Odplata

Payback

Odplata

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 1999, 100 min

Starý zvyky mají tuhej kořínek. Když se jich včas nezbavíte, je s vámi konec!….. Příběh ctí zákony POMSTY. Vyhledat – zneškodnit. Ruční práce s pravidlem ,,NESER TAM KDE JÍŠ“. Místo jednoho protivníka rázem čtyři. To už musíte mít dobrej plán! A kdo ví? Třeba dostane svý prachy zpátky! Chytrý příběh se zajímavou zápletkou, kterému vévodí ,,starý lišák“ M.Gibson. Člověk rád sleduje, jak ,,začíná bejt slavnej“! Za zmínku stojí i domina Lucy Liu. PŘÍBĚH **** HUMOR ** AKCE *** NAPĚTÍ *** Co jsme viděli (určitě) potom! VÝKUPNÉ! Aneb jak Mel Gibson ,,rozmnožil“ sedmdesát táců!!!(5.7.2009)

Velmi schematická a nezáživná jízda. Je zajímavé že nezáživná, ale ne vyloženě nudná. Gibson má jisté charisma, to nepochybně, ale jinak přechválenost tohohle stereotypu nechápu.(20.9.2012)

Mel Gibson má charizmatu na rozdávání, postava sebevědomého frajera a zlodějíčka Portera mu sedí dokonale, těžko si na jeho místě představit někoho jiného. Porter-samotář se v noir stylu vydává naskrz mafiíí a zkorumpovanými policisty za svými ukradenými penězi a hlavně za odplatou, kterou už ze samotného principu musí vykonat. Přestože krade a vraždí bez mrknutí oka, je to neuvěřitelný sympaťák a logicky táhne celý film. Atmosféra je výborná a značně k ní příspívá dobře zvolený modrý kamerový filtr, přesto mám však pocit, že z tak slibného potenciálu se dalo vymáčknout ještě víc - třeba dokreslit pár souvislostí, aby cesta přes všechny ty mafiány nepůsobila tak přímočaře a jednoduše... 8/10(22.6.2008)

"Čo mu tak dlho trvá?" - "Asi ju kefuje." - "Ale tak dlho?" - "Asi kefuje aj jej psa." U tak dialógového akčného filmu noir, akým je ODPLATA, by bolo hriechom nespomenúť perly typu "Urobili sme dohodu: keď prestane robiť štetku, ja prestanem zabíjať ľudí, no neviem, či jeden od druhého nechceme priveľa." Ale nielen vtipne siláckymi dialógmi je ODPLATA živá; prirátajte si k nim výborné herecké obsadenie (Duke, Kristofferson, Belloová), napínavý dej a originálne zvraty. Nech už to s predčasným odchodom Briana Helgelanda zo stoličky režiséra bolo akokoľvek (nakrútený materiál mu údajne násilne odobralo domovské štúdio Mela Gibsona Warner Bros. a najalo práve Gibsona, aby film "zostrihal po svojom"), na výslednom dojme to prekvapivo nezanechalo trhliny. Kino Považan 1999(21.12.2004)

No more Mr. Nice Guy...that´s what´s going on... Gibson je v roli Portera, kterého všichni odkecali (ale nezabili dost pečlivě), úplně geniální. Protože jemu nejde o ty prachy (zase tolik jich nebylo), ale řekněme, že o princip. A jde si za svým cílem dostatečně tvrdě, efektně, chytře a vtipně, aby si zasloužil čtyři hvězdy. A dalo by se uvažovat i o páté - za hudbu, kameru, Marii Bello, Lucy Liu, psa Portera a Vala Resnicka, jednu z nejhnusnějších krys stříbrného plátna. Za požitek ze sledování ode mě 90%.(31.1.2003)

• - Největší změnou po jeho odchodu byla postava Krise Kristoffersona jako hlavního záporného hrdiny. Přetočení některých scén odložilo natáčení téměř o rok, protože Mel Gibson byl už upsaný natáčení Smrtonosné zbrani 4. (don corleone)

• - Všimněte si, že v jedné scéně je detailní záběr na klíče v zapalování auta, na kterých je symbol Forda. Porter ale odjede v Cadillacu. (don corleone)

• - Restaurace, ve které se sejdou Val a Stegman, se jmenuje „Varrick's“, což je odkaz na film Charley Varrick, který měl na Odplatu velký vliv. (HellFire)