Píše se rok 1947 a čtyřicetiletý anglický profesor Humbert Humbert přijíždí do USA učit na univerzitě. Když si pronajímá pokoj v domě Charlotte Hazeové, spatří v zahradě majitelčinu dvanáctiletou dceru Lolitu. Zjišťuje, že potkal svou osudovou lásku a je ochoten udělat vše proto, aby byl Lolitě stále nablízku.Využije lásky Lolitiny matky, a přestože ji nesnáší, ožení se s ní. Vztah Lolity a Humberta se naplno rozvine - Humbert Lolitě zatají smrt matky a odstartuje s ní divokou cestu Spojenými státy. Po celý čas jsou sledováni. Po dvou letech Lolita Humberta nečekaně opouští... Příběh graduje. Hluboká žárlivost a pocit viny z nevhodné lásky začnou Humberta měnit v psychicky labilní trosku... (oficiální text distributora)

Jino

Jeremy Irons je výborný herec a Lolitu táhne spolu s Dominique Swainovou do výborného konce. Chvilkama jsem se ale nudil 70%. ()

Attta

Porovnání knihy a fimlu zde nebudu pléct, protože to je mnhody nadlouho. Film je působivý, pěkná hudba a slušní herci, ale tuhle krásu mi kazil pohled na scény, kde bylo mlhy, že by se dala krájet a o střih dál bylo jasno a podobné seky, které filmu určitě uškodily. Já bych určitě uvítal zmodernizovanou verzi oproti staršímu filmu z 62. roku (přeci jenom dnešní tvůrci jsou daleko odvážnější, ale tohle prostě není dobrý filmařský počin) Mám rád filmy dotažené dokonce, ale tenhle byl pokaždé o krok zpět. ()

joker.george

Mou plnou pozornost si film udržel jen do ,,velkého“ dějového zvratu, a jakmile se žánr stočil směrem k road movie, tak jeho aura začala rychle vyprchávat. Některé scény měly větší délku než by potřebovaly, a nebo se dokonce opakovaly, aniž by to mělo nějaký význam, tedy kromě zdržování. A je to škoda, protože téma je zajímavé a podané decentně a i hercům bez problému věříte jejich role. Chtělo by to jen více výraznějších okamžiků, kterých však postupně ubývá. ()

Streeper

Tohle bylo pro mě překvapení. Jeremy Irons byl podle mě v 90.letech nejhezčí, už měl sice svoje léta ale to charisma a sexappeal byli u něj na nejvyšším bodu a v tomhle filmu je to vážně vidět. Je až neuvěřitelné jak zamilované se dokáže dívat na 17-ti letou holku, i když pro muže to asi není nic těžkého. Musím ale říct, že mladá Dominique Swain mě vážně překvapila, nevím jestli pro ní ty scény byli v 17-ti těžké, ale vypadala naprosto přirozeně, jakoby se nic nedělo, prostě skvělý herecký výkon. Konec mi sice přišel až trochu moc "crazy", ale s tím se žít dá. ()

ad

Příběh silnější nebude (Nabokova Lolita je jeden z nejlepších románů minulého století, záleží, jak s ním kdo umí, resp. neumí zacházet), jen Lyne není génius, aby uměl tento spletitý příběh neotřele vyprávět a ani neměl k dispozici P. Sellerse a pravděpodobně ani cit k předloze... J. Irons, tak i D. Swain jsou však velmi dobří... ()

domkis

Lolita je pro mne absolutně srdcová záležitost. Adrian Lyne se nebál ztvárnění díla Vladimira Nabokova a to ani přesto, že Stanley Kubrick už jednu Lolitu ztvárnil v roce 1962. Nebál se do „nové“ Lolity přidat víc erotiky a provokace a myslím si, že se mu to opravdu vyplatilo. Používá skvělé dramatické prvky a nutí diváka nad filmem trochu přemýšlet. Skvělá Dominique Swain je v roli Lolity absolutně nepřekonatelná a vedle ní skvělý Jeremy Irons. Společně rozehrávají milostné drama o zakázané lásce. ()

Pajky3

Pro mě osobně je to nejlepší knížka, takže filmová adaptace se mě taky libíla a to maximální hodnocení bylo skoro předem připravené. Nehledně na to, že Jeremy Irons a Dominique Swain podávali skvělé výkony. ()

campix

Když budu srovnávat Lynovu filmovou Lolitu s knižní předlohou, tak musím říci, že snímek se povedl. Bohužel jsem neviděl Kubrickovu verzi, ale ve srovnání s originálem je tato Lolita výborná. Neřekl bych, že je lepší jak kniha, jen je lehce svižnější, to je ze začátku super, ale zase na konci je až moc urychlená, jakoby se hodně zabývali začátkem a potom už jentak dojeli konec. S hereckým obsazením nemám absolutně žádný problém Irons a Swain to zahráli skvěle. Jen jsem čekal od snímku s r.18, že bude poněkud odvážnější a trochu více rozvede ty chlípné scény. Jinak velká spokojenost. ()

Juto

Hlavným ťahom filmu je pochopenie, že ide o Humbertov príbeh, ktorý sa podáva jeho vlastným lyrickým hlasom, z jeho vlastnej vášnivej, smutnej a mučenej perspektívy. 7/10 ()

3n3my

Pekné spracovanie, skvelá a hriešna Dominique Swain. No a samozrejme taktiež výborný Jeremy Irons, ktorý bol len bábkou v plánoch Lolity a vlastne aj obeťou. V prípade silnejšieho príbehu to mohlo ísť ešte vyššie, inak nie je veľmi čo vytknúť. ()

tom88

Neviem čo proti tomu kto má, ale mne sa to rozhodne páčilo na toľko, že si z toho veľa zapamätám a rád si to pozriem znova. V kinách to očakávane prepadlo, ale vysoký rozpočet je vidieť, aj keď 62 miliónov je predsa dosť. Každopádne musím vyzdvihnúť Jeremyho Ironsa, ktorý je pekelne dobrý a zase u mňa vystúpil vyššie, snáď by si zaslúžil aj miestenku v TOPke. Film je natočený naozaj predcízne a určite je vidieť kus filmárčiny. Herci vynikajú, kamera je trocha pomalá a vizuálne by mohol byť film príťažlivejší. Dej je určite dobrý a na svoju dlhú stopáž prekvapivo nenudí. Myslel som, že sa k filmu neodhodlám, ale nakoniec som spravil moooc dobrú vec. 80% ()

eJacques

...Novela Vladimíra nabokova v poněkud jemném pojetí ve srovnání s Kubrickem ve smyslu důrazu na psychologii hlavních aktérů - Ironse, Swainové, Griffithové... Méně erotiky, více duševních zápasů... Nechci říct horší, jen prostě trochu jiné... ()

eye candy

Lolita je dnes díky Nabokovi univerzální pojem, jehož teoretický význam znají puberťáci a ten praktický všichni stárnoucí Humbertové. Jde o klasický film u kterého vám je hned od začátku jasné, že to prostě nemůže dopadnout dobře. Velkým plusem této adaptece je Jeremy Irons, který působí opravdu zoufale, radost pohledět. Určitě stojí za námahu vidět ()

andrii

"Rozvinulo se poupátko..." Milenci v hříchu, milenci v mukách. Zakázaná láska tak přeci chutná. Provokativní, neposlušná, milovaná, nevyčerpatelně osudová. Mým tajemstvím je Lolita. „Světlo mého života, plamen mých slabin.“ Můj hřích, moje duše. Můj sen, zakázané ovoce. Můj svět, má zkáza, svědomí, má láska nejdražší. Byl jsem v ráji, který započal ódu i requiem, které sešlehaly plameny v máji. Já směl na „chvíli žít.“ Jen s tou jedinou jsem toužil k oltáři jít, s ní jedinou se soužit. Běduji, ach, běduji. Spatřil ji – šperk nevinnosti ceněný. Smyslná panenka rosená kapkami, polonahá koketa, dívčí bohyně s dokonalými křivkami. Sladká schovanka – bude má milenka? Večer co večer, předehra jiter. Sám a sám, já pisatel hříchu, přání mám. Přihlížím, lačně toužím. Z nedostatku lásky, kéž bych směl hladit vlásky, políbit tvář i ramínka nezletilé krásky. Jsem schopen milovat, tísnit se v blízkosti dívčích niter. Jsem provazochodec na laně bez jištění, fotograf zakázaných neřestí, milencem, který zhostí se její „panenskosti.“ Ten, který nepohrdne její rozmazleností. Jsem mentor, který odhalí tajemství slastných a náruživých nocí, podělí se o rozkoš, jak se sluší. Jsi nepolapitelným peříčkem, bonbónkem, světlem mých očí, motýlem přelétavým, omamně vonící mocí. Oslovilas mé srdce, opětuj mé přání. Vyveď mě z šedi večerů pod lampou. Ukolébej mě, usínal bych rád v tvé náruči. Pohled nevyzrálý, zato svůdný. Paraplíčko dětství odhodila. Maliny dozrály, závoj odhrnula, pod ním třpyt erotický, vůně ženy. Jsem prokletý, prokletý básník, vyhaslý, nedospělý, který ztratil schopnost slova veršovat, kterému došel inkoust i papír. Zajat představou, výtkou lechtivou, vinen touhou, obviněn z něžnosti, skutkem myšlenky, v rozpuku hříšné nevinnosti, půvab šibalský. Trestuhodných citů vznět, dostavil se lásky hněv, který znám nazpaměť. Soupeřím, žárlím, rivala revolverem srážím. Byl jsem připraven, přistižen, chyboval jsem, prohrál jsem. Pozůstatky vášně potácejí se mnou. Jsem krví potřísněn. Mám se mučit, loučit, vykřiknout? Já, zločinec pohoršení, cynicky horlivý, opuštěný. Paleta vyschla, korálky se rozkutálely. Zamyslil se, přiznal se. Miluje ji. ()

David.Darco

Lyneho Lolita je oproti Kubrickovej o triedu lepšia, aspoň v mojom ponímaní. Omnoho šťastnejšie a vernejšie obsadenie hercov, množstvo zaujímavých pohyblivých záberov (schody, konfrontácie s Quiltym). Oproti Kubrickovmu filmu volí šťastnejšiu formu retrospektívy a nezaniká tak detektívna strana filmu, na druhej strane sa jej Lyne venuje dosť povrchne, pre mňa jedna z najzaujímavejších pasáží knihy, ktorú obaja autori obišli, čo už. Každopádne sa tu potvrdzuje že Lolita potrebovala aby spoločnosť a filmový priemysel dospeli. Lolite odvážnejšie scény, tak ako aj farba a herecký výkon hlavnej protagonistky veľmi pristane. Napriek obom adaptáciám si myslím, že je tu priestor aj pre ďalšiu, artovejšiu, autorsky nespútanú, možno experimentálnu. 70% ()

plechulka

Od tohohle filmu jsem jako čtenář knížky dostala přeně to, co jsem čelala - téměř předpubertální Lolitu, hrající si na ostří nože a nedokážu si představit jiného herce než Ironse, který by dokázal přesvědčit diváka o tom, že v nitru je tenhle dospělý chlap vpodstatě daleko mladší a zranitelnější než ona. Film, který si hodně lidí pamatuje, že kdysi viděli, což také o něčem svědčí... ()

Bankovní loupež á la Lyne

Bankovní loupež á la Lyne