Láska nezná hranice a ve vzpomínkách je nesmrtelná. Ralph Fiennes v titulní roli amerického filmu, oceněného devíti Oscary... Román Michaela Ondaatjeho "Anglický pacient" (1992), vyznamenaný po svém vydání ve Velké Británii prestižní Bookerovou cenou, jakoby se vzpíral filmovému zpracování. Příběh velké lásky a zrady, zasazený do konce 30. let a do doby 2. světové války, je vyprávěn v několika časových rovinách a v poměrně složité flashbackové struktuře. Těžce zraněný „anglický" pacient (nazývaný tak proto, že byl vytažen z hořícího britského letadla) neví, jak se jmenuje, ani si nic nepamatuje ze své minulosti. Když jsou ostatní ranění převezeni, zůstane znetvořený muž v opuštěném a vyrabovaném klášteře spolu s kanadskou ošetřovatelkou Hanou, která se o něho stará a snaží se s ním komunikovat. Muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Lászlo de Almásy, postupně odhaluje události, jež začaly před válkou v Egyptě, kde pracoval pro Královskou geografickou společnost při mapování Sahary, a pokračovaly až do června 1942, kdy Angličané opouštěli Tobruk. Jeho milostný vztah k manželce kolegy Katharine se prolíná s osudem Hany, která trpí utkvělou představou, že všem svým blízkým přináší neštěstí a má strach o sikhského poručíka Kipa, s nímž se sblížila a jemuž hrozí neustálé nebezpečí při odstraňování nevybuchlých min. (Česká televize)

Critic

Nejkvalitnější film, který mě absolutně nebavil. Konec mě aspoň lehce emocionálně zasáhl, jinak však téměř 3 hodiny nudy. ()

Torgal

Pomaly plynúca romanca, ktorá nebyť nechronologického rozprávania by ma okrem hereckého obsadenia nemala čím zaujať. Oskarová žeň je pre mňa teda dosť nepochopiteľná a je to pre mňa od akadémie podobný krok mimo ako o pár rokov neskôr so Zamilovaným Shakespearom (ktorý je ale omnoho viac záživnejší). Toto je síce veľmi pekne natočený príbeh tragickej lásky, ale jeho rozťahanosť ho ťahá k ľahkému nadpriemeru. 7-/10 ()

tranquill

"Je to úplně jiný svět, já jsem tady jiná žena..." A tohle je "jiný" příběh. A bezesporu silný. Přitom mne první dobrodružně-melodramatická hodina moc nebavila. Až postupné objasňování okolností mnohem zvýšilo můj zájem, celkový dojem i závěrečné hodnocení. ()

bif

Asi jsem to nepochopil, ale nevidím v tomto devítioscarovém filmu nic víc, než hezky natočené, ale poměrně banální drama o lásce, kde se nic moc neděje. ()

Biopler

Začína to veľkolepo, v hereckom menoslove jedno známe meno za druhým. A potom sa to začne, krásna Juliette Binoche si podmaní prvú scénu. Potom šokujúca strata kamošky, spálený človek až na dreň... potom sa príbeh ukľudní a celkovo už tak nezapôsobí, avšak má zvláštnu atmosféru. Ja s ním mám problém, lebo nám ponúkne viacero príbehov, ale žiadny ma emocionálne nerozochvel, nehýril osudovosťou, ktorá by ma nadchla. Nevcítil som sa do postáv, len som sucho pozoroval ich činy či hlášky. Taktiež hlavní protagonisti, Fiennes a Scott Thomas sú skvelí herci, ale chémii medzi nimi som moc neveril. Akoby tam bol odstup a ich láske som nedokázal uveriť. V celkom rozsiahlej stopáži aj tak nevyznejú epizódy podstatné pre príbeh súčasnosti, napr. udanie Nemcom a poznačenie vzťahu medzi Almásym a Caravaggiom. To je chabo vykreslené... no musíme vidieť násilie, ako sa mu už krátia palce. Zároveň ako si ho Caravaggio v podaní priemerného Dafoea dokáže nájsť, má ho na lopate a nič, počúva jeho bachorky. Vskutku je to biják, ktorý nadchne formou, exteriérmi, príjemnými hercami, ale vo vnútri to až také terno nie je. ()

arkie

Jediná věc, která se mi na tomhle filmu líbila, byl Naveen Andrews. A toho můžu vidět třeba v bollywoodském Bride & Prejudice - což je taky blbina jak kanón, ale bolí to míň. Omlouvám se těm tisícům, které urazím, ale tahle usoplená, ufňukaná, vyděračská, patologická melodramata jsou dobrá akorát, když se chystáte podřezat si žíly - takže jedna rada - dělá se to podél, ne napříč, jinak to neteče dost rychle. Ty 3 hvězdičky jsou za kameru, výpravu, za tu spoustu peněz, co se do toho nacpaly, pro cosi jako objektivitu a strach z většinového názoru. To vážně všem připadá, že zbytečná smrt je znak umělecké velkoleposti? Beznaděj! Beznaděj! Beznaděj! Dík za podporu v nouzi, Marigolde... Stahuju na dvě. ()

Petulka88

150 minut koncentrované nudy. Nemám nic proti romantice, ale film, jehož děj se vleče pomaleji než slimák postižený těžkým revmatem, to už je průser. Dokoukat tohle mě stálo spoustu sil a obrovského sebezapření, abych tvrdě neusnul. Ty 2* jsou za těch pár pasáží, kdy se ve flmu vyjímečně něco děje. Jinak nuda, nuda, šeď, šeď. ()

Foo

Zvláštní film. Zajmavý nápad, dobré načasování, stále si myslím, že by se to dalo natočit bez toho přeslazení. Lepší by bylo zůstat u válečného dramatu, nevrhat se tolik do nesmyslné romantiky. Jinak se mi to líbilo. ()

E lan

Výborný románový film, který pro mne objevil Ralpha Fiennese. Příběh je tak poutavý, že ani skoro dvouhodinová délka nedokáže zkazit skvělý pocit z tohoto filmu. Za vše podle mě může velmi dobře napsaná předloha a scénář. ()

markotter

Takhle má vypadat romantický film. Osudová láska, poznamenaná tragédií, nenaplněná a to hned ve dvou případech, dechberoucí záběry z pouště, muzika, vynikající herci. A zvláštní magie, která z celého filmu dělá něco mimořádného. Jo, na tyhle filmy se vyplatí koukat víc než jednou. ()

caba

Jaké má film hodnocení... jsem čekala bombu,ale bylo velké rozčarování.Rozvleklé,zbytečně dlouhé.Konec byl trochu lepší ,ale nezachránil zklamání z celého filmu. ()

Likan7

Anglický pacient je dojná, proti tomu nemůže říct nikdo ani popel. Dvou a půl hodinový romantický film, ve kterém je snad 5 postav, 4 lokace a jede se furt dokola. Retrospektivní vyprávění se mi moc nelíbilo, když jsem se pomalu zadíval, tak přišel střih a byl jsem zase v minulosti (přítomnosti). Kvůli tomu jsem si nedokázal vytvořit k filmu vztah, který potřebuju. A už vůbec jsem si ho nevytvořil k postavám dobrých 90 minut, což je prostě dlouho. Poslední půl hodina je ale naprostá špička, která Vám vynahradí předešlou přeslazenou šeď s několika dobrými scénami. Osobně bych celou linku v rozbořeném kostele vynechal, přišla mi prostě jen navíc. Rozuzlení v jeskyni je ale mrazivě skvělý. ()

mira.l

Uuuffff.... kolik že Oscarů ....? 9? Slovy devět Oscarů získala tahle roztahaná, překombinovaná, sladkobolná, nekonečné dvě a půl hodiny trvající (po)válečná odyssea, plná pro mě dost otravných flashbacků?? No tak to potěš... to by mě zajímalo, jaký prášky proti spánku brali páni akademici. Ne, tyhle výpravné válečné filmy prostě nejsou pro mě. Nějak mě to nebralo, nic to se mnou neudělalo. Navíc paradoxně těch prvních pár minut s válečnými scénami byly asi jediné minuty, kde se v tom filmu něco dělo. A krom toho jsem asi nějak nepochopil základní ideu celého tohoto veledíla, totiž proč se oštřovatelka na sklonku války trhne s jedním umírajícím pacientem ze zdravotního konvoje a zapluje do nějakého vyrabovaného kláštera, tam ho nějakou dobu ošetřuje jen proto, aby ho na konci nacpala morfiem a slavně odjela do pryč?? Hmmm... takže jedna hvězdička za to, že jsem ty nekonečné dvě a půl hodiny dal až do konce. ()

Bukiet

Mám rád filmy o lásce, u dojáku si i zabrečím, sentiment mi nevadí. Tento film na mne ale působil poněkud chladně i přes záběry žhnoucí pouště. A tu oskarovou smršť jsem taky nepochopil. ()

yolana

Hodně nervydrásajících citů, taky romantika, ale naprosto zcestná a hloupě použitá. Postavy se chovají nevěrohodně, skoro všechno mě na tom filmu iritovalo! ()

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

19.08.2021

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (více)

Bratři Weinsteinovi nespí

Bratři Weinsteinovi nespí

04.11.2005

Když na přelomu března a dubna tohoto roku po 25 letech bratři Weinsteinovi ohlásili svůj odchod z vedení společnosti Miramax, neboť se nepohodli s majoritním vlastníkem, studiem Disney, bylo jejich… (více)