Zapomeňte na Mozarta

Zabudnite na Mozarta

Forget Mozart

Krimi / Drama

Západní Německo / Československo, 1985, 94 min

Pri slabej kvalite obrazu ma prekvapil zaujímavý dej filmu. Takmer kriminálka s pátraním po vinníkovi Mozartovej smrti a prebieha formou spomienok aktérov pri posteli zomrelého. Výsledok je veľmi zaujímavý a nikto nezostane bokom, nezabudne sa na sexuálne orgie a sprisahania sa zúčastňujú dokonca aj slobodomurári. Čakal som len, akú úlohu zohrá jeho pes, ktorý mu pil z pohára. O čo je Formanov Amadeus veľkolepejší a okázalý, o to je tento malý slovenský film prirodzenejší, len škoda tej hroznej kvality obrazu ako z povojnových filmov. –––– Páni sa nám zdajú veľkí iba preto, že pred nimi kľačíme. –––– Mŕtvi rozvíria vášne viac ako ktokoľvek živý. A preto vám prikazujem: Zabudnite na Mozarta.(8.9.2015)

Geniálny Formanov Amadeus zostane zrejme navždy neprekonaný avšak myslím, že tvorcovia tohto snímku sa ani o to určite nepokúšali. Predsa len oba filmy sú napriek iste podobnosti zamerané podstatne odlišne. Označiť ho však za zbytočný, či dokonca odpad, tak to teda nie vážení, to si robíte srandu ! Čo ste zhulení, či vymetení ?(15.1.2014)

• Fretakata

Aj reziser Luther a spolutvorcovia maju svoje slabsie dni ... Zbytocny sex v zbytocnom filme. Tento film by bol slaby, aj keby sa nevnucovalo porovnanie s Formanovym Amadeom. Ostava verit, ze u nas ho natocili este pred uvedenim toho Formanovho Amadea. Inak je to nepochopitelny cin.(3.8.2011)

Detektivní pátrání o vině a svědomí pozemšťanů nad jedním lidským osudem. A W.A.Mozart je ideálním představitelem tohoto lidského problému. Tenká je hrana mezi živote a smrtí, a tak jen živí mohou diskutovat nad lidmi, co zde mohli být, ale už nejsou...Film začíná tím, že W.A.Mozart před hodinou zemřel, a postupně se k jeho smrti vyjadřují všechny osoby, co mu byli na blízku...Každému, kdo někdy měl rád hudbu W.A.Mozarta, tak doporučuji, aby si přečetl jeho dopisy, které mu lépe pomohou nahlédnout do jeho povahy...Ta se často příliš neshoduje s výklady, které o něm filmaři mají, vycházející už od Puškinova dramatu Mozart a Salieri.(28.10.2013)

Konkurencia voči Amádeusovi.. Jasné, že nedosahuje jeho kvality aj keď sa na tento film dá pozrieť. Už len preto , že tu hrá dnes veľká svetová stár A.Mueller- Stahl.....70%.(26.11.2010)

• Max Tidof