Spider-Man 2

USA, 2004, 127 min (Special Edition: 135 min)

Režie:

Sam Raimi

Předloha:

Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)

Scénář:

Alvin Sargent

Kamera:

Bill Pope

Hudba:

Danny Elfman

Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Alfred Molina, Rosemary Harris, J.K. Simmons, Donna Murphy, Daniel Gillies, Dylan Baker, Bill Nunn, Willem Dafoe (více)

Tobey Maguire je tu opět coby Spider-Man, který jako jediný může zachránit New York. Skvělý fyzik, dr. Otto Octavius (Alfred molina), se nešťastnou náhodou promění v zuřivé, osmiramenné monstrum, Doc Ocka. Superinteligentní robot s chapadly na jeho zádech ovládá jeho mysl a nic nemůže zastavit práci na silném elektrickém zdroji. Město volá svého hrdinu na pomoc, ale Spidey nikde není! Být dál Spider-Manem je pro Petera Parkera (Tobey Maguire) téměř nemožné a on se musí rozhodnout, jestli opustí studium a lásku svého života, MJ (Kirsten Dunst). Jenže když Doc Ock unese MJ, aby se dostal ke Spider-Manovi, Peter Parker nemá jinou možnost. Vrací se zpátky do akce plné dobrodružství a vzrušení, jaké ještě sám nezažil. (Bontonfilm)

josieaddms

Další pokračování příběhu mého oblíbeného super-hrdiny rozhodně nepřinesl zklamání. Hlavní záporák - Doktor Octopus - v podání uhrančivého Alfreda Moliny byl skutečně příjemné překvapení. Peter Parker si prochází těžkým obdobím, poznáváním sám sebe, a vede boj o svou největší, životní lásku Mary-Jane. Jenže je zároveň Spiderman takže musí vést boj proti Octopusovi, proti Harry Osbornovi, a vůbec proti všem špatnostem dnešního světa. Není to hloupý že tak strašně obdivuju Spidermana? Nemůžu si pomoct, Raimi natočil příběh sympatického hrdiny se srdcem obyčejného kluka, což mě neskutečně baví. ()

Lorge

Je jeden obrovský, a tím myslím OBROVSKÝ, důvod, proč si sehnat prodlouženou 2.1 verzi. Těch osm, nebo deset minut navíc vzal čert, co je nejdůležitější, je J.J.J. v kostýmu Spider-Mana :-D ()

Armin82

Kvalitativně i příběhově drží tohle pokračování s jedničkou krok. Opět tu mám spoustu akcí se Spajdým a zdatného soupeře...hlavně scéna,jak se snaží zastavit vlak, je efektní --->80% ()

Shakaar

serie se trochu posunula dál. Trapné a nezáživné momenty se vznikem tohoto superhrdiny už odezněly a tak Raimi se mohl pustit do toho naplno. Ostatně základ měl solidní, nicméně realita je trochu jiná. Jestliže Spidy je trochu pro teenagery a to i věkem hlavních protagonistům, film se naopak tváří až příliž dospěle, což trochu na pohodě nepřidá...navíc jsem měl trochu potíže, stejně jako minule to nějak dějově zařadit. Hrdinové se oblíkají jako ze 70. let a podobně vypadá i interiery, ale nadruhou stranu tu vidíme pokročilejší technologie...takže to trochu působí jako by si s pozadím a prostředím příběhu moc hlavu nedělali...jinak časem je to slušná zábava, neříkám že je to top snímek, ale jako blacbuster to moc nepůsobí a když už nic, tak se zasmějete hororovými momenty od Raimiho...mimochodem, cameo od Bruce Cambella je dobré :D ()

diodoros

Bez debaty najlepší diel Raimiho trilógie. Oproti jednotke lepšie efekty (aj keď úplne dokonalé nie sú), lepší záporák, prepracovanejší dej, na komiksovky kvalitný psychologický rozmer postáv, herci na primeranej úrovni. Príbeh je vážny, plynule sa vyvíja ďalej a pracuje s postavami (kladnými aj zápornými) a končí síce nehorázne pateticky a presladene, ale úplne posledná scénka s Francom našťastie zachraňuje dovtedajší vážny tón. Jeden z pár prípadov kedy je pokračovanie lepšie ako prvý diel. ()

