Důkaz

Catherine je sedmadvacetiletá žena, která je oddaná svému otci Robertovi, geniálnímu a proslulému matematikovi. Zatímco se Robertova obratnost ve světě čísel stále jeví jako neotřesitelná, jeho kontakt s realitou se pomalu vytrácí. Když Robert propadne šílenství, Catherine začne přemýšlet o tom, zda mohla po tátovi zdědit duševní chorobu společně s jeho mimořádným matematickým talentem. Po Robertově smrti se na Catherine obrátí Hal, otcův nadaný, ale příliš horlivý student, který chce nahlédnout do poznámek zesnulého muže v naději, že objeví jeho poslední významný počin. Zatímco Catherine se zdráhá ponořit hluboko do otcovy práce v obavách, že by tam mohla vyčíst něco o své vlastní budoucnosti, Halovi k tomu dá svolení. Odhalení matematického důkazu potenciálně historických rozměrů, který se skrývá v jednom z poznámkových bloků, vyvolá vlny šoku, a to v nejednom slova smyslu. (HBO Europe)

v.indruchova

Nuda k uzoufání, matematika mi nic neříká, to jistě hraje roli. Dívat se na nešťastnou bláznivou holku jak se vzteká skoro celý film, to mě fakt neba. No thans. Dvě hvězdy za herce. ()

johnnie78

Těžko mi může něco být více vzdálené, než svět vysoké matematiky, a ohledně toho se točí celá "zápletka". Ale vydržel jsem celý, naštěstí nepříliš dlouhý, film, takže za mě fajn. Tři hlavní postavy byly opravdu na pěst - psychopatka Gwyneth, její městská kravka sestra Hope, a nerd Gyllenhaal (kterému jsem ale ve filmu nevěřil ani slovo). Ale jak říkám, dá se na to koukat, zvláště kvůli některým dramatickým scénám. ()

Kozlowski8

Strhující psychologické drama o geniálním matematikovi, které ale neřeší ani tak matematiku, ale hlavně mezilidské vztahy, duševní rozpoložení, psychologickou (ne)rovnováhu a hranici mezi genialitou a šílenstvím. John Madden umně převedl komorní divadelní drama na poutavé a emočně výživné filmové představení, které staví především na silných dialozích a úžasných hereckých výkonech všech čtyř hlavních postav. Anthony Hopkins, Hope Davis a Jake Gyllenhaal jsou výteční, ale u Gwyneth Paltrow musím s pochvalou ještě o stupínek výš. Gwyneth mne absolutně okouzlila v každém svém záběru, každým pohledem, každým svým výrazem. Dokonalá práce a jednoznačně nejlepší herecké představení této dámy, které jse u ní viděl a které zasloužilo minimálně nominaci na Oscara. 80 %. ()

PTuranyi

Celkom dobrá psychologická dráma pripomínajúca Čistú dušu. Catherine nie je síce geniálna matematička, ale je dcérou geniálneho matematika. Jej život s otcom však má na ňu značný vplyv, hlavne kvôli otcovmu mentálnemu zdraviu. Jadrom príbehu je matematický dôkaz, na čo odkazuje aj názov, ale v druhej rovine nám scenáristi pripravili ešte jednu zápletku. Sporný je totiž autor tohto dôkazu a dôkaz tohto sporu prináša do života Catherine ďalšie dramatické momenty. Gwyneth Paltrow stvárňuje labilnú Catherine vynikajúco. Anthony Hopkins je v roli jej otca tiež výborný. Jake Gyllenhaal však v roli mladého matematika nie je veľmi presvedčivý a romantická linka dej zbytočne odvádza pozornosť aj keď je dôležitou súčasťou zápletky. Produkcia je kvalitná a celkovo dobre pracuje s atmosférou. Nedarí sa jej však vyvážiť jednotlivé konflikty a Catherine je neustále v nejakom konflikte, ktorého je obeťou, čo z nej nerobí úplne ideálnu hlavnú hrdinku. 70% ()

ostre_pero

Bravurny vykon Gwyneth Paltrow! Nadpriemer zahral aj A. Hopkins. Dal by som bez mihnutia oka aj 5*, ale niektorým (dosť zásadným) veciam a udalostiam vo filme som nepochopil, napriek mojej nespornej snahe. ()

Olivier

Přesně mezi 3 a 4. Další film o matematicích a jejich psychických úchylkách, narozdíl od Čisté duše působí ale mnohem vykonstruovaněji. I tak se mi líbilo, že autoři nezačali příliš ujíždět na červené knihovně a závěr (který sice vyzní poněkud do ztracena) umí v Hollywoodu taky udělat mnohem patetičtější. Herci jsou fajn, hlavně Gyllenhaalovic kluk ukazuje, že o něm ještě dost uslyšíme. ()

Gesicht

Přes divadelní pojetí, nebo možná právě pro něj zanechá tento film v divákovi zajímavou směsici pocitů. Funguje především jako zamyšlení nad křehkou hranicí mezi normalitou a šílenstvím. Co je ještě jiný úhel pohledu a co již šílenství? A kdo má právo o tom rozhodnout? Ve filmu nejsou záporné, ani kladné postavy. Každá z postav sleduje svůj cíl, svoji vizi. Celkově atmosféricky velmi povedený film, s pomalejším tempem, ale o to plastičtějšími postavami. ()

Kašák

Pro mě osobně bez pořádného tempa, i přes poměrně krátkou stopáž byl děj podle mého rozvláčný, zdlouhavý až nezajímavý. Film, který dostává jakýsi náboj až za půlkou. Jediné co stojí za zmínku a za co dávám tři hvězdičky, je výkon Anthonyho Hopkinse. ()

danio

Jak tak čtu místní komentáře, nejsem jediná, kdo doteď měl trošku problémy s přijetím Gwyneth Paltrow... A nejsem výjimka ani v tom, že tímto filmem si u mě hooooodně polepšila, spolu s oběma mužskými postavami a opět výbornou hudbou mě přikovala do sedačky a vozila mě na vlně nejistoty, jestli je nebo není "blázen". Tenhle film určitě nebyl ztráta času. ()

Spike86

Povedený film z matematického prostředí nejen o matice. Skvělá Gwyneth Paltrow a Anthony Hopkins, které doplňuje dobrý Jake Gyllenhaal. Námět a příběh je velmi poutavý a pěkně ztvárněný. Kniha, podle které byl napsán scénář, by mohla být také velice dobrá, možná ještě lepší něž film, bohužel jsem ji nečetl. Dcera snažící se vyrovnat vysoce zdvižené laťce otce, psychicky vyčerpaná, vyskytujíc se na úzké hraně geniality a šílenství, obávajíc se, aby se naopak nevyrovnala otci v jeho šílenství, které jej provázelo. 88% ()

gizi

Vydržel jsem se dívat asi 20 minut - jelikož předpokládám, že vláčné tempo a děj o ničem bude pokračovat celý film, raději jsem to vypnul, neboť to pro mě byla ztráta času. Gwyneth Paltrow pro mě je navíc velmi nezajímavá herečka. Bez hodnocení. ()

Epco

Pomaly plynúce rozprávanie rozohrávajúce hru na genialitu, pád, porozumenie medzi otcom a dcérou. Príjemné ale ničím výnimočné. ()

ewus

Prvykrat sa mi pri filme stalo, ze skoncil ked som to este vobec necakala. Ani neviem co viac som este chcela ale koniec urcite nie. Gwyneth ako mierne strihnuta matematicka mi herecky prisla skvela ale inak som si nemohla pomoct pri tych jej blondavych vlasoch, ktore mi tam nesedeli. Hopkins ma dostal svojim dokazom o zime a plnych knihkupectvach, ale tak genialita ma svoje muchy a vo vela pripadoch az privelke na normalny zivot. Celkovo mi film pripadal priemerne a vlastne nicim extra neohuril...teda jednou vetou ano "ja to nenasla...napsala jsem to"..mozno by stacili aj 3 hviezdicky ale ja matiku skratka milujem :) ()

chlievik

Mohlo to byť lepšie spracované, neviem či som debil alebo mimozemšťan, ale nie som vôbec spokojný s dnešnými filmami, s tými ich výkonmi, komerciou, totalitou produkcie to predať na trhu, ako sa filmy (celkove) spracujú, ako to robia, gýčovo, alebo je to len tým, že herci proste nie sú matematickí géniovia takí, akých sa snažia stvárniť vo filmoch? Možnože mám len iné predstavy a sny ako majú producenti, možnože mi vadia tie vizuálne filtre, alebo to, že matematik je pre mňa buď uzavretý ako Rainman, a pomalý v konaní ako môj kamoš Ľubo, alebo maximálne rýchly ako Forbes Nash, ale Gwyneth hoci je pekná, krásna, a uznávam ju ako herečku, a je aj veľmi pekne emocionálne ladená, láskou strihnutá, šialenstvom ohrdnutej a bystrej ženy smutná, nie je to žiadny matematický génius ani v jedinom ťahu štetcom, v žiadnom mimickom prejave na tvári, nič, neviem načo akurát JEJ dali tú úlohu dcéry matematika.. Nehodila sa tam. Neviem, možno niekto iný, Rachel Weisz, neviem, niekto iný by sa hodil skôr než ona. Ako otec, neviem, ale Anthony Hopkins je sice OK,ale vkuse ho pchajú niekam do úloh géniov,až je to nevkusné. Jedné, čo sa hodilo, bola sestra, manipulatívna, nechápavá hus, klasický typ človeka, ktorý matematicky nadaného človeka nechápe slovami, akú "úžasnú kaviareň" máme v New Yorku, kde bodka za vetou je: "chceme ti pomôcť" :) Blbosť. Nesedí to. Chalan ju nepochopil, a neveril jej, a TO je práve láska, uveriť keď nie je dôkaz, to je láska, to je LÁSKA, ale on ju v sebe nemal,lebo jej neuveril,už aj scény v posteli boli kúsok zbytočné,trošku smiešny orgazmus,ani bozky neboli romantické, ešte horšie ako ten vizuálny filter. Ale ona tiež mimo skutočnej lásky,neodpustila by mu, lebo pôvodne by odišla,ak by ju jej sestra nechcela je*núť do nejakého psychiatrického sanatória niekde v NY, keď sa vrátila k tomu študentovi, ktorého údajne milovala - hmm.... neviem, proste láska je pre mňa príliš viditeľná, a toto to herci (aj scenáristi) odflákli. Asi začnem veriť, že lásku si musia aktéri sami na sebe aj spoločne zažiť = možno nejaký flirt (alebo rovno vzťah lásky) "na pľaci" (kde sa natáča) aj napomôže, neviem, nie som debil, aby som uveril akémukoľvek hereckému prejavu....Koniec je úplne násilne useknutý, hoci sa tam nehodilo nič navyše, ale takto sa to ukončilo len preto akceptovateľne, lebo tam nebola zlá hudba, bola napínavá, hoci ma nenapla, a hoci bola stereotypná ako riť, ako hocijaká iná hudba v hocijakom inom filme (na nerozoznanie...), ale aspň zamaskovala tú celú blbosť (film), ktorú urobili. Nápad, námet, scenár - výborný,ale sfilmovaný zle,vyhrať Pulizerovu cenu a potom sa nejaký trto toho chytí, a skúsi zainvestovať, a urobí nevkusne ten filmy, ktorý mohol byť dielom nad diela, a ešte to dostane aj blbé hollywoodske ocenenia, celé blbosť, niektorí ľudia by mali zostať len pri financovaní, a iní by sa nemali púšťať do žiadnych projektov, a filmovanie nechať na dobrých režisérov a filmárov. Ale vcelku sa to dá pozrieť, nie je to vyhodený stratený čas, najmä pre milovníkov filmov ako Beautiful Mind, filmoch o génioch, o nadaných osamelých ľuďoch, o mne a o tebe, o nás, o láske, o ťažkom údele byť na Zemi supermozgom nadaným v nejakej oblasti, špeciálne v matematike... Dá sa to pozrieť, dal som tri body,je to nadpriemer.... () (méně) (více)

prostoreka

Matematiku, logiku a všetko s tým spojené nenávidím, ale počas Dôkazu som zabudla na všetky trojky a štvorky, ktoré som mala na ZŠ. Herecký koncert, ktorý ma držal pri TV od prvej do poslednej minúty. ()

18.01.2006

14.12.2005