Něco tomu chybí, ale na poprvé nedokážu říct přesně co a pochybuji o dalším shlédnutí, i když ... Povinnost pro milovníky bowlingu.(14.1.2008)

daleko na západě žil jeden chlapík. jmenoval se Jeff Lebowski. tak ho aspoň pojmenovali jeho milující rodiče. sám to jméno nikdy moc nepoužíval. sám si říkal ,,Dude“. bylo toho víc, co na Dudeovi nedávalo smysl. byl to lenoch, možná největší v celým L.A. a když už se k němu konečně někdo vloupal, odnesl to jeho cennej koberec. pak tihle ,,kobercoví chcáči“ unesou jistou manželku a Dude s pomocí válečnýho veterána Waltra všechno poserou...... . jsou to fakt kraviny. Dude mi je od začátku svým optimistickým pohledem sympatickej - tzn. výtečný J.Bridges. vlastně nesleze z obrazu a vůbec se sním nenudím. celkově je to ucházející historka, ve které se hrdinové ocitají chvíli dole, chvíli nahoře. a já místama řval smíchy. asi to nebude pro každýho, protože k smíchu jsou hlavně situace ve stylu ,,nic nepotěší víc, jak neštěstí druhýho“. pokuď jste stejnýho ražení – do toho! P.S. ,,někdy tě posere pták a někdy posereš ty jeho!(22.6.2006)

Rozpočet $15miliónovTržby USA $17,498,804Tržby Celosvetovo $46,189,568║ dobré postavy, len chýba tam lepšia tendencia zábavnosti /videl v kine: 75%/(21.4.2006)

"Donny Shut the fuck u... when do we play? Coenovci natočili v roku pána 1998 svoj podľa mňa najlepší film aj keď majú na svojom oknte plno iných ktoré by stáli za sladký hriech. Indikujú to aj nespočetné referencie na filme od Blood Simple až po Fargo. Fanúškovia Coenovcov sa po tomto filme začali deliť na Dudovcov a Fargovcov a ja ostávam asi navždy zarytý Dudovec! O čom tu vlastne ide? Jefrey "Dude" Lebowsi je vyhúlený lenivec prvého a posledného kalibru, ktorý je nezamestnaný a preto sa len fláka. Hrá bowling, chlastá svoju obľúbenú pálenku White Russian a počúva nahrávky zvukov bowlingu. Akonáhle rieši nejaký problém nasadí si svoje tmavé (skoro akoby ružové) slnečné okuliare a veru nasadzovať si ich v tomto filme bude veľakrát. Coenovci tu ukazujú šialené povojnové zaradenie lúzrov do spoločnosti. Väčšinu času sa však namiesto hlavného príbehu venujeme hádaniu sa o prkotinách, malichernostiach, osobných problémov ľudí a iným maličkostiam, ktoré len pomáhajú utvárať obraz o absurdnosti spoločnosti z jej zaužívanými pravidlami a výstrednosťami. Samozrejme okrem toho dostávame na tanier oveľa viac: info v Umení, Sexe, Polícií, alebo aj ukážku voľného čase nedocenených ľudí, kde niekedy špliecha krutú pravdu do xsichtu a inokedy sa z veľkým pôžitkom vysmieva na ich bezúhonnosti a absurdnosti. Bowling a útočisko pre všetky stratené duše, všetkých lúzrov, kde sa stretáme z všakovakými postavičkami, nemohlo byť lepšie. A nielen pre Jesusa s ktorým nikto nevyjebe! Film tiež to rozpráva o individualite každého z nás, kde len pravidlá určujú náš status a pritom fuckt že sme všetci rovnaký. Všetko sa však mieša z úžasným humorom a nadhľadom coolového Duda (čitaj Djúda), ktorý si z ničoho nerobí hlavu, dokáže snívať a v jeho živote mu stačí hrať kolky a kašľať na všetko. Výsmech spoločnosti nie je nikde ukázaný absurdnejšie a zábavnejšie.(3.5.2008)

Kurva, taky bych chtěl takovej tepich. Samozřemě nepochcanej ...(14.9.2008)