Píše se rok 1947 a čtyřicetiletý anglický profesor Humbert Humbert přijíždí do USA učit na univerzitě. Když si pronajímá pokoj v domě Charlotte Hazeové, spatří v zahradě majitelčinu dvanáctiletou dceru Lolitu. Zjišťuje, že potkal svou osudovou lásku a je ochoten udělat vše proto, aby byl Lolitě stále nablízku.Využije lásky Lolitiny matky, a přestože ji nesnáší, ožení se s ní. Vztah Lolity a Humberta se naplno rozvine - Humbert Lolitě zatají smrt matky a odstartuje s ní divokou cestu Spojenými státy. Po celý čas jsou sledováni. Po dvou letech Lolita Humberta nečekaně opouští... Příběh graduje. Hluboká žárlivost a pocit viny z nevhodné lásky začnou Humberta měnit v psychicky labilní trosku... (oficiální text distributora)

nikkittka

Točit film,který už byl jednou naprosto dokonale natočen a dokonale napsán,je naprosto zbytečné.Adrian Lyne dal ovšem té zbytečnosti naprosto nový význam.Nikdy nebyl dobrým režisérem,tak se to snaží zamaskovat šokantním pozlátkem a pestrým vizuálem,ale lidé,kteří už mají něco načteno a nakoukáno,můžou mít nanejvýš srandu z toho,jak okatě napodobuje své vzory bez nejmenší známky invence nebo talentu.Za jediný klad se dá považovat přesvědčivý Jeremy Irons,jinak vskutku absolutně zbytečné. ()

megajalec

Mne Lolita neprišiel ako nejaký geniálny film. Dej, teda pardón, film (deju to podľa mňa moc nemá) sa vlečie ako sopel z nosa. A ten záver u Quiltyho, no koniec, to bola dokonalá paródia. Za zmienku stojí iba fajn výkon Lolity alias Dominique Swan. ()

Dr.Bishop

Hmm, celkem nudnej film, bez nějakého erotického náboje - naopak to na mě působilo docela sterilně, zahrané tak nějak "na sílu". Dominique Swain je docela pěkná, Jeremy Irons hraje dobře, toť vše. Nápadité? Lol. Odvážné? Pche. 55% ()

Martanecek007

Ten moment, kdy Lolita odjíždí... on se dívá z okna... ona běží... on nervózně čeká... jejich první políbení... Tak krásně zahraná,natočená scéna... Celkově film je úžasný. ()

natalie15

Lolita, svetlo môjho života, oheň mojich slabín... Majstrovstvo Vladimira Nabokova, z ktorého si režisér zobral najmä romantiku a tragickosť. Na satiru, a skutočnosť že Nabokov sa s čitateom vierohodne pohráva a z Humberta robí schválne "najväčšiu obeť", kým Lolita je len čosi ako spomienka, ako neexistujúca postava, túžba a obsesia, v tomto filme zabudli. Kupodivu mi to vôbec nevadilo. Príjemná, pomalá, miestami až rušivá atmosféra, sa filmom tiahne od zatiačku do konca. Výber Jeremyho Ironsa a Dominique Swain bol fenomenálny, pretože ako výborne hrajú keď sú od seba, v akýchkoľvek spoločných scénach to priam srší, áno, tou zradnou, úchylnou chémiou, najmä ešte v tých naivne erotických scénach. Výkon Ironsa, jeho tvár na začiatku i na konci, či vtedy čo si s fascináciou a hanbou predstavuje, či díva sa na Lolitu ako na objekt, ako na sirénu, ako na najväčšiu túžbu kedy okrem nej nič iné neexistuje, by si zaslúžil nejaké prestížne ocenenie. Swain je perfektná. Naoko nevinná, pohrávajúca sa - s výrazom nevinného káčatka, a zaraz i prefíkanej líšky. Neváha nič obetovať, aby dosiahla svoje. Nakoniec mu to všetko vracia, zničí ho a donúti zničiť ju, a potom pribije klinec do rakvy. Od nej to bola vypočítavosť, na začiatku nevinný flirt a skúšanie si plachej ženskosti kým vnútri bola dievčatko, od neho obsesia, posadnutosť a túžba mať. Nebola to láska. Quilty, ten iste predstavoval jeho najhoršie ja. Ich rozhovor, s blikajúcou lampou o ktorú sa zabíjali nočné motýle, v rúšku noci... perfektný. Ako slová ktoré im vložil Nabokov do úst. "Kde ste ju proboha našel?" - "Cože?" - "Ríkám, že mešíc už dávno zašel." Takto si predstavujem nápaditý, šteklivý i správne konfrontujúci "romantický" film. Originál som nevidela, takže nemám s čím porovnávať. Za mňa 85%. ()

Elis009

Ty vogo viděla jsem to už skoro před měsícem a furt mi to neskutečně šrotuje hlavou. Mě jako holky se toto ožehavé téma hodně dotklo.. Ale herecké výkony bezva a musím přiznat, že Dominique je opravdu krásná.. ()

Valenta28

Velice, velice lahodný výtvor. Tento film jsem si vybral spolu s dalšími do maturitního seznamu literárních děl. Sem téměř přesvědčen, že by na něj přišla řada i kdyby v tom seznamu nebyl, ale takhle je to ještě větší nadšení. Základní tématický koncept tohoto díla jsem si zjistil již před jeho zhlédnutím. Nenapadlo by mě ale to, jak záživné to bude. Film pro mě je doslova přímá dálnice do hlubin psychologie, a to konkrétně pedofilní psychologie. Nejedná se ovšem o moderní druh pedofila, který znásilňuje děti ve křovinách města, nýbrž o doslovného pedofila. Takového, jaký odpovídá původní definici významu tohoto označení. Pokud si tento film u maturitní zkoušky vylosuji, budu velmi nadšen. Je to silné hořké kafe, ale dost důležité, aby se vypilo. ()

jim_clark65

Veľmi dobrá adaptácia knihy, asi jedna z najvernejších, aké som kedy videl. Irons dokonale sedel do danej role, Griffith mu sekundovala doslova perfektne, až som si želal aby ju nechali trocha dlhšie. Mal som pocit, že sa jej príliš rýchlo zbavili, ale podobne to bolo aj v knihe, čiže moje pripomienky sú čisto na báze osobnej preferencie. Kameňom úrazu je práve voľba herečky do role Lolity. Swain to zvládla veľmi dobre a spolu s Ironsom vedeli navodiť tú správnu atmosféru, resp. im to sedelo, tak, ako to bolo opísané v knihe. Lenže daná herečka pôsobila až príliš dospelo a v rámci toho, ako to bolo popísané v knihe = to nedávalo zmysel. Humbert sa zamiloval do Lolity práve preto, že nemala ešte tie tak typické črty pre ženy tj Lolita mala okolo 12r. , žiadne kyprejšie boky, bola menšia resp. nižšia, jednoducho vyzerala viac detsky. Zato Swain vyzerala vo filme, ako 14/15-ročné pubertálne dievča, ktoré začína dospievať a meniť sa na ženu. Preto to nesedí, Humbert by sa v rámci konceptu, nemal do takejto dievčiny (akou je Swain) zamilovať. Inak je všetko tip-top: réžia, scenár (akoby som čítal resp. pozeral zhmotnenú knihu), výprava, kostýmy, všetko to dýcha práve tým obdobím, ktoré je opísané v knihe. ()

tee

Jde o mé první seznámení s Lolitou a bez možnosti srovnání ho hodnotím velmi dobře. Ironsovo ztvárnění zoufale zamilovaného profesora je jedinečné, člověk neví, zda ho odsuzovat, nebo politovat, a Dominique ztělesňuje ideální "nymfičku", která ve mně vyvolává stejnou rozporuplnost - neviňátko a mrcha v jednom. Jako velké plus vidím upřednostnění psychologické stránky příběhu před erotickou. ()

nettopyrek

Lolita geniálního Nabokova je ve filmové podobě již podruhé. Povedla se výborně i tentokrát a možná je i lepší, než Lolita "Kubrickova"... Herecké výkony Ironse i mladičké a temperamentní Dominique jsou skvělé, až občas člověka mrazí... Silný film, který ještě dlouho rezonuje v duši... ()

Simir79

Vždy když to bylo možné jsem se bránil kouknout na film před přečtením knihy. Doporučuji, pokud máte podobný problém, to udělat s dlouhým odstupem. Když jsem Lolitu viděl poprvé, bylo to cca 14 dní od dočtení knihy, bylo to zklamání. V té době bych dal sotva 3 hvězdy……. Je třeba si uvědomit, že film je o něčem jiném a Lolita je toho jasným důkazem. S odstupem času se na to dívám jinak, neovlivněný okem čtenáře. Nabokov napsal krásný román a Jeremy Irons spolu s Dominique Swain, Frankem Langellem a Melanií Griffitovou vdechli dokonale jeho postavám život. Vyzdvihl bych ještě kameru a střih. Dávali filmu náboj a bez jejich nápadů by zabřehl do průměru. Natočeno velice citlivě. Lehce erotickými scénami jako by každý aspoň trochu okusil být v kůži Humberta Humbeta. Příště to zkusím v podání Kubricka. ()

Ellush

Když Lolita, tak se vším všudy... Malá vychytralá manipulátorka, které dělá profesorova pozornost více než dobře. To, jak si před líbaním vyndavala rovnátka, mě rozesmálo. A Jeremy Irons v roli milenco-otce byl taky skvělý. Na druhé straně mi byli oba tak nesympatičtí, že mě ani nezajímalo, jak to vlastně dopadne. A vsunutá kapitolka v podobě pedofila a distributora dětského porna mi přišla trošku zbytečná. ()

HollyMolly

Tady se srovnávalo se starou verzí. Nová více odpovídá knize, ale filmem nelze říct to, co knihou, jen díky tomu, že ji zcela "zkopírujete." Lolita je super - prostě pravá Lolita. Děj který je však rozvleklý a nudný jedna dobrá postava nemůže zachránit. Jeremy Irons občas působí jako by právě dostal hodně velkou ránu do hlavy a jako postavu ho vůbec nelze brát vážně. Zejména na konci, ten mi přišel spíš jako parodie - zde hlavní hrdina, který touží pomstít ztrátu své lásky, vůbec nevystupuje. Místo toho tu pobíha pako, který někde ukradlo bouchačku a Clare Quilty je na tom hodně podobně a co se týče psychického zdraví, asi hodně špatně. Kdo chce Lolitu, měl by si radši pustit tu starou. ()

Dana1926

Nevím čím to je, ale tohle mě totálně zničilo. Možná je to Dominique Swain, která se do toho opravdu vložila, nebo Jeremy Irons. Atmosféra, herecké výkony a závěr tomuto jsem absolutně podlehla. ()

Bankovní loupež á la Lyne

Bankovní loupež á la Lyne