Rudyamon

Dvojka je srovnatelná s jedničkou. Děj docela navazuje a má logiku. Opět pořádná dávka akce, srandy („Ty jo, von mu čmajznul pizzy!“)a moudrosti („Kdyby sliby byly buchty, je moje dcera jako bečka!“). Jistě, že mu lze mnohé trochu vyčítat - vždycky mě například zajímalo, kde se v Spidermanovi bere tolik vlákna (určitě speciální výživa), a taky kdo to pak všechno uklízí, když si to takhle za akcí profičí městem - nicméně je to prostě do „reality“ převedený komix, takže v pohodě. Hodnotím tedy, tak jak minule, 4 hvězdičky - 80%. ()

GTS_PUNK

Odkedy sa "pavúčí muž" nového milénia po prvýkrát objavil na filmovom plátne ubehli dva roky. Peter Parker (Tobey Maguire) však stále študuje, pracuje, sníva o Mary Jane (Kirsten Dunst) a sem-tam do toho bojuje s nejakými tými zločincami, ktorí ohrozujú New York. Jeho "bežnú rutinu" od smrti Green Goblina, mimochodom otca jeho kamaráta Harryho Osborna (James Franco), nepreveril žiadny silnejší protivník, ale to sa čoskoro zmení. Doktor Otto Octavius (Alfred Molina), o ktorom Peter píše prácu do školy, sa pod vplyvom mechanických chápadiel a nevydareného pokusu premieňa na Dr. Octopusa, nového Spider-Manovho nepriateľa, ktorý začína terorizovať "mesto, ktoré nikdy nespí". Pod režisérskou taktovkou Sama Raimiho, ktorý má celú túto komiksovú trilógiu pod palcom, je prostredná časť série o Spider-Manovi minimálne v niektorých ohľadoch záležitosťou, ktorá do istej miery nabáda na diskusiu. Prečo je tomu tak vypovedá samotný príbeh. Ten sa na prvý pohľad zdá byť veľmi atraktívny po všetkých stránkach, čo je nakoniec aj z veľkej časti pravda, ale pozornému divákovi pri jeho sledovaní určite neunikne jeden podstatný fakt. Tým je skutočnosť, že hlavnému dejovému námetu, ktorý by mal predstavovať súboj Spider-Mana a Dr. Octopusa, je citeľné venovaného až príliš málo priestoru. Dokonca sa pokojne môžeme rozprávať o tom, že je iba akýmsi doplnením deja, ktorému v tomto prípade po príbehovej stránke dominuje skôr pohľad na vnútorné psychické rozpoloženie postavy Petera Parkera. To v podstate z hľadiska atraktívnosti, ako film ukazuje, nepredstavuje výrazný problém, keďže nazretie do akéhosi vnútorného sveta hlavnej postavy je divácky zaujímavé, ale po koncepčnej stránke odsúvanie spomínaného hlavného námetu už menší problém predstavuje. V konečnom dôsledku ani nie tak pre divákov, ako skôr pre samotných tvorcov, keďže sa zdá, ako keby sa im to celé v tomto smere akosi vymklo z rúk. Príbeh je tak v porovnaní s prvým dielom o niečo slabší, ale aj tak sa stále jedná o solídny snímok podľa komiksovej predlohy. Hlavná herecká enkláva ostáva viac-menej zachovaná, pridáva sa k nej iba Alfred Molina v roli Dr. Octopusa. A bohužiaľ, práve on je ďalším zo slabších článkov snímku. Aj keď o jeho hereckých kvalitách v žiadnom prípade nemožno pochybovať, prehnané vystupovanie v roli Dr. Octopusa nemožno zaradiť medzi jeho výstavné role. Pojem "prehnané vystupovanie" možno najlepšie pochopiť pri scénach, kedy jeho postava dostáva zásahy elektrinou či pri niektorých súbojoch. Spider-Man 2 je určite slabším pokračovaním prvého dielu, ale aj napriek tomu o ňom možno hovoriť ako o divácky atraktívnom a zaujímavom snímku, ktorý na určitých miestach trpí menšími nedostatkami. Našťastie nie do takej miery, že by to výrazným spôsobom ovplyvňovalo divácky zážitok. Príbehovo je snímok atraktívny z trochu iného uhla, herecky obstojný, efektami a kamerou relatívny silný a newyorskou výpravou jednoducho dokonalý. Za zmienku určite stojí aj pestrý soundtrack, ktorému spomedzi všetkých skladieb najviac dominuje dnes už kultový singel "We Are" od Any Johnsson. "Pavúčí muž" v tomto prípade ani nesklamáva, ani nenadchýňa, dôležité však je, že diváka dokáže pobaviť. () (méně) (více)

