Odplata

Payback

Odplata

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 1999, 100 min

Asi nejdrsnejsi role Mela Gibsona. Pribeh je sice slusne propracovanej a celej je natocen hezky po staru, zadny rychly zabery nebo nejaky blbinky z kamerou, ale na druhou stranu, neprinasi nic moc noveho. Ale aspon je to cele dost cool. Skoda, ze zhruba v polovine filmu dojde tempo, ale nastesti se ke konci zase rozjede, ale i tak nuda nehrozi. Vsechno stoji na Melovi a ten si z roli nastesti poradil vyborne a toho drsnaka mu fakt verite a hlavne ke konci to pekelne rozjede. Je to sice slabsich 5*, ale dam je.(21.8.2006)

Noirově laděným kriminálkám drsnost sluší. Na cestě za pomstou tak Gibson jako tvrďák s ocelovým pohledem miluje krásnou prostitutku, hledá zrádce a potkává - eh - sadistickou dominu v čele asijského gangu. Nepamatuju se, kdy jsem naposledy použil to slovo, ale Odplata je cool film, má perfektní chladný look a několik scén je ve své nekompromisnosti úžasných, ale bohužel je všechno pořád jenom drsné a za celou dobu jsem se nedočkal většího zvratu, který by mě nějak zasáhl. Helgeland jede na stylovou formu, ale podstata mu celou dobu o fous uniká.(11.6.2007)

Krásně čistě napsaná, natočená a odehraná kriminálka ze staré školy s povinnou dávkou gibsonovské brutality od scenáristy rovněž vynikajícího L.A PŘÍSNĚ TAJNÉ. Proč pak Helgeland začal točit blbosti jako PŘÍBĚH RYTÍŘE nebo POJÍDAČ HŘÍCHů je mi záhadou, i když v tom po vyhození z ODPLATY čenichám pochopitelnou touhu po neomezené tvůrčí svobodě. Miluju filmy, ve kterých jednotlivec, který nemá co ztratit, šikanuje zdánlivě všemocnou a neporazitelnou zločineckou organizaci a tenhle patří k nejlepším.(29.11.2005)

Skrz na skrz prohnilé Noir, s famózní atmosférou, a dokonale padnoucím Melem Gibsonem. Ke konci poměrně značně černohumorné (některé vyloženě Ritchiovské scénky, kdy všichni mydlej všechny) a prakticky neustále dokonale stylové. Škoda příšerného dabingu.(11.6.2007)

No more Mr. Nice Guy...that´s what´s going on... Gibson je v roli Portera, kterého všichni odkecali (ale nezabili dost pečlivě), úplně geniální. Protože jemu nejde o ty prachy (zase tolik jich nebylo), ale řekněme, že o princip. A jde si za svým cílem dostatečně tvrdě, efektně, chytře a vtipně, aby si zasloužil čtyři hvězdy. A dalo by se uvažovat i o páté - za hudbu, kameru, Marii Bello, Lucy Liu, psa Portera a Vala Resnicka, jednu z nejhnusnějších krys stříbrného plátna. Za požitek ze sledování ode mě 90%.(31.1.2003)

• - Porter používá Magnum Smith & Wesson Model 27 357. (HellFire)

• - Restaurace, ve které se sejdou Val a Stegman, se jmenuje „Varrick's“, což je odkaz na film Charley Varrick, který měl na Odplatu velký vliv. (HellFire)

• - Chyb je ve filmu více, například zmizí peníze z baru, které tam dá Porter když se baví s barmanem. Když pak položí na bar telefon, peníze tam už nejsou. (don corleone)