Odplata

Payback

Odplata

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 1999, 100 min

Rozpočet $90miliónovTržby USA $81,526,121Tržby Celosvetovo $161,626,121/95%/(18.5.2005)

• Radko

Akčná, dejovo ľahko odhadnuteľná jednorázovka, o mužovi, ktorý sa mstí. Niekoľko týždňov od uzretia mi spoľahlivo vyšumela do stratena množstva podobne ladených thrillerov. Medzi pozitíva patrí zaujímavé sfarbenie, zopár vydarených dialógov a miestami nervydrásajúca atmosféra. Negatíva - neoriginálny, odhadnuteľný dej, slabé vyznenie, prílišná ukecanosť.(18.2.2005)

Skrz na skrz prohnilé Noir, s famózní atmosférou, a dokonale padnoucím Melem Gibsonem. Ke konci poměrně značně černohumorné (některé vyloženě Ritchiovské scénky, kdy všichni mydlej všechny) a prakticky neustále dokonale stylové. Škoda příšerného dabingu.(11.6.2007)

Mel Gibson má charizmatu na rozdávání, postava sebevědomého frajera a zlodějíčka Portera mu sedí dokonale, těžko si na jeho místě představit někoho jiného. Porter-samotář se v noir stylu vydává naskrz mafiíí a zkorumpovanými policisty za svými ukradenými penězi a hlavně za odplatou, kterou už ze samotného principu musí vykonat. Přestože krade a vraždí bez mrknutí oka, je to neuvěřitelný sympaťák a logicky táhne celý film. Atmosféra je výborná a značně k ní příspívá dobře zvolený modrý kamerový filtr, přesto mám však pocit, že z tak slibného potenciálu se dalo vymáčknout ještě víc - třeba dokreslit pár souvislostí, aby cesta přes všechny ty mafiány nepůsobila tak přímočaře a jednoduše... 8/10(22.6.2008)

NO MORE MR. NICE GUY..... Kurevsky štýlové! Čierny humor, drsnosť, násilie, atmosféra, scenár, frajer Porter, hnusní záporáci a jedna z najlepších gangsteriek pod slnkom.(15.3.2012)

• - Chyb je ve filmu více, například zmizí peníze z baru, které tam dá Porter když se baví s barmanem. Když pak položí na bar telefon, peníze tam už nejsou. (don corleone)

• - Když si jde Porter pro peníze, srazí ho auto. Při srážce se rozbije přední sklo. V dalším záběru je však přední sklo auta neporušené. (Terva)

• - Porter používá Magnum Smith & Wesson Model 27 357. (HellFire)