Plán 9

• Česko Plán 9 z vesmíru (více)

Adramelech

Koncem padesátých let nebylo téma zombií ještě tak profláknuté, aby je někdo parodoval, takže o parodii nepůjde. Je to prostě taková tehdejší scifizombárna. Nadchnul mě vzhled už první ve filmu se objevivší ženy-zombie. Byla bledá jako křída, měla dlouhé nehty a vypadala upírsky úhledně a elegantně. A co teprve charismatický Bela Lugosi stylově mávající svým černým pláštěm! Od té doby zombie velmi zchátraly a zošklivěly. Také ufoni tehdy létali v poctivých kovových talířích a udržovali je pěkně vyleštěné, zatímco dnes se tady placatí v talířích z nějakých organokovových sloučenin, které sice pěkně barevně blikají, ale tehdejší šmrnc postrádají. Doba jde už dlouho do kopru snad ve všech ohledech, já to říkám pořád a je to vidět i tady. Pokud někdejší kritika našla na filmu Plán 9 nějaké nedostatky, pak uplynuvší čas obrousil jejich hrany a dodal tomuto dílu také něco navíc, i když občasná hluchá místa a ke konci též moralizující řeči trochu kazí dojem i dnes. Přesto jsem se celkem dobře bavil. Třeba scény, jak mimozemšťan dostal od amerického policisty pořádně na budku nebo jak se mimozemšťance zasekl v elektronové pistoli elektron neměly chybu. ()

pjotr76 odpad!

Film od Ed Woodovi je jedna věc, Ed Woodovy filmy druhá...je to stejné jako jsem dal z recese Dagmaře plné hodnocení a opakovaný vtip už není vtipem. ()

DannyBoy80

Nebylo to tak strašné jak jsem čekal. Když vemu za jak dlouho to natočil a kolik na to měl peněz, tak to není tak zlé. Dokážu si představit, že pokud by měl profesionální štáb, herce a scénář, který nepsal sám, že by mohl být na úrovni Baye v dnešní době. Takže až tak nezatracuju. ()

Lionheart

Kouknul jsem se ze zvědavosti. jako komedie to funguje úžasně (jedna z nejlepších parodií) - zvlášť smrtelně vážné hlášky typu: "vypadá to, že je roztrhal rys". Úžasný byl Lugosiho umrlec, který se furt schovával pod ten drákulovský plášť... po zhlédnutí Burtonova Eda Wooda jsem přišel na to proč :D. Bohužel po první půlhodině už to moc vtipné není (asi proto, že to ani vtipné být nemělo), a taky tam je pro padesátá léta typická hrozba jaderné války. 3,5* (objektivně 1*...ale toto se nedá objektivně hodnotit :D ) ()

TERRORDROME

Tak ako mnohý iný, aj ja som najprv vide Burtonovho Eda Wooda ktorý ma nadchol. Keď som potom pozeral samotný Plán 9, naprvýkrát ma nejak extra nepobavil. Neskôr som to videl zas a vtedy som sa teda už bavil královsky a vychutnával si každý jeden zmrvený detail. Lietajúce taniere húpajúce sa na špagátoch, striedanie dňa a noci počas jednej scény, náhradníka Belu lugosiho čo si neustále drží plášť pred ksichtom či retardovaných zombíkov Tora Johnsona a vampiru. To všetko sprevádza strašne vážny, nafukujúci komentár vyprávajúci o nevýslovných hrôzach čo čakajú na ludstvo. Nebezpečenstvo v podobe vymastených ufónov ktorých riadiacu centrálu supluje miestnosť so stolom a pár tranzistormi. Báchorkám o najhoršom filme všetkých čias netreba uveriť pretože existujú aj horšie a stupídnejšie kúsky ( a nielen tie staré ), netešiť sa na veľkú srandu a radšej k tomu pristupovať s dešpektom. U mňa to rozhodne fungovalo. ()