Kingjiri

Nejlepší díl z celý série. Hlavně díky vážnějšímu pojetí v podobě Peterova hledání sebe sama nebo názorovym výměnám mezi Peterem a Harrym. Akce nebo vtípky jsou tentokrát až na druhym místě, což mi vůbec nevadilo. Molinův záporák pak svojí démoničností (i vizuálem) lehce překonává Dafoeova Goblina (ačkoliv bych mu přál o něco víc prostoru a lepší finále). Zbytek je pak samozřejmě vysokej standard, na kterej jsme v rámci série zvyklí, čtyři silnější hvězdy. ()

Nix

Pokračování Spideyho je super, další skvělý záporák Doc Ock. Co Spidey nabízí dycky je prostě skvělá akce a skvělí záporáci a to dycky uměl. Zábava od začátku do konce. ()

Baron Noktur

Najlepší komixový film vôbec a najlepší Spidey samozrejme. Krásny príbeh, skvelá akcia, parádny záporák, nie až tak hollywoodske finále (stačí pozrieť na výraz tváre MJ na konci filmu), ešte raz skvelý Molina so skvelým zvratom na konci a absolútne úchvatná, absolútne klasická hudba, ktorá ako keby vypadla z pera skladateľa prvého a druhého Batmana. Áno viem, samozrejme je to ten istý skladateľ. Aj z toho dôvodu má Spider-Man 2 nádherný 80tkový feeling. Na tom filme je dokonalé takmer všetko. Takmer. Mimochodom, Tobey Maguire bude vždy tým najlepším a pravým Spider-Manom. ()

rublik05

Spider-Man 2 je kvalitativně minimálně na stejné úrovni jako jeho předchůdce, osobně ho mám dokonce o trochu raději, a to zejména díky dr. Ottu Octaviovi v podání výborného Alfreda Moliny. Herecký ansámbl se jinak víceméně nezměnil, Tobey Maguire i Kirsten Dunst jsou stále stejní sympaťáci, J.K. Simmon je opět nepřehlédnutelný. Snímek mi po technické stránce přijde malinko propracovanější, i přes menší množství akčních scén (které jsou mimochodem velice povedené) má film příjemné tempo, množství zajímavých momentů, fungující emoce, zkrátka a dobře velmi sympatická podívaná. Jsem moc zvědavý na trojku, která bohužel asi nebude ani zdaleka tak vydařená. 9/10. ()

Wolf

Skvely efekty a skvely bojovy sceny, ale to je tak vsechno co me na tomhle filmu zaujalo a to rozhodne nestaci... A mozna i ty *** jsou moc ()

vaeg

Nejoblíbenější postava: Mary Jane Watson (Kirsten Dunst) ... Kirsten Dunst krásnější, Maguire jednou drsnější, podruhé vtipnější, triky o třídu dokonalejší, záporák o Everest charismatičtější a děj naprosto perfektně vyvážený. To nejlepší z jedničky zaplaťpánbůh zůstalo - ono kouzelné spojení reality a komiksovosti. To, co mi v ostatních adaptacích prostě chybělo. Jednou je tu Spiderman, zachraňující město, za chvilku zničený Parker, kterému už to všechno leze na mozek a chce s tím seknout. Mary Jane na něj kašle, stále ho hlodá smrt strýce a chlapík, kterého měl za vzor se mění v psychopatické monstrum. Obalen všemi těmito problémy ztrácí svoje schopnosti a neví, co bude dál... Do toho všeho nám Raimi vkládá epizodky, které film dělají ještě přitažlivějším, legračnějším a lidšťejším. Ať už jsou to scény z redakce, pro kterou Parker fotí nebo z bytu, ve kterém žije v podnájmu. Ano, je tu i stránka triková, která je vyloženě velkolepá, ale ta tohle všechno jen přirozeně doplňuje. Nadzemka vám ale stejně vezme dech :) Nu a pak tu máme závěr... Ať si každý říká, co chce, ale takhle mají vypadat konce! Mary Jane ve svatebním, pobíhající ulicemi New Yorku... Skvost! :) ()

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus