Zapomeňte na Mozarta

Forget Mozart

Krimi / Drama

Západní Německo / Československo, 1985, 94 min

• Fretakata

Aj reziser Luther a spolutvorcovia maju svoje slabsie dni ... Zbytocny sex v zbytocnom filme. Tento film by bol slaby, aj keby sa nevnucovalo porovnanie s Formanovym Amadeom. Ostava verit, ze u nas ho natocili este pred uvedenim toho Formanovho Amadea. Inak je to nepochopitelny cin.(3.8.2011)

Zabudnite na Mozarta si nezaslúži byť zabudnutý len pre kolosálny tieň veľkého brata (Formanovho Amadea). Jeho strohé inscenačné spracovanie len ťažko môže konkurovať Formanovmu veľkofilmu. Lutherov Mozart je o výbornom námete, scénari a postavách. Kde by tak asi zobral v Československu kapitál na nejakú veľkolepú výpravu a kostýmy? Táto jeho strohosť je plusom aj mínusom zároveň. Mne sa páčila patina bez príkras. A scénar je plný silných myšlienok pridržiavajúcich sa historických faktov s akcentom na naozaj výborný záver. Nezabudnite na Mozarta! Nezabudnite na Zabudnite na Mozarta! Malý veľký film❗(24.11.2013)

Geniálny Formanov Amadeus zostane zrejme navždy neprekonaný avšak myslím, že tvorcovia tohto snímku sa ani o to určite nepokúšali. Predsa len oba filmy sú napriek iste podobnosti zamerané podstatne odlišne. Označiť ho však za zbytočný, či dokonca odpad, tak to teda nie vážení, to si robíte srandu ! Čo ste zhulení, či vymetení ?(15.1.2014)

Chce sa povedať, nezabudnite na Zabudnite na Mozarta a vcelku to sedí. Na televízny film prekvapivo prepracované po všetkých stránkach. Vidíme vedľa seba špičku našu hereckú špičku v spoločnosti takého Armina Muellera Stahla a ďalších nemeckých hercov. Vizuálne film pripomína Chytilovú alebo Hertza, ale najmä každý bude hneď porovnávať s Amadeom. To by bolo nespravodlivé, na ploche 122 minút totiž Luther nemohol ísť do hĺbky postáv, skôr len ilustruje dobu a spoločenskú situáciu, s pomocou hercov to ale stačí. Tí skvelo spĺňajú požiadavky svojich typov, všetci sú bez výnimky nesympatickí. Plusom je fakt, že väčšina z nás tento film videla kedysi dávno v tv a ihneď ma trklo pri scéne s Mozartovým psíkom a jeho kopancom, vtedy som bol z toho dosť na vetvy. Ešteže sa mu hneď ospravedlnil.(24.1.2015)

Přestože jde oproti Formanovu "Amadeovi" o dílko zanedbatelných rozměrů, samotnou osobnost Mozarta film pochopil a znázornil nesrovnatelně lépe než Forman a spol. A přestože je zápletka filmu přiznanou fikcí či si přinejmenším hraje s jistými ne úplně pravděpodobnými možnostmi o temném a kriminálním pozadí Mozartovy smrti, přesto se nedopouští tak křiklavých deformací historické skutečnosti jako "Amadeus". (Blíže to vysvětluji ve své recenzi Amadea.)(30.1.2015)

• Max Tidof