Vlčí bouda

• angličtina Wolf's Hole
TV spot 1

Do Vlčí boudy, staré horské chaty se symbolickým názvem, umístila režisérka a spoluautorka scénáře Věra Chytilová děj filmu, který natočila v roce 1986 na námět Daniely Fischerové. Jedenáct mladých, pečlivě vybraných účastníků lyžařského kursu prožívá pod taktovkou vedoucího a dvou instruktorů nejdramatičtější chvíle svého života. Skupina dospívajících, v níž je jeden od druhého záměrně vzdalován, je v atmosféře narůstajícího napětí a podezírání dováděna až do situace, v níž se bude muset rozhodnout, zda pro osobní záchranu obětuje jednoho ze svého středu. V tu chvíli bude záležet už jen na nich, jak „úspěšný“ bude experiment, který se začal odvíjet ve chvíli, kdy je rodiče svěřili do péče vedoucích – tří podivných bytostí… Stejně jako v předešlých filmech, i ve Vlčí boudě rozvíjí režisérka aktivní dialog s divákem. Metodou analytického pohledu jim představuje varovný obraz nebezpečných úskalí, jež člověku hrozí, zpronevěří-li se principům lidského soužití. Jaký význam přikládá Věra Chytilová spolupráci s diváky, je zřejmé z jednoho z jejích rozhovorů: „Já preferuji takového diváka, který je otevřený, vstřícný, pozorný, lačný. Není to jen ten, kdo pouze přihlíží, ale kdo spoluvytváří, koexistuje. Takový divák jsem i já, pro něho dělám filmy. V to věřím.“ Nejvýraznější postavou záhadného příběhu je neproniknutelný vedoucí kurzu zvaný Táta, kterého znamenitě zahrál Miroslav Macháček. Tato role odhalila zajímavé, dosud nevyzkoušené možnosti hercova naturelu. K působivosti filmu přispěla i sugestivní kamera Jaromíra Šofra a hudba Michaela Kocába. (Česká televize)

Neklan006

HRAJÍ: Miroslav Macháček (Táta), Tomáš Palatý (Dingo), Štěpánka Červenková (Babeta), Jan Bidlas (Honza), Rita Dudušová (Gitka), Irena Mrožková (Lenka), Hana Mrožková (Linda), Norbert Pýcha (Marcipán), Simona Racková (Gába), Roman Fišer (Jožka), František Staněk (Petr), Radka Slavíková (Emilka), Jitka Zelenková (Broňa), Petr Horáček (Alan), Nina Divíšková (Honzova matka), Jan Kačer (Honzův otec), Jiří Krampol (Alanův otec), Antonín Vráblík (dřevař), a další ()

Stumbleine

Hodnotím z pohledu osmiletého kluka, který to krátce po revoluci viděl v noci u babičky. Pamatuji si hlavně scény, kde se instruktoři "pelešili" ve sněhu ve zrychlených záběrech. To mi jako dítěti nahánělo strach. Každopádně jsem byl po celou dobu filmu opravdu napjatý a při závěrečné scéně na lanovce jsem studentům fandil:) Současní osmiletí kluci co mají od malička smartfouny a tablety s připojením na net by se tomu filmu stoprocentně vysmáli, ale v době svého vzniku to byl zcela jistě nadprůměrný a do té doby neviděný český "horor". Nedávno jsem si to z nostalgie pustil, a více jak jednu hvězdu bych tomu nedal. ()

guma odpad!

Opravdu příšerný sci-fi/horor/thriller/drama/komedie/fantasy/válečný....no prostě hroznej film, ať už si k němu přidáte jakýkoli žánr. ()

P33t33

Tak tady čumim. Předpokládal jsem, že hodnocení tohoto pokusu bude kolem 20% a ono 69%. Námět/příběh hrozný. Není to ani kvalitní sci-fi, ani horor, možná místy náznakem komedie. Kamera také špatná a všechno podtrhují naprosto příšerné herecké výkony. Jednu hvězdičku dávám za délku, která se dala s mírným přetáčením vydržet a za občasné hlášky typu: "Přísahalas na svou mámu, teď zemře!" - "Ale mě už máma zemřela, stěr!" ()

walkingdead

Vždycky když jdu v zimě v noci se psem na zahradu a pod nohama mi křupe sníh, tak si vzpomenu na tenhle film, z kterého jsem měl v dětství docela trauma. Teď už se ho sice nebojím, ale pořád ho beru za jeden z nejlepších psychologických filmů, které u nás byly natočeny. ()

honzic

Překvapivě zajímavý film. Jak je u Chytilové zvykem docela bláznivý. Trochu mne zklamaly slabší herecké výkony, ale zase pěkná působivá atmosféra a výtvarné záběry ledu či zvláštní kamera byly fajn. Jen škoda, že to nebylo úplně doladěné jako celek. Hodnocení: 60 % ()

DonBraso

Na Vlčí boudu už narazil hodně dávno,ale nedodíval jsem to.Dneska padla asi lepší forma a když už na to náhodně narazil znovu,tak jsem to dodíval.Zde asi nenepíšu žádnou expresivní novotu,ale hudba od Kocába s orchestriálním vzorcem byla trefa do černého.Musím říci,že i těžkotonážní kamera mě bavila.Bylo to naschvál a místy kamerové záběry do sněhu řeknou někdy více než slova.Miroslav Macháček byl skvělý,ač postupem času se z něho stávala spíše karikatura. Film je spíše jak když sledujete Sněženky říznutý s Věcí,kdy se postupem hodně opakuje mustr a přestává být zajímavým.Konec je vyloženě šajze,ale zase vcelku nebezpečný,protože u Věrky bych nečekal,že tam byly kaskadéři u vleku.S tou atmosférou to bylo jednu dobu vážně super,ale z filmu se vytrácela jiskra a o mimozemšťanech jen v dobrým,kdy tam ve sněhu docházelo k nějaký hibernaci či co,už šokovalo málokoho.Horší bylo,že ta parta čekala vlastně na nic.70% ()

Cibulka_C

Tohle byl tak podivný horor, že mě hrozně divně děsil. Chvílemi jsem trnula, chvílemi jsem se otáčela do tmavého pokoje, jestli za mnou něco nestojí. Rozhodně mě film ale zaujal. Zkoukla jsem ho jedním celkem roztřeseným dechem... ani ne tak vyděšeným, jako podivným. Dobře, shrneme si to. Bylo to DIVNÝ. Oni byli děsiví i samotní herci, kteří ty děsivé postavy (čtěme divné) z jiného vesmíru ztvárnili. Celkem jsem se na tomhle lyžařském výcviku dokázala představit. Vypadá to vesměs všude stejně, ale takhle děsivý (opět čtěme divní) lidi tam vážně nebyli. Ta samotná atmosféra je skvělá, dokáže člověku opravdu navodit husí kůži, ale ten příběh je takovej podivnej. Úplně bych to nenazvala nějakým kvalitním dramatem spojeným s hororem. Nazvala bych to jakýmsi podivně experimentálním filmem, který po jeho samotném zhlédnutí v člověku na pár minut zanechá velmi nejistý pocit ve vlastním pokoji. ()

caMen

Tak jsem to viděl v pozdějším věku a rapidně snižuju hodnocení. Věra byla na drogách. Humor je nečekaně v místech, kde bych čekal napětí. Uzavřel bych to tvrzením, že to je art. ()

kkae

trojice mimozemšťanů rozešle pozvánky 11. typově velmi vyhraněným teenagerům /feťák, rebel, frajírek, zkaženec, cikánka, naivka, krasavice, dvojčata... /je to v podstatě typizovaný vzorek socialistické společnosti - někteří to nepochopí do smrti, jiným situace dojde rychle a některé zajímá jen, co z toho můžou mít oni sami// a bizardní psychokurz může začít. vlčí bouda je na téměř nepřístupném místě, jídla mají jen na tři dny a instruktoři vypouštějí první z mystifikací: pozvánek mělo být jen 10, jeden z nich je tedy vetřelec - za něj se všichni jednotně shodují na zodpovědnosti. metodologie instruktorů - mimozemšťanů = zastrašování, cílené demagogie, sabotáže, odposlouchávání a vůbec demonstrace nadvlády. aby se celý systém mystyfikace nezhroutil, přesvědčují nepohodlné osoby ke spolupráci. rebel začne velmi brzy chápat situaci, ale ostatní ho považují za blázna. bezcharakterní zkaženec odhalí feťáka, který je mu poté poslušen sloužit jako osobní otrok. původní jednota se pomalu začíná rozkládat jako hnijící socialismus. jídla ubývá, vztahy se zostřují a mimozemšťani jsou nuceni odhalit svůj původ i plán: stačí, aby jeden z účastníků označil někoho, koho chce zabít, pak ostatní přežijí. poté vyčkávají, až nenávist, empatie a ponorková nemoc v extrémních podmínkách vykonají své, až se ztratí i zbytek jednoty a morálky... závěr filmu je vizuálně velmi působivý: noční útěk všech /akorát by nemusely ty štětky tak ječet/, když všech 11 dorazí k lanovce, zjistí, že je všechny neuveze - nakonec neobětují rebela, který se k tomu sám nabízí, ale každý z nich obětuje oblečení, i věci na kterých nejvíce lpěli /bohužel tady věruška nemohla režírovat herce až do naha, asi kvůli cenzuře, a je to škoda - scéna by byla daleko působivější, hymnicky triumfální. film samozřejmě není žádný horror, ale spíše alegorie na socialismus, respektive na totalitu. výtvarně nejlepší jsou noční scény, v níž se mimozemšťani chladí o sníh. jedničku s * si zaslouží taky hudba michala kocába. ()

malamia

dobrá atmosféra a trochu šílená, jednoduchá, ale zároveň působivá zápletka. Celkově velmi působivé. + bonus za hlášku s "humus dance" ()

david666

Pravda, po 20 letech to už není taková síla jak tomu bylo, když jsem tento film viděl jako teenager. V tu dobu jsem měl u sledování filmu strach a dost dlouho jsem si určité scény pamatoval. Ale i v roce 2008 si film drží slušnou atmosféru. Akorát "herecké výkony" děcek na kurzu jsou srandovní - ale i to k Vlčí boudě patří. ()

Mozenrat

Herci kromě Miroslava Macháčka příliš neumí hrát. Když ale tenhle styl amatérského hraní spolu s někdy až příliš okatou snahou vecpat do scénáře morální poselství akceptujete jako součást filmu, vzniká kupodivu něco co funguje. Bez krve a digitálních efektů, pomocí záběrů na okolní zasněžené hory, detailů na krystalizující led a díky až groteskně se tvářícím (přehrávajícím) vedoucím se Chytilové daří vytvářet skutečně mrazivé hororové klima. ()

Simir79

Stavět film na nehereckosti neherců, chce odvahu. Takže to přehrávání beru jako účel. Mě se to nelíbí. Co se mi líbilo, byla hudba a kamera... dodávala filmu skvělou atmosféru. 2 1/2* ()

gu-staff

Na svou dobu určitě zajímavý nápad, s dobrým rozjezdem, odpovídající hudbou a solidní atmosférou - ALE! Některé neherecké výkony, spousta dialogů jak od Švandrlíka, a všudypřítomné a pro Chytilovou typické nenechávání prostoru divákově fantasii to celý hází lehce pod průměr. Škoda, šlo to určitě líp. ()

haack odpad!

Tak tady v tomto případě se opravdu dělá umění z něčeho, co je vyložený neumětelismus, kýč a prostě velká hloupost. Dialogy otřesné, že jsem málem vylít z kůže, herectví/neherectví - sám nevím, ale jedno vím - dívat se na to nedalo. Litr vodky by mi možná umožnil se na to koukat v klidu a neodcházet každou chvíli mumlaje si: "Co je tohle za totální kofotinu..." Víc klišé (ač tohle jako argument moc nepoužívám a nemám to slovo rád) jsem v jednom filmu snad ještě neviděl. Zcela nesmyslné chování postav, nad kterým jsem kroutil hlavou (v lepším případě) celý film. To mi prostě lezlo krkem natolik, že jsem se nemohl koncentorovat pořádně ani na něco jiného. Nemám rád, když se musím během filmu ptát: Proč udělal tohle? Proč neudělal tohle hned? Proč neudělá něco? Nesmysl. 1/10 ()

Kindernay

Můj nejoblíbenější film od Věry Chytilové a jeden z mých vůbec nejoblíbenějších filmů.. když jsem ho viděl poprvé, tak jsem to hodně prožíval, opravdu strašně napínavej film a dobře natočenej.. tenhle film každýmu doporučuju, je to opravdu zážitek. ()

ElisD

Sakra, co to mělo být? Paskvil století, žhavení mozku zvané budík? Tak proč jsem se tak strašně bála? Děsivý! Chvíli tomu mám chuť dát 5 *, chvíli ten film nenávidím a dala bych odpad. Každopádně je neskutečně originální, dávám tedy 4. ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014