Beze mě: Šest tváří Boba Dylana

• Česko I'm Not There (festivalový název) (více)
Drama / Hudební / Životopisný
USA / Německo / Kanada, 2007, 135 min (Alternativní 130 min)

Imaginativní balada o jednom životě, ale řadě osudů a tváří ikonického zpěváka... Je vůbec možné, aby tradiční lineární vyprávěcí struktura a klasický formát životopisu dokázaly vypovědět o všech aspektech jednoho života a všech tvářích jedné velké osobnosti? Záporná odpověď na tuto otázku dovedla režiséra a scenáristu Todda Haynese k ojedinělému konceptu, jímž podal impresi klíčových desetiletí z života ikonického zpěváka Boba Dylana. Životní příběh je zde rozbit na malé střípky, z nich dohromady vyvstává barvitá mozaika. Jednotlivé podoby ústřední postavy, jež se odlišují pohledem na svět, definicí sama sebe i společenskou maskou ukazovanou navenek, ztvárnily herecké osobnosti odlišného věku, pohlaví, rasy i národnosti. Do kůže Boba Dylana tak současně vklouzává uznávaný mladý britský herec Ben Whishaw, charakterní hollywoodští představitelé Heath Ledger, Christian Bale a Richard Gere, ale také čtrnáctiletý broadwayský zpěvák Marcus Carl Franklin i herecky všestranná Cate Blanchettová, která za svůj výkon získala Zlatý glóbus a byla nominována na Oscara. Scénář navíc nakládá s fakty zpěvákova života maximálně volně a mísí je s fantazií, surreálními prvky a impresemi opírajícími se o jeho písně. Výsledný snímek, jenž se opírá o citát Arthura Rimbauda „Já je někdo jiný“, zrcadlí marnou touhu Dylanových fanoušků svůj idol uchopit a cele pojmout. Fenomenální herecký ansámbl, který vedle uvedených jmen doplňuje ještě Charlotte Gainsbourgová, dcera Serge Gainsbourga a Jane Birkinové, a Bruce Greenwood, byl spolu s režisérem ověnčen Cenou Roberta Altmana. (Česká televize)

miligretchen

Člověk by měl vědět, že Dylan byl sám o sobě především geniální poeta, než kdokoli jiný. Hudební forma, kterou našel pro vyjádření svých myšlenek, je prostě jen zvolenou formou - prostředkem k vyprávění. Paradoxně v ní byl mistrem. Film sdělí hodně i člověku, který Boba Dylana téměř nezná, dokonce i člověku, který ho z nějakého důvodu nemá rád, je to totiž snímek o hledání místa v tomto světě pro křehkou lidskou duši, je to příběh básníka, se vším, co ho v životě ovlivnilo. Pozn.citace: "Je chyba říkat - já myslím. Mělo by se říkat: Je mi myšleno. Já je někdo jiný. Jsem přítomen zrození své myšlenky.Dívám se a naslouchám.." Nakonec Rimbaud shrnuje slovy, že by člověk vlastně neměl nic tvořit, že je to zbytečné, protože to stejně nikdo nepochopí. Ale já myslím, že zbytečné to není. Je potřeba udělat to pro to svoje JÁ, které existuje v jiné formě, než na kterou jsme zvyklí.Charlotte Gainsbourg i jiní, nezklamali. ()

kubilov

Pokud má někdo hodně rád Boba Dylana, není pro něj co řešit. Pokud má někdo rád filmové experimenty, také by si na tento kousek měl čas najít. A pokud má někdo rád Cate Blanchett, tak rozhodně litovat nebude. Já jelikož Dylana moc nemusím a prakticky nic moc o něm nevím, tak jsem si užíval hlavně kreace jednotlivých herců, z nichž u mě vyhrála jednoznačně Cate Blanchett těsně následovaná mimikou Bena Whishawa a Christianem Balem s Heathem Ledgerem. Trošku folku za čas neuškodí. ()

