Osudová přitažlivost

• USA Fatal Attraction (více)

Není většího běsu než hněv ženy zhrzené. Americký snímek Osudová přitažlivost patřil v druhé polovině osmdesátých let ke komerčně nejúspěšnějším titulům, i když se v podstatě jedná o tuctovou historku o šťastně ženatém advokátovi, z jehož náhodné milostné avantýry se stane noční můra, ohrožující existenci celé jeho rodiny. K jeho mimořádnému ohlasu přispěly propracovaný scénář Jamese Deardena, vycházející z jeho krátkého snímku Chvilkové rozptýlení, nadprůměrné herecké výkony populárních představitelů Michaela Douglase a Glenn Closeové i efektní režie britského tvůrce Adriana Lynea, který měl za sebou jiný lehce skandální snímek s erotickým podtextem 9 1/2 týdne. Navíc ho některé dobové recenze a komentáře charakterizovaly jako skrytou alegorii na tehdy velmi aktuální hrozbu onemocnění AIDS. Snímek vzbudil kontroverzní reakce i tím, že jeho konec byl po negativních diváckých ohlasech při zkušebních projekcích zásadním způsobem předělán, což mu samozřejmě komerčně velmi pomohlo, byť za cenu určité umělecké degradace. Přesto byla Osudová přitažlivost nominována na Oscara v šesti kategoriích (nejlepší film, režie, scénář, střih a ženské herecké výkony Glenn Closeové a Anne Archerové), ale v konkurenci tehdejšího velkého vítěze Posledního císaře žádnou sošku nezískala. (Česká televize)

Vědma

Nevím, proč je to tady tak špatně hodnocené. Není to vůbec špatně natočený film,. Sice jsem tam neviděla žádnou přitažlivost, natož pak osudovou, ale je to vcelku napínavé a je z toho vidět, že sex někdy nemusí být jenom hra. Že někdy může chlap i tvrdě narazit. "Zavařil si to, tak si to bude muset i sníst." Kdyby takhle postupovala každá náhodná milenka, tak by nevěr znatelně ubylo :-). ()

Eldrick

Tve, Glen Close měla už tehdy placatý kozy, ale jinak všechna čest, na 40 tenkrát vypadala ještě dobře, ikdyž slovem hezká bych ji zrovna neoznačil. Jinak, nad úspěchem totohle paskvilu z dnešního pohledu jen kroutim hlavou. 2. nejvýdělečnější film roku '87?! 6 nominací na Oscara?! WTF?! Jinak rozhodně ponaučení: nikdy si nezačínejte s pošahanou vypsychlou emancipovanou hysterickou krávou. Ani kdyby vám stará už dlouho nedala. ()

IceQueen

Chcela som príťažlivosť ohodnotiť, no zistila som, že už sa mi tu nejaké tri hviezdy poflakujú, až tak pamätihodný zážitok to pre mňa na prvýkrát bol. Nech je Glenn akokoľvek dobrá herečka, atraktívnu ženu proste zahrať nedokáže a nech je Douglas akokoľvek dobrý herec, že je Glenn atraktívna žena tiež proste zahrať nedokáže. By ma veľmi zaujímalo, ake sexuálne zážitky má nešťastník, ktorý zosnoval choreografiu tej vtipnej erotickej scény. ()

BoredSeal

Film už trochu zestárl, ale milovníkům retra to vadit nebude. Fungují v něm zábavné prvky jako Michael Douglas (v dobrých letech, kdy byl pravidelně obsazován do rolí klátičů) a mladá Glenn Closeová, která hraje už od prvního objevení ve filmu hladově zírající sexuální predátorku. Protože to točil Adrian Lyne, nesmí chybět ujetá sexuální scéna na kuchyňské lince a adrenalinová jízda výtahem. Končí to trochu zvláštní a tvůrci si ho trochu usnadnili tím, že Closeová jde ve svém tažení do všeho naplno, takže policie ani nemá moc co řešit, ale to k radosti z bizáru 80. let stačí. ()

Martin741

Opat kvalitny film s vybornym Michaelom Douglasom, a na prekvapenie mi ani tolko opovrhovana Glenn Close az tak nevadila. Pribeh sice nic moc, ani scenar, ale film zachranuju kvalitne dialogy a rezia Adrian Lyne-ho. A pokus o thriller a o dramu tvorcom vysiel. 77 % ()

peiton

Kedže sa tu jedná o tému,ktorá bola a aj bude v mnohých filmových žánroch ,,častým hosťom" téma klasického manželského trojuholníka.Téma hádam max.opotrebovaná,nič neponúkajúca,naviac všetkými smermi poobracaná.A práve preto divák v tomto tu celom hľadá nejaký bonus navyše,niečo sofistikovanejšie,mazanejšie,kedy si poviete nadšené ,,woooow??!!" Bohužiaľ žiadne nadšenie sa nekonalo,skôr naopak.Dej sa drží striktne podľa šablony,žiadne plusy alebo bonusy neponúka a bez problémov vpláva do samotného klišé záveru. Michael Douglas už ako štandardne v dobre padnúcom obleku s vysokopostaveným kufríkom právnika vedie žabo-myšiu vojnu so svojou milenkou.Nič umelé a nič neoriginálnejšie si hádam vari ani neviem predstaviť.Film do ,,šuflíka" s názvom Z núdze cnosť. ()

Figu

Informace pro všechny zadaný hochy! Pusťte si Osudovou přitažlivost před tím, než vás vaše koule stáhnou na druhou stranu do hlubin neštěstí, smutku a samoty! Michael s Glenn nám to všem řádně vysvětlujou, že takto asi ne a nikdo to nesmí brát na lehkou váhu. Člověku opravdu nevěra může nadobro zesrat celej život a pak už jen možná nastává ta myšlenka s větví a provazem. Díky pane Douglasi! 75% ()

Aelita

Soustředění se na kýžený cíl částečně nebo úplně vypíná soudnost a někdy i rozum. Zoufalost je životu nebezpečná. Láska má mnoho podob a ne všechny jsou jen příjemné a krásné. Muži a ženy se často nesetkají ve svých představách, zájmech a způsobech konání. Nikdy nevíš, koho potkáš. ()

Flaxik

Rozhodně zajímavý film, který mohl být za víc, kdyby to nebylo celé založeno na tom, že Michael si to rozdává s takovou gorilou, jako je Glenn. Myslím, že v roce 1987 bylo k dispozici větší než malé množství hereček, které by zvládly psychopatku taky a vypadaly rozhodně lépe. Nesympatická a hnusná hranatá mužatka u mě osobně ten film hodně kazí. ()

Streeper

Asi nejlepší herecký výkon Glenn Close a to hned na rozjezdu její kariéry. Myslím si, že předvedla takový výkon, že hodně zahýbavých manželů si svojí férku rychle rozmyslelo. Skvěle hrál i Michael Douglas, mrzí mě, že ten si žádnou nominaci neodnesl, alespoň jednu by si zasloužil. Ale tomuhle filmu prostě velí žena a je to bez pochyby Glenn, bez ní by ten film nebyl nic. Mrzí mě, že Lyne neodkáže rovnoměrně rozprostřít ty lepší body filmu tak, aby film jako celek byl zajímavý. Takhle byla super první polovina (spousta sexu) a závěr filmu. Za mě nejlepší scéna z celého filmu jde, kdy Michael honí Glenn po jejím byte a chce říct sbohem. Silný a epický. ()

starbrejkr

Tenhle film je hlavně o Glenn Close, která je značně rozporuplnou postavou. Je sice vzhledově skutečně odpudivá a vzhledem k tomu, jak má Douglas v tomto filmu fešnou ženu, pozbývá poněkud smysl tenhle úlet. Zároveň je ale Glenn Close v roli vyloženě démonická a v druhé půli filmu jde z té její hrozné hlavy opravdu strach.....Samotné finále je dost divoké, ale vzhledem k napětí, které mu předchází, ho beru.....Sice si nemyslím, že je to film na 6 oscarových nominací, ale ani na zdejší hodnocení, červený háv by mu sednul ()

danecek24

45. Zlatý Glóbus za rok 1987 - nominace (4) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka (drama) - Glenn Close, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Anne Archer, Nejlepší režie - Adrian Lyne ()

pakobylka

Primárně určeno VÁM ... všem borcům těžké i muší váhy a všech věkových kategorií - pokud si pohráváte s myšlenkami na příležitostný nezávazný (a nevázaný) sex kdesi mimo zorné pole vaší zákonité choti, přičemž rozladěné svědomí úspěšně uspáváte okřídleným rčením "Co oči nevidí, srdce neželí". Jenomže možné riziko ani zdaleka nemusí spočívat jen v nečekaném odhalení oné pečlivě tajené mimomanželské avantýry. Co když nevědomky potkáte ženu, která nebude spoléhat jen na "osudovou přitažlivost", ale v případě ohrožení svého nového, vysněného vztahu je ochotna sáhnout nejen k typickým, ale i k VELICE netypickým ženským zbraním ? Atmosférická záležitost se správnou dávkou psychologie i napětí, které je soucit cizí, neboť se neohlíží ani na bezbranné bílé králíčky. ()

zette

Velka skoda spatneho zaveru. Jinak solidni thriller a mala nocni mura pro ty, co by chteli byt neverni.-). Spousta dobre natocenych scen, zajimave herecke obsazeni. ()

Juto

Je to strhujúce predstavenia a inteligentné obrátenie obvyklého scenára mužsko-ženského prenasledovateľa po sebe zanechávajú nepríjemnú chuť a nezabudnuteľný filmový zážitok. 7/10 ()

majo25

Film sa po vlažnejšom začiatku asi v polovici preklápa do trilerovejšej podoby, ktorá má naozaj chytala. Tempo a gradujúci záver rovnako. Pochváliť tiež musím kvalitu spracovania, ktorá pôsobí áčkovo. Síce dobre nechápem, prečo si hlavný hrdina vyberá na spestrenie svojho života tak málo atraktívnu ženu, keď má doma krásnu feminu (Anne Archer), no ale to je vedľajšie. Konflikt ale išlo riešiť aj jednoduchšie - mal jej dať pár do zubov a hneď by ju prešla chuť po jeho osobe. Veď ktorá by chcela násilníka? No ale keďže bol mäkký a ona šialená, mala nad ním navrch. Každopádne spokojnosť. ()

StanislachKo

Strašné! Najmä s ohľadom na to, že na podobnú tému by sa dala natočiť silná znepokojujúca psychošina, ktorá by zaliezla pod kožu a možno nás chlapov aj trochu vychovala. Ale scenár bol proste špatný, iné slovo na to nie je. A preboha, veď ja ani neviem, čo sa tam celé tie dve hodiny dialo (okrem toho, že hysterku bolo treba aj zastreliť, utopiť je takú mrchu málo) A Douglas ma upozornil na to, že vôbec nie je herec. ()

LeoH

Kdyby Lyne to úvodní dramátko s ožehavými morálními otázkami nerozehrál tak přesvědčivě, člověka by tolik nemrzelo, když ho scenáristi najednou rozseknou prohlášením jedné strany konfliktu za psychopata a úhybným manévrem do čistokrevného lekacího thrilleru. Který taky v limitech svého žánru vůbec není špatně natočený. ()

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června