poster

Důkaz

 • USA

  Proof

 • Slovensko

  Dôkaz

Drama

USA, 2005, 95 min

Režie:

John Madden

Scénář:

David Auburn (scénář, divadelní hra)

Střih:

Mick Audsley

Scénografie:

Alice Normington

Kostýmy:

Jill Taylor
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • castor
  ****

  Kontakt s realitou neztrácí pouze geniální matematik, ale mnohdy i divák neví, kudy kam, čeho se chytit.. Postupně ale před sebou máme bravurně vystavěné komorní drama, na kterém je asi třeba nejvíce upozornit na scénář a vedle stále zajímavějšího Jakea Gyllenhaala podává životní výkon (po hrůzách typu Nahoru, dolů, Těžce zamilován nebo Letuška 1.třídy) Gwyneth Paltrow, rozhodně jedna z nejtalentovanějších hereček své generace, které ovšem mnohdy chybí lepší cit pro výběr rolí.. Neefektní režie (jen minimum interiérů) Johna Maddena, tlumené osvětlení, pokroucené časové linie, příjemná hudba, silné dialogy a důstojná "předělávka" divadelní hry.(4.3.2006)

 • LiVentura
  ***

  Sympatický Anthony..(28.3.2011)

 • Galadriel
  ****

  I když člověk ví z matematiky akorát to, že 1+1=2 a že přímka je rovná (přitom ani jedno z toho nemusí vždycky platit ;-)), nemá v případě sledování "Důkazu" skoro žádný handicap. Příběh o genialitě, o boji dcery předního matematika se sebou, s otcovou nemocí, se svým okolím a s rozhodováním, co je v životě správné. Příběh, ve kterém díky skvělé Gwyneth Paltrow nebudete téměř do konce vědět, jestli to byla ona, kdo vymyslel převratný důkaz o prvočíslech (jestli se nepletu, tak jde o Riemannovu hypotézu), nebo jestli to udělal její otec než zemřel a ona si jeho zásluhy buď kvůli schizofrenii "namluvila" nebo úmyslně přivlastnila. Příběh, který je hlavně komorním dramatem a matematiku využívá pouze jako hřiště - až na pár narážek a větiček opravdu nemá "normální" divák žádnou nevýhodu a může hodnotit jen a pouze filmařinu. A ta je, od scénáře přes hudbu po herecké výkony povedená, jedinou slabost vidím v jisté statičnosti, která je zřejmě způsobena tím, že předlohou filmu je divadelní hra, jejíž schéma a vyprávění režisér zřejmě moc nezměnil ani neoživil.(21.9.2007)

 • genetique
  *****

  Stále tvrdím, že retrospektívny spôsob nakrútenia filmu je jednou z najťažších vecí. Ale keď sa to podarí kvalitne spracovať, ako v tomto prípade, tak je to zároveň aj najpútavejší spôsob. Toto snové obsadenie by vytrhlo z biedy aj ten najúbohejší scenár, no keďže tu sa nenechávalo nič na náhodu, dočkal som sa veľmi silného zážitku. A aj keď som väčšine kockáčovských rečí moc nerozumel, je to spracované tak, aby to divákovi neublížilo. Škoda trošku priemernejšieho samotného záveru a pomalšieho rozjazdu. Ale inak nemám skoro čo vytknúť. Možno, že chýbal trošku hlbší zmysel a viac emócií. 90%.(5.7.2007)

 • Brouk
  ****

  Vzhledem k tomu, že toto je mé jubilejní hodnocení pod pořadovým číslem 7.000 musím využít této příležitosti a poopravit svůj názor na Gwyneth... od tohoto snímku ji už jako herečku respektuji :-) Pro mě byl tento filmík příjemným překvapeníčkem... :-)(18.12.2006)

 • - Drama Důkaz stálo producenty 20 mil. dolarů a během úvodního víkendu (16. – 18. 9.) promítání vydělalo v osmi amerických kinech 193 840 dolarů. Celkový zisk se za dva měsíce vyšplhal na 7,5 milionu. (imro)

 • - Alicia Silverstone bola zvažovaná pre úlohu Catherine. (Msscastillo)

 • - Auburnova původní dvadelní hra obsahuje jen čtyři postavy, a to Catherine, Claire, Roberta a Hala. Rebecca Miller, která spolupracovala na scénáři, přidala ve své adaptaci několik dalších vedlejších postav. (80s Martin)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace