Pomsta je zábava, když se jí ujme dvojnásobný držitel ceny Akademie(R)* Mel Gibson v roli drsného Portera. Odplata je svižná a vtipná směs akce a filmu noir. Snímek režíroval držitel Oscara za L. A. Přísně tajné Brian Helgeland a podílel se také na scénáři, jež je adaptací románu Donalda E. Westlakea. Ten už posloužil jako předloha pro klasiku Point Blank, která vznikla ve spolupráci Jon Boorman/Lee Marvin. Když Portera podrazí vlastní kumpáni, ukradnou jeho podíl v hodnotě 70 tisíc dolarů a nechají ho napospas smrti, zbývá jen jeden způsob, jak věc vyřešit: Porterův způsob. Jeho vendeta postaví spoustu podrazáků před hlaveň pistole. Zkorumpovaní policajti. Pouliční gangy. Bezpáteřní křiváci. Šéfové podsvětí. Všichni, kdo stojí mezi Porterem a jeho sedmdesáti tisíci, brzy zjistí, že se Porter vrátil... a chce se mstít. (Magic Box)

Martin741

Gibson v roli tvrdaka, ktory riesi kopu zalezitosti. K tomu reziser Brian Helgeland, ktory mi toho az tak vela nehovori. No ale za kopu nasilia, sado maso a tych par gaunerov dam 70 %. ()

joeybarbaro2

Jeden z nejlepších kousků 90. let a jeden z těch lepších filmů pozdního Mela Gibsona, který zažíval nejspíš svůj vrchol. Viděl v kině. 90 % P.S. Jedna hvězda navíc za depresivní kameru / styl obrazu ()

Jino

Dost povedený thriller. Skvělá kamera, a atmosféra zachycující podsvětí velkého města. Ještě k tomu charisma Mela Gibsona a není co řešit - stačí se jen posadit do křesla a nechat se unést skvělým filmem. ()

Rocky88

Nemůžu si pomoct, ale musím dát čistých pět hvězd. Helgeland natočil podle svého velice chytrého scénáře skvělý noir thriller, který v podstatě netrpí v žádném místě klišovitostí, trapností ani nudou. Mel Gibson je pro tuto roli maniakálního sebevraha zrozený, Maria Bello k sežrání a Gregg Henry opravdu slizký. Perfektní byla samozřejmě hudba i kamera. Po celou dobu filmu je tempo stejně zběsilé, jako Porterův chtíč po svých 130 000. Teda pardon - po 70 000. Absolutorium je tedy na místě. ()

MrPierc

Hrdina kráčí na začátku jako vyrovnaný muž, ale pak se strhne uragán. Jeho běsnění ve jménu pomsty se nezastaví až do úplného konce. Jde si pro pomstu a je mu jedno, jak dopadne. Důležité je dostát svých požadavků. Líbilo se mi, jak se hrdina nerozmýšlel = prostě konal a to rychle. V tom je síla toho filmu. Podobný film: Sejměte Cartera se Stallonem, ale ten je dosti zdlouhavý a bez akce ( neplést originál Chyťte Cartera, ten je velmi dobrý ). Mel Gibson jede na plný plyn a ukazuje, že i hrdina s milou tváří dokáže kousat. ()

Skleena

Všechno tak nějak pěkně po staru. Správná atmosféra s výborně napsanými a zahranými postavami - Lucy to sekne jako nikdy, Gregg Henry je tak akorát slizkej, pes Porter kouzelnej... no a Mel, Mel je drsnej jako smirgl papír, jak je teď "in" říkat. Sem tam nějaká ta hláška, rozmlácený prst u nohou a 130, nebo teda přesněji řečeno 70 tisíc babek. A do všech těch principů, neoblomnýho drsňáctví a úplatnejch, ale trošku vymaštěnejch poldů, sem tam zazní ten správnej song, protože: "It is a man´s man´s world..." ()

C0r0ner

Do páté hvězdičky chybělo opravdu velmi málo. Dvojice Gibson/Helgeland dokázala z velmi mála vytvořit parádní příběh, jehož název je všeříkající. Navíc si myslím, že se Odplata postupem času stala takovým základem pro všechny podobné filmy (John Wick). Ač nehodnotím plným počtem, tak si myslím, že si tenhle film žebříček zaslouží. 90% ()

Topco

Fuu, ako pre noirového fandu veľký boj... Áno, máme tu plejádu drsných a cynických hlášok, kamera servíruje jeden nezvyčajný klaustrofobický rakurz za druhým, zo špinavých kanálov sa neustále valí para, a to všetko vidíme cez ponurý modrý filter... ale celé je to veľmi silené a chýba tu tá najzákladnejšia noirová esencia – prirodzená atmosféra. Slovom, príklad toho, keď chce inak bežný akčný film až veľmi moc vyzerať ako noir, no chýba mu to pravé korenie. Oproti avantgardnej neo-noirovej pecke Point Blank (1967) je to naozaj len slabý čaj... ()

Fallen_One

Co to bylo? Předvídatelná nuda s nulovou originalitou, možná až na jednu scénáristickou výjimku. Ne, Gibsone, takhle ne. Vrať se do pralesa. ()

zette

No, jako parodie by to bylo uchazejici, Odplata se snazi byt natolik stylova, az pusobi komicky. Mel Gibson me nikdy nebavil, v tomto filmu me ale dokonce zacal i prudit, do sve role se moc nehodil. Scenar neni nicim originalni a svym zpracovanim se radi mezi ty mene povedene akcni filmy. ()

fars

Gangster Porter (Mel Gibson) společně se sadistickým parťákem Valem Resnickem a s manželkou Lynn přepadnou a okradou čínské mafiány o 140 tisíc dolarů. Při rozdělování kořisti však Val Portera připraví o jeho podíl společně s Lynn, která pak na manžela vystřelí. Porter však přežije a po svém uzdravení se vrací, aby se pomstil. Musí se vvšak vypořádat nejen s Resnickem, ale i se zkorumpovanými detektivy a čínskou mafií. Tenhle film jsem viděl už dříve, patří mezi mé oblíbené. Dodnes žasnu s jakým klidem a přehledem Porter likviduje každého kdo mu zkříží cestu. Do jisté míry mi to připomína Maxe Payna, mou oblíbenu gamesu. Navíc Mela taky dost žeru, takže u mě je to jasná pětka. ()

Googlak

Takto som zvyknuty na Mela Gibsona , Blazón bažiaci po pomste , ...Ktory prejde aj cez mrtvoly, ...A k tomu chce len 70 000 :-), ... Paradný film, ... dej perfekne vygradovany, ... krasná,zvodná Maria Bell - BRAVO!! ()

tojowoeZNK

Není to špatný ale oproti původnímu Point Blank s Lee Marvinem mi přišel příběh trochu čuráckej. Kdybych toto viděl jako první tak dam 5*. ()

Shane Black a Robert Downey chystají film

Shane Black a Robert Downey chystají film

21.02.2022

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (více)

Posily pro Hulka a Mumii

Posily pro Hulka a Mumii

17.05.2007

Letní natáčení největších trháků příštího roku se hopem blíží a castingoví agenti se činí, až se jim kouří od mobilů. Známe už hlavní představitele třetí Mumie (vrátí se Brendan Fraser, jeho syna si… (více)