Na západní frontě klid

(TV film)
  • USA All Quiet on the Western Front (více)
TV spot

V roce 1914 odchází student Pavel Bäumer (Richard Thomas) se svými přáteli dobrovolně a nadšeně do armády. Ale rozčarování nastává již během brutálního základního výcviku. Poté jsou chlapci povoláni na frontu. Ve válce jsou nuceni zabíjet nevinné lidi a všech se zmocňuje hnus a odpor. Nebudou-li zabíjet, budou sami zabiti. Přežívají v nelidských podmínkách a vojenská kamarádství vznikají tváří v tvář smrti. Všude jsou mrtví a zmrzačení lidé. Během bombardování, plynových útoků a krvavých bojů muže proti muži Pavlovi kamarádi jeden po druhém umírají. Zrůdnost válečné mašinérie pohlcuje mladé životy a demoralizuje svět, jehož nicotnost přesto přemáhá lidská naděje a láska. (KaB Music)

Char_lotte

Je dobře, že mnoho krutých scén z knihy tvůrci ponechali jen pro představivost čtenáře a do filmu je nezařadili. Citlivě zpracované téma předlohy. Na TV film velmi dobré. ()

Fíma

Viděl jsem několikrát, ale naposledy před lety. Před mnohými lety jsem četl i předlohu, ale je to už tak dlouho, že jsem se na film dneska díval s čistým hledím, protože srovnávání knih s filmy filmům většinou škodí, ale co si pamatuji z těch dávných prožitků z dřívějšího shlédnutí filmu, tak u mě i ve srovnání s předlohou obstál. Každopádně je to opravdu dobrý film, dobrý protiválečný film. Já si myslím, že opakovat, že válka je svinstvo, není klišé, ale nezbytnost. A tenhle film zanechává v divácích emoce, silné emoce... a rozhodně ne proválečné. ()

pafka

Myslim, ze bohate postaci k tomu, aby jste si zazili, jak to vsechno bylo debilni a zbytecny. A aby doslo vsem, ze v prvni svetovy padlo daleko vice cechu, nez v te druhe a presto se na ni naprosto zapomina a na pamatku padlych take. ()

DonBraso

Film viděn s českým dabingem,který dříve kraloval,což se o Pavlatovi v kůži Paula naplnilo násobně.Skvělé vyprávění o válce,která není vůbec tak růžová jak se zdá.Já jsem si stále říkal,proč tam nehraje snad žádný němec,když je film o nich a ono je z produkce od amíků a britů,ale možná právě proto jsem to měl stále na mandlích,hlavně když jsem viděl typickýho amíka Ernesta Borgnine v podání Katzcinskyho.Jinak na televizní film ty výbuchy byly slyšet až za frontu do mého bytu.Film nebyl samozřejmě hlavně úplně o tom,to co chtěl ukázat,ukázal měrou vrchovatou,jen byla škoda,že místama se to až možná moc drželo na pětníku.Jinak ta tíha války,kdy si každý myslí u piva,že by to dokázal levou zadní,že ty kluci mají výcvik,jsou jim vsugerovány liché představy,tak to tady všechno je výborně podané.Nejlepší moment byl ke konci,kdy Paul se vracel domů.Tady doopravdy moje srdce zaplesalo a byl to ten nejlepší moment z celého filmu,který řekl vše.85% ()

heavy66

Výborný Donald Pleasence jako Kantorek, skvělý Ian Holm coby kaprál Himmelstoss, a úžasný Ernest Borgnine jako frontový veterán Kat. A samozřejmě exteriéry - Dycky Most! ()

jim_clark65

Verné predlohe, veľmi dobré obsadenie (najmä Borgnine, Holm a Pleasence), lepšie a viac sympatické herecké výkony, ako vo filme z roku 1930, najmä prístup k postavám a ich predstavenie zanechalo veľmi dobrý dojem a viac dalo pocítiť jedinečnosť každej postavy. Hudba a aj budovanie atmosféry bolo na dobrej úrovni. Asi najlepšia adaptácia knihy, film miestami knihu aj rozvíjal a to tým správnym spôsobom ("mučenie" Paula, alebo rozvinutie časti príbehu v kasárňach). Pre mňa 5/5.  ()

retrix

Tohle zpracování Remarqua je pro mě super. Nevím, co natočil Delbert Mann jiného, ale tak režijně vydařené dílko jsem viděl málokdy. Hlavní představitel Richard Thomas se zhostil role rovněž přesvědčivě, a proto tenhle film a téma řadím u sebe k těm nejlepším. Nemalou měrou o výborné zpracování se zasloužila i hudba, která není nijak umělá a dodává filmu citovost a duši. ()

superzurda

Velice těžký úkol vzal na sebe režisér Mann. Udělal to tak jak jsem si představoval. Stejně jako v románu tam nejsou žádné dlouhé válečné scény. Krásně natočený rozbor mladých lidí, kteří ztratili své mládí a iluze. Všechno vystupňovala výborná hudba, která v člověku násobila pocit malosti a zbytečnosti. Měl bych jen dvě drobné výtky. Pasáž jak Paul zabije "francouzského kamaráda" je asi nezfilmovatelná a Ernst Borgnine jako Kat mi tam nějak neseděl, i když ho zahrál výborně. Přecejen ten věkový rozdíl tam je značný. I tak jsem rád, že jsem ten viděl a rozhodně se nejednalo o filmové zmršení jedné z nejlepších knih dvacátého století. ()

