Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2001, 90 min

Pochybuju o tom, že mnoho lidí, kteří tvrdí že jde o absolutně nejlegračnější film co viděli, to myslí vážně. Nicméně pro děti to určitě nejlegračnější být může. V kině se smáli jak děti, tak důchodci, smál se i místní cyklista, má dívka byla zkroucená v slzách. Mnoho jsem z filmu neměl, neboť celé kino řvalo. Chválím Myerse a Murphyho za jejich oplzlost. Shreka musíte vidět. Jděte. Podívejte se na to. Užijte si to!(11.9.2005)

|| Scenár: Ted Elliott, Terry Rossio, Joe Stillman, Roger S. H. Schulman / Predloha: William Steig - Shrek! | Hudba: Harry Gragson Williams, John Powell | Produkcia: Jeffrey Katzenberg, Aron Warner, John H. Williams | Distribúcia: DreamWorks Pictures | Štúdio: Pacific Data Images, DreamWorks Animation | Rozpočet: 60 miliónov $ | Tržby: 484,409,218 $ || Tento animák skrýva svoju kultovosť v neskutočne charakterných, jedinečných postavách a ich vzťahoch medzi sebou. Okorené nevšednými vtipmy a perfektnou hudbou. Najkomerčnejší prvok je určite použitie Disney posáv, ktoré zaváňa prvoplánovým zosmiešňovaním. Pre svetový úspech sa niekedy určite musia robiť aj takéto (pre mňa nesympatické) ťahy. 75% | DVD, DD, EN DTS |(9.12.2006)

„My trollovia sme ako cibuľa.“ – „Smrdíte?“ –„Nie.“ – „Ľahko sa rozplačete?“ – „Nie.“ – „Ak vás nechám na slnku, zhnednete?“ – „Nie! Máme vrstvy.“ – „Hm... lenže nie každý má rád cibuľu. Buďte ako torta. Tortu majú radi všetci.“ SHREK je ako VTEDY NA VÝCHODE a GALAXY QUEST: láskavá paródia na konkrétny filmový žáner, avšak s pribúdajúcimi minútami sa stávajúca čoraz reprezentatívnejším a „plnohodnotnejším“ príspevkom do žánru. SHREK prevracia naruby rozprávkové klišé (drak, zrkadlo), hojne k tomu využívajúci/zneužívajúci obľúbené žánrové postavičky (tri slepé myši, Popoluška). Napriek riedkemu deju, do ktorého občas zasiahne banda okolo istého Robina Hooda (je to Francúz!), je so snímkou vďaka „dospelému“ zmyslu pre humor (Oslík kričiaci zo sna: „Zarajtuj si na mne, zlato!“), kvalitným postavám a výborným pesničkám dobrá zábava. Plus originálne scény (mučenie Perníka) a vzájomné iskrenie medzi Shrekom a Oslíkom („Vie niekto z vás, kde to miesto je?“ –„Ja, ja!“ – „A vie to aj niekto iný, okrem Oslíka?“). Snáď len s pop-kultúrnymi odkazmi mohli v DreamWorks šetriť... ale dvojka je v tomto oveľa horšia. Ľudia majú Shreka skrátka radi. Kino Považan 2001(11.12.2004)

Úžasně zpracovaná pohádka pro dospělé, po pár letech již klasika. Nekoná se však nic objevného, příběh je naprosto neoriginální. Do pěti hvězdiček je daleko.(10.10.2010)

Soundtrack John Powell a Harry Gregson-Williams: 1. Stay Home - Self ,2. I'm A Believer - Smash Mouth ,3. Like Wow - Leslie Carter ,4. It Is You (I Have Loved) - Dana Glover ,5. Best Years Of Our Lives (Micks Mix) - Baha Men ,6. Bad Reputation - Halfcocked ,7. My Beloved Monster - Eels ,8. You Belong To Me - Jason Wade ,9. All Star - Smash Mouth ,10. Hallelujah - John Cale ,11. I'm On My Way - The Proclaimers ,12. I'm A Believer (Reprise) - Eddie Murphy ,13. True Love's First Kiss - Harry Gregson-Wiliams, John Power ,(14.5.2011)