Píše se rok 1947 a čtyřicetiletý anglický profesor Humbert Humbert přijíždí do USA učit na univerzitě. Když si pronajímá pokoj v domě Charlotte Hazeové, spatří v zahradě majitelčinu dvanáctiletou dceru Lolitu. Zjišťuje, že potkal svou osudovou lásku a je ochoten udělat vše proto, aby byl Lolitě stále nablízku.Využije lásky Lolitiny matky, a přestože ji nesnáší, ožení se s ní. Vztah Lolity a Humberta se naplno rozvine - Humbert Lolitě zatají smrt matky a odstartuje s ní divokou cestu Spojenými státy. Po celý čas jsou sledováni. Po dvou letech Lolita Humberta nečekaně opouští... Příběh graduje. Hluboká žárlivost a pocit viny z nevhodné lásky začnou Humberta měnit v psychicky labilní trosku... (oficiální text distributora)

LucyZ

Na knihu to opravdu nemá ani zdaleka. Nicméně Jeremy Irons je "ten pravý" Humbert Humbert. On a žádný jiný. Právě Irons drží celý film nad vodou (a samozřejmě hudba pana Morriconeho). Bez toho by ten film vlastně vůbec jakoby neexistoval. ()

lubica1995

Pozrieť na to s pohľadu profesora - chápem........ mladá, krásna, svieža ( netvárme sa puritánsky, kedysi to bolo úplne normálne) kto by odolal. Pozrieť na to z pohľadu Lolity.... mladá, krásna a vedomá si svojej krásy a vplyvu na tohto muža... neskúsená ( hotový chudák...starý, trápny, smiešny...). Posadnutý dokonalosťou, vedomý si svojho morálneho zlyhania, ponížený... veľmi dobre prepracovaný film. Dobrý záver. Trvalé následky. ()

ssarka

kvalita je nepopiratelná, herecké výkony bezchybné...Jeremy Irons je zde dokonalý... musím si ale přečíst knížku...ohledně děje,no zkrátila bych to na Jak pedofil potkal neskutečně pubertálního fracka bez špetky vychování..Lolita mě svým chováním rozčilovala už od začátku... k postavám jsem si vytvořila dost negativní vztah, ale to právě kvalitní filmy dokáží...vyždímat z vás emoce.. ()

Dupac

Obrazově efektní, ale neskutečně prázdná adaptace. Všechno začíná scénářem, který nekompromisně vykostil předlohu, neobejde se bez vysvětlujícího hlasu vypravěče Humberta, ale zároveň postrádá jakýkoli náznak charakteristiky jeho postavy. Což potom těžko mohlo dopadnout jinak, než že se ze sžíravého a labilního egomaniaka, zahnaného do kouta svojí vášní k nedospělým "nymfičkám", stává zádumčivý banální strejda se smutnýma očima Jeremyho Ironse. Co vedlo lidi z castingu k obsazení role dvanáctileté dětsky vyzývavé, ale zranitelné Lolity nevýraznou sedmnáctiletou Dominique Swain s kobylí tělesnou konstitucí profesionální volejbalistky, je pro mě další záhadou. Ale možná si režisér myslel, že dojem z přerostle působící představitelky Dolores (Lolity) spraví, když holka dostane na hlavu pořádnou mašli a bude mít pořád v puse žvejku nebo rovnátka. A nebo to byla součást hlubšího záměru - na rozdíl od knížky, kde Humbert dostává do svých tělesných spárů nevinnou dorostenku, ve filmu ho světaznalá puberťačka v podstatě zaučuje! Taky sice chápu, že film neměl ambici stavět na bohatých (a pro intelektuály ve své době asi dost vtipných) kulturních odkazech (jejichž používání Nabokova částečně motivovalo k tomu, aby román dokončil), ale místo nich používané vtípky typu "Himmler - Hubert" zrovna moc nezabírají. Lepší dojem navodí jenom povědomé hudební motivy Mistra Morriconeho, které trochu připomínají doprovod z filmů Guiseppe Tornatoreho. Tím ale veškerá podobnost končí, protože Lyne rozhodně není Tornatore a jeho režie stojí za zmínku snad jen ve druhé, thrillerově laděné třetině filmu. Podobně prvoplánový přístup ke zprasení mnohovrstevnaté literární předlohy předvedli například autoři tohohle. Jenže Nabokov se už (na rozdíl od Kundery) bránit nemohl. Zpětně musím docenit dosud nepřekonané Kubrickovo zpracování a odpustit mu, že se v souladu s diktátem doby trochu puritánsky držel při zdi. ()

Valkovar

Vladimir Nabokov byl geniální spoisovatel a filmové zpracování mě příjemně překvapilo! Jeremy Irons předvedl neskutečný výkon a celý film jsem jen seděla s otevřenou pusou a nebyla schopna odtrhnout zrak! Jednoznačně jeden z mých nejoblíbenějších filmů! ()

Dharmma

Film se snaží vyvolávat emoce a kdo je pronásleduje, je zřejmé od počátku. Film se také snaží, abyste přemýšleli nad pedofily více a občas se pokouší najít v nich nějakou tu lidskost, nebo dokonce najít Vaší lítost nad nimy, ale pan Hubert je pouze pedofil. Avšak každý může film vidět jinak... ()

ABC1

Nečekala jsem, že v mém věku na mě tenhle film tak zapůsobí....ale povedlo se, jako už dlouho ne! Výborně vybraná D. Swain, která předvedla takovou škálu hereckých výrazů, že jsem jen mlčky polkla. Že bude skvělej Jeremy Irons, to se už očekává, ale i Melanie tady hrála dobře, režisér si s ní asi dal dost práce. Úžasná hudba i kamera, napětí a vůbec atmosféra celého filmu tak věrohodná, že je to až neuvěřitelné. Jen to vyřizování účtů na konci filmu bylo trochu přepálené, skoro jako karikatura, jinak bych dala za pět!!! ()

90125

Lyne asi nemohol vybrať lepšie. Lolita Dominique Swainovej je pubertálne drzá, vypočítavá provokatérka a sučasne dychberúcim, neodolatelným spôsobom zvodná nymfa. Rovnako tak Jeremy Irons podáva určite jeden zo svojich najlepších hereckých kreácii. Jeho postava ani nemusí nič povedať a je jasné čo cíti. Lyneova Lolita je dráma nešťastného muža, ktorý sa po krátkych chvíľach štastia, utrápil k smrti. Nádherne natočený tragický príbeh neštastnej lásky hraničiaci s posadnutosťou a so záverečnou scénou, pri ktorej som, priznávam, mal slzy na krajíčku. A to sa mi teda často nestáva. Pozdavála sa mi aj flashbacková forma rozprávania príbehu, ktorá zľahka predznamenávala tragické vyústenie. Tiež dobová atmosféra povojnovej ameriky je absolutne presná. Lyne neospravedlňuje Ironsovu postavu, len opisuje jej konanie. Ten človek akoby celú dobu tušil, ze jeho cesta s Lolitou vedie do záhuby. Tento film nie je žiadna erotická provokácia, Ironsova postava nie je žiadny zvrhlík. Je to len tragický príbeh osudovej lásky. 78 % ()

Feacher

Jednoznačně to není můj žánr a musím říct, že po hodině jsem se docela solidně nudil, ale to by samozřejmě nemělo mít vliv na moje hodnocení. Ač nejsem cílová skupina, tak po vcítění do těchto lidí si dovedu představit, že dokáže film velmi zaujmout a zahýbat nějakým tím srdcem. Já sám si to zrovna asi nepustím, ale co se týče například hereckých výkonů, tak ty hodnotím velmi dobře. Lolitu bych jako rodič zabil a přesně tak měla dle mého působit :)... ()