Tempest

Na rovinu musím říci, že kniha je lepší než film, ve filmu je řada věcí z knihy jen načrtnuta (např. pobyt v nemocnici) a není plně dotažena do konce. Protiválečná rovina je ale plně zachována a patří tak mezi nejlepší válečné (protiválečné) filmy vůbec. Pro mě je tento film tak za 4,5 hvězdičky, vzhledem k celkově dobrému vyznění filmu, silné románové předloze, velmi dobrému hereckému ansámblu a i vzhledem k tématu, filmů o 1. světové válce není moc, dávám 5 hvězdiček. ()

Tomasson93

Jsem sice odpůrce knih, ale tahle mě dokázala vtáhnout do svého děje a moc se mi líbila. A to samé můžu prohlásit i o tomto filmovém zpracování! ()

Oewi

Váhám mezi 4 a 5 * , nakonec 4... Kniha je vůbec moje nejoblíbenější a tak k filmu možná přistupuji trochu kriticky a také možná proto, že mám v paměti ten silný dojem, jež ve mně kniha vyvolala a stále vyvolává a že stejné pocity se bohužel u filmu nedostavili. Asi bych ubrala pár scén z bojiště a naopak přidala jiné scény. Nicméně je to určitě dobře natočené a rozhodně si zaslouží nadprůměrné hodnocení.... ()

JackieBliz

Kdokoliv kdo četl knihu (a nemusel tolikrát jako já - jde o moji nejoblíbenější knihu) chápe proč jsem dala "jen" tři hvězdičky. Vím, lépe zpracovat to nešlo, kniha je vždy lepší než film. Ale i tak je film pěkně koukatelný, snaží se lidem říct to stejné co kniha a výběr herců je přesvědčivý (respektive herci jsou výborní). Umírat by se mohli naučit, ano, to mi na tom filmu vadí nejvíce - umírají tím, že podivně seskočí na zem, nemůžu si pomoct. ()

enter.

Film je pro mě malé zklamání, protože jsem nejdříve četl knihu, a té se to opravdu nevyrovná, ale naštěstí jsem si mohl některé věci domyslet. Není zde zachyceno válečné prostředí jako u běžných válečných filmů , ale především pocity vojáků, kteří ve válce byli a čekali skoro na jistou smrt. Celkově hodnotím za čtyři hvězdy. Kdyby dodrželi celou knihu, tak by to bylo určitě na plný počet. ()

Kozlowski8

Filmové zpracování klasického románu E.M.Remarqua. Režisér se vcelku věrně držel předlohy a dokázal dobře vykreslit atmosféru v zákopech 1. světové války i mimo ně. Některé hlavní postavy, jako Paul Baumer, Himmelstoss a především Katczinsky v podání Ernesta Borgnina, byly přesně takové, jaké jsem si je představoval při čtení knihy. Filmová podoba mojí oblíbené knihy od oblíbeného autora, mne rozhodně nezklamala - ba právě naopak. 80%. ()

Winster

I toto filmové zpracování je velmi vydařené a velmi se mu podařilo vystihnout atmosféru knižní podoby. S dokonalou hudbou je to silný a trochu depresivní zážitek. ()

Grimaldi

Na poměry televizní produkce naprosto uchvacující film. Než jsem si ho pustil, měl jsem předsudky. Téma První světové války mě nikdy nebavilo a ani kniha samotná, ze které jsem dokonce odmaturoval, mě moc nenadchla. Ani první minuty, kdy se objevuje méně výrazný/ méně sympatický herec v hlavní roli mi nedávali nějakou naději. Ale pak se něco ve mně zlomilo a já začal film skutečně vnímat, vnímat jeho kvalitu. Od scény ve škole, přes cvičiště až po peklo fronty i střetu s realitou domovského města, byl jsem pohlcen. Hodně tomu pomohlo zbylé vynikající obsazení, hlavně Ernesta Borgnina jako Katze. Na filmu si pak vyloženě cením nasnímání zákopové války v celé její co nejvíc skutečné podobě a úžasnému uchopení tématu zbytečnosti válek. Jakou velkou zajímavostí pro mě po shlédnutí bylo zjištění, že se film natáčel v Československu a scéna z rodného města, opravdu nádherného města, které jsem si hned musel vygoooglit, k mému úžasu tím městem byl Starý Most, kde filmaři natáčeli po úplném vylidnění a těsně před zničením. Velká to historická ztráta, která zde pomohla utvořit fascinující kulisu pro mě osobně nejlepšího filmu zabývající se tématem První světové války. ()

david141474

No musím uznat, má to svoje kouzlo. Sice to je hodně uspěchaný, ale má to hodně světlých bodů. Objeví se zde i Donald Pleasence, což je skvělý. Postavy skvělý, některý nejsou tak prokreslený jako ty hlavní, ale i tak je to super. Herci skvělý, hlavně Donald Pleasence. Soundtrack ušel. Akce příšerná, ale v tý době to bylo něco extra. A co je nejlepší tak vypravěč. Vypravěč je hlavní postava a buduje tím napětí. Konec je příšernej a hrozně rychlej a to není nic pro mě. 8/10 kvalitní film s příšerným koncem. ()

Hippokrates

9/10. || Nejlepší zpracování knihy Na západní frontě klid. Tento film slouží jako takový stupeň mezi nízkou a vysokou literaturou ( vztaženo i ke knize). Hodně mě zajímá nahlédnutí do hlavy ,,vojáků" , kteří byli ještě před časem kluci ve školních lavicích a prozkoumat tak jejich niterní trápení. A tento film mi to bezprecedentně ( vztaženo na dobu) umožňuje. Příběh, který by měl znát každý. || ()