Každý má pro něco vlohy. Pohled do zákulisí kalifornského pornoprůmyslu 70. let v americkém filmu... Režisér Paul Thomas Anderson (nar. 1970) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného amerického filmu. Rázem na sebe upozornil svým druhým celovečerním filmem Hříšné noci (1997), v němž zobrazil zákulisí filmového pornoprůmyslu v 70. letech, jehož centrem bylo kalifornské San Fernando Valley. Hrdinou příběhu, inspirovaného skutečnou postavou pornoherce Johna Holmese, je mladík Eddie Adams, který se díky mimořádným fyzickým předpokladům stává oblíbenou hvězdou pornografických filmů pod uměleckým jménem Dirk Diggler. Jako chráněnec režiséra Jacka Hornera (Burt Reynolds) a jeho milenky a hlavní představitelky Amber (Julianne Mooreová) stoupá na žebříčku popularity až k závratným výšinám, aby se díky nezřízenému životu s drogami a alkoholem stejně rychle zase propadl na dno... Anderson pojednává choulostivé téma s překvapivou filmařskou vyzrálostí i porozuměním pro své postavy, pro něž sex už nepředstavuje téměř žádné vzrušení, ale jen tvrdou práci. Jeho pohled na „zlaté období" pornoprůmyslu, kdy se ještě natáčelo na 35mm materiál (video se teprve začínalo prosazovat) a nejproslulejší díla žánru, jako např. Hluboké hrdlo, se promítala v legitimních kinech, je zbaven nánosu zbytečné nostalgie a zachovává si humorný nadhled. Z mnoha ocenění, jež snímek získal, připomínáme oscarové nominace za Andersonův původní scénář a za vedlejší herecké výkony Burta Reynoldse a Julianne Mooreové, kteří ještě obdrželi ceny Národní společnosti filmových kritiků a Asociace losangeleských filmových kritiků. (Česká televize)

campix

Koho by nezaujal film, ve kterém se všechno točí kolem pornoprůmyslu. Anderson je bezesporu kvalitní režisér a dokázal se daného tématu zhostit bez zbytečných vulgarit a nechutností. Hříšné noci zabalil do příjemného hávu 70. a 80. let, ve kterých sledujeme cestu nadějného porno herce ztvárněného Markem Wahlbergem, kterému do jeho pozice dopomohl především obrovský penis (nejspíše nebude jeho :D). Na své cestě ke slávě potkává celou řadu vedlejších velmi zajímavě vykreslených postav, které si střihli opravdu kvalitní herci. Jak tomu také ale bývá. Přišel pád téměř na samé dno a opět zato mohli drogy (jak je v 80tých letech zvykem). Ale konec dobrý, všechno dobré. Bavil jsem se s strávil u Hříšných nocí příjemný čas. ()

zette

Pornoprumysl je fenomen, ktery si svym tematem a zakulisim zaslouzi jit do celovecernich filmu. Kdyz se jakehokoliv chlapa zeptam, zda kouka na porno, temer vzdy slysim kladnou odpoved. Opak vlastne tvrdi jen panicove a novodobi Mirkove Dusinove, to jsou vsak v drtive vetsine pokrytci:-). Mozna skoda, ze P. T. Anderson nenatocil zivotopisny film o byvale pornohvezde Johnu Holmesovi a nechal se jim pouze inspirovat. Hrisne noci jsou trochu nevyrovnanym filmem, kdy povedene pasaze stridaji ty slabsi, nicemu nepomohla ani delka filmu. Vzhledem k faktu, ze reziserovi bylo v dobe nataceni sotva 27 let sice poukazuje na jeho talent, ale zase se jeho vek stal handicapem v budovani dobove atmosfery. Z hercu urcite zaujme tehdy neokoukany Wahlberg (jeho teprve druhy film, kde hraje hlavni roli), krasna Julianne Moore a uhlazeny Burt Reynolds (skoda, ze jeho herecka kariera nezazila vice lepsich filmu). Film dobry, ale na jedno podivani... ()

c.tucker

Filmeček dle mého gusta, výborný P.T. Anderson a i herecký ansábl. Pornobyznis to je moje a jeho začátky a pozadí je velmi zajímavé. Lajny koksu a jiných zakázaných látek se jedou ve velkým a závěrečná depka je uplně pohlcující. ()

