Bouřlivé výšiny

• Česko Větrná hůrka (více)

Když bylo Cathy Earnshawové deset let a jejímu bratrovi šestnáct, přivedl jejich otec do Wuthering Heights ušmudlaného dvanáctiletého chlapce, který změnil navždy jejich životy. Heathcliff, kterého pan Earnshav nazýval darem od Boha měl být vychován jako bratr jeho dvou dětí. A tak to také bylo, dokud byl pan Earnshaw naživu. Nicméně po jeho smrti vykázal Hindley Heathcliffa do stáje. Z chlapce vyrostl tichý a bojovný muž. Nejbližším člověkem byla Cathy, divoká, tvrdohlavá a nesmírně krásná mladá žena. Jejich přátelství vzkvétalo i přes Hindleyho usilovnou snahu je rozdělit... Jenže to vše se změnilo, když se Cathy seznámila s Edgarem Lintonsem a jeho sestrou Isabellou. Svou přirozenou elegancí a kouzlem otevřeli Cathy oči a postrčili ji k více kultivované existenci. A semena tragédie byla zaseta. Sofistikovaným Lintonsovým nemohl Heathcliff konkurovat a mohl se jen dívat, jak vše, co je mu drahé, pomalu odchází. Cathy se rozhodla provdat za Edgara a tím se vzepřít svému osudu. A tak chystá Heathcliff hrozivou pomstu – zničit nejen současnou generaci, ale i její potomky... (Cinemax)

ibeh

Upřímně, kdyby celý film herecky netáhli Binoche a Fiennes plus zajímavé prostředí, musela bych ubrat na tři hvězdy. Docela mi také vadila sice pěkná, ale stále se vnucující melodie. Čeho je moc.......Ale Fiennes byl skvělý, přímo uhrančivý. ()

Violeta

Nemůžu hodnotit, protože jsem to viděla před tisíci lety a pamatuju si jen jedno jediné - ona, myslím, leží na posteli, on stojí nad ní a naléhavě říká: "Proč jsi zradila své srdce, Kety?" Přesně takhle si to pamatuju, doslova, nevím proč se mi to tak zarylo, proč to na mě tenkrát tak strašně zapůsobilo. Jak říkám, vůbec nehodnotím, jen jsem si chtěla trochu nostalgicky "ublejt", když už jsem se proklikala až sem. ()

Nuala

O tomto filmu jsem bohužel neměla ponětí až do osudové hodiny angličtiny. Ještě před jeho spuštěním jsem si říkala: fajn, naučím se na zkoušení. Ale to jsem se naivně přepočítala. Jakmile totiž film začal, naprosto mě pohltil a nepustil až do závěrečných titulků. Příběh pomstychtivého a chladného Heathcliffa, jehož srdce je tolikrát zlomené a smrtelně raněné, že již nedokáže rozdávat nic než bolest a žal, svobodomylsné Cathy, která vidí život jen jako hru a tím zraňuje nejen své okolí, ale i sama sebe, ale také příběh potomků, kteří trpí za činy svých rodičů a jsou zraňováni pro něco, za co nemůžou. *** Naprosto perfektní atmosféra podtržená emotivní a výraznou hudbou a především okouzlujícími hereckými výkony. Zmínit musím především hlavní postavy v podání Juliette Binoche, která zde v dvojroli Cathy a její dcery předvádí opravdu úctyhodný výkon, a Ralpha Fiennese, jehož postava krutého Heathcliffa mě zasáhla asi nejvíce. Jeho kultivovaný vzhled v kontrastu s krutostí jeho činů vyznívá opravdu silně. Navíc Ralph Fiennes pro mě představuje nejdokonalejšího záporného hrdinu této doby, jelikož naprosto dokonale dokáže skloubit ukrutnost dané postavy a jejích zločinů s utrpením, které se odehrává uvnitř jejího nitra. Proto umí v divákovi vyvolat jak opovržení, tak soucit, což dokáže zapůsobit opravdu hluboko a emotivně. Důležitým faktorem je krom hudby a hereckého obsazení také skvěle padnoucí prostředí vykreslující pochmurnou náladu celého příběhu. Zasloužených 100%. ()

Jonash87

Plný souhlas s uživateli ripo a castor. Pro mě nejsvětlejší moment závěrečné titulky, které mě dokázaly opět přivést k životu. Jinak většina herců tu snad musela debutovat, jinak si jejich mdlý výkon nedokážů vysvětlit. Nezáživné, plytké... holt pro něco nemám asi ono "ženské cítění"... ()

Agent006

Tak moc, jak jsem se na ten film těšila, tak moc mě zklamal. Postava Kateřiny mi byla více než nesympatická a nezachránil to ani Ralph, bohužel. Chvílema to bylo dramatický tak, až to působilo komicky a rádoby působivá hudba jenom kazila atmosféru u těch o něco lepších scén. ()

Elyssea

Obrovské zklamání. Ralph prostě nemůže vytrhnout tenhle monstrózní průšvih. Nohy mu podráží otravná a ošklivá Juliette (nikdy mi nepřišla krásná, přesto se mi v Čokoládě celkem líbila, ale tady byla vyloženě na facku - a opravdu to nebylo jen rolí Kateřiny, která je příšerná i v předloze a zůstává mi záhadou co na takové ženě milovali hned dva chlapi) v dvojroli a hrozně zkratkovitý a nenavazující příběh. Knížku jsem četla dvakrát a dobře jsem udělala. Kdybych neznala souvislosti, nejspíš bych půlku filmu ani nepochopila a ptala bych se, kdo je sakra tahle postava a kde se tam vzala? A jak to, že je zase pryč? Líbil se mi i Jeremy Northam - za pánské osazenstvo uděluji ony dvě hvězdičky. Zbytek byl prostě špatný. P.S: Tak děsivý český dabing doufejme zase dlouho neuslyším. ()

dubinak

Viděno z nutnosti kvůli škole, ale na ty tři hvězdy to tak dá. Ač tyhle dramatický love story fakt dost nesnáším a už jen z principu, že jsou všechny postavy v originále napsané tak debilní, bych to nejradši neviděla, ale herecky je to slušné, exteriéry jsou autentické a atmosféra hustá, že by se dala krájet. Ralp Fiennes tady navíc předvádí opravdu uhrančivý výkon. ()

pakobylka

Příběh nešťastné lásky a kruté pomsty … V podstatě je to jako vždycky: Za vším hledej ženu. Navenek se zdá rozmarná, trochu vypočítavá - a nestálá jako aprílové počasí ... Do srdce jí nevidíte - kdo se v ní má vyznat ? Příběh je víceméně odvyprávěný podle knižní předlohy Emily Brontëové, problém ale spočívá právě v tom, že je JENOM odvyprávěný - i když prostřednictvím překrásných, velice podmanivých záběrů kamery. Je příliš zkratkovitý a plochý - prostě mu nezbývá čas na vykreslení charakterů jednotlivých postav, a tak mu chybí hloubka a dramatičtější poloha. Ale možná jsem tentokrát nedokázala posoudit snímek samostatně, bez vazby na můj oblíbený román, který má ve vrchovaté míře všechno podstatné, čeho se jeho zfilmované podobě nedostává … 3,5* ()

Juto

Najlepšie prevedenie Búrlivých výšin. Temná atmosféra príbehu sa vrije až do kostí. V očiach Ralpha Fiennesa srší zlo, pomsta a sklamanie z lásky. 8/10 ()

vesper001

V televizním programu jsem se dočetla, že jde o „komediální drama“ a protože mám předlohu docela ráda, zděsila jsem se a první minuty sledovala s prstem na spoušti – tedy na spoušti ovladače – připravena vzít spravedlnost do vlastních rukou, pokud by se výše uvedené označení potvrdilo. Nepotvrdilo. Naštěstí. Barvitosti knižní ságy o lásce a nenávisti a o tenké hranici mezi nimi sice film zdaleka nedosahuje, ale snahu upřít nelze. Juliette Binoche zvládla náročnou dvojroli Cathy a Catherine s grácií, a záběry na vřesoviště a kamenná sídla během různých světelných a povětrnostních podmínek sem tam zajistily náznak atmosféry. A Heathcliffe? Ještě že ji, lásku, má, jinak by byl v loji. Ralph Fiennes je sice na psychopaty expert, ale tady tomu moc nedal. Na začátku vypadal jako Poslední Mohykán a ke konci jsem si říkala, že by si hrome alespoň před smrtí mohl umýt vlasy. ()

otík

Předlohu neznám, takže by bylo nespravedlivé film odsoudit. Filmařsky a především atmosféricky je to báječně udělané, bohužel ten námět už je přeci jen horší. Hlavní hrdina je tak těžce nesympatický (v geniálním podání páně Fiennesově), že mu tu lásku snad ani nemůžeme přát. Na druhou stranu v době, kdy se příběh odehrává (2. pol. 18. stol.), to ženy určitě neměly lehké a muži s nimi jednali tak, jak to bylo ve filmu ukázáno. No prostě vskutku zajímavé, ale vícekrát vidět není třeba. ()

andrii

Martyrium lásky zmítané v hávu "montecristovské" msty. Srdce Heathcliffa bije jen pro tu jednu jedinou, avšak neopětovaná láska Cathy, pokryje jeho srdce jinovatkou chladné mizantropie. Duše zasažená šípem zrady se zaprodá ďábelské manipulátorské odplatě. Tenkost hranic, kontrast lásky a nenávisti v grimmovsky laděné mysteriózní poetice anglického venkova a mytologických akordech hororové melancholie. Démonický "černokněžník" Ralph Fiennes jako elegantně temný vládce Větrné hůrky s mrazivou přitažlivostí ztělesňuje uhrančivé zlo, z něhož se (za)tají dech. Heathcliffovi vtiskuje doteky křehké zamilovanosti, nářky zanícených citů, odstíny bolesti zachvácené posedlou žárlivostí, živelnou nenávistí a mstivou krutostí. Jeho oči jsou skutečným oknem do "katakomb" Heathcliffovy tesklivé duše. Z jeho pohledů šlehají blesky charismatické černoty, děsivosti a zloby. Kamenné srdce je ve skutečnosti jen maskou plačící duše, zlomeného citu, tváře nešťastné a zklamané bytosti. Spiritistická posmrtně snová katarze vroucího objetí Heathcliffa a Cathy na milovaném vřesovišti budiž jakýmsi magickým vykoupením oné zhrzené pozemské lásky. Duše Heathcliffa čas od času bloudí Větrnou hůrkou jako memento zranitelné rozervanosti a niterné vášně v rozsudku citu, který zažehl plamen zášti a spálil veškeré kvetoucí bytí. ()

octopuska

Viděla jsem více verzí, ale tahle jednoznačně vede.Ralph tady trénuje na Amona a jde mu to tak, že člověku běhá mráz po zádech. Spielberg dobře věděl proč ho vybral. Je to krásně natočeno a ta srdceryvná hudba v těch vypjatých chvílích dělá fakt divy. ()

lucieK

Když pominu své rozhořčení nad výběrem hlavní hrdinky (Juliette Binoche mám ráda, ale při čtení této knihy jsem si Katku představovala úplně jinak), které mě na začátku tohoto filmu provázelo, tak musím uznat, že se jedná o velmi pěkný filmeček. Nádherná krajina, skvělý Raplh Fiennes a dobrá muzika dělají z Větrné hůrky velmi pěkný film. Verzi z roku 1939 se to sice nevyrovná, ale i tak můžu vřele doporučit. ()

Stegman

Během jednoho víkendu jsem si dal dvě pomalé romance z 19. století: v sobotu Piano a v neděli Bouřlivé výšiny. Zatímco u prvního filmu jsem slintal blahem (emoce, příběh, napětí, hudba!), to druhé (tohle) jsem málem nevydržel do konce (prázdnota, nelogičnost, nuda, "hudba"). Milá Brontë Emily, my jsme spolu skončili. ()

farmnf

Přes patetické dialogy, věčnou bouři na území britského království, ponurou atmosféru sídla jsem se nedokázal vnořit do děje. Byl-li tam. Jen jedna věc mě zaujala. Hloupý lord si přitáhne domů cikána ve víře, že z něj udělá malé lordstvo. O to se pokusilo mnoho lidí a nikomu to nevyšlo. Pak tam zazní věta, že cikán nešťastně zahynul. Upil se k smrti z nešťastné lásky. První části věty zcela věřím, druhé už nikoliv.Fiennes je výborný herec, tady mě přehráváním a zajímavými obličeji nijak neuchvátil. ()

Bouřlivá Natalie

Bouřlivá Natalie

12.04.2008

Natalie Portman zřejmě pochytila od Scarlett a Keiry slabost pro historické kostýmy. Poslední dobou se do nich navléká podezřele často. Po Španělsku v dobách inkvizice a napoleonských válek (Goyovy… (více)