Na západní frontě klid

(TV film)
  • USA All Quiet on the Western Front (více)
TV spot

V roce 1914 odchází student Pavel Bäumer (Richard Thomas) se svými přáteli dobrovolně a nadšeně do armády. Ale rozčarování nastává již během brutálního základního výcviku. Poté jsou chlapci povoláni na frontu. Ve válce jsou nuceni zabíjet nevinné lidi a všech se zmocňuje hnus a odpor. Nebudou-li zabíjet, budou sami zabiti. Přežívají v nelidských podmínkách a vojenská kamarádství vznikají tváří v tvář smrti. Všude jsou mrtví a zmrzačení lidé. Během bombardování, plynových útoků a krvavých bojů muže proti muži Pavlovi kamarádi jeden po druhém umírají. Zrůdnost válečné mašinérie pohlcuje mladé životy a demoralizuje svět, jehož nicotnost přesto přemáhá lidská naděje a láska. (KaB Music)

Rathalos

Taka priemerna vojnova drama,myslim,ze hodnotenie u mna nebude az take,ake je u vacsiny,knihy necitam,ale tomu filmu jednoducho nieco chyba,viac akcie,napatia,bojovych scen,tri hviezdicky davam...:-) ()

Lucas87

Kniha je kniha, ale tenhle film beru jako dost povedený, a mám ho rád. Ukazuje nesmyslnost války a to je hlavní poslání, které bylo splněno. ()

Mandalorian

Naprosto strhující film. Pro mě nejlepší zfilmování knižní předlohy. Jasně, kniha je sice lepší, ale to je stejně nepsaný pravidlo, tak co ? Pokud by to razil každej, vůbec by se filmy podle knih netočily a určitě by byla největší škoda právě tohoto filmu.. 5* ()

Joppo88

Tisíckrát opakované: kniha je lepšia ako film... Ale aj tak som si zgustol... Remarque by bol asi prísnejší čo do detailu, hlavne čo sa týka naturálnosti scén, ale myslím, že to bolo hodné zhliadnutia... ()

tranquill

"Už neležíme v děrách a nečekáme bezmocně na zkázu. Umíme ničit a zabíjet. Umíme se chránit a mstít se. Když uvidíme jejich obličeje, stanou se z nás divoká zvířata, měníme se ve vrahy, zločince, zabijáky..." Není tohle komplexní definice války? Přiznávám, že Remarqueho předlohu jsem nečetl, protože to byla povinná četba a tu já jaksi ze zásady odmítal, ale tenhle film dokazuje, jaké protiválečné poselství přináší. "Zabil jsem Tě... Ale co jsem mohl udělat jinýho, kamaráde. Odpusť mi to! ... Viděl jsem Tvou pušku, Tvůj bajonet, granáty... Kdybysme to všechno zahodili, mohli jsme být přátelé..." ()

deLaFere

Knižní předloha je perla světové literatury (byť třeba Jiskru života nebo Noc v Lisabonu považuji za ještě mnohem vyzrálejší) a film je opravdu důstojnou interpretací, ale kniha je prostě kniha, některé dialogy mi tam vyloženě chyběly. Základ je ovšem zachycen dobře, obyčejní mladí lidé semletí zbytečnou válečnou mašinérií. Proměna hlavního hrdiny v duševního starce přesně odpovídá předloze. Pěkný protiválečný film. ()

Razzor_82

"Neustále nad každým z nás visí smrt." Na rozdíl od nové adaptace z Netflixu, tady máme precizně vykresleny všechny postavy do hloubky, tak že s nimi dokonale soucítíte. Nechybí výcvik verbovaných vojáků a jejich příprava na děsivou cestu.  Akční scény mají šmrnc i po mnoha letech. Vše se odehrává v ponuré atmosféře. Smutná ukázka toho, jak člověka psychicky rozloží válka. 8/10 ()

artuš

Docela pěkný válečný film, s pěkným zobrazením válečných scén. Konec byl docal trapný. V dopise matce píše, že je voják a udělá chybu, že je v zákopech zastřelen, kdy ž se postaví, aby mohl nakreslit slavíka. ()

Arequipa

Nejen ve filmu a literatuře nepřitahuje první světová válka takovou všeobecnou pozornost jako WW II. O to víc si cením tohoto filmu, zvlášť když je natočen podle bestselleru mého oblíbence Remarqua, kterého jsem si touto knihou zamiloval. Film překvapivě nepůsobí lacině, bitevní i nemocniční scény jsou věrohodné, neznámí herci nezklamali a závěr jen podtrhuje nevyzpytatelnost a absurditu každé války. Čeští herci potěšili. Jen nevím, jestli to, že se natáčelo částečně v ČR, je něco, čím bychom se měli chlubit. Je to přeci jen něco jiného než smaragdová krása irské přírody v Excalibru... Těším se na verzi z roku 1930. ()

