poster

Důkaz

 • USA

  Proof

 • Slovensko

  Dôkaz

Drama

USA, 2005, 95 min

Režie:

John Madden

Scénář:

David Auburn (scénář, divadelní hra)

Produkce:

Alison Owen, Jeff Sharp
(další profese)
 • Deimos
  ***

  TV/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Efekty 6/10/// +dobré herecké výkony, dramatické scény, dialogy, hudba -čekal jsem víc, hlavně lepší finále/// Spoiler: Důkaz mě naprosto odrovnal dvěma scénama, hlavně pětiminutový rozhovor završený slovy "To já jsem ho napsala" Konec spoileru. To jsem prostě čuměl jak to tele na vrata jaký to na mě mělo dopad. Jenže zhruba od poloviny jsem se v tom začal ztrácet. Časté prolínaní s tím co bylo mě to moc neosvětlilo a pozdější dokazování důkazu jsem si představoval jinak. Velkolepěji. Takže po této stránce jsem od filmu čekal víc. Pokud bych ho však měl brát jako rodinné drama, tak je to na 4*, jenže nejsem si jist, jestli to tak tvůrci zamýšleli. Každopádně Důkaz ve mě ještě dlouho zůstane jako silný filmový zážitek./// Celkem 65%///(11.1.2009)

 • Šakal
  ****

  Páni akademici a valná většina měla (má) celkem jasno. and the winner is.... Beautiful mind. Já říkám, Madennův snímek je lepší a vyzrálejší. Chcete důkaz? Vezmeme to hezky popořádku. Tady se neútočí na divákovi city ( tak jak to má např. Ron Howard v oblibě a občas to přepískne, což ve výsledku snímek sráží). Tady se ani nepodbízí, žádná prvoplánová podívaná se nekoná. Proof je mnohem komornější, méně senzacechtivý.... ve výsledku tak mnohem uvěřitelnější. Hlavním důvodem (vyjma citlivé, volně plynoucí režie) budiž herecké výkony. Překvapivě to není sir Anthony Hopkins, ani Jake Gyllenhaal, ale přirozená, nenucená a tím pádem naprosto přesvědčivá Gwyneth Paltrow, která nenechává nikoho na pochybách, že je to právě ONA, která táhne tento snímek krůček po krůčku k poměrně očekávanému konci, který je mi ale ve výsledku mnohem bližší, než kdyby se tvůrci snažili o nějaký „šokující zvrat“. Tento snímek člověku uběhne před očima (jako když se vám při pádu promítne bleskově celý život) a na jeho konci budete mít ten blažený úsměv na rtech z dobře odvedené práce, pro jehož plné pochopení a zejména vychutnání si nemusíte být nutně milovníky popsaných plachet hemžících se integrály, derivacemi a limit blížících se k nekonečnu. To myslím hovoří za vše. 89,9%(28.3.2011)

 • Ilicka
  ****

  Gwyneth v roli "švihlé" matematičky dcery skvěle zvládla vybalancovat mezi šílenstvím a genialitou, Anthony Hopkins v roli "švihlého" matematika otce vyloženě potěší, Jake v roli matematika je roztomilý. Snímek má atmosféru, napětí, líbil se mi i po scénáristické stránce. Pro mě jde o důkaz, že se dá naučit i kvalitní a příjemný film o matematicích (a nemusí to být zrovna psychárna typu "Pí")(20.5.2007)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Důkaz byl natáčen na Chicagské univerzitě, kterou už v minulosti využili například tvůrci romantické komedie Když Harry potkal Sally (1989) nebo Utečenec (1993). (imro)

 • - Přibližně v 1 hodině a 7. minutě se ve scéně dialogu v kuchyni několikrát při střídání záběrů mění účes Catherine (Gwyneth Paltrow), přesněji prameny vlasů v culíku. (othoson)

 • - Auburnova původní dvadelní hra obsahuje jen čtyři postavy, a to Catherine, Claire, Roberta a Hala. Rebecca Miller, která spolupracovala na scénáři, přidala ve své adaptaci několik dalších vedlejších postav. (80s Martin)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace