Odplata

Payback

Odplata

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 1999, 100 min

Noirově laděným kriminálkám drsnost sluší. Na cestě za pomstou tak Gibson jako tvrďák s ocelovým pohledem miluje krásnou prostitutku, hledá zrádce a potkává - eh - sadistickou dominu v čele asijského gangu. Nepamatuju se, kdy jsem naposledy použil to slovo, ale Odplata je cool film, má perfektní chladný look a několik scén je ve své nekompromisnosti úžasných, ale bohužel je všechno pořád jenom drsné a za celou dobu jsem se nedočkal většího zvratu, který by mě nějak zasáhl. Helgeland jede na stylovou formu, ale podstata mu celou dobu o fous uniká.(11.6.2007)

|| Scenár: Brian Helgeland, Terry Hayes / The Hunter by Donald E. Westlake (under pseudonym Richard Stark) | Hudba: Chris Boardman, Moe Jaffe | Produkcia: Bruce Davey | Distribúcia: Paramount Pictures (US), Warner Bros. (non-US) | Štúdio: ? | Rozpočet: 90 miliónov $ | Tržby: 161,626,121 $ || Neskutočne hustá atmosféra vládne od prevej minúty do poslednej. Srší z nej pocit, aký som mával od prvého zahraného chapteru v pc hre Max Payne. ...Keby bol film Max Payne aspoň z pólky tak silný, bol by som nadmieru spokojný. Film však nemohol dopadnúť skvele z dôvodu, že premňa rolu Payna mal stvátniť práve Mel Gibson - no nestalo sa tak. Obrovitánska škoda. Payback je výborný film aj bez nejakej známej predlohy... ako to mohlo teda dopanúť, keby bol Mel stvárnil pc legendu Maxa? wuhhú(6.1.2008)

Nemesis Gibson v přítmí ocelově šedých filtrů chce zpět svůj uloupený lup a jak jsem mu nevěřil bojovníka za svobodu Skotska, či bojovníka za nezávislost Spojených Států (už jen proto, že za nitky tahal Emmerich), nevěřím mu tady ani toho zabejčeného Marlowa, co šplhá přes mrtvoly po gangsterském žebříku. To už mu spíš budu věřit násilnického alkoholika, mlátícího matku vlastního dítěte.. Helgeland má myslím podobný problém jako Shane Black. Nechce se mu zůstat jen u psaní..(2.8.2010)

Těžko si představit více cool zabijáka než je Mel Gibson a lepší film od muži, který si jde hezky přes mrtvoly pro svých 70,000 dolarů, než je Odplata. Má to všechno, co má pro mě film o pěti hvězdičkách mít: skvělé herecké výkony, kamerovými filtry krásně dokreslenou vizuální stránku, výbornou režii a scénář, drsné prostředí, styl, hlášky, stylovou hudbu, kde sem tam zazní nějaký ten song od Sinatry... Tím vším se zkrátka Odplata stala mou malou úchylkou, kterou si pro potěšení čas od času pouštím. "We went for breakfast... in Canada. We made a deal; if she'd stop hookin', I'd stop shooting people. (Pause) Maybe we were aiming high."(7.1.2007)

Po Statečném srdci jednoznačně nejlepší film Mela Gibsona. Výborná atmosféra a skvělý příběh o pomstě. U tohohle snímku rozhodně není nouze o napětí, skvělou akci a občasnou hlášku. Viděl jsem i režisérskou verzi z roku 2006 a v žádném případě je nehodlám srovnávat. Jsou to zkrátka dvě různé verze stejného filmu a obě jsou naprosto bombastické......(6.10.2007)