Bouřlivé výšiny

• Česko Větrná hůrka (více)

Když bylo Cathy Earnshawové deset let a jejímu bratrovi šestnáct, přivedl jejich otec do Wuthering Heights ušmudlaného dvanáctiletého chlapce, který změnil navždy jejich životy. Heathcliff, kterého pan Earnshav nazýval darem od Boha měl být vychován jako bratr jeho dvou dětí. A tak to také bylo, dokud byl pan Earnshaw naživu. Nicméně po jeho smrti vykázal Hindley Heathcliffa do stáje. Z chlapce vyrostl tichý a bojovný muž. Nejbližším člověkem byla Cathy, divoká, tvrdohlavá a nesmírně krásná mladá žena. Jejich přátelství vzkvétalo i přes Hindleyho usilovnou snahu je rozdělit... Jenže to vše se změnilo, když se Cathy seznámila s Edgarem Lintonsem a jeho sestrou Isabellou. Svou přirozenou elegancí a kouzlem otevřeli Cathy oči a postrčili ji k více kultivované existenci. A semena tragédie byla zaseta. Sofistikovaným Lintonsovým nemohl Heathcliff konkurovat a mohl se jen dívat, jak vše, co je mu drahé, pomalu odchází. Cathy se rozhodla provdat za Edgara a tím se vzepřít svému osudu. A tak chystá Heathcliff hrozivou pomstu – zničit nejen současnou generaci, ale i její potomky... (Cinemax)

Chrustyn

Standardní druh romance, který jde mimo mě a zaujme jen ženské publikum. Ohraný příběh jedné velké, nenaplněné lásky, která vyjma dobrých herců, nepřináší nic, co by nebylo viděno už x-krát. ()

Arsenal83

Jediný román Emily Bronteovej si hlavne kvôli ženám zaslúžil filmové spracovanie. Osloví tých, ktorým sa páčilo i literárne dielo, ale aj nováčikov v tomto príbehu. Film teší tým, že ako jedna z mála verzií obsahuje aj pokračovanie, ktoré niektoré iné verzie už neobsahujú a tým pádom sú prázdnejšie. Chváliť treba majstrovsky hrajúceho Ralpha Fiennesa, ktorého si tu všimol aj Spielberg a tak ho obsadil do ešte temnejšej roly v Schindlerovom zozname. Knižka je krátka, film dlhší, ale vôbec nenudí. ()

triatlet

Silně zachycený vztah Heatcliffa a Katy je umocněný jejich očarováním přírodou. Pohledy na vřesoviště, věštba se zataženým / jasným nebem, to má velkou sílu. Navíc ústřední dvojice/ trojice (zdařilá dvojrole Juliette Binochete) skvěle naplňuje charaktery postav. ()

Ilicka

Nebýt této zajímavé a podmanivé adaptace literární klasiky, nikdy se nedostanu k písmenkové verzi, která je ještě zdařilejší. Ralph Fiennes znovu ukazuje, jak je mu blízké hrát padouchy všeho druhu, dal Heathcliffovi charisma, které ho vymaňuje z jednorozměrné škatulky "Zlý a bezcitný", zato Julie Binoche by možná vice vynikla v jediné roli, a to Kateřiny starší, nalepit stejný obličej její dceři nebylo úplně šťastné. Je škoda, že se v zákrutách scénáře ztratily některé aspekty Kateřininy povahy... Přesto si mě film podmanil, temnou stylizací, pochmurnou náladou a taky hudbou. Ta sice tlačí na emocionální pilu víc, než je zdrávo, ale co čekat od dojemného milostného dramatu, že? Emily Brönteové vysekávám hlubokou poklonu. ()

kajda.l

Bouřlivé zklamání. Do filmů z viktoriánské éry chodím na jistotu, zvláště když autorkou předlohy je některá z Brontëovic sester. Jenže na konečném výsledku této adaptace ducha Emily Brontëové postrádám, nebavila mě prokreslenost postav, nelíbilo se mi uchopení příběhu a hrozně mi vadila unylá Juliette Binoche v podání Cathy (u Catherine to bylo lepší), která se mi svým vzhledem do daného období nehodila. Vlastně jediné výraznější pozitivum při sledování pro mě byla Fiennesova démoničnost a díky tomu přidávám třetí. Než ještě jednou tuhle verzi, tak to raději experimentální pokus od Arnoldové z roku 2011, nebo opět papír (a pevně doufám, že mě uspokojí britská TV verze s Tomem Hardym). 60% ()

Sawy

"Nemohu žít,odešel mi život! Nemohu žít,odešla mi duše!" Shodou okolností jsem Na Větrné hůrce,jednu z knih,které skutečně miluju,znovu četl někdy před třemi měsíci.A když jsem se teď znovu díval i na její filmovou adaptaci,musím se kát za své původní tříhvězdičkové hodnocení.Protože tenhle film vystihuje ducha předlohy naprosto dokonale,její divokou a nespoutanou atmosféru plnou obrovských emocí,stejně jako povahu Heathcliffa,mé nejoblíbenější literární postavy,kterou Ralph Fiennes zahrál lépe,než jsem si kdy představoval.A moje pochyby o Juliette Binoche se rozplynuly s jejím prvním pohledem do kamery.Lepší Katku už sotva na filmovém plátně uvidíme.Rozhodně tady nechci tvrdit,že ten film je dokonalý a řekl bych,že mé nadšení pramení především z upřímné lásky k předloze,ale přestože film chvílemi působí zkratkovitě a klidně bych přitlačil na stopáži,musím obdivovat tvůrce,že se jim podařilo naprosto přirozeně natěsnat časově rozmáchlou knihu pod dvě hodiny a nevynechat při tom nic vyloženě zásadního.Jen těžko už někdo natočí důstojnější adaptaci Větrné hůrky,proto doufám,že se o to už ani nikdo pokoušet nebude.Tímto komentářem bych se chtěl hlavně omluvit za svou předchozí ignoranci filmu,když nám jej učitelka češtiny promítala ve škole.Nezasloužil si to. 90 % ()

MoiJe

Mam radsej hrdinov, s ktorymi mozem sympatizovat. Inak, nez vdaka fyzickemu vzhladu;) Paradoxne mi tu laska chybala. Sledovali sme rozpravacku, deti, manzelstva, deti deti, bitky, samu pomstu. Ziadna laska k fandeniu. Plus mi casto vadily repliky hl. postav... ()

liquido26

Nebýt toho, že jsem nedávno dočetl knižní předlohu, která mě docela uchvátila, asi bych si tenhle film v životě nepustil, protože romantické filmy nejsou moje parketa. Kdybych knihu nečetl a přesto si film pustil, nevím, jak bych se k němu stavěl, ale takhle mě fakt dostal. Děj byl poměrně přesný, i když dost okleštěný, ale to mi po chvilce přestalo vadit, protože jsem měl knihu ještě v živé paměti a co ve filmu nebylo, tak tam automaticky naskočilo. Trochu se mi nelíbilo ztvárnění domu na Větrné hůrce, představoval bych si to spíše jako nějaký chladný neútulný špinavý barák (respektive během knižní četby jsem si to představavoval jako naší chalupu na vesnici, když se tam zrovna netopí:-)) a ne takovéto docelá velké sídlo, které měli autoři maličko snahu stylizovat do podoby nějakého strašidelného zámku. Jinak k Fiennesovu ztvárnění Heathcliffa není co dodat. ()

Astaroth12

V tomto filme bola len zloba, pokrytectvo, povýšenectvo a faloš a keď tu i náhodou bola láska, tak len k sebe samej či samému alebo povrchná či vypočítavá.. Tento film je ťažký na pozeranie, môže vyvolať až depku z toho povrchného správania hlavnej postavy. Ralph Fiennes sa do role neuveriteľne vžil a jeho výkon bol asi aj najlepší, aký som u neho zatial videl, celkom realistický znázornený. Troska mi vadila J. Binoche, nejako sa mi sem nehodila a konfrontácia s Ralphom vyznela vždy v prospech Ralpha, predčil je vo všetkých aspektoch, on bol ťahúňom filmu, ona jeho úpadkom. Videl som zatial verziu z roku 1954 a táto hlavne kvôli Ralphovi bola oveľa dynamickejšia i keď ten zaver, mohol byt aj lepšie stvárnený. ()

EastWicka

Temně romantická Větrná hůrka Emily Brontëové mne v pubertě nevratně zasáhla. Tohle zpracování je sice kapku sterilní, ale v některých dotecích, jako ve scénách s Katčiným zjevením nebo Heatcliffovou kletbou, má ty správné hororové grády. A to především díky nádhernému soundtracku Riuychiho Sakamota, který dokonale vystihl tu neředěnou osudovost, melancholii i mrazivé závany ze záhrobí. Heatcliffem mého srdce sice zůstal mladý Timothy Dalton, ale Ralph Fiennes prostě Heatcliffem je. ()

NinonL

Jeden z prvních filmů démonického herce R. Fiennese, ve kterém skvěle dokázal uplatnit své herectví i uhrančivou vizáž. J. Binoche (Catherine) je mu důstojnou partnerkou, stejně vášnivou i sobeckou jako Heatcliff sám. Knihu jsem, přiznám, nečetla, proto mě temný příběh i tajuplné prostředí anglického venkova fascinovaly. Znalcům možná něco vadilo, já ale nemám co filmu vytknout. Proto plné hodnocení. ()

selfesteem

Bez ohledu na moje průměrné hodnocení musím u tohoto filmu pochválit výborné obsazení. Ralph Fiennes ve své nejpřitažlivější roli (ach!) a Juliette Binoche něžná a nádherná. Překrásná hudba, nelze se divit, když ji má na svědomí můj oblíbenec Sakamoto. Nemůžu však říct, že se mi film líbil, že se mě nějak dotkl nebo že mně snad u něj bylo smutno, ale rozhodně jsem vyhověla požadavku v začátku filmu a dala si pozor, abych se ani jednou neusmála. Knižní předlohu neznám a ve filmu jsem nepochopila jednání nikoho z nich, ani jejich věčné trápení. Je mi smutno u filmů, kdy osud zamíchá kartami nebo to ten druhý cítí jinak a nejde s tím nic dělat. Tady se však rozhodovali sami a že se pak trápili, byl jen jejich problém, stačilo se rozhodnout jinak a všichni by byli spokojení (mám-li jistotu, že mě ten druhý chce a já nechci nikoho jiného než jeho, proč bych se vdávala za někoho jiného?)... Zaujaly mě některé dialogy a co si budu už vždycky pamatovat je " Myšlenky jsou tyrani, kteří se znovu a znovu vracejí, aby nás mučili." a "Nemohu žít, odešel mi život, nemohu žít, odešla mi duše." ()

pools odpad!

Neskutečně stupidní blbost, která naštěstí není tak dlouhá, abych po zhlédnutí musel skočit z okna... ()

elizabeth_ba

Tak tohle fakt ne... Prostě se omlouvám všem, kterým se to líbilo, a hvězdičkovali o sto šest (a že jich tady je pěkná řádka) ale mně se to nezamlouvalo vůbec. Poprve jsem to viděla už před dvaceti lety a k dnešku si pamatovala jen to, jak strašlivě se mi to (už tenkrát) nelíbilo a že v tom hrál můj tehdejší oblíbenec Jonathan Firth (v tv totiž ve stejné době běžel Covington Cross a mimochodem i dnes konstatuju, že vcelku slušně, teda na těch pár minut, co v tom byl). Pocit, bohužel, přetrval, je stejný i ze zhlédnutí dnešního, znovu se mi to nelíbilo, mám ráda věci hezké a romantické, nikoli ponuré a plné děsů, zloby a nočních můr a sebelásky (protože lásky v tom nebylo ani, co by se za nehet vešlo), toho si člověk v životě užije dost a dost, tak proč bych na to, do Prčic(e) měla koukat ve filmech a číst o tom v knihách? A když už bych o to stála tak, ať už je to aspoň ze života a ne výplod něčí (choré) fantazie, nevidím na tom nic ani pěkného ani zajímavého, snad jen herecké obsazení a že děj započal v určitém okamžiku autorkou vyprávěného příběhu a na konci se do téhož zase vrátil, aby byl příběh dokončen uplně. A nikdo mi nevymluví, že autorka předlohy Emily Brontë byla, s prominutím, divná (i když náměty pro své romány prý čerpala ze života) a doufám, že už mě nikdy nenapadne se podívat na nějakou jinou adaptaci, či si od ní dokonce něco přečíst, protože by se z mé strany zřejmě jednalo o duševní masochismus... ()

blackrain

Kolik podob má láska? Nespočetně. Láska umí hory přenášet a umí člověka proměnit v zahořklé monstrum, které žene vášeň, nenávist a pomsta. Ralphu Fiennesovi role Heathcliffa perfektně sedla. Je úžasné ho sledovat, jak se dokáže do svých postav vžít. Tenhle mě velmi dobře známý příběh ve mě zanechal opravdu hluboký dojem. Ještě teď se z toho nemůžu pořádně vzpomatovat. ()

kaylin

Dobré zpracování klasické literární temnější romance. Není to nijak překvapivě výrazné, není to novátorské, je to spíše taková klasika, kde se hraje na dobré kostýmy a hlavně věrohodné prostředí, ale to vše by bylo k ničemu, kdyby tu nebyly dobré herecké výkony. A ty zde v podání obou hlavních herců jsou. ()

stration

Na mě toto zpracování velice zapůsobilo. Výborné herecké výkony hlavně Ralpha Fiennese, který je tak odporný, až je k sežrání. Tíživá atmosféra, zajímavá kamera se toulá po nehostiných a studených exteriérech. Opravdu moc povedené. ()

togaf

Tahle adaptace mě moc nenadchla. Ralph Fiennes není špatný, ale mohl být lepší. Nějak jsem mu tu nelidskost nevěřila. Celé to bylo takové nijaké. ()

Vědma

"Jedno mějte na paměti, v žádný okamžik tohoto přiběhu se neusmívejte." - řekla slečna Emily. To není ani tak těžké, v jednom z nejromantičtějších příběhů o lásce a nenávisti až za hrob toho moc k smíchu není. A příběhu je tady učiněno zadost. I obsazení je výtečné, i když tak krásný asi Heathcliff jako v podání Ralpha Fiennese být nemohl. Možná trocha překotnosti ve vyprávění tady byla - stěsnat celou historii v průběhu spousty let do 105 minut nebylo lehké, ale v podstatě se to povedlo výborně. A radím vám, přečtěte si tu knihu. ()

Bouřlivá Natalie

Bouřlivá Natalie

12.04.2008

Natalie Portman zřejmě pochytila od Scarlett a Keiry slabost pro historické kostýmy. Poslední dobou se do nich navléká podezřele často. Po Španělsku v dobách inkvizice a napoleonských válek (Goyovy… (více)