dr.fish

Jak natočit film o pornu, ve kterém nejsou žádné pornoscény? Žádný problém, na to jsou Američani experti. A tak je to mládeži přístupné, hrají tam hvězdy a může to do všech kin. Trochu se tam fetuje, ale to už je dnes normální- hlavně žádný sprosťárny. Krev, drogy, chlast, nevadí. Film je vcelku dobře vymyšlen, ale je studenej jak psí čumák, takže ze mne nedostal za mák emocí. A to bude asi celej problém. Takže nakonec ani moc nelíbilo...60% ()

mortak

Film spíše o Andersonovi samém než o pornoprůmyslu. Po slibně rozehrané první polovině se mu scénář rozpadne pod rukama. Mimo Wahlbergova Dicka jsou všechny postavy charakterizovány dost chabě, a za ty dvě a půl hodiny se o nich člověk skoro nic nedozví. Julianne Moore bojuje o syna, ale proč odešla od rodiny, nevíme. JC Reilly kecá, kecá, kecá, ale nic jiného se o něm nedozvíme. Cheadle, Reynolds, to samé. Nějaká ta etuda, ale komplexní pohled tady není. Místo toho se nám dostane Wahlbergových drogových eskapád se šíleným Molinou, které jakoby vypadly z jiného filmu. Anderson podle mě selhal hlavně v tom, že nezachytil to hlavní, proč lidé hrají v pornu. Zneužívání v dětství, dovolující odestoupit duši, když se natáčí, následná orientace na přítomnost, ve které jsou pocity studu nahrazovány luxusem či drogami. Anderson místo toho svou komunitu miluje, a výsledkem je příjemný film, který málokdy hmátne do hloubky. Mimochodem, Nina Hartley tady vypadá opravdu úděsně. ()

FrankSusta

Každý kluk mého věku se občas podívá na porno. A i já přes můj neskonale vysoký intelekt nejsem překvapivě vyjímkou. Však poslední dobou mě u sledování této podivínské kinematografie začíná štvát několik věcí; herci, kamera a střih. Herci, kteří jsou naprosto céčkový a obličeje mají zatuhlé na téže výrazu po většinu emocí, kamera, na které buďto není nic vidět nebo zabírá naprosto nevhodné a nechtěné části, střih, který je naprosto nepravidelný a části těl (nejdůležitější věci těchto filmů) se díky němu přesouvají z jednoho místa na druhé. Však především mám vždy nechtěné a vlezlé otázky, jako třeba; Proč tam je tam ta posr*ná předscéna?!? Proč tomu k*kotovi s akném dělají detailní záběr na jeho odpornej zakrnělej ksicht?!? A tento film mi na tyto otázky odpověděl, stručně a jednoduše: PROTOŽE JE TO UMĚNÍ! Ano, taková odpověď mě skutečně nenapadla (i když ono to je z těch filmů občas cítit (alespoň to úsilí)). Taková odpověď mě skutečně i rozesmála. A pak zarazila a já nevěděl co si myslet. Neuvěřitelné ztvárnění lidské tuposti, beznaděje, propadu, hlouposti, ale i smutku či zoufalství. Paul Thomas Anderson dokazuje, že jeho neskonalý intelekt a cit, ale především zápal pro věc, vlastnil již od svých raných filmů. Je to neuvěřitelně procítěný film, kterému tento režisér přesně prospěl.  A je až neuvěřitelné, že to i tak schopný režisér dokázal ukočírovat a nerozpadlo se mu to pod rukama. Tedy, zásluhu na tom má i scénárista - což je zase on. Kdo jiný (nejmenujte je, tohle je pouze řečnická otázka) by dokázal ve filmu mít více jak řekněme dvacet hlavních postav, a přitom by divák přesně znal každou jejich motivaci, každou událost v jejich životě, a ještě si je donutil přilnout k srdci? Zásluhu na tom samozřejmě mají však i především herci, jejichž odvahu (teda, výsledek mohl být přeci jenom odvážnější, ale k tomu, že to není porno, to stačí) a odhodlanost do tohoto projektu jít velice oceňuji, stejně jako fakt, že u toho vydrželi, jelikož točit film o pornu dozajista není jen tak. A ještě v takovém filmu podávat skvělé výkony (přechod na pornoherectví, kdy jim ty ksichty zamrznou, jsou tak přesný). A též k tomuto tématu musím říci, že tolik (významných) herců jsem skutečně nečekal - na to, jak se to ze začátku tváří jako taková komedie, vás skutečně překvapí přítomnost vážnějších herců, jako mnou nečekaná role Philipa Seymoura Hoffmana nebo Johna C. Reillyho, jejichž výstup chci skutečně zdůraznit. Ti však nejsou jediní skvělí, vážní, nečekaní; Julianne Moore, Burt Reynolds, Don Cheadle, Alfred Molina a mnoho mnoho dalších. Ale protagonista Mark Wahlberg, aka Dirk Diggler, je dokonalý. Postava působí neuvěřitelně lidsky a divákovi nabízí jakýsi vchod do této profese, nebo též snímku samotného. Díky němu se dokáže divák zorientovat či si uvědomit maličkosti. Ať už se scéna odehrává kdekoliv, ať už se v ní děje cokoliv, vždy (skoro) prožíváte všechny Digglerovi emoce, či si díky němu skvěle a děsivě uvědomujete nástrahy a rizika, ať už se jedná o cokoliv. O drogy či o úchyly. A těch že tam je požehnaně. Přítomnost některých jsem si popravdě uvědomil až po skončení snímku. Geniálně varovné! Pak už tu máme vlastně jenom technickou stránku snímku. Kamera je velice fajn, taková Scorseseovská (stejně jako závěrečný monolog). Střih dostačující. Výprava... ufff... tak dokonalé ztvárnění 70' a 80' roků budu rozdejchávat ještě dlouho, stejně jako dobové záběry, přístroje (filmařské), a prostě to miluji, stejně jako dobový soundtrack, který mi ještě teď hraje v hlavě (to byla pořádná hudba!!!). Jediné minus snímku je začátek filmu, který je takový zkratkovitý (a konec, který je na mě a na tento žánr až moc velký happy end). Wow, wow, a ještě jednou WOW!!! Vskutku geniální film, který též působí jako geniální výstraha. 9,5/10 I tak ale zastávám názor, že i přes možnost, že by tento počin viděli všichni mojí vrstevníci (mého pohlaví, samozřejmě) a klidně je i zděsil, tak šukačku zdarma od Nabělalé Anděly nebo Červenové Viki by rozhodně neodmítly (či kterékoliv jiné). () (méně) (více)

Flyer

Originální, vtipný, ke konci ale dost mrazivý. Takový je tento snímek, který dává divákovi možnost nakouknout do zákulisí pornoprůmyslu na přelomu 70. a 80. let. Herci jsou fantastičtí (mnoho z nich Anderson obsadil do budoucí Magnolie, v menších rolích se tu představí i profesionální pornoherečky), dobová hudba skvěle dotváří atmosféru a i přes dlouhou stopáž filmu nehrozí nuda ani na chviličku. ()

Radiq

Vpravdě genitální film! Takovej film v kariéře, to si mohl Mark Wahlberg jenom a jenom přát. Nejen, že z něho udělali nadsamce, jak sviňa, ale ještě mu ukázali, jak by vypadal s různejma typama hár 80. let. Nemůžu si pomoct, ale nejkrásnější z nich byla Juliane Moore. Taky Heather Graham zde měla velmi krásnou roli, která se kvalitou dá srovnat snad jedině s rolí v Drugstore Cowboy a jak jsem ji dycky nemusel, asi si seženu víc filmů s ní a třeba budu mít štěstí a objevím další takové kousky. A vůbec všichni tam hráli skvěle. Filmů o pornografickém průmyslu moc není, takže tohle působilo jako svěží vánek ovoněný vůní sexuálních orgií. Málo lidí ví, že několik postav ve filmu je inspirováno životem jednoho z nejslavnějších amerických pornoherců (a zároveň feťáků a trosek), Johna Holmese, o kterém pojednává taky film Wonderland Masakr. ()

URBAN

Drama o pornoprůmyslu? No proč taky ne? Měli jsme tu už podobné filmy a hlavně o drogách, jenže to už je tak něják ohrané, ale příběh o začínajícím pornoherci jsme tu ještě neměli. A je to vážně baječné, dívat se jak člověk postupuje v této profesi. A příběhu jsem uvěřil až tak že bych se nedivil kdyby to bylo podle skutečné události. ( 9.8.14/MAC ) ()

