Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2001, 90 min

První kompletně počítačový film, který má i perfektní příběh (ale zpracování samozřejmě také). Musím ale upozornit na jednu věc - docela mě vyděsil český dabing, takže pokud máte možnost, půjčte si DVD s titulkami, protože Eddie Murphy je jako osel neodolatelný, Shrek je taky skvělý (Mike Myers) ale ani ostatní postavy nezůstávají pozadu. I ostatní součásti filmu jsou výtečné - scénář (nominace na Oscara), hudba a vlastně všechno ostatní také. Pokud jste to ještě neviděli, tak to hooodně rychle běžte napravit.(10.11.2003)

Tenhle animák je dokonalost sama a ať mi proboha už nikdo netvrdí, že je to záležitost pro děti! Okouzlující příběh, bravurně napsané postavičky, VÝBORNÉ namluvení (oslík rulez), spousta parodických vsuvek (Matrix rulez) a hlavně...je z toho cítit obrovské nadšení a radost z každé hotové vteřiny a pozitivní nálada vetknutá do každého frameu...(10.8.2002)

|| Scenár: Ted Elliott, Terry Rossio, Joe Stillman, Roger S. H. Schulman / Predloha: William Steig - Shrek! | Hudba: Harry Gragson Williams, John Powell | Produkcia: Jeffrey Katzenberg, Aron Warner, John H. Williams | Distribúcia: DreamWorks Pictures | Štúdio: Pacific Data Images, DreamWorks Animation | Rozpočet: 60 miliónov $ | Tržby: 484,409,218 $ || Tento animák skrýva svoju kultovosť v neskutočne charakterných, jedinečných postavách a ich vzťahoch medzi sebou. Okorené nevšednými vtipmy a perfektnou hudbou. Najkomerčnejší prvok je určite použitie Disney posáv, ktoré zaváňa prvoplánovým zosmiešňovaním. Pre svetový úspech sa niekedy určite musia robiť aj takéto (pre mňa nesympatické) ťahy. 75% | DVD, DD, EN DTS |(9.12.2006)

Schválně, kdo znáte ty klasické Disneyovky, které Shrek tak dokonale parafrázuje? A nejlepší je, že to nepůsobí jako nějaká prvoplánová parodie nebo persifláž, ale jako pohádka, která sice válcuje veškerá žánrová očekávání, ale zůstává pohádkou se vším všudy. A navíc se skvělým soundtrackem. Jak Shreka exploatovaly další pokračování, je už věc jiná.(8.4.2005)

Film je dobrej, ale českej dabing je strašlivá sračka. Českej dabing mě tak naštval, že jsem málem té firmě napsal nasranej dopis. Protože to co s tím udělali, to je přímo vražda. Nejen že Prachař neumí asi intonovat, on navíc ještě intonuje úplně opačně, než by měl. Shrek tak vyznívá jen jako nepodarek, trošku naštvanější hlupák. Kdyby byl tenhle film s naším typem dabingu jako originálním, NIKDY by Oskara nezískal. A to ani za nejlepší záchodový film. Nejde mi o překlad, kterej je tak jako tak strašlivej téměř všude, ale hlavně o herce, kteří kromě Víznera (taktak) nezvládli to, za co je zaplatili. Další problém dabingu je v tom, že překladatel to bral jako film pro děti a ne film pro všechny věkové skupiny, takže tam tím pádem vzniká spousta kravin. Prostě, kdo viděl jen českou verzi, nedivím se, že se mu nelíbila. A komu se líbila, z originální bude absolutně nadšenej, protože to český, to je prostě šunt mezi dabingy.(26.5.2006)

• - Ve filmu najdeme zřejmý odkaz na film Matrix ve scéně, kde princezna bojuje s muži Robina Hooda. Jde o známé zamrznutí obrazu během bojové scény. (don corleone)

• - Vytvořil film trvalo více, než čtyři a půl roku. (don corleone)

• - Pohyby oslíka připomínají spíš psa, ve scénách, kdy běží králíka. (don corleone)