Důkaz

Proof

Dôkaz

USA, 2005, 95 min

John Madden

David Auburn (scénář, divadelní hra)

Gwyneth v roli "švihlé" matematičky dcery skvěle zvládla vybalancovat mezi šílenstvím a genialitou, Anthony Hopkins v roli "švihlého" matematika otce vyloženě potěší, Jake v roli matematika je roztomilý. Snímek má atmosféru, napětí, líbil se mi i po scénáristické stránce. Pro mě jde o důkaz, že se dá naučit i kvalitní a příjemný film o matematicích (a nemusí to být zrovna psychárna typu "Pí")(20.5.2007)

Příjemné drama na dlouhé zimní večery. Výkony herců se mi velmi líbili, scénář je též povedený a režie Johna Maddena rozhodně neurazí.(30.9.2007)

Gwyneth Paltrow v roli nejisté a zmatené geniální dcery duševně nemocného geniálního matematika je výborná. Nejistá a zmatená režie Johna Maddena ji trochu připomínala, ovšem ke škodě filmu. Protože - přes silný scénář - jsem si byl díky ní nejistý i já, o čem že film vypráví a jaké poselství nese. Trailer je i na csfd: http://www.csfd.cz/film/136156-dukaz/videa/?type=1(22.6.2010)

Když mi řeknete jednou větou, o čem ten film je, bude mi to připadat zajímavější než konečný výsledek. Bohužel. Mně ten scénář pořád přišel příliš divadelní a ani flashbacková režie to nedokázala zakrýt. Naštěstí tu aspoň zbyla čtveřice výborných herců a hereček, jejichž výkony nehodlám zpochybňovat. A pouhý fakt, že z těch čtyř mi připadal nejméně zajímavý Anthony Hopkins, svědčí o tom, že laťka byla nastavena hodně vysoko.(25.8.2009)

Génius je můj oblíbený filmový hrdina. Léčím si na něm své mindráky a procvičuji závist. Nejraději mám Amadea, neboť má po svém boku Salieriho a s ním i truchlý svět těch, kdo jsou jen "velmi nadaní" a chtějí víc. Na druhém místě je sympaťák Will Hunting. Trojka je Catherine z Důkazu - patřičně složitá, patřičně excentrická, balancující na hranici vyšinutosti a rozhodně ne prvoplánově sympatická. Hollywoodsky nakýčlou Čistou duši nechává s bramborovou medailí za sebou.(6.7.2006)