Jehan

Díky ČT art (a za to fakt díky) čerstvý zážitek. Měl jsem skutečně obavy; a je mi jasné, že pro ty, kdo Dylana dlouhodobě nesledují, jde o totální matlaninu. A ti, co ho znají jen okrajově, to budou vnímat jako další podivný experiment. Natož pak ti, kterým je ukradený a jde jim jen o film samotný. Mně se líbil. Dylana mám rád desítky let a z "uměleckých" filmů, věnovaných jeho osobnosti (nedej bože filmů, na kterých se sám podílel) jsem byl vždycky v rozpacích. Ideální byl v Patu Garrettovi, kde hrál vedlejší roli a filmu dal skvělý soundtrack. Dylan rozhodně JE géniem a jedním z nejvlivnějších umělců 20. století. Tenhle film jeho mnohočetnou osobnost vystihuje celkem dobře, byť to chce empatii a ochotu přistoupit na pravida hry s mnoha elter ego v podání mnoha herců, naštěstí skvělých. Cate Blanchett = dobrý fór. Pěkná scéna s Ginsbergem. Ještě lepší Pete Seeger snažící se sekyrou přetnout kabely. Skvělá hudební miniatura s Richie Havensem na terase (tombstone Blues). Takže jo, kupuju to. No to jsem se nějak rozkecal. ()

Berty00

Premýšlam som nad tým či dať 4* alebo 5* ale nakoniec som sa priklonil k vyššiemu hodnoteniu pretože film bol taký živý(A vravím to aj napriek pomalému tempu a čierno-bielej kamere),veľmi dobre sa naň pozeralo a nemohol som to pausnuť...Film bol naozaj pekný,vizuálne efektívny a striedavé pasáže farebnej a čierno-biele kamery boli skvelé...Herecké výkony boli dobré,najmä Cate Blanchett,no herecké hviezdy ako Bale či Ledger taktiež nezaostávajú...Takýto druh filmu nesadne každému,no kto pozná hudobnú scénu 50s,60s tak vrelo odporúčam.... ()

Humprt Pum

Tak špatné vedení herců se u amerických filmů hnedtak nevidí.NAvíc se switch mezi 6 herci nepodařilo ukočírovat. Škoda dobrého nápadu. ()

Miloško

Veľmi zaujímavo natočený sposob neakej autobiografie,experiment urobený pohľadom šiestich postáv, z ktorých ma nenormálne zaujala C.Blanchett. Áno, myslím tú Cate Blanchett, v úlohe extravagantného Juda (!)... 7/10 ()

Deathproof

Vždy sa mi páčili pesničky Boba Dylana, ale po tomto filme sa mi páčia dvojnásobne. Veľmi originálne zobrazená jedna osoba prostredníctvom šiestich postáv môže najskôr vyvolávať obavy, či divák vôbec film pochopý, ale vzhľadom na genialitu, s akou je to natočené, sa určite bát nemusíte. Skvelé herecké obsadenenie robí filmu len dobre, a nebohý Heath Ledger aj po svojej smrti stále dokazuje, že jeho osudom nebolo zomrieť, ale natáčať skvosty ako tento. ()

SB

Těšil jsem se, že se dozvím více z života tohoto skvělého zpěváka, který je pro mě ztělesněním té opravdové Ameriky. Místo toho jsem dostal spíše umělecky stavěný film - sice s množstvím zajímavých nápadů, ale s šesti zcela oddělenými, nesouvisejícími postavami, ve kterých jsem většinou Boba nepoznal. Vlastně celý hák byl v tom, že film byl jasně uveden jako "inspirovaný životem a písněmi B. Dylana", takže taky dopadl stejně, jako Amadeus inspirovaný životem Mozarta - autor odmítl životopis a zabavil se uměleckým ztvárněním s volnou inspirací. Jednoznačně nejlépe dopadla Káťa Blanchettová, mezitímco např. propírání černochů si mohli odpustit. Takže: Jako nezávazný film to špatný nebylo, ale s životopisem to nic společné nemělo. ()

radimartin

Poměrně zajímavým a netypickým způsobem zpracovaný portrét jednoho z nejvýznamějších amerických interpretů dvacátého století. Nejlepší představitelkou jedné z částí duše Boba Dylana jednoznačně Cate Blanchett. Perfektní Ginsberg a rozjaření Beatles. ()

