Na západní frontě klid

(TV film)
  • USA All Quiet on the Western Front (více)
TV spot

V roce 1914 odchází student Pavel Bäumer (Richard Thomas) se svými přáteli dobrovolně a nadšeně do armády. Ale rozčarování nastává již během brutálního základního výcviku. Poté jsou chlapci povoláni na frontu. Ve válce jsou nuceni zabíjet nevinné lidi a všech se zmocňuje hnus a odpor. Nebudou-li zabíjet, budou sami zabiti. Přežívají v nelidských podmínkách a vojenská kamarádství vznikají tváří v tvář smrti. Všude jsou mrtví a zmrzačení lidé. Během bombardování, plynových útoků a krvavých bojů muže proti muži Pavlovi kamarádi jeden po druhém umírají. Zrůdnost válečné mašinérie pohlcuje mladé životy a demoralizuje svět, jehož nicotnost přesto přemáhá lidská naděje a láska. (KaB Music)

Mykhaluu

Nevím, jestli můžu s knihou dostatečně porovnávat, tu jsem četl jedenáckrát, film viděl jen dvakrát... Ale na televizní fim (jak se dozvídám nyní z ČSFD) to nebylo vůbec špatné... Ale tak se ptám: "Není zde v době, kdy se filmařina posunula o notný kousek kupředu někdo, kdo bych chtěl investovat čas a peníze do dalšího (ještě lepšího) zpracování?!" P.S. Volám do celého světa s klidem, neboť věřím, že roztřepaná ruka českého filmaře na hrst dolarů potřebnou na autorská práva veledíla světové literatury nedosáhne a nemůže mu tak vrazit C a K bajonet zezadu mezi žebra!! :-D :-D :-D ()

george82

Skvělé zobrazení válečné atmosféry i životů mladých vojáků. Málokdy je film lepší, než knižní předloha a platí to i v tomto případě. Nicméně i tak je zpracování úžasné a při shlédnutí tuhne v žilách krev a člověk si jen říká: Jak to jen dokázali zvládat... ()

MDesign

Remarqueova predloha je výborná, škoda, že film je natočený dosť skromne a tým sa sám pripravuje o potencionálnu piatu hviezdičku. ()

yaqwsx

Ne, nebyl to špatný film. Jen mohl být pojmutý jinak. Díky tomu jsme si jej pořádně neužil. Ukazoval děj, tak jak je. člověk si udělal názor na věc, ale chyběla mi tam nějaká pořádná emotivnost - neprožíval jsem děj společně s postavami. Byli mi celkem ukradené a já vnímal všechno, kromě těch postav. Viděl jsem válku, ale neviděl jsem v ní ty osudy. Námět má potenciál na to, aby se mi při větě (závěrečné) "Na západní frontě klid" vybavila kupa emocí, dojem, aby mě tato věta dojala. Jenže ona nedojala. Bylo to jenom tak. Díky tomu hodnotím jenom 3 hvězdičkami ()

Wooke

Podľa toho, čo nás učili v škole, súdim, že tento film celkom presne zobrazuje život na fronte. Veľmi sa mi páčil vzťahy mladých vojakov, z ktorých každý jeden trpel pre vlastné dôvody a taktiež aj spoločenské. Je to silné a emotívne dielo, ktoré vás prinúti buď zaplakať alebo sa vysmiať všetkému tomu, čo sa v tomto svete deje. Najviac sa mi páčil obraz toho, že aká bola vojna zbytočná a nezmyselná a to bol len začiatok film. ()

tombarider

Možná si zaslouží i pět hvězd. Atmosféra byla vykreslená do puntíku, a příběh plný strachu, žalu, lhostejnosti a bolesti, kterou prožívali vojáci v boji, kterému vlastně ani nerozuměli, byl vykreslen dokonale. Remarque by určitě souhlasil. při čtení předlohy jsem si to všechno představoval hodně podobně. šílená doba na to, že je tak blízko. ()

Guran

Na tu dobu hezky natočený film z první světové války, je to zatím jediný snímek, který jsem viděl, že se odehrává v tomto období. Film je opravdu atmosfericky dobře natočen a chvilkama nás děj vtáhne i do minulosti našich hlavních hrdinů, ale přesto se mi zdá, že pár scén je tam zbytečných. Já vím, že tohle jsem už psal u mnoho filmů, ale je to tak a já na to ještě koukal se strašným českým dabingem, který se vůbec nehodil do prostředí, opravdu hrozný dabing. Nicméně ve filmu hrají i čeští herci, což jsem byl také rád, ale vidět snímek jednou by asi stačilo. ()

helrohir

Jedno z najznámejších protivojnových knižných diel sa dočkalo viacero spracovaní. Verzia z roku 1979 nie je nič dlžná svojej predlohe a skutočne ponúka dramaticky podané udalosti zo zákopov prvej svetovej vojny. Príbeh je cestou partie mladíkov, ktorí sa s počiatočným idealizmom dobrovoľne prihlásili k službe vlasti, aby následne dospeli k rozčarovaniu a nezmyselnosti vojny ako takej. Vo filme nie je núdza o dramatické momenty aj emočne silné scény. Predlohu som mal možnosť čítať, a moje pocity z filmu boli podobné ako pri predlohe, hoci kniha na mňa zapôsobila o niečo viac. Na TV produkciu je spracovanie celkom obstojné, jednak čo sa týka hercov aj technických prvkov. 75%. ()

Pete

Válka, to jsou absurdní jatka, což je potřeba si stále připomínat. Po krátkém výcviku to také parta zprvu nadšených mladíků pozná v zákopech na vlastní kůži. Každý tu něco ztratí - život, končetinu, nebo minimálně jen iluze. Bohužel pro film, Angličan většinou Němce prostě nauhraje. Věrohodnosti tohoto snímku naopak dobře slouží české lokace (Terezín, Loket, starý Most). ()

Olafsson

Tam kde film ztrácí v gore a akci, tam zase nabírá na silném příběhu, sympatických postavách a kvalitním hereckém obsazení. S tak výbornou literární předlohu to snad ani nešlo zkonit. ()

SB

Vydařený film o tom, jak skvělé je v mladých letech bůhvíproč jít na frontu a tam bůhvíproco chcípnout. Postava Katze byla skvěle zvládnutá. ()

yueh

Původně jsem chtěl vidět verzi z roku 1930, ale když už jsem si sehnal omylem tuhle novější verzi, tak jsem se na ní už podíval a vůbec nelituju. Řekl bych, že se jedná o velice zdařilé převedení předlohy do filmu. ()

DooFooS

Bez dokonalých efektů a přesto film s náladou a atmosférou první světové války, kterou by mu leckterý dražší kolega záviděl. Povahy a smýšelní lidí jsou pak zachyceny snad ve všech variacích a detailech. ()

carl.oesch

Kromě řady velice dobrých komentářů tady (především Sportovec) bych ještě doplnil sice depresivní, jednoduchou ale o to více pod kůži se zadírající hudbu. Samotná kniha je svým způsobem dokonalá (stejně jako řada dalších novel E.M.Remarquea, byť "kritici" nám neustále vtloukají do hlavy, že se nejedná o literaturu té "nejvyšší" úrovně...), ale tady bylo ukázáno, jak je možné adaptovat film včetně drobných změn a doplňků, které ale v tomto případě promíjím a dokonce i kvituji s povděkem (dobrovolný nástup na vojnu i Paulovo setkání s Kantorkem během dovolené) jsou zde více rozvedeny a přitom perfektně zapadají do atmosféry a vyznění filmu, stejně jako vyznamenání kaprála Himmelstosse (se kterým se v knize chlapci smíří)....těžké, smutné, pravdivé, A prakticky dokonalé.... ()

kobras5

Výrazně slabší dílo oproti předchůdci z roku 1930. Ano, snímek sice do sebe něco má, ale zde jej musím srovnat s předchůdcem, který toho měl mnohem více. Zde je to z větší části zaměřené na boje, než-li na myšlenkové pochody studentů, což pro mě hodně filmu ubírá na kráse. 50% (viděno na DVD česky). ()