Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2001, 90 min

Ani pixarovky si nepúšťam opakovane (maximálne dvakrát), prvého Shreka som videl asi 7x a vždy som sa vynikajúco bavil.(21.11.2010)

Typicky pohádkovský příběh zaplněný audiovizuálními vtípky a fórky (perníček, wrestling,oslík), Shrekovou přirozeností, skvělou hudbou, neustálým handrkováním se nesourodé ústřední dvojice a špičkovou animační technologií. Jednoznačný hit roku 2001 a jeden z nejhezčích animovaných filmů vůbec. A to stačil jen jeden opravdový polibek z lásky:) 60 miliónů dolarů(rozpočet)/484,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(1.9.2007)

Veľmi podarená rozprávka (teda...no), ktorá ešte tak moc neparodovala. Na rozdiel od dvojky. Ten spevácky duel Fiony a vtáčika je nezabudnuteľný zážitok.(8.6.2005)

Tento filmek rozesměje snad i mrtvého :) JE to opravdu geniální jízda. Hodně filmových odkazů. Skvělé hlasy (v originálu).Těším se na dvojku.(19.6.2004)

Zelená nevzhledná postavíčka? Nikdy, tak na to koukat nebudu, říkal jsem si... A ejhle, po pár minutkách jsem si Shreka natolik oblíbil (český dabing je také velmi povedený po včech stránkách). Ten zlom definitivně nastal po shlédnutí přesvědčovacích praktik prcka Farquada, aby se zrcadlo rozpovídalo.... a díky potomstvu ho (Shreka) na DVD vidím minimálně tak dvakrát až třikrát do měsíce a nevynechám :-). Vždy mě totiž postavičky pobaví a potěší(27.2.2005)

• - V úvodu si Shrek čistí zuby, usměje se do zrcadla, které praskne. Stejná věc se stane i ve filmu Austin Powers, kde hraje Mike Myers. Myers namluvil postavu Shreka v originále. (don corleone)

• - Píseň "Vítejte v Dulocku", kterou zpívají dřevěné panenky ve skříni u vchodu do Dulocku, je nejen parodií na disneyovskou píseň "Je to malý svět", ale také je zpívaná ve stejném tempu a tónině. (Valkyria)

• - Drakovi ve střídajících se záběrech na krku mizí a zase se objevuje řetěz. (Geriel)