Big Lebowski

• slovenský

Big Lebowski

Komedie / Krimi

USA / Velká Británie, 1998, 117 min

TREEHORN SE K SEXUÁLNÍM OBJEKTŮM CHOVÁ JAKO K ŽENÁM. Srandovní a "cool", ale, nemůžu si pomoct, měl jsem pocit, že sleduju další coenovskou variaci na (řečeno spolu se šťavnatým slovníkem snímku) "co se má posrat, se posere a když se něco posere, tak se posere všechno."(29.5.2006)

"Pretože občas sa objaví chlap - nechcem povedať, že hrdina, pretože kto je hrdina? -, ale niekedy sa proste objaví chlap (a ja tu hovorím o Dudeovi), ktorý proste presne patrí na nejaké miesto a v nejakú dobu a to je práve Dude z Los Angeles, a aj keď je taký chlap flákač, a Dude bol – možno najväčší v losangelskom okrese, čo ho zrejme radí pomerne vysoko v celosvetovom rebríčku -, niekedy je ten chlap... ten chlap... dočerta, stratil som niť.“ Úplne šialená žánrová zmeska, v ktorej okrem fyzických gagov, kedy postava A hodí postave B do hlavy popolník, naplno excelujú bravúrne dialógy a jedinečné a nenapodobiteľné „chcípacké/bukowské“ postavy (Steve Buscemi ako magor, ktorého nikto nepočúva alebo John Turturro ako „Ježiš, ktorého nikto neojebe, hajzli“). Výborný scenár len občas stráca dej (tradične nudná až fádna Julianne Mooreová), ale inak neodolateľná bomba.(9.11.2004)

Můj největší filmový rest, který jsem stále odkládal, až jsem si konečně našel čas a zhlédl tento kult. A je to kult se vším všudy, podivnými postavičkami, skvělými hláškami a nezapomenutelnými hereckými výkony. Jeff Bridges si svým Dudem postavil pomník, který jen tak něco nezbourá a stejně tak John Goodman, jehož postava mě z celého filmu dostala asi nejvíc. Velmi příjemně překvapila i Julianne Moore. Ne že bych tedy o jejím herectví někdy pochyboval, ale tady jsem jí to fakt sežral i s navijákem. Zábava ve stylu Tarantina, nebo vlastně bratří Coenů, teď už ano!(10.5.2009)

Soundtrack Carter Burwell : 1. The Man In Me - Bob Dylan [3:08] ,2. Her Eyes Are A Blue Million Miles - Captain Beefheart [2:54] ,3. My Mood Swings - Elvis Costello [2:10] ,4. Ataypura - Yma Sumac [3:03] ,5. Traffic Boom - Pierro Piccioni [3:15] ,6. I Got It Bad And That Ain't Good - Nina Simone [4:07] ,7. Stamping Ground - Moondog [5:11] ,8. Just Dropped In (To See What Condition My Condition Was In) - Kenny Rogers/First Edition [3:20] ,9. Walking Song - Meredith Monk [2:55] ,10. Gluk Das Mir Verblieb (from Die Tote Stadt) [5:07] ,11. Lujon - Henry Mancini [2:38] ,12. Hotel California - Gipsy Kings [5:47] ,13. Technopop - Carter Burwell [3:21] ,14. Dead Flowers - Townes Van Zandt [4:47],(11.5.2011)

Jeden z nejlepsich filmu od bratri Coenu. Sice se mezi me nejoblibenejsi filmy nedostane, protoze jine filmy od techto bratru mam jeste radsi, ale i tak je to dokonalej film. Zapletka, ktera tu je, je originalni a jak je u Coenu zvykem docela zamotana, ale jde tu o ni az v druhe rade. To nejdulezitejsi na tomto filmu jsou dialogy. Je jedno s kym Dude mluvi, ale vzdy to je bezchybny. A pokud se zrovna Dude bavi s Johnem Goodmanem je to naprosto genialni dokonalost. Nechapu jak tolik neuveritelnejch hlasek a vtipku mohli narvat do jednoho filmu. Tyto dve postavy jsou fakt nezapomenutelny. Pak tu mame druhorade postavy, ktere maj jen par vet, ale jsou nemene dokonale. Je to Steve Buscemi, John Turturro a Peter Stormare, ktery v momente kdy jsou na scene, strhnou pozornost na sebe. Proste jizda od zacatku do konce s nezapomenutelnym Jeffem Bridgesem, u ktery se mozna nebudete v jednom kuse smat, protoze nektere sceny jsou dost drsne, ale rozhodne se budete vyborne bavit a jen tak na to nezapomenete.(7.5.2005)

• - Nejoblibenější film Johna Goodmana. (Vikess)

• - Keď má Dude autonehodu, najprv sa pozrie doľava a vo vlasoch má okuliare. Keď sa však pozrie doprava, okuliare tam už nemá. (ZinedineCR7)

• - Slovenský filharmonický orchester nahral pre potreby filmu "Requiem in D Minor: Introitus and Lacrimosa" od Wolfganga Amadea Mozarta. (Ernie_13)