Píše se rok 1943 a situace na bojištích druhé světové války se pro nacistické Německo nevyvíjí dobře. Realisté by dokonce řekli, že válka je prakticky prohraná. Admirál Canaris, který stojí v čele německé vojenské zpravodajské služby, proto dostává od samotného Adolfa Hitlera za úkol vypracovat teoretickou studii proveditelnosti únosu britského premiéra Winstona Churchilla do Berlína. Plán ovšem začíná nabývat zcela konkrétních obrysů ve chvíli, kdy si nápad vezme za svůj úskočný Heinrich Himmler a nařídí jeho provedení. Výsadek německých parašutistů převlečených do polských vojenských uniforem pod vedením plukovníka Kurta Steinera přistává na území Velké Británie, kde se pokusí o nemožné. (Česká televize)

Agarwaen

Perfektní válečný film, který na rozdíl od dnešních nesklouzává k prosté kritice války. Naopak, je opravdu sympatické, že Britové byli schopni natočit o tom, že každý voják může být hrdinou a vůbec nezáleží na tom, na čí straně bojuje. Michael Caine je opravdu perfektní, myslím, že asi do jednoho všichni mu fandili, ať toho Churchilla dostane:) Nevím co dál psát, válečný(ne anti-válečný) film se vším všudy. Škoda, že dneska se už nic podobného netočí..Hollywood asi ovládli hippies. ()

Likan7

Nuda k uzoufání. 2 hvězdičky za Sutherlanda a Cainea, jinak mě ale Orel přistává nebavil ani chvíli. Nevím, jestli je to dobou, která od natočení uběhla a ta filmařina je už tak moc vzdálená kouskům, které mě dokáží zaujmout, ale je to prostě subjektivní hodnocení. ()

neo93

Výborný britský snímek, který mě přesně sedl do nálady. Netradiční válečné drama, které těží ze zajímavého a napínavého příběhu odehrávající se během druhé světové války. V roce 1943 Německo pomalu zjišťuje, že vyhrát válku bude už velmi těžké. A proto Adolfa Hitlera napadají různé myšlenky. Třeba unést britského premiéra Winstona Churchilla do Berlína. To, co se na začátku jeví jako pouhý teoretický plán, se postupně změní na reálnou misi, kterou chtějí nacisté podniknout. Je nutno zmínit, že nápad ohledně násilného odvlečení Churchilla není úplná fikce, jelikož němci měli nějaký úmysl, který se týkal onoho činu, jen ale nebyl nikdy proveden. Jakkoli se tato událost vůbec neodehrála, nic nebrání tomu, aby se ve filmu uskutečnila a povedla. A musím říct, že se ve filmu hodně podařila a po celou dobu jsem u osnování únosu na čelního představitele britské vlády, dost bavil. Velkou zásluhu na tom mají herci, kteří hrají dané postavy. Robert Duvall jako rozhodný Radl, velící důstojník celé akce, který vybírá členy týmu a má plnou podporu a moc přímo od Vůdce, Donald Sutherland v roli Liama Devlina, mazaného špiona, jenž se infiltruje na britském území a všechno připraví pro seskok parašutistů, tak zejména Michael Caine, který si zahrál inteligentního a tvrdého plukovníka Kurta Steinera, který zase šéfuje komandu, které má splnit daný úkol. Dlouho se mi nestalo, že bych fandil vlastně zaporákům a s napětím čekal, jak jejich mise dopadne. A jak dopadne, na to se musíte podívat sami. Za mě výtečně neobvyklý válečný snímek, který mě v závěru překvapil akcí, tak i pointou a tudíž dám klidně za plný počet. ()

Inozuka

Hvězdné obsazení, zkušený režisér, neotřelé pohrávání si s historií 2. světové války ... tady nemohlo nic uhnout. A přesto k tomu došlo a Orel přistál je trestuhodně nevýrazný film. Caine, Sutherland i Duvall jsou skvělí, příběh německé speciální jednotky v Anglii 1943 ve své podstatě také, ale nějak to nemá šťávu. Možná je to nevýraznými akčními scénami nebo jejich nedostatkem, brzkým prozrazením identity agentů nebo těžko uvěřitelným dějem. Popravdě nevím, ale Orel přistál se jednou za čas zhlédnout dá bez větší úhony (u mě v periodě ca. 15 let), žádné velké blaho ale milovník akčních, válečných nebo špionážních filmů čekat nemůže ... ()

Dexx

Tenhle film táhne úžasně charismatické trio Caine-Sutherland-Duvall (ale ani ostatní nejsou k zahození) takovým způsobem, že je to skoro na 5*, což je vzhledem k tomu, že jinak je to spíš průměr, velký úspěch. Prostě klasika. Nelze než vřele doporučit všem, kdo rádi trochu akce, tajných operací a druhou světovou. ()

Rodin

Obecně tedy nejsem nějakým velkým fanouškem válečných filmů, ovšem u chytrých a natočených z opačného pólu, než je běžným zvykem, bývám obecně poměrně často velmi spokojen. Tady jsem byl skoro nadšen, prakticky ovšem výhradně díky skvělému Caineovi a znovu lahůdkovému Pleasencovi. Tak nějak kolem 80%, protože bez nich by to bylo poněkud tuctové. ()

vozralec

Jednooký Duvall, lehce prkenný Caine, slizoun Sutherland a hujerovitý Hagman v akci kolem Churchilla. Slabší čtyři hvězdy. ()

celticek

Dobrá výprava a kostýmy, solidní standard. Caine to odehrál asi nejlépe, Sutherlanda už jsem viděl v mnohém lepších rolích. ()

kaprson

Poměrně svižný válečný dobrodrůžo s proklatě dobrým hereckým ansámblem v čele s perfektním Cainem, zábavným Donaldem S., padnoucím Duvallem a jako třešnička na dortu Pleasencovo pojetí Himmlera. ()

Amonasr

Na filmu je sympatické, že obě válčící strany ztvárňuje nečernobíle v obvyklém stylu: hodní a chytří spojenci versus zlí a hloupí Němci. To posiluje celkovou věrohodnost snímku, i když jde nejspíš o fikci. Natočeno je to navíc svižně a vtipně - příjemná odpočinková záležitost. ()

mikhail

Absolútna klasika vojnových filmov. Skvelé herecké obsadenie, výborný režisér a scenár, ktorý sa do veľkej miery riadi známou knihou podľa ktorej film vznikol. Odporúčam každému milovníkovi vojnových a akčných filmov. Za zmienku stojí, že film sa veľmi dobre drží knižnej predlohy od Jacka Higginsa. ()

Jehan

Již zde bylo napsáno, že jeden musí Steinerovi a spol. tak trochu (nebo i více fandit). Mimochodem, Steinerovci spadali jako výsadkáři pod Luftwaffe, takže žádný Standartantenführer (viz níže). K SS se ostatně v prologu Steiner jasně vymezil, což mu nebrání být velkým německým bojovníkem. Ale to jsou z pohledu filmového diváka marginálie. Sutherland zahrál mimořádně přijatelného padoucha, Caine mimořádně respektování hodného velitele nepřátel a Duvall mimořádně sympatického stratéga. Amíci jsou vesele trapní. Film jest v pravém smyslu slova dobrodružným. A vizuálně krásným počinem. Jen si vzpomeňte na Steinera v kožené bundě před odletem. Sakra! On ten Sturges snad chtěl, aby se nám ti náckové líbili a irskému kolaborantu máme fandit? Nebo co? ()

Boulderman

No, musím uznat, že mě velmi zklamal a nepotěšil ten vzor "co by, kdyby...". Myslím, že ke zpracování je a tehdy obzvláště bylo velmi mnoho nezpracovaných témat pro podobně špionážně-válečný film. Nedodíval jsem se a i přes nesporně kvalitní herecké výkony považuji režijně a i scénáristicky hodnotitelný výkon za nešťastný omyl, téměř sračku... ()

Pete

Nemůžu si pomoct, ale tahle akce mi připomíná to cestování v čase za Hitlerem v Zítra vstanu a opařím se čajem. Což není tak úplně lichotka pro snímek, který chtěl být asi i dramatem, jenže ona je to vlastně většinu času spíš taková lehká chlapská zábava, až někdy po hodině a půl se začne střílet a jít do tuhého. Stěžejní je v obou případech také obsazení hereckou elitou své generace - mít ve filmu trio Caine/Sutherland/Duvall je obdobné jako Brodský/Sovák/Menšík, čili už dopředu vyhraná bitva. U těchto velikánů stačí, že tam prostě jsou, a takové maličkosti jako scénář a režie, to jde všechno stranou. Je to nejlépe vidět v těch místech, kdy na plátně nikdo z nich není - to se pak jen netrpělivě čeká, až se tam znovu objeví. Navíc byla zřejmě tenkrát zrovna stávka střihačů, a tak stopáž nakynula do zbytečné délky. ()

ostravak30

Že byl Hitler de facto magor se spoustou šílených nápadů se dnes už ví. Nejeden takový nápad mu prohrál válku. A únos jednoho z nejslavnějších politiků všech dob Winstona Churchilla je dalším z nich. Minimálně je to ale velmi zajímavý námět na válečný film. Film, kde nenajdete děla, výsostné bojové scény a přesto též pojednává o válce. Naopak v něm najdeme celou řadu mladých herců, pozdějších hereckých hvězd. Mě osobně potěšila účast třeba Larryho Hagmana, které jsem vlastně dosud nikde neviděl krom Dallasu. Film se možná trochu víc táhne než se v něm opravdu něco začne dít, neboť příprava na takovou akci, jakou je únos Churchilla, je značná. I tak mě ale film velmi bavil. Mezi válečnými filmy jde o skutečně originální záležitost. ()

VanBradley89

Námět mi přišel hodně zajímavý, ale nečekal sem, že se mi to bude až tak líbit. A hlavně mě ani ve snu nenapadlo, že Němcům budu fandit :), ale stalo se. Michael Caine byl skvělej stejně tak Sutherland. Oni vlastně všichni byli překvapivě sympaťáci. Hlavně Larry Hagman. Netypický téma, odlehčující humor. Výborný válečný film. Jen to možná chtělo kratší stopáž. ()

martins

Výborný válečný film, atentát na Churchilla, Michael Caine jako velitel německého komanda plnící šílený úkol...Donald Sutherland jako tajná německá spojka v Irsku, dále Donald Pleasence jako Himler a Robert Duvall velitel americké posádky, spíše než lidská jatka jsou ve filmu především konspirační zápletky. ()

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams