Každý má pro něco vlohy. Pohled do zákulisí kalifornského pornoprůmyslu 70. let v americkém filmu... Režisér Paul Thomas Anderson (nar. 1970) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného amerického filmu. Rázem na sebe upozornil svým druhým celovečerním filmem Hříšné noci (1997), v němž zobrazil zákulisí filmového pornoprůmyslu v 70. letech, jehož centrem bylo kalifornské San Fernando Valley. Hrdinou příběhu, inspirovaného skutečnou postavou pornoherce Johna Holmese, je mladík Eddie Adams, který se díky mimořádným fyzickým předpokladům stává oblíbenou hvězdou pornografických filmů pod uměleckým jménem Dirk Diggler. Jako chráněnec režiséra Jacka Hornera (Burt Reynolds) a jeho milenky a hlavní představitelky Amber (Julianne Mooreová) stoupá na žebříčku popularity až k závratným výšinám, aby se díky nezřízenému životu s drogami a alkoholem stejně rychle zase propadl na dno... Anderson pojednává choulostivé téma s překvapivou filmařskou vyzrálostí i porozuměním pro své postavy, pro něž sex už nepředstavuje téměř žádné vzrušení, ale jen tvrdou práci. Jeho pohled na „zlaté období" pornoprůmyslu, kdy se ještě natáčelo na 35mm materiál (video se teprve začínalo prosazovat) a nejproslulejší díla žánru, jako např. Hluboké hrdlo, se promítala v legitimních kinech, je zbaven nánosu zbytečné nostalgie a zachovává si humorný nadhled. Z mnoha ocenění, jež snímek získal, připomínáme oscarové nominace za Andersonův původní scénář a za vedlejší herecké výkony Burta Reynoldse a Julianne Mooreové, kteří ještě obdrželi ceny Národní společnosti filmových kritiků a Asociace losangeleských filmových kritiků. (Česká televize)

mirika39

Nehorázne dlhý film o tupcovi, ktorý si myslí, že je majster sveta, len preto že bol od pásu dolu o niečo viac obdarený. Intelektuálne vypatlaný mladík si na popularitu príliš rýchlo zvykol a pochytal všelijaké maniére. O to horší bol potom jeho pád na dno, z ktorého sa potom vyhrabal plazením sa po kolenách a milý producent sa tešil z návratu svojho márnotratného syna. Záver filmu ma teda dostal, naozaj som neočakávala, že ukáže svoju surrealistickú "zbraň".. :-D ()

Dobry_clovek

Skvela sonda do prostredi porno prumyslu z jeho pocatku. Dnes se porno samozrejme toci jinak, mnohem mene "vypravneji", ale podstata zustava - ubohost a citova vyprazdnenost jeho akteru. Z filmu je patrne, ze porno je proste JEN prostituce a to, ze Vas u toho nekdo nataci na kameru, z Vas nedela herce z Hollywoodu, ackoliv si to rada "pornohvezdicek" mysli, zrejme aby dali sve praci trosku lesku, kdyz uz se jedna o dost spinavy job. Lide, kteri nic jineho neumi, si uzivaji svych patnact minut slavy, aby potom padli na drzku a skoncili jako nejvetsi luza, kterou ale v podstate byli porad, jen si to bali pripustit. ()

Tempter

Někde uprostřed stopáže bych možná i uvěřil, že jde o dobrý film. Naštěstí naprosto "pozitivní" závěr mne vrátil na zem. Něco jako fotbal, dobrý obchod s blbými lidmi. ()

SeeSaw

Drtivá většina filmů Paule Thomase Andersona je svým způsobem "ujetá". V případě Boogie Nights ale nejde o ujetost jako takovou, která film ozvláštňuje. Film vypravuje a velmi charakterně popisuje jednotlivé aspekty samotného porno-průmyslu s takovou vášní a takovou až dokonalou precizností, že si s přehledem troufám tvrdit, že jde a navěky půjde o nejmistrovštější odkaz, s danou tematikou, pro mladé generace. Masterpiece. ()

Rathe

Ve filmu se do jisté míry odráží život Paula Thomase Andersona. Ale že někdo tak vtipně rozebere tématiku pornorpůmyslu - to jsem nečekal. Má to říz a jede to neřízeným směrem. Takže 2 a půl hodiny utečou jako voda. Nicméně trochu mi tam chyběl vztah Dirka Digglera a jeho rodičů, kteří tam byly jen na začátku. ()

Tereza11

Tak tohle byla bomba největší....film plyne po celou dobu s takovou lehkostí, že si říkám, že to snad není možný...že umí točit se rozhodně nezapře...líbilo se mi jak Anderson vykresluje ze začátku pornografitckou rodinku jako velkou a štastnou a všichni se postupně bořej do sraček...a herecké obsazení bylo fantastické těžko by někdo vybral lépe Julianne Moore zazářila jako vždy ()

Lord_Okurka

Pod pozlátkem atraktivního a dráždivého námětu se skrývá velké prázdno. Bohužel. Skoro se mi chce napsat, jako kdyby celý film byl důmyslnou metaforou pornoprůmyslu. V podstatě jde o typický "rise and fall" příběh se spoustou vynikajích herců. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že všechny postavy jsou jaksi umělé, nevěrohodné, že je to celé jen na efekt. Vypadá to cool a sexy, kamera víří vzduchem, hudební podkres je vynikající. Ale po čase to začne nudit. Postavy se chovají nesrozumitelně, dramatické scény vycházejí naprázdno. !!SPOILERY Např. v jedné scéně jedna postava zásadově odmítá natáčet porno na VHS, protože to není dost umělecké.O dvacet minut později už natáčí na VHS, jako by se nechumelilo, aniž by někde bylo vysvětleno, proč změnila názor. V jiné scéně zase zfetovaná pornoherečka hystericky vykřikuje, že dostuduje (aniž by jí kdokoliv věřil, že to myslí vážně), aby na závěr filmu seděla ve školní lavici a psala srovnávací testy. Proč chce dostudovat? Kde vzala sílu na to připravovat se na testy? To už ale nikde vysvěleno není... SPOILERY!! Takže za mě slabší průměr. A vzhledem k tomu, že film je od autora Magnolie, který považuju za jeden z top filmů, je to vlastně velké zklamání. ()

zajpton

Anderson se představuje jako skvělý režisér, ne až tak dobrý scénarista. Film šlape od začátku do konce, bohužel s jednoduchou strukturou. Chci Boogie nights 2 z hollywoodu :). ()

Sejkorka

Poslední dobou jsem se rozhodl šetřit 5* , takže 85 % směrem dolů. Jinak bych tady mohl zkopírovat "B!shopa" o pár sloupců níže. Člověk by podle obsah čekal erotický film a ono je to opravdu drama se špičkovým scénářem. Ze všech kostí je nejpřitažlivější bruslařka, i když (nebo právě proto), že se dost často jen mihne záběrem. Včetně scény, kdy se svlíkne do naha (jaká škoda :). ()

tsgarp

Tento film jsem viděl několikrát a musím říct, že přes toto téma, jsem si ho moc užil. Je to zábavné a to cením asi především, nicméně , linka, která ukazuje , jak v tom super světe plném peněz a zábavy, není vše tak růžové jak se zdá. Mám rád zejména scénu, kdy Heather testuje Marka a pak závěrečný záběr na Marka mi utkvěly v paměti. Za mě film, který stojí za to vidět. ()

marcel5

Po letech shlédnuto v kině a fajn zážitek. I přes délku v pohodě a vše to pěkně zapadalo. Jen ke konci to Dirk podělal, tak jako tak se jeho dny v této branži sčítali, ale on to zakončil takovým pohnojením.... Ach jo. A fajn vidět Julianne v tomto věku, Bruslařka také fajn. ()

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem