Odplata

Payback

Odplata

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 1999, 100 min

Já vím, že to není (neo)noir záležitost, ale stejně... Noir strikes back!(28.12.2003)

No more Mr. Nice Guy...that´s what´s going on... Gibson je v roli Portera, kterého všichni odkecali (ale nezabili dost pečlivě), úplně geniální. Protože jemu nejde o ty prachy (zase tolik jich nebylo), ale řekněme, že o princip. A jde si za svým cílem dostatečně tvrdě, efektně, chytře a vtipně, aby si zasloužil čtyři hvězdy. A dalo by se uvažovat i o páté - za hudbu, kameru, Marii Bello, Lucy Liu, psa Portera a Vala Resnicka, jednu z nejhnusnějších krys stříbrného plátna. Za požitek ze sledování ode mě 90%.(31.1.2003)

Mel Gibson je tady správnej kruťák a to i když na to moc nevypadá, tak mu to tady celkem sedne a z dylších herců se mi nejvíc líbil Gregg Henry v roli Resnicka, to byl fakt pěknej slizoun, nikdo další už se tam moc neprosazoval, snad jen Bill Duke, ale toho jsem si všim jen proto že ho znám z filmů se Schwarzeneggerem. Co se týče Příbehu, tak ten vůbec nenudí a pořád postupuje dál a nikde se nezasekává a má dobrý vyvrcholení.(4.12.2005)

Od zacatku do konce prekvapiva jizda, ktera nenecha vydechnout. Dle meho nazoru jeden z nejlepsich Gibsonovych filmu, bez nejake velke vypravy a invence, ale naopak trhriller ze stare skoly podle starych pravidel. A diky tomu funguje na rozdil od jinych jeho filmu temer bezchybne.(28.12.2003)

Vzali mu 70 tisíc dolarů, poctivě si je ukradl a přesně tolik chce zpátky. Ani o dolar víc. Koupil dvě kulky do zad, přišel o manželku i „přítele“ a otevřel se mu tím jeden účet. Brian Helgeland začal psát scénáře až téměř ve čtyřiceti, na papíře točil žánry a následně přicházely úspěchy na obou stranách barikády (oceňované L. A. – Přísně tajné, kritizovaný Posel budoucnosti). A pak se rozhodl, že si jeden svůj malý nezávislý kus zrežíruje. Jenže jméno Mel Gibson toho času budilo velkou jistotu, takže peněz přibylo a očekávání taktéž. Vyplatilo se. Hodně neryzí charakter hlavního hrdiny se do tohohle pošmourného atmosférického světa dokonale hodí, nechybí nadhled, hodnověrné pointy, naturalistická brutalita a řada milých vedlejších postaviček – sadomasochistická Lucy Liu, zmetek Gregg Henry, věrná šlapka Maria Bello nebo dvojice zkorumpovaných detektivů. A divák se tetelí blahem. Dobré účty holt dělají dobré přátele.(6.5.2015)

• - Chyb je ve filmu více, například zmizí peníze z baru, které tam dá Porter když se baví s barmanem. Když pak položí na bar telefon, peníze tam už nejsou. (don corleone)

• - Film je jednou z přiznaných a velmi výrazných inspirací ke hře "Max Payne" (2001). (Jaroslaf)

• - Když si jde Porter pro peníze, srazí ho auto. Při srážce se rozbije přední sklo. V dalším záběru je však přední sklo auta neporušené. (Terva)