Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2001, 90 min

Pochybuju o tom, že mnoho lidí, kteří tvrdí že jde o absolutně nejlegračnější film co viděli, to myslí vážně. Nicméně pro děti to určitě nejlegračnější být může. V kině se smáli jak děti, tak důchodci, smál se i místní cyklista, má dívka byla zkroucená v slzách. Mnoho jsem z filmu neměl, neboť celé kino řvalo. Chválím Myerse a Murphyho za jejich oplzlost. Shreka musíte vidět. Jděte. Podívejte se na to. Užijte si to!(11.9.2005)

Oscar 1 : Nejlepší animovaný film + 1 nominace: Scénář - A . . . . . . . . Zlatá Palma - výběr(20.2.2004)

Podle mého nejlepší animovaný film všech dob, který si v mé sbírce DVD přivlastňuje stejná práva jako hrané filmy - právem ! Škoda že se nedává Oscar za dabing animáků. "Osel" Eddie by si ho určitě zasloužil :)(6.1.2003)

|| Scenár: Ted Elliott, Terry Rossio, Joe Stillman, Roger S. H. Schulman / Predloha: William Steig - Shrek! | Hudba: Harry Gragson Williams, John Powell | Produkcia: Jeffrey Katzenberg, Aron Warner, John H. Williams | Distribúcia: DreamWorks Pictures | Štúdio: Pacific Data Images, DreamWorks Animation | Rozpočet: 60 miliónov $ | Tržby: 484,409,218 $ || Tento animák skrýva svoju kultovosť v neskutočne charakterných, jedinečných postavách a ich vzťahoch medzi sebou. Okorené nevšednými vtipmy a perfektnou hudbou. Najkomerčnejší prvok je určite použitie Disney posáv, ktoré zaváňa prvoplánovým zosmiešňovaním. Pre svetový úspech sa niekedy určite musia robiť aj takéto (pre mňa nesympatické) ťahy. 75% | DVD, DD, EN DTS |(9.12.2006)

První kompletně počítačový film, který má i perfektní příběh (ale zpracování samozřejmě také). Musím ale upozornit na jednu věc - docela mě vyděsil český dabing, takže pokud máte možnost, půjčte si DVD s titulkami, protože Eddie Murphy je jako osel neodolatelný, Shrek je taky skvělý (Mike Myers) ale ani ostatní postavy nezůstávají pozadu. I ostatní součásti filmu jsou výtečné - scénář (nominace na Oscara), hudba a vlastně všechno ostatní také. Pokud jste to ještě neviděli, tak to hooodně rychle běžte napravit.(10.11.2003)

• - Ve scéně, kdy Shrek s Fionou porazí Robina Hooda, je v jednom záběru jasně vidět, že Shrek není zraněn. O pár vteřin později ale Fiona vykřikne a poukazuje na šíp zabodnutý do Shrekova zadku. (Geriel)

• - Oddělení speciálních efektů provádělo test v baheních lázních, aby mohli pozorovat strukturu bláta při různých situacích na těle. (don corleone)

• - Mike Myers nejprve nadaboval Shreka bez přízvuku. Poté, co si film pustil, si ovšem uvědomil, že to není ono, a postavu Shreka kompletně předaboval se Skotským přízvukem podobným tomu, se kterým údajně Mikeovi jeho maminka vyprávěla pohádky. (epicride)