Kam orli nelétají

• slovenský

Kam orli nelietajú

Akční / Dobrodružný / Válečný

Velká Británie / USA, 1968, 158 min

Ze začátku poměrně vlažné, avšak zhruba od druhé třetiny se začíná odvíjet pěkně našláplá podívaná, která graduje s každou uběhnutou minutou. O poutavě natočenou akci a neutuchající napětí není nouze, taktéž potěší překvapivé (ale naštěstí nepřehnané) zvraty v jinak celkem přímočaře vedeném ději. Nelze přeslechnout výbornou a přesně pasující hudbu a nádhernou, skoro až jedinečnou atmosféru, která těží hlavně ze skvělých horských lokací, jsem si já osobně vychutnával při všech dosavadních projekcích (tuším, že zatím byly tři nebo čtyři). Nadprůměrný žánrový snímek, bohužel trpící vysoce nadprůměrnou stopáží. 80 %(30.10.2005)

První hodina filmu, jako hodně pomalý rozjezd, mě málem odradila. Eastwood k mému překvapení zde jen přicmrdává, ale vse vynahrazuje zdánlivě nevyčerpatelná zásoba dynamitu, originální prostředí a hrdinské kosení nácků.(4.6.2013)

Filmy s tématikou 2 sv. vojny nám prerozprávali už množstvo príbehov o hrdinských činoch spojeneckých vojakov. Stalo sa to už dosť dlhodobým stereotypom, avšak pri tomto filme už od začiatku budete vedieť, že to nebude len taká obyčajná "streľba do bezbranných cieľov", ale kvalitný zážitok pre nenáročného diváka. Toto dielo zaraďujem k tým najlepším filmom o druhej svetovej vojne, ktoré vám určite nepokazí chuť. Nemôže prekonať také trháky, ako je napr. Zachráňte vojaka Ryana, ale ponúka iný pohľad na spracovanie nedramatického žánru. Je to niečo na spôsob skvelej video-hry Return to Castle Wolfenstain. Príbeh je veľmi atraktívny, pretože sa ocitneme v zasnežených horách nemeckého zámku Schloss Adler. Tam sa vydá skupina agentov, ktorí musia potajomky vtrhnúť do areálu a zachrániť amerického generála. Možno takýto dej majú stovky iných snímok. Áno, majú. Ale takú dokonalú špionážnu zápletku určite nie. Takto by mal podľa mňa vyzerať akčný film.(4.1.2013)

Klasika daného žánru. Clint Eastwood vyměnil své ošuntělé pončo za německou uniformu a vydal se do jámy lvové druhé světové války. Akční film tak jak má být, dostatečně naivní, akce je tam požehnaně a navrch k tomu ještě drsně tvářící se Eastwood, který kosí nácky s nebývalou lehkostí. To všechno by možná vystačilo na solidní a zábavné čtyři hvězdičky, ale přidejme k tomuto akčnímu guláši taky překvapivé zvraty a zajímavé pointy a hned je z toho mnohem inteligentnější film, který si dovolila vykrást i jedna nejmenovaná PC hra. Tenhle film si můžu dát i posté a nikdy neomrzí, přestože má místy opravdu pomalý rozjezd, ovšem nekonečná odkrejvačka v konferenční místnosti je tak trochu nezapomenutelná. Plus k tomu všemu ještě připočteme krásné reálie Alp a je to pastva pro oko, jenom kdyby ta televize nebyla tak malá...(9.7.2006)

Ultimátní akčňák z 2. světové. Clint Eastwood vyhubí prakticky celé německé vojsko:) Akčními scénami a municí tvůrci rozhodně nešetřili. Po shlédnutí filmu má člověk jasno, kde se vzali všichni ti Rambové a Indiana Jonesové.(22.6.2009)

• - Cílem letu George Carnabyho (Robert Beatty) měl být ostrov Kréta, kde se měl setkat se sovětskými protějšky a připravovat otevření druhé fronty. To však nebylo ve skutečnosti možné, neboť Kréta byla od jara roku 1941 až téměř do konce války v rukou Němců. (vangobseck)

• - Třímotorové letadlo Junkers Ju 52 použité ve filmu bylo v té době ještě stále používano švýcarskou armádou. Ve svých začátcích bylo využíváno Luftwaffe dokonce jako střední bombardér, nejslavnější časy však prožilo během 2. světové války jako základní typ středního dopravního letounu Luftwaffe. Největší ztráty utržily eskadry dopravního letectva Luftwaffe během německého výsadku na Krétě v létě roku 1941 a především při evakuaci 6. armády obklíčené u Stalingradu. Po válce byl letoun krátce vyráběn ve Francii. (džanik)

• - Film inšpiroval britskú kapelu Iron Maiden, ktorá zložila rovnomennú pieseň. (firewind)