Werde

Vím, že se nedá zfilmovat každá scéna z knihy, ale hodně jsem se těšil na začátek na tlusté rajče(kuchaře) a pár jestě dalších oblíbených scének, kterých jsem se nedočkal..Trochu mě taky zklamal Katczinsky.Mám Ernesta Borgnineho rád, ale pro roli mi přišel dost starý a trošku více silnější..Ono tedy všem bylo více než by mělo bejt a dost to je ve filmu znát.Hodně se mi líbil Kantorek s Himmelstossem,ty ksichty jsou přesný :)..S klidným srdcem můžu říct, že se jedná o nadprůměrný snímek.Ale necítil jsem z něj tu sílu, ten strach a tu bezmoc osmnáctiletých rekrutů.. Dávám za tři.. ()

josieaddms

Na zfilmovaných knihách je těžké to, že když čteme knížku, každý máme svojí vlastní představu o tom, jak by to mělo vypadat. Proto taky čtení miluju. Někdy se moje představa s filmem shoduje. Což ovšem žel není případ tohoto filmu. Neříkám že je špatný, ale nemá to atmosféru, ani sílu, ani tajemnost, a děsivost knihy. Samozřejmě, není to špatné, protože se to drží plánu jedné s nejúžasnější knihy všech dob. Ale mě to neoslovilo. ()

newer_more

Souhlasím s tím, že film lze považovat za lehce, ale doopravdy jen lehce nadprůměrný. Knihu jsem četla a myslím, že film nedokáže dostatečně vyjádřit všechny ty pocity, všechny ty myšlenky, které se odehrávají v mysli mladého hrdiny. Navíc- film se snaží obsáhnout z knihy co nejvíce, ale zároveň to potřebuje osekat- což se na tom také trochu odráží. ()

Axarus

Čekal jsem, že film naváže na skvělou knihu,což se bohužel nestalo. Film je oproti knize strašně osekaný a vynechává hodně důležitých částí knihy. Tak 70%. ()

Likan7

Vzhledem k tomu, že to je pouhá televizní projekce, si to ty 4* zaslouží. A upřímně je to mnohem lepší, osobitější a poctivější než ta nová adaptace od Netflixu. Nemůže se to logicky rovnat rozmáchlostí a vojenskými střety, atmosféra, herectví a zbytečnost válek tu je nadmíru cítit. ()

xenopus

Jeden z několika filmových přepisů klasických literárních děl, které jsem viděl v rámci přípravy na maturitní zkoušku z jazyka mateřského (další byly např. Přelet nad kukaččím hnízdem nebo Návštěva staré dámy). Když tak po letech a s odstupem času nesleduji ani tak dějovou linku a poselství Remarqueova románu (abych je byl případně schopný reprodukovat při zkoušce dospělosti), jako spíš film jako takový, napadá mě jedna věc. Jak by asi vypadala tatáž předloha zfilmovaná dnes? Kolik kubíků kečupu by při dostatečně dotovaném natáčení proteklo? A především: bylo by to vůbec účelné? Tady se nám před očima rozehrává vlastně až téměř divadelní drama odehrávající se v několika scénách. (...) Soudím proto, že díky vlastně televiznímu zpracování bez nároku na bombastickou okázalost pozdější americké filmové produkce znázorňující období WWII o to víc vynikne přirozená syrovost a naturálnost pekelných jatek na západní frontě. Stovky mrtvých během několikaminutového marného útoku na soupeřovy pozice, důsledky nasazení bojového plynu, lapidárnost lapiduchů při úmrtí vojáka ve špitálu; to vše tušíme a nepotřebujeme to vše explicitně vidět skrze potoky krve - hrůza té doby je tak zažraná v národním vědomí (doufám, že nejen u mě), že přece stačí naznačit... S Terezínem a starým Mostem bych se jen opakoval, viz jiné komentáře. Vyzdvihnout musím perfektní hudbu Allyna Fergusona - ta prostě sedí (zvlášť kontapunktická ozvěna hlavního tématu hraná "francouzským" akordeonem). Suma sumárum: slušně zfilmované, pro mě s patřičným osobním emocionálním dopadem -> silné 4*. ()

fallanga

Knihu jsem četl a líbila se mi. Hodně. Líbilo se mi, jak autor zobrazil hrůzy první světové války. A film? Ten bohužel nezobrazuje tu drsnou část tak dobře. Navíc scéna s ruskými zajatci, na kterou jsem se nejvíce těšil, zde úplně chybí. Přesto je to kvalitní film, na knihu ale nemá. ()

hekla

Velmi působivý snímek, skvěle zpracovaný a na svou dobu zřejmě nadčasový. Oceňuji výběr herců a především Richard Thomas je naprosto dokonalý, skoro stejný jako v knížce. V porovnání s ní sice není tak emočně silný a chybí zde spousta myšlenek, v tom je kniha prostě dokonalá. Myslím ale, že film skvěle zachycuje podstatu, a po přečtení knížky je zážitek velkolepý. 4,5* ()

Pulper

Než jsem před pár dny viděl původní verzi z roku 1930, bral jsem tuhle za téměř výbornou. No, musím konstatovat, že je to vlastně jen kopie té původní, ač dobrá. ()