Tr3n

Abych si tohle dokázal užít naplno, musel bych toho o Bobu Dylanovi a jeho životě vědět asi mnohem více. Možná si to dám časem znovu, tentokrát už však s jeho nastudovaným životopisem. ()

david666

**, a to pouze za skvělé herecké obsazení. Ale dívat se přes dvě hodiny na poučná sdělení, recitované těmito herci byla opravdu síla. Navíc jsem asi hloupý, protože jsem jejich význam nějak nepochopil. Az životopisného hlediska jsem se o Dylanovi nedozvěděl vůbec nic. Tento film je asi pouze pro jaho zažrané fanoušky, kteří možná pochopí skryté významy jednotlivých sdělení. ()

Sunwise

O Dylanovi nevím skoro nic... a byla asi chyba pouštět si I´m Not There takto nepřipravená. Věřím, že kdybych si předem přečetla alespoň stručný životopis, ale ještě lépe pořádnou biografii, užila bych si tenhle film mnohem víc. Takhle jsem se dost ztrácela, nechápala... trochu se nudila (hlavně u černobílých pasáží ze 60. let, u filosofických úvah, které byly přeci jen trochu moc dlouhé)... dobře bavila hereckým výkonem Ch. Balea a H. Ledgera, a taky toho malého černouška... nestíhala vnímat texty písní a děj zároveň... Opravdu nudit a těšit se na konec jsem se začala až po nějaké hodině a 45ti minutách filmu, a pokud si ho někdy pustím znovu a více obeznámena se životem toho, o němž vypráví, třeba si užiju ještě víc. ()

jiricek86

Dokument nemá hlavu a patu, svojí útržkovostí značně mate diváka a nepůsobí celistvým dojmem. I přes zajímavé momenty-mladý Bob v podání Cate Blanchett- postrádá dramatičnost a dá se říci, že pouze plyne. Měl jsem co dělat, abych udržel pozornost. Nic extra ()

malamia

Bob Dylan bez Boba, s několika herci. A přesto tam je a nejen v písních, ale i v těch hercích... ať jsou mladí, staří, černí, bílí, chlapi nebo ženská.... ()

HAssAN

Začiatok (30 min.) bol skvelý, ale potom to akosi začalo upadať a film strácal moju pozornosť. Stačilo raz vidieť z povinnosti a to som sa na film veľmi tešil. ()

HollyMolly

Když si na to vzpomenu, vstávají mi vlasy hrůzou. Děj se snažil vyvolat úžas svou jedinečností a režisérskou obratností. Vznikla hromada nezáživných filmových střípků, které na a ne jít dohromady. Umělecké scény za zvuků folku ubíjely nudou. Christian Bale, na kterého jsem čekala celou dobu se odmítl zdržet víc než pár minut a jeho herecký part se ve filmu tiše utopil. Pochvalu má Ben Whishaw, jeho charisma z něj dělá nejzajímavější postavu. Ale Heath Ledger, ačkoliv je hezké, že se nám ukázal nahý, nezaujal, jeho postava jen zaplňovala prázdný prostor. ()

Mishugex

Zajímavě vymyšlený film, který ovšem pro diváky, co se příliš neorientujou v Dylanově životě bude tvrdým oříškem, díky zvláštní, zaměněné posloupnosti jednotlivých "životů" tohoto písničkáře...rozhodně není vhodný na seznamovačku s Bobem Dylanem..mám dojem, že by ste se v tom absolutně ztratili...Jinak, nejvíce oceňuji herecký výkon Cate Blanchett, byla naprosto perfektní a dobře pochytila některá z Dylanových tipických gest a výrazů. No a Ginsberga si snad střihl sám Ginsberg ne? Neskutečná podoba...jediné, co bych tomuhle filmu vytkla je snad, pro mě, zcela nazajímavý herec Richard gere..trochu mi tam vadil, nemyslím si, že to bylo vhodné obsazení. Ale film, jako celek, byl prostě skvělý a oceňuji i výběr Dylanových písniček. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008