Paldiny

Plán bol presláviť sa.. Misia splnená!! Z Woodovho najslávnejšieho dietka srší toľká energia až zabúdate, alebo zámerne ignorujete či vyzdvihujete? tie obrovské nedostatky čo robia film kultovým. Príbeh nie je až tak blbý, emzáci cítia z pozemšťanov a ich sebazničujúcich sklonov strach, pretože sa majú stať čoskoro nukleárnou veľmocou, ktorá nebude vedieť čo so sebou a môže zničiť seba a aj vesmír. Preto nás navštívia, prebudia zopár mŕtvych, ktorí sa majú postarať o tých živých a to by nebolo ľudstvo keby sa zo všetkého nakoniec nevysekalo (pardon, spoiler). Ale stále nič, čo by bolo donebavolajúce. Čo už je gustióznejšie sú dialógy a tie perlia každou replikou, (d)efekty vďaka ktorým vidíme na oblohe lietajúce puklice čoby vesmírne lode a samozrejme herci. Tor Johnson hneď na Oscara, neskutočný zjav s dvomi grimasami, jedná za živa, druhá za mŕtva, zas spoiler :) Vampíra, tá iba s jednou grimasou a parádnymi kozami, Lugosi, ten s dvojníkom, zakrývajúcim si tvár prezrádzajúcu identitu chiropraktika od vedľajšej kliniky, popritom sám Dracula si strihol úprimnú scénku zlomeného muža aká sa dá vnímať hneď dvoma pohľadmi a komický nie je ani jeden z nich. Nesmiem opomenúť cool vyšetrovateľa s hláškou pre každú situáciu, duo policajtov hlúpejších než spodok podrážky či k smrti znudeného bossa emzákov v parádnom kokpite. Jednoducho kult, ktorý sa musí vidieť, prežiť, precítiť a ktorý každým ďalším pozretím baví viac a viac. A ak je vám málo, hlavné posolstvo filmu prebral Cameron do Dňa zúčtovania, stačí? ()

cmenda

Tady přesně nevím co o tom napsat , protože to byla totální hovadina a všechno vypadalo jako by to dělala banda amatéru . Ale to jsem věděl dopředu a i tak jsem to risknul a nakonec pokud to porovnám s dnešními nejhoršími filmy tak je to tak na stejno a to se ne natáčeli v roce 1959 . Aby divák si udělal názor tak se na to musí podívat. ()

MkSallam odpad!

Létající pokličky od hrnce. Úděsná zápletka. Šíleně útlý pas. "Velké" mimozemské plány. Nulová výprava. Nulová návaznost záběrů. Málo "zábavy". Poslední záběry Bely Lugosiho.... Neuvěřitelně.... příšerné. ()

everlong

No nemůžu si pomoct, ale pro mě to jednoznačně plný počet: Pokud toto Edward D. Wood Jr. myslel skutečně smrtelně vážne (o čemž teda dost silně pochybuji), tak je to ještě větší blázen, než jsme doufali... ale skvěle jsem se bavila ()

Alf

těžko hodnotitelné, v každém případě jsem viděl i horší filmy od renomovaných autorů, viz Exkvizitor... ()

Modráček

Tohle je vážně režijní tragédie. Nicméně tomu odpad dát nelze, protože svým způsobem je to skvost - nechtěně i zábavný. ()

Zombi

Přiznám se, že jsem to nedokoukal, ale to co jsem viděl mi stačilo, tohle může dostat buď odpad, nebo 5 hvězd za neúmyslnou zábavnost. Já to vyřeším jednou hvězdou. ()

simply

Ed Wood byl frajer a nadšený režisér, který nenatočil nikdy úspěšný film. Plán 9 je hrozný, herci v něm neumí moc hrát, děj je celkem o ničem a kulisy z kartonu. Na druhou stranu je to úžasná pocta kinematografii. ()

mosnak odpad!

Někteří tenhle brak milují, někteří jej nenávidí - jsem ten druhý :-( bohužel,nebylo mi dopřáno jej milovat :-) čistý odpad! ()

serioga odpad!

Edward Wood sa snažil natočiť nízkonákladové sci-fi ale ako aj iné filmy ani tento mu nevyšiel.Nie nadarmo mu patrí prívlastok najhorší režisér všetkých čias. ()