ (Kirsten Dunst). Jenže když Doc Ock unese MJ, aby se dostal ke Spider-Manovi, Peter Parker nemá jinou možnost. Vrací se zpátky do akce plné dobrodružství a vzrušení, jaké ještě sám nezažil. (Bontonfilm)

Wiceman

A máme tady dvojku. Vždycky jsem měl za to, že jsou sequely podstatně horší než jejich prequely, ale zde se odvažuju tvrdit, že je snad ještě lepší než první díl. Tobey s MJ ze sebe vydávají ještě víc než předtím, Harry díky událostem prvního dílu nenávidí Spider-mana (tedy dle očekávání i s podle komiksové předlohy) a výborného Normana Osborna zde nahrazuje stejně výborný, ne-li víc, doktor Otto Octavius a.k.a. Dr. Octopus, který díky nehodě v laboratoři (takhle vznikají všichni superheroes a supervillains you know :D ) dostane do vínku čtyři mechanické paže navíc permanentně připojené k tělu, což má za následek i trochu šilenosti a záporácké megalomaniakálnosti. Raimi prostě umí a dohadování mezi J.J.Jem a Tedem Raimim o pojmenování Otta Octavia je přímo k nezaplacení :D Nehledě na fakt, že scéna se Spider-man no more je jakoby z komiksu vyskočila a proto nelze jinak než napařit plný počet hvězd. Jsem hold fanoušek no :D 5 * ()

Majci11

Nostalgia! Tento film by sa mohol považovať za najlepší superhrdinský film všetkých čias. Tobey Maguire, ktorý je kvôli tejto sérii môj prvý celebrity crash, je úžasný. To, ako sa musí postava Petera Parkera rozhodovať celý film medzi tým, či má urovnať veci vo svojom osobnom život alebo byť Spiderman je dokonalá. Tobey je bezpochyby ten najlepší Peter Parker a Spiderman, aký kedy bol a aj bude. ()

jirikzaboj

První díl revoluční, druhý potvrzující kvality Raimiho jako režiséra komiksového Spidermana a jeho lidské osobnosti Petera Parkera. Dvojka nabízí ještě hlubší pohled do postav a do samotného ústředního hrdiny a jeho boje se sebou samým a mezitím, kým vlastně být má. S velkou mocí přichází velká odpovědnost a ani Henrymu od vedle se to nelíbí, že s tím pavoučí muž práská a chce jen prožít velkou lásku, kterou mu jeho “poslání” neumožňuje. Záporák Doc Oc neboli A. Molina je úžasný, ikonický a společně s Jokerem H. Ledgera nejlepší komiksový záporák do teď. Kristen Dunst to opět jako naivní zrzce sluší a tentokrát to rozjíždí na Broadwayi. J.K. Simmons ještě lepší jak v předchozím díle a hezky to završuje J. Franco jako naštvaný kamarád, který nikomu nevěří a chce pomstít otce. Linky úplně bezvadné, krásně napsané a s celkovou zápletkou jdou dohromady. Hudba o něco vyšperkovanější a co je ještě lepší, tak je celkové zvučení scén. Miluju zvuk vražedných paží, rozbíjení skla a cinkání peněz při ikonickém fightu v bance. Vůbec to nezní uměle a vždy jsem ocenil nazvučení tohoto dílu. Kamera klasický Raimi, který disponuje různými technikami přesně pro pohled pavoučího muže a nejlépe to svědčí ve akčních scénách ve vzduchu. Ale ještě bych chtěl vyzdvihnout ikonickou scénu s vlakem, na kterou odkazují všechny budoucí Spiderman projekty a tak nějak ji mám navždy i já ve svém srdíčku. ()

opatstviolov

Spider-Man 2 je skvělá superhrdinská podívaná, která sice nemá na předešlý díl, ale stále je skvělá. Nejlepší věc na celém filmu byl asi záporák Doctor Octopus skvěle zahraný Alfredem Molinou. Je tam sice až moc podobností s prvním dílem, ale to mi ani tolik nevadilo. 9/10 ()

olivertris

Ahoj, to jsem já, Spiderman. Spider-man 2 je skvělý film, mám hodně rád postavu Doktora Octopuse, je hodně dobrý, má hustý chapadla, objevuje se tu Harry Osborn, který chce pomstu, a "Merdženj". která chce Spidermana. Zvukové efekty, CGI, kukuřicové hraní, vše tu je, a je to skvělé. 10/10 ()

wistar

do pěti hvězd chybí jen trocha a to z několika důvodů, první je záporák a to proto, že sledovat podruhé záporáka, kterého jen ovládají chapadla ( v prvním díle ovládal Normana Goblin), je už trochu nudnější, zachraňuje to, ale emotivní konec, akce je úžasná a choreografie chapadel výborná, i téma superhrdinství je výborně zpracováno a díky tomu se to lehounce povyšuje nad první díl ()

Upisdown

Dítě superhrdinské doby. V tomto případě bych zcela jasně nemohl vynechat Spider-mana od Raimiho. Při rozhodování, který díl je lepší, bylo těžké vybírat mezi prvním a druhým dílem Protože oba jsou fantastické, i když si recenzenti říkají, co chtějí. I když asi preferuji spíše jedničku, na které má obrovský podíl Dafoe a celkově mi po původní komiksové adaptaci připadá nádherná. Peter není žádný výrazný klučina, co dobře vypadá, je to nerd, jako většina z nás, co má svoje vize a sny. Nakonec jsem si vybral pokračování z roku 2004. Zaměřuje se reálnost, býti superhrdinou. Být superhrdinou je určitě cool, ale co vše to obnáší. Ukazuje, jakých všech aspektů v životě se náš hlavní hrdina musel vzdát, aby mohl být pro ostatní tím hrdinou. Ta psychologie postav, je zde krásně vyobrazena. Peter je taky jenom člověk. I přesto, že se houpe po New Yorku a bojuje proti padouchům, musí stále chodit do školy, do práce a řešit své osobní vztahy. Je na hraně, jaký život si vybrat. O padouchovi ani nemluvím. Skvěle napsaná postava, ještě se skvělým hereckým výkonem, co si myslí, že dělá vlastně prospěšnou věc. + vizuálně je to prostě nádherný. Tento film je ten, co si z dětství pamatuji. Ovlivnil mě dost v životě, moje chování, můj postoj k problémům a tím, kým jsem dnes. ()

andy60

Raimiho jako režiséra mám rád, ale v případě Spider-manů se nemůžu ubránit pocitu, že se vlastně koukám na naprostou pitomost, i když zručně natočenou. Prostě fantasy žánr nemusím a comicsové předlohy už vůbec ne. ()

dokomall_159

Spider-Man 2 je dobrý film, je to podle komiksů pavoučího kousnutí, je velmi příjemné stvoření Doktora Octopuse, a ta scéna v nemocnici je mega hororová scéna. Jde tam vidět Sam Raimi, i ten příběh se Spider-Manem, když nemá schopnosti, tak se dá vidět, že neví, že chce být Spider-Manem, Peter. I když má problémy, tak nebulí, a to, že nechce být s Mary Jane, protože ví, že by jí ohrozil i Tety May. Proslov, když za ním jde Peter Parker, nic tam není špatně, prostě dokonalý film o Spider-manovi.10/10 ()

Gilmak

Za mě spider man 2 je lepší než 1, zde konečně přišel na řadu záporák, který má něco do sebe. Spajdy se pere sám se sebou svým přesvědčením, což je prostě super v rámci děje. Konečná hláška "jdi ty tygře" tomu dává pěkný nádech naivity :D 72% ()

Kelinej

Na mix akce, romantiky a psychologického dramatu film ještě nedopadl nejhůř. Raimiho zkušená ruka se nezapře a Maguire je dobrý herec. Za zmínku stojí i záporákova děsivá mechanická chapadla. ()

Sejkorka

Zaznamenávám shlédnutí posledních asi 20 minut v TV. Závěrečná scéna, kdy MJ uteče od oltáře a vyzná stejně jako na konci jedničky Peterovi lásku, to je kýč jak sviňa. A on tentokrát, že ji taky miluje. No né ! ()

Renard1338

8/10 Kritika socialnej nerovnosti v komiksovom filme? Prečo nie, škoda nerovnomerneho tempa. Veľa scén, je ale viac ako pamätných. Naj scéna: Súboj na vlaku. ()

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus