Tajemné okno

• USA Secret Window (více)

Přestože ví, že by měl sedět u počítače a psát další knihu nebo alespoň na chvíli vylézt ze své staré chaty a projít se se svým psem okolo jezera, úspěšný spisovatel Mort Rainey (Johnny Depp) vyspává až 16 hodin denně na svém oblíbeném kanapi. Je uprostřed bolestného rozvodu a všechny okolnosti, které rozchod doprovázejí, se stávají čím dál tím více nepříjemnými. Celá záležitost vysává jeho energii i kreativní potenciál a Mort je donucen čelit obzvláště těžkému tvůrčímu bloku, který mu brání dát dohromady byť jednoduchou větu. Když už se zdá, že se nemůže stát nic horšího, objeví se na prahu jeho boudy psychotický cizinec John Shooter (John Turturro), obviní Raineyho z toho, že ukradl jeho příběh, a požaduje po něm náhradu. Přes všechny Raineyho pokusy o usmíření se Shooter stává stále více neodbytným a agresivním. Svým vyšinutým smyslem pro spravedlnost omlouvá vše - včetně případné chladnokrevné vraždy. Rainey, který je zatažen do zběsilé hry na kočku a myš, pomalu zjišťuje, že v něm dřímá mnohem více mazanosti a odhodlání, než si kdy myslel. Nakonec si uvědomí, že nezdolný Shooter jej možná zná lépe než on sám. (oficiální text distributora)

eFOXsize

Ve skutečnosti to byl docela suchý, nudný film. Poněkud předvídatelný i bez přečtené předlohy od Kinga. Jak už to ale bývá, Jonhny Depp se svým charisma a hereckými schopnostmi snímek dost vylepšil. Vlastně mě samotnou překvapuje, nakolik mě film nakonec bavil. Depp šíleného spisovatele zahrál skvěle a jeho vizáž dobře zapadalo jak do jeho role, tak do výpravy filmu a vzhledem k tomu, že děj se točí kolem něho, se není čemu divit, že on je takovým tahounem snímku. Přiznávám subjektivní hodnocení. Kdo má rád Deppa i jnak než jako piráta, doporučuji... ()

vitac.

Předlohu jsem nečetl, byl jsem napjatej (i když jsem samosebou víc než tušil:)), líbil se mi styl "napovídání" a výběr lokací, kde se film odehrával. Depp perfektní, hudba jakbysmet, přestože (nebo i právě proto že) jí bylo poskrovnu. Vidím to tak mezi třema až čtyřma hvězdičkama, zaokrouhlím nahoru... I killed a mirror... and my shower door.:) ()

Brano

Nudné, nedramatické, bez kúsku napätia. Už približne v polovici deja som vedel čo sa stane, takže predvídateľnosť z mojej strany bola veľká a moment prekvapenia žiadny. Akurát som nečakal, že záver sa neskončí typickým happy endom. Pochybujem, že si už na druhý deň spomeniem na tento snímok. A čo sa týka hercov, tak Depp je výborný herec, ale do tohto filmu mi akosi nepasoval. ()

ostravak30

Stephen King tohle prostě umí. Sledoval jsem mnoho filmových adaptací jeho knih a nikdy jsem nebyl zklamán. Knihu jsem nečetl, takže nemůžu soudit, zda to, co se mi líbilo o něco méně, je výtvor autora nebo rejžy. Každopádně přesně tyhle filmy mám rád. Napětí až do konce, kvalitní herci, osobní mrazení v zádech při napínavých a strachoidních scénách a překvapivý závěr. O tom závěru bych ale ještě hodil řeč. To je totiž jediný důvod, proč jsem šel s hodnocením níž. Zprvu to není příliš patrné, postupně ale divák, který u filmu přemýšlí a jen tupě netlemí musí pochopit, jaká je pointa. Mě to došlo už ve chvíli, kdy přítel jeho bývalky řekl, že pochází z krajiny zvané Shooter. K definitivnímu utvrzení mé myšlenky stačilo to, že chyběly klíčky od auta. Najednou byla pointa jasná. A to je na můj vkus moc brzy. Tohle bych tedy řekl, že se filmařům drobátko nepovedlo. Ale kdo ví, třeba jde jen o drobnost, protože jiní na to potřebovali delší dobu. Každopádně napětí nechybí. Shooter je vykreslen skutečně mrazivým a děsivým způsobem. Už jsem ale viděl i lepší Kingovy adaptace a tak si myslím, že ani horší ani lepší hodnocení si film nezaslouží. Mé mysteriózní choutky byly ale uspokojeny. ()

Tominni

Tady bohužel kniha Stephena Kinga nad filmem Davida Koeppa celkem jasně vítězí. Přitom kombinace psychologického thrilleru a Johnnyho Deppa láká k něčemu lepšímu. Film sám o sobě není špatný, ale ne příliš povedený závěr z něho dělá nakonec pouze průměr. Přitom v první dvě třetiny se drží celkem výrazně knižní předlohy a funguje to dobře. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 6,6/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 46%, Audience Score - 65% | FDb.cz - 74,6% | Tak tenhleten způsob depptání se nám rozhodně velmi líbil a to nejen díky skvělému Johnnymu v hlavní roli (jako Morta si snad nikdo nemohl představit jiného herce) a jeho úsměvnému způsobu života, ale má to prostě atmosféru, napínavé scény, slušné monology - a vlastně všechno, co takové béčko potřebuje k tomu, aby se nám zamlouvalo. ....a moc nám nevadila ani dost odhadnutelná pointa. 70% ()

Hyperbolic

Podvod je hnusná věc a s mentálním stavem to dokáže hodně zamávat. Zajímavá premisa s neustálým napětím a Johnnym v nejlepší kondici. Hraje si to svoje a dělá to naprosto excelentně. John Turturro mu skvěle sekunduje, jeho akcent byl výborný. Konec výborný, obyvatelé městečka museli mít husí kůži stejně jako já. Řadím kvalitově, žánrově a pocitově vedle Deváté brány. ()

kurzan

Jene z těch mála úžasných  filmů,  kde si člověk říká, jak by bylo super, kdyby to dopadlo způsobem, ke kterému  to směřuje a nezprznil to nějaký nelogický zvrat.....a ono to tak dopadne....to je blaho... ()

Nathaniell

No... Řekněme si to narovinu: Když píše King o spisovateli, už dááávno to není originální. Stejně tak není vůůůbec originální rozuzlení, které jsme už mohli vidět ve spoustě filmů... ... Co však tento snímek rozhodně zvedá (přinejmenším lehce) nad průměr, je ztvárnění dvou hlavních rolí. Kombinace Depp / Turturro má zkrátka správnou dynamiku... Úžasné je taky, když film ve druhé části změní fázování příběhu a velmi zprudka nabere jiný směr... ... David Koepp byl hodně dobrá volba a ačkoliv je film spíše béčkového ražení, několik opravdu vymazlených vizuálů - namátkou třeba zrcadlo a prasklina - zase zvedá tento film (přinejmenším lehce) nad průměr... ... No. Ačkoliv je tedy Tajemné okno kombinací Kingova knižního klišé a všeobecně vzato i filmového klišé (kde ten nejznámější případ nemůžu ani uvést, protože ho budete znát i vy), nepopírám, že mě výsledná pointa překvapila a už teď vím, že tenhle film, který má chvílemi i sympatický nádech hororu, budu chtít vidět znovu. Ideální mi přijde, udělit mu 4*. :-) ()

Grellenort

Nevim...Kingovek jsem precetl vetsinu a zakonceni tehle neni az tak spatne. Vlastne se mi zaver celkem libil a jak pravi hlavni postava - zaver je to nejdulezitejsi. Takze s odrenyma usima za 4 ()

Marg

Vcelku slušně budovaná atmosféra strachu s uvěřitelným Deppem, akorát ten konec to dost pokazil,pointu jsem neodhadl, ale možná to bylo proto, že jsem od Kinga čekal konec originálnější. ()

Lish84

Centrem dění je chata u jezera v lesích - klasické dějiště tajemných příběhů. Genius loci takového místa ale tvůrci rozhodně nevyužili na 100% a atmosféra je jen "průměrně strašidelná". Závěrečnou pointu jsem předem neodhalil a jedná se o ten druh překvapení, které převrátí příběh vzhůru nohama - nicméně nejde o nic šokujícího, co by vyrazilo dech. Výčtem těchto negativ ale rozhodně nechci říci, že by Tajemné okno byl špatný film, nýbrž solidní průměr. V sobotu v noci v televizi jsem si ho užil náramně. ()