poster

Odplata

 • USA

  Payback

 • Slovensko

  Odplata

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 1999, 100 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Rogue
  ****

  Pekelně stylové. Director's cut ještě o něco málo lepší s kompletně předělanou závěrečnou patnácti minutovkou (5*).(9.2.2009)

 • sniper18
  ***

  Jedna z tých akčných klasík deväťdesiatych rokov, ku ktorej som si nikdy úplne nedokázal nájsť cestu a tentoraz som vlastne ani nepochopil jej kultovosť. Samotný Mel Gibson je bez akýchkoľvek výhrad, predstavuje tu zaujímavú postavu, zásadového prefíkaného zlodeja, z ktorého navyše vyžaruje rešpekt, takže toho drsniaka som mu veril a hlavne všetky tie scény, v ktorých niekomu prejde cez rozum som si vychutnal, lenže zase tak moc ich nie je. Problémom je hlavne samotný dej, síce hlavná zápletka sa mi páči, vždy mám rád, keď relatívne normálny človek dokáže položiť celú vplyvnú organizáciu, nech je to akýmkoľvek spôsobom, či už násilným, alebo aj tým prefíkanejším, ale v tomto prípade mi prišiel dej dosť jednoduchý a hlavne príliš stereotypný, čakal by som niečo nápaditejšie. Tu ma vlastne výraznejšie bavil len úvod, záver a pár scén v priebehu, inak mi to prišlo len čisto priemerné. A nanešťastie film výraznejšie nepodporí ani akcia, keďže jej moc nie je. Ale zase musím uznať, že zničenie automobilu aj s osádkou a vystrieľanie ázijských gangsterov boli štýlové, tieto dve sekvencie sa vydarili. Sklamaním sú aj zvyšné postavy, síce sa tu nájde množstvo hercov, ktorých vždy rád vidím, ale z nich ma zaujali iba Kris Kristofferson, ktorý ako jediný zo záporákov vyvoláva rešpekt a možno ešte Lucy Liu, ktorá má aspoň zaujímavú postavu, ten zvyšok ako Bill Duke, James Coburn, Maria Bello a ďalší za moc nestoja. No zase režijne je to kvalitne zvládnuté, Brian Helgeland filmu dokázal dodať pomerne osobitý štýl, čo sa v tomto žánri zase tak často nestáva. Takže Odplata je ten typ filmu, ktorý si nemám problém raz za pár rokov pozrieť, keď mám chuť na niečo typicky deväťdesiatkovské, Mel Gibson, vizuál a zápletka ma vždy navnadia, len škoda toho slabšieho deja a minima akcie, takto je to pre mňa len lepší priemer. 64%(28.5.2012)

 • Marigold
  ****

  Helgelandovi se povedl celkem slušný mix drsného frajírka alá Smrtonosná zbraň a taratinovsky hrubé gangsterské poetiky, ve které se brutalita pojímá tak nějak roztančeně, humorně, nezávazně. Odplata není žádným režisérským opusem magni, je to film spíše rutinní, který za většinu skvělých momentů vděčí scénáři a výtečnému Melu Gibsonovi, který zúročil dlouholetou praxi v kůži detektiva Riggse, jen se holt postavil na opačnou stranu barikády. Neuvěřitelně tvrdohlavý zlodějíček Porter se díky němu stává postavou až humorně nebezpečnou, která s hovězí svéhlavostí projde železobetonovou barikádou kvůli naprosté prkotině. Ústření postava je ústřední hodnotou Odplaty, jinak tu už nenajdeme nic zvláště originálního či památného, vše funguje ve prospěch celku a výsledkem je kvalitní gangsterka z drsné školy, která potěší i dobře zmáknutým závěrem.(29.11.2005)

 • Niktorius
  ***

  Odplata - jak prostý a přímý název. A takový je i charakter Gibsonova gansterského bouchače i průběh jeho krví a sarskasmem kropené cesty za satisfakcí. Kdo miluje klasické kriminálky sedmdesátých a osmdesátých let, nejspíš nebude mít proti konceptu, v němž hrdina odhlauje a následně likviduje padouchy podle jejich zařazení v hierarchii gangu větších námitek, ale já se četnému zívání mimo samotné (drsňácky frajerské) mordy neubránil 60%(21.8.2008)

 • H34D
  ****

  Mel Gibson má charizmatu na rozdávání, postava sebevědomého frajera a zlodějíčka Portera mu sedí dokonale, těžko si na jeho místě představit někoho jiného. Porter-samotář se v noir stylu vydává naskrz mafiíí a zkorumpovanými policisty za svými ukradenými penězi a hlavně za odplatou, kterou už ze samotného principu musí vykonat. Přestože krade a vraždí bez mrknutí oka, je to neuvěřitelný sympaťák a logicky táhne celý film. Atmosféra je výborná a značně k ní příspívá dobře zvolený modrý kamerový filtr, přesto mám však pocit, že z tak slibného potenciálu se dalo vymáčknout ještě víc - třeba dokreslit pár souvislostí, aby cesta přes všechny ty mafiány nepůsobila tak přímočaře a jednoduše... 8/10(22.6.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace