Zapomeňte na Mozarta

Zabudnite na Mozarta

Forget Mozart

Krimi / Drama

Západní Německo / Československo, 1985, 94 min

Chce sa povedať, nezabudnite na Zabudnite na Mozarta a vcelku to sedí. Na televízny film prekvapivo prepracované po všetkých stránkach. Vidíme vedľa seba špičku našu hereckú špičku v spoločnosti takého Armina Muellera Stahla a ďalších nemeckých hercov. Vizuálne film pripomína Chytilovú alebo Hertza, ale najmä každý bude hneď porovnávať s Amadeom. To by bolo nespravodlivé, na ploche 122 minút totiž Luther nemohol ísť do hĺbky postáv, skôr len ilustruje dobu a spoločenskú situáciu, s pomocou hercov to ale stačí. Tí skvelo spĺňajú požiadavky svojich typov, všetci sú bez výnimky nesympatickí. Plusom je fakt, že väčšina z nás tento film videla kedysi dávno v tv a ihneď ma trklo pri scéne s Mozartovým psíkom a jeho kopancom, vtedy som bol z toho dosť na vetvy. Ešteže sa mu hneď ospravedlnil.(24.1.2015)

• E=mc2

Televízna sračka ktorá vznikla rok po filme Amadeus ktorý patrí k najlepším filmom v histórií kinematografie. Luther je slabý režisér. Smutné že sa chcel niekto priživiť na úspechu Amadea. Aspoň vďaka takýmto slabým filmom vynikne genialita Miloša Formana! Všetko zlé je na niečo dobré :)(18.11.2013)

Geniálny Formanov Amadeus zostane zrejme navždy neprekonaný avšak myslím, že tvorcovia tohto snímku sa ani o to určite nepokúšali. Predsa len oba filmy sú napriek iste podobnosti zamerané podstatne odlišne. Označiť ho však za zbytočný, či dokonca odpad, tak to teda nie vážení, to si robíte srandu ! Čo ste zhulení, či vymetení ?(15.1.2014)

• - Zo slovenskej verzie museli vystrihnúť vetu „Súčasná politická situácia nám nedovoľuje..." pretože cenzor tvrdil, že evokuje aktuálny politický kontext. (Raccoon.city)

• - Film sa natáčal v lokalitách Bratislava, Praha, Litomyšl, Milotice a Buchlovice. (dyfur)

• - Režisér Miloslav Luther bol prekvapený, keď objavil svoj film vo videopožičovni v New Yorku. (Raccoon.city)