Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2001, 90 min

• hellstruck

Já prostě nemůžu sdílet nadšení, protože mě Shrek nikdy nijak neuchvátil. Tenhle zlobr mi je prostě silně nesympatický,zrovna tak princezna Fiona..jediným světlým bodem je Oslík a jeho skvělý smysl pro humor.Za něj jsou ty dvě hvězdičky.(27.11.2011)

Typicky pohádkovský příběh zaplněný audiovizuálními vtípky a fórky (perníček, wrestling,oslík), Shrekovou přirozeností, skvělou hudbou, neustálým handrkováním se nesourodé ústřední dvojice a špičkovou animační technologií. Jednoznačný hit roku 2001 a jeden z nejhezčích animovaných filmů vůbec. A to stačil jen jeden opravdový polibek z lásky:) 60 miliónů dolarů(rozpočet)/484,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(1.9.2007)

Shrek je ozaj podarená postavička! Humoru a srandy kopec, veľmi pekné je využitie potenciálu jednotlivých postáv, najmä ukecaný somár je coolový. Animákom animákov by som to však nenazval. 90%.(23.5.2006)

To nejde jinak, tenhle borec filmového plátna je mě tak blízký, a sním si rád projedu pohádku po pohádce . Lidi už ten začátek v té kadiboudě , co?(6.6.2006)

Je to trochu divné, ale ještě nejsem schopen tak nějak posoudit kvalitu tohoto snímku. Docela těžko se to vysvětluje. Ano, Shrek je zábavný a nabízí širokou škálu legračních vsuvek, zdařile paroduje jiné filmy a co více, stále se jedná o inteligentní látku, jenže něco tomu strašně chybí. Pokusím se (spíše sám pro sebe) sám se sebou pohádat se o kladech a záporech tohoto filmu. Zápory: Prvním záporem je pro mě extrémně nudný a nenápaditý scénář. Nudná místa jsou sice minoritní, ale přeci jen jich tam je na tak krátký film více než dost (stále si však myslím, že delší snímky nemá smysl točit). Pokud to vezmu od samotného začátku, máme tu nudnou seznamovací pasáž, trapného oslíka, který se snaží být komickou vsuvkou, poté nezajímavé obsazení bažiny, nudnou scénku na hradě u lorda Farquaada a nakonec nezajímavou cestu za záchranou princezny plnou nudných rozhovorů mezi dvěma nesympatickými postavami. Přestože si o humoru v těchto částech nemyslím, že by nebyl neinteligentní, nijak mne nezaujal, což je taková zvláštní vlastnost jakéhokoli humoru (což může být tím, že se nesměji - jen pokud se k tomu donutím). No když se konečně dohrabeme na hrad a hrdinové zachrání princeznu, je konečně o co stát. Už samotné probuzení prokleté je takové milé a musím se přiznat, že mě i pobavilo. To co se děje poté je už celkem příjemné, až na Robina Hooda je děj i celkem legrační a ubíhá rychle. Seznamování se Shreka s Fionou je nápadité a velmi zajímavé, tvůrci se tu drží klasických osnov, které obohacují o parodické prvky, což se jim daří na 90%... Škoda jen, že Shreka a oslíka prostě nesnesu. Klady: Asi se vám to bude zdát zvláštní, ale za největší klad zde považuji scénář psaný podle jasné osnovy, která si velmi dobře pohrává s pohádkovým klišé. Máme tu jakousi kombinaci pohádky se všemi těmi princeznami, jasně vyprofilovaným dobrem a zlem, vysvobozováním, legračními a trapnými momenty a thrilleru s tím zákeřným záporákem, který vydírá kladného hrdinu. To vše je samozřejmě zabaleno v komediálním hávu, na který je kladen hlavní důraz. Celkově dávám průměr a divím se zdejšímu hodnocení. Na druhou stranu je třeba přiznat, že když jsem Shreka viděl poprvé, líbil se mi hodně.(25.8.2006)