Jak je důležité míti Filipa

• Velká Británie The Importance of Being Earnest (více)

Dva mladí gentlemani, žijící v Anglii roku 1890, si pohrávají s pravdou, jen aby do svého poklidného venkovského života vnesli trochu vzrušení. Worthing (Colin Firth) si vymyslel bratra Filipa, kterého používá jako výmluvu, aby mohl navštěvovat okouzlující Gwendolen (Frances O´Connor). Moncrieff (Rupert Everett) si začne říkat Filip poté, co navštíví Worthingovu mladou a krásnou chráněnku Cecily (Reese Witherspoon) na venkovském sídle. Všechno se začne hatit, když se oba společně ocitnou pod jednou střechou. A to je ten správný čas odhalit, jak je důležité míti Filipa! (oficiální text distributora)

SpeedyL

Zajímavá komedie plná britského humoru založeného na pečlivě propracovaných absurdních dialozích. Zasloužených 80%. ()

british.bug

Ach, zase se do hodnocení promítá moje slabost pro Brity a jejich kinematografii. Ovšem většinou je vysoké hodnocení více než zasloužené a stejně je to i v tomto případě. Adaptace předlohy Oscara Wildea se jim skutečně povedla. Bavila jsem se velmi dobře a i po skončení filmu si stále pouštím jejich hudební kousek "Lady come down". Pět hvězdiček! ()

mufrody

Filmy z doby 19.stol. mají obrovské kouzlo a když jsou ještě takhle skvěle natočené...konkurz na snoubence v podání Colina a tety Augusty mě dostal...Reese jako obvykle nevinně okouzlující, a dialogy mezi oběma Filipy vtipné a svižné. ()

Ajka13

Hodně dobré filmové zpracování Wildeovy hry. Zbožňuju Colina Firtha, díky němuž jsem film téměř doslova hltala. Snad jen Argernona jsem si představovala trochu jinak, ale ve finále z toho Everett vyšel dobře. Navíc, Anglie 19. století má své kouzlo. Opravdu moc hezky strávených 90 minut. Alespoň tedy z mé strany. ()

stepma

Nezaměnitelný anglický humor, který nikdy neomrzí. Potěší a rozesměje i na sté první shlédnutí. Zkrátka nevtíravý humor servírovaný s úplnou samozřejmostí jako čaj o páté. "Anglická společnost je plná žen, které se rozhodly zůstat po léta pětatřicetiletými." ()

Tomulka

Herci výborní, hudba trošku pokulhává, děj je dosti čitelný a pohůžel celý tento film na mně působí tak trošku nudně. Každopádně jsem si ejj užil ale moc jsem se nenasmál. Jako divadelní hra to muselo být daleko lepší. Je to příběh do komornějšího přostředí než jsou rozsáhlé pozemky. ()

Lucy1905

Skvělá adaptace divadelní hry. K tomuto filmu snad nejde mít negativní názor. Je to jeden z nejlepších filmů, který jsem kdy viděla s britskými herci v hlavních rolích. ()

amlug

Ocsar Wilde senzační, herecké obsazení vynikající, a přesto jsem se pěkně nudila. Tohle zpracování mi nějak nesedlo a režisérské "nápady" mi bezvýjmky akorát přitížily. ()

vyzakloflu

Fakt moc příjemnej zážitek, moc mě potěšilo, že hodně dialogů nechali tak jak je napsal Wilde, bez zbytečnejch úprav. Ale když už si něco poupravili nebo přidali, nebylo to vůbec na škodu- tyhle prvky udělaly z pěkný divadelní hry zajímavej film. Kdyby tak všechny knižní adaptace dopadaly takhle! ()

SugarCane

Geniální dílo Oscara Wilda převedeno ještě geniálněji na filmové plátno. A kdo jiný by se s tím mohl vypořádat tak bravůrně, jako právě Britové. Miluji jejich odměřenost, smysl pro humor i vkusné narážky. Svým dílem k tomu přispěl i Colin Firth, na kterého mám slabost. Zbývá už jen dodat, jak je důležité míti Filipa. ()

vixina

Dobová kostýmovka vystavaná s anglickou precíznosťou - až srdce zaplesá(: Príbeh zamotaný ako sa patrí, lenže na rozdiel od iných sa s ním zaobchádza s tou najnonšalantnejšou možnou obratnosťou. Nič nie je navyše, všetko do seba zapadá, jediná chybička krásy, ktorú by som (ani nie tak dielku) vytkla je preklad mena Earnest na Filip. Earnestovi dávam ale 10 bodov. ()

loyeme

taka mila a pohodova anglicka dobova romantika s komediou.....ja mam rada anglicke filmy situovane do tejto doby a zaroven mam rada aj staru britsku anglictinu - takze urcite nesklamalo a pred spanim iste len potesilo. Kedysi sa nosili gentlemani hoci mali co to za usami, a tie naivne zalaskovania na prvy pohlad, ja to mam proste vo filmoch rada ak to je podane prave takto. Trochu snivania nikomu neuskodi a toto je fakt prijemne pozeranie, ktore nie je moc dramaticke ale predsa nie nudne. Reese ma prekvapila, dala normalne celkom obstojny british accent s tou jej anjelskou tvarickou. Zostava mi uz len dodat, ze toto je uplne najvhodnejsi film na nejake vikendove prijemne dopoludnie, ked sa nikam neponahlame, necakame od filmu obrovske scenaristicke vykony len klud a pohodu s usmevom na tvari. ()

Archeix

Při čtení dramatu jsem si uvědomil, jak jsou všechny čtyři hlavní postavy stejně duchaplné a vtipné; jak Oscar Wilde do všech čtyř postav rozložil sám sebe a obdařil je patřičnými pózami, což platí i pro postavy vedlejší, zejména lady Bracknellovou. Proto mi v tomto zfilmování typizace jednotlivých postav (zejména naivita Cecílie a aristokratická povýšenost lady Bracknellové) vadila, protože byla v nesouladu s jejich promluvami. Jako by tvůrcům šlo o parodii, ne o nadsázku. 70 % ()

JancakV

Překombinované, nesedí časová linie, chvílemi až oslí můstky a nápovědy pro hlupáky. A mnoho textů je v české verzi z 1979 mnohem vtipnějších. ()

majlaan

Pár opravdu vtipných momentů tam je, ale příliš málo na to, jak je to ostatní nebetyčně trapné a nesmyslné. Tvorba Oscara Wilda jde kolem mě opravdu poctivou oklikou. ()

Sejkorka

Skvělý film podle skvělé hry. Znám českou TV verzi z roku 1979, je to srovnatelné. Tady převedeno do filmové podoby navíc i dobové snímky, neodehrává se to všechno jen v divadelních kulisách. Herci bez výjimky jsou skvělí od Ruperta Everetta po Annu Massey (hrála v našem Tmavomodrém světu). Uloženo do šuplíčku oblíbených film. ()