Triple H

Paul Thomas Anderson a jeho asi najprehliadanejší film. Princíp s mnohými postavami a ich prepletenými osudmi tu začal a doviedol k dokonalosti v Magnólii. Jeho filmy sú vždy znamenite obsadené a herci nikdy nesklamú. Vždy vyberie do jednej z hlavných úloh značne diskutabilnú osobu, ktorá sa však vždy ukáže byť tromfom (Magnólia - Tom Cruise, Opití láskou - Adam Sandler). V Boogie Nights sú hneď dve. Mark Wahlberg vo svojej zatiaľ životnej úlohe a Burt Reynolds vo svojej definitívne životnej úlohe. Okrem toho tu je kopec drobných roličiek, ktoré sú vždy výborne zvládnuté - Alfred Molina ako ujetý dealer, Thomas Jane ako totálny kretén... O ostatných nemá cenu hovoriť - všetci sú na rovnakej úrovni. Film je aj technicky zvládnutý s kopou dlhých, precíznych záberov a dobre zvolenou dobovou hudbou. PTA skrátka umí. A v Cineme to svojho času dosalo 60 percent. He? ()

hans500

Vynikající scénář, úžasné režie (Paul Thomas Anderson), perfektní herci (Mark Wahlberg předvádí skvělý výkon, ostatní nezůstávají pozadu), výborná dobová atmosféra (také dobrá dobová hudba), excelentní kamera. ()

vadic

P.T. je Mistr. Tu jeho práci s kamerou prostě žeru, v tomto konkrétním případě hned první scéna v klubu mě naprosto uvrtala do židle. Boogie Nights obsahují několik opravdu geniálních okamžiků a je zde cítit silná inspirace (možná by se to dalo nazvat i vykrádačkou) gangsterskými mistry - klasický případ prostříhávání několika paralelně se odehrávajících okamžiků se zásadním dopadem na děj. Ale suverénně největší pecku jsem obdržel, když na scénu za zvuku You Sexy Thing od Hot Chocolate poprvé vstoupí mistr pupkáč P.S.Hoffman. To jsem málem nerozdýchal. Jinak role Thomase Jane, která vrcholí posezením u Alfreda Moliny, je zpětně také mistrovský kousek. Prostě Dirk Diggler měl od boha naděleno v trenkách, P.T. zase obdržel nebetyčnou filmovou genialitu. ()

Doudis19

Obrovsky zábavná a předlouhými záběry bez střihu působivá mozaika osudů, do detailu propracovaných "živoucích" osob, jejich vzestupů i pádů, ale především citových a profesních bolestí. I kdyby se děj neodehrával v tak atraktivním prostředí, jakým pornoprůmysl beze sporu je, i tak by se jednalo o vyjímečný snímek. ()

Mrkvič

90 minut film vypráví příběh o 35ti centimetrovým péru. O jeho majiteli, o tom, jak se dostane k točení porna. O zákulisí natáčení hambatých snímků a o vztazích mezi herci. Několikaminutové záběry na sebe navazují jakoby se nechumelilo. I kyž to tak pomalu plyne, je zajímavá každá drobnost. Od ironicky natočené první šukací scény po roztomile teplýho Seymoura Hoffmana. No a potom je to půl hodiny drama, plné akce, předvídatelných zvratů, umírání, očistce a naprosto zbytečně nahečmaných informací o spoustě zúčastněných, kteří nás ani vůbec nezajímají. Do Magnolie měl tady Anderson ještě hodně daleko, ale už ukázal svůj poutavý styl vyprávění. ()

Qitek

P.T.Anderson si s takovou grácií dělá prdel z pornoprůmyslu a jeho postav, že je schopen nás hodit do víru stylového, téměř tříhodinového filmu a nebudete nás/vás nudit. Tenhle majstrštyk, který natočil Anderson ve svých 27 letech a který Burt Reynolds nesnášel do doby, kdy mu vynesl nominaci na oskara a film který ukázal, že Wahlberg umí hrát (možná poprvé a naposledy, snad ne). Moje osobní top 5. Herci ve všech rolích září, ať už v hlavních, tak v těch vedlejších. Mistrně komické, magické gradující drama, které je b mých očích už navždy nesmrtelnou klasikou. ()

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem