Big Lebowski

• slovenský

Big Lebowski

Komedie / Krimi

USA / Velká Británie, 1998, 117 min

Scénář: Ethan Coen, Joel Coen .. Šílená a šíleně zprofanovaná ptákovina. 60%(24.8.2007)

• RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Bratry Coeny mám rád, dokonce Joela mám mezi 10 oblíbenými režiséry, viděl jsem od nich čtyři skvělé, vtipné a téměř dokonalé filmy. Ale Big Lebowski je jiný snímek, to nejsou moji Coeni. Je to divný a nevtipný film, místy trapný a celou dobu nudný. Ukažte mi, kde jsou ty údajně vtipné hlášky, alespoň jednu jedinou. Jistě, pořád tu máme špičkovou kameru, skvělé herce, ale přesto - tenhle film je pro mne jeden velký fuck... Sorry (a zdravím uživatele "lebowski"). Trailer je zde: http://www.csfd.cz/film/1604-big-lebowski-big-lebowski-the/videa/(21.6.2009)

Jedna z největších coenovských pecek (lepší je asi jen Fargo). Zápletka vystavěná kolem pomočeného koberce je opravdu skvělá. Herecké obsazení je výborné (hrají zde i mí oblíbenci Buscemi a Stormare) a hlášky typu "Říkejte mi Dude" vešly skoro do historie. O tom, že bowling je nejlepší sport všech dob, už po tomhle filmu snad nepochybuje nikdo, a pokud by snad pochyboval, tak John Goodman vezme bouchačku a s její pomocí dotyčného "obrátí na pravou víru" - viz přešlap.(23.7.2002)

Příjemně ulítlá zábava, kterou sice neřadím k tomu úplně nejlepšímu od Coenů, ale při srovnání s jejich nejnovější komediální tvorbou je to pohodový nadprůměr. A kdo by si někdy nechtěl žit jako Dude?(20.8.2007)

Fuckin´ funny film! [Projekt 100, digitalizovaná verze, květen 2013](26.7.2007)

• - Spoiler: Okrem dňa, keď zomrie, zvalí Donny (Steve Buscemi) pravidelne všetky kolky. (ZinedineCR7)

• - Jesus má v svojich tesných nohaviciach viditeľnú "hrču". Herec John Torturro tam v skutočnosti mal sáčok s vtáčim zobom. (ZinedineCR7)

• - Tento film inspiroval novináře Olivera Benjamina k založení nového náboženského hnutí, tzv. dudeismu. Jde o to pohlížet na svět stejnými hodnotami jako Dude (Big Lebowski): nepraktikovat nic příliš aktivně, relaxovat, vždy si najít čas na hamburger, pivo atp. Např. dudeistická jóga doporučuje jednu polohu, a to v leže. Dudeisté konají poutě do bowlingových heren, kde se setkávají každé 2 týdny a občas zazní i kázání (ideálně inspirované příběhem z filmu). (Levak.Bob)