Daydreaming

Jedno z najkrajších diel, aké som mala možnosť čítať. Vlastne bola na oboch filmových verziách postavená aj moja bakalárska práca a vďaka nej som obdržala svoj titul. Mnohými divákmi odsudzovaná komparácia, za mňa však má plných 5 hviezd. Adrian Lyne dostal do rúk fantastickú možnosť spracovať toto dielo tak, aby v divákovi vyvolal pravé a nefalšované emócie „všeho druhu“. Jeremy Irons v hlavnej úlohe sa postaral o jeden z nezabudnuteľných diváckych zážitkov. Každú jednu emóciu som mu uverila. Lyne mal obrovské šťastie, že film natáčal v dobe, kedy ho už neohraničovala žiadna prehnaná cenzúra a mohol tak z časti zobraziť aj tie tragickejšie časti tejto drámy. Pre mladú a výnimočne talentovanú Dominique Swain sa táto rola stala ikonickou a vďaka jej hereckým schopnostiam divák naozaj nadobudne pocit, že sa díva na malé dievčatko plné vzdoru a hravosti. Podľa môjho názoru Lyneho verzia príbehu omnoho lepšie zachytila to, čo autor v knihe opisoval (aj napriek tomu, že na Kubrickovej verzii spolupracoval aj sám Nabokov). Kubrickovej verzií však týmto neuberám žiadne kredity, taktiež ide o fantastické dielo, ale nepresvedčilo ma, že ide o taký tragický príbeh ako práve Lyneho verzia. Tlieskam a klaniam sa, BRAVO! ()

darkchipmunk

Adrian Lyne točí takový návykový kýče s melancholickým až tragickým oparem (který mě bůh ví proč berou), že i jeho Lolita mě přitahuje víc než Kubrickova. Snad pro to, že romantický pojetí hlavního hrdinu polidšťuje. Vždycky jsem si říkala, proč tak výbornej herec jako Irons hraje samý společností neakceptovanou vášní zničený chudáky (Posedlost, Swanova láska...), ale ono je asi strašně těžký tu emocionální trosku ztvárnit... Dominique Swain je nicméně lepší, škoda že těch příležitostí nebylo víc než ukazovat zadek v Tváří v tvář. Ne že by mi to vadilo, ale podle mě měla potenciál přerůstající její sexappeal. Bohužel málokterej nadrženej producent tohle chápe.___Lolitu lituji, muži po čtyřicítce smrdí (by AH). Zkuste nabídnout pohled z její perspektivy. :* ()

Ammit

Takto hodnotím film a ne knihu (ta je totiž o poznání temnější). Film stojí na poetice a romantice (do té chvíle, než si uvědomíte, kolik komu je) a na J. Ironsovi. ()

Swatcha

Dokonalé! Neviděl jsem Kubrickovu verzi, ale pokud by srovnání s ní ubralo dvě hvězdičky, výkony Ironse a Swain jsou za 3*! Tento film mě prostě dostal. ()

Nila

čistá láska, která je bohužel zakázaná, manipulace, Jeremy Irons, úžasná hudba, přitažlivost... a mohla bych pokračovat dál.. To co Nabokov napsal, Lyne dokázal nádherně zfilmovat.. ()

Aloika

Sklamalo ma to. Čakala som, že to bude príjemné decentne erotické, ale akosi som tomu nevedela prísť na notu. Príliš zdĺhavé a skoro nič sa nedeje. Pri utieraní prachu by som sa možno lepšie zabavila. ()

st.lupen

Největší devizou filmu je jednoznačně výkon Dominique Swain. Je výborná v místech kde je film zatížen těžkým nádechem erotiky, ale hlavně tam kde si Jeremy Ironse omotává kolem prstu. Slušná je kamera, celkově dílo působí rozvláčnějším dojmem i přesto, že tu nejsou výraznější hluchá místa. Námět sám o sobě je dnes již natolik klasický, že nemůže ničím překvapit - zvláště jako remake díla Kubrickova. Tady přichází na řadu výraznější erotický akcent, bez kterého by tento počin byl už úplně zbytečný. Je však otázkou, jestli právě v tom hledat ten správný smysl filmu. ()

Bankovní loupež á la Lyne

Bankovní loupež á la Lyne