Odplata

Payback

Odplata

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 1999, 100 min

Starý zvyky mají tuhej kořínek. Když se jich včas nezbavíte, je s vámi konec!….. Příběh ctí zákony POMSTY. Vyhledat – zneškodnit. Ruční práce s pravidlem ,,NESER TAM KDE JÍŠ“. Místo jednoho protivníka rázem čtyři. To už musíte mít dobrej plán! A kdo ví? Třeba dostane svý prachy zpátky! Chytrý příběh se zajímavou zápletkou, kterému vévodí ,,starý lišák“ M.Gibson. Člověk rád sleduje, jak ,,začíná bejt slavnej“! Za zmínku stojí i domina Lucy Liu. PŘÍBĚH **** HUMOR ** AKCE *** NAPĚTÍ *** Co jsme viděli (určitě) potom! VÝKUPNÉ! Aneb jak Mel Gibson ,,rozmnožil“ sedmdesát táců!!!(5.7.2009)

Jeden z nejlepších Gibsonových filmů. Role pološíleného týpka Melovi sedne jako ulitá. Filmu vládne po celou dobu skvělá atmosféra a hodně mi přípominá spolu s Porterovým vyprávěním atmosféru Sin City.(24.8.2007)

Je to celkom dobrý krimi thriller s Melom Gibsonom. Má dosť dobrý príbeh o zásadovom zlodejovi, ktorý spolu s iným zločincom ukradnú peniaze, ale ten ho zradí a zastrelí, aby si všetko nechal len pre seba. No on zranenie prežije a chce získať svoje peniaze za každú cenu. Ale nebude to mať ľahké, keďže zločinec, ktorý ho okradol je členom veľmi vplyvného zločineckého syndikátu a navyše má problémy aj so skorumpovanou políciou. Spracovanie nie je zlé, ale nie som s ním až tak moc spokojný. Hlavne prvá tretina pôsobí dosť zvláštne, týmto štýlom mi moc nesadla a vôbec ma nezaujala, ale keď je už hlavný hrdina úplne vyliečený a začne ísť po tom, čo mu patrí, film sa hneď vylepší a už je to slušná zábava až do konca. No dalo sa z toho získať aj omnoho viac, viacero prvkov sa mi páči, ale aj tak to nie je ničím výnimočné. Akcie je tu veľmi málo, ale nie je zlá. Nejaká klasická akčná scéna tu vôbec nie je, nejaký súboj alebo skutočná prestrelka, ale aj tak tie jednotlivé momenty sú celkom zaujímavé, či už zneškodnenie osádky automobilu, zábavný záver alebo aj ten zvyšok, ale je toho skutočne len málo a aj to hlavne v poslednej tretine. Herecké obsadenie sa mi páči, výborný Mel Gibson, ktorý je tu ten pravý prirodzený drsniak, dobrý výber záporákov, či už Gregg Henry, William Devane, John Glover alebo Kris Kristofferson a aj zaujímavé ženské postavy ako Maria Bello alebo Lucy Liu. Réžia a technická stránka sú úplne ideálne a páči sa mi aj výber hudby. Odplata je dobrý thriller, ktorý slušne zabaví, ale k vyššiemu hodnoteniu by som len predsa potreboval prepracovať scenár alebo výrazne pridať akcie. 62%(28.5.2012)

Od zacatku do konce prekvapiva jizda, ktera nenecha vydechnout. Dle meho nazoru jeden z nejlepsich Gibsonovych filmu, bez nejake velke vypravy a invence, ale naopak trhriller ze stare skoly podle starych pravidel. A diky tomu funguje na rozdil od jinych jeho filmu temer bezchybne.(28.12.2003)

|| Scenár: Brian Helgeland, Terry Hayes / The Hunter by Donald E. Westlake (under pseudonym Richard Stark) | Hudba: Chris Boardman, Moe Jaffe | Produkcia: Bruce Davey | Distribúcia: Paramount Pictures (US), Warner Bros. (non-US) | Štúdio: ? | Rozpočet: 90 miliónov $ | Tržby: 161,626,121 $ || Neskutočne hustá atmosféra vládne od prevej minúty do poslednej. Srší z nej pocit, aký som mával od prvého zahraného chapteru v pc hre Max Payne. ...Keby bol film Max Payne aspoň z pólky tak silný, bol by som nadmieru spokojný. Film však nemohol dopadnúť skvele z dôvodu, že premňa rolu Payna mal stvátniť práve Mel Gibson - no nestalo sa tak. Obrovitánska škoda. Payback je výborný film aj bez nejakej známej predlohy... ako to mohlo teda dopanúť, keby bol Mel stvárnil pc legendu Maxa? wuhhú(6.1.2008)