Pomsta je zábava, když se jí ujme dvojnásobný držitel ceny Akademie(R)* Mel Gibson v roli drsného Portera. Odplata je svižná a vtipná směs akce a filmu noir. Snímek režíroval držitel Oscara za L. A. Přísně tajné Brian Helgeland a podílel se také na scénáři, jež je adaptací románu Donalda E. Westlakea. Ten už posloužil jako předloha pro klasiku Point Blank, která vznikla ve spolupráci Jon Boorman/Lee Marvin. Když Portera podrazí vlastní kumpáni, ukradnou jeho podíl v hodnotě 70 tisíc dolarů a nechají ho napospas smrti, zbývá jen jeden způsob, jak věc vyřešit: Porterův způsob. Jeho vendeta postaví spoustu podrazáků před hlaveň pistole. Zkorumpovaní policajti. Pouliční gangy. Bezpáteřní křiváci. Šéfové podsvětí. Všichni, kdo stojí mezi Porterem a jeho sedmdesáti tisíci, brzy zjistí, že se Porter vrátil... a chce se mstít. (Magic Box)

megajalec

Kedysi jeden z mojich obľúbených filmov s cool Gibsonom ala zabijákom, ktorému ide len a len o princíp. Špička, nadupaná akcia s kúskami humoru. Vyraďovačka ako má byť ()

Dextwer

Tyhle role Melu Gibsonovi prostě sedí. Akční sympaťák ve světě, kde ho zradí manželka i parťák a vezmou mu jeho podíl na krádeži. Akce, vtip, zásadovost a cesta za vyrovnáním. Zajímavosti: * Věta "Get ready to root for the bad guy", která je filmu, musela být upravena pro australskou verzi jako "Get ready to cheer for the bad guy". Je to kvůli tomu, že "to root" vyjadřuje v australském slangu pohlavní styk. Přišel s tím Mel Gibson, jako rodilý Australan. Hodnocení: 75 % ()

Paladin25

Tak atmosferický film som dlho nevidel. Gibson je vo svojej úlohe veľmi presvedčivý a vďaka nemu celý film funguje fantasticky. ()

wallax

Absolútna špica Gibsonovej tvorby (ešte s pár titulmi). Hoc priamočiary dej v ktorom všetko krásne (až príliš hladko) do seba zapadá (presne moja krvná skupina tento druh , slovo nuda je tomuto filmu úplne cudzie. Film Vás priklincuje k pohovke a až pri titulkoch si uvedomíte na čo ste sa to pozerali. Úsmevné a drsné zároveň. Ak sa Vám páčia filmy ako Posledný skaut, 96 Hodín, tento film je presne pre Vás. ()

calculus

Hodně dobrý koktejl zábavy, který se mi líbil víc, než naprostá většina současných "stylových" záležitostí. Výborná atmosféra, skvělé dialogy. Mel Gibson nevypadl ani na chvíli ze své role tvrďáka Portera, Gregg Henry toho zmetka dával taky bezchybně. A scéna v autě s Marií Bello, paráda:-) Jediný, komu jsem tu roli drsňáka až tak moc nevěřil, byl čtyřnohý Porter 2:-) ()

JuveIt

Tento kousek považuji za jeden z největších majstrštyků. Helgeland je takový můj scénáristický polobůh. Mám už nějaký rok zadaný domácí úkol, že se musím podívat na jeho původní verzi, která je prý větší bomba, než je tato finální verze. Každopádně tahle Odplata nabízí vše, co mám na filmech rád. Pochmurné prostředí, drsného badass hrdinu, úchylného a zrádného parťáka, ukradené prachy, velkou zločineckou organizaci, úplatné poldy, asijskou prostitutku a hrdinského psa, který naštěstí nezemře. Každopádně mé největší uznání má Mel Gibson. Je to největší drsňák v historii filmu (Eastwood nebo Bronson se můžou jít bodnout). Jeho Porter je stylový a pro mě kultovní postava. Nedám na něj dopustit. Stále se směju tomu, jak se každý diví, proč chce "jen" těch 70 táců. A i když mu nabízí víc, nechce si vzít ani o cent víc. Doporučuji všem, kteří chtějí vidět vynikající film. ()

swinevenca

Víc než noirová stylizace mě na filmu bavila ta morbidní všudypřítomná nadsázka dokonale vyjádřená věčným dohadováním o směšné výši Porterova podílu. Jeho diskrétně prováděná odplata omezená jen na nezbytně nutné vtipné a řízné dialogy ve skvělém podání ještě nevymatlaného Gibsona mě přinutila fandit i někomu, kdo je ve své podstatě pořádný hajzl. Škoda jen trochu pomalejšího tempa. ()

koza3

Těžko uvěřit, že to je 20 let starý film. Podle záběrů mi připadal jako z osmdesátek, ale podle nápadů a vtipu zase doat moderní. Ty šílené ksichty jsou Gibsonovi vlastní a prostřílet se celým sindikátem a na závěr jet na snídani se štětkou umí prostě jen on. Užil jsem si to. ()

Kinofil

|| R || Warner Bros. || Rozpočet: $90 mil. || USA: $81 526 121 - ČR: N/A - Celkem: $161 626 121 || Škoda, že je Odplata u nás poměrně zapomenutý thriller. Gibsonovi tyhle role šluší, zápletka je jednoduchá, ale ne pitomá a zpracované je to zábavně, čímž stopáž uteče jako nic. SPOILER Protože se jedná o přestříhanou verzi s jiným záporákem, jde o trochu větší béčko a závěr na mě příliš optimistický a doslovný. Ale zase je tu pár "fikaných" scén (bomba pod postelí, únos), vtipů a lepší hudba, které v režisérské verzi neuvidíte. Obě dvě tedy stojí za zhlédnutí a obě si vedou v hodnocení překvapivě dobře. 70%. ()

hrumsrt

Odplata ctí dobu, ve které je vytvořená... Náležitě si to sune ten nádech devadesátek. Mel Gibson jako Porter hraje přesně to, co mu jde nejlépe, takováta póza charizmatickýho šarmantního hajzlíka. Navíc ta póza gentlemana, který za každou cenu pomůže krásce v nesnázích, mu ještě něco navíc i přidává. Velká nálož všelijakých hlášek a toho "drsného" humoru. Jenže za každou cenu, to chce působit cool, přitom to je hrozná blbina. Cílem je totiž dostat se od různých nohsledů až k hlavounům. Netřeba se bát, jako průměrná jednohubka to funguje skvěle. 65% ()

Shane Black a Robert Downey chystají film

Shane Black a Robert Downey chystají film

21.02.2022

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (více)

Posily pro Hulka a Mumii

Posily pro Hulka a Mumii

17.05.2007

Letní natáčení největších trháků příštího roku se hopem blíží a castingoví agenti se činí, až se jim kouří od mobilů. Známe už hlavní představitele třetí Mumie (vrátí se Brendan Fraser, jeho syna si… (více)