Big Lebowski

• slovenský

Big Lebowski

Komedie / Krimi

USA / Velká Británie, 1998, 117 min

Příjemně ulítlá zábava, kterou sice neřadím k tomu úplně nejlepšímu od Coenů, ale při srovnání s jejich nejnovější komediální tvorbou je to pohodový nadprůměr. A kdo by si někdy nechtěl žit jako Dude?(20.8.2007)

Absurdita plošná, aplikovaná přímo a pouze na samotného Dude Lebowského, kterému se pod rukama sere všechno jako na běžícím páse, a nikoliv ta jednotlivě zkratkovitá pro všechny postavičky, kterými jinak Coenovic zahlcují své filmy, mě protentokráte drží s jásavými výkřiky docela při zemi. Ne snad že by Jeff Bridges nebyl cool, že bych neměl chuť si zahrát bowling či ochutnat Bílého Rusáka, ale protentokráte jsem se nebavil tak, jak jsem čekal, byť je to celé natočené naprosto ukázkově, jak jenom bráchové umí. A to je možná ten problém… můj problém.(7.1.2007)

"Pretože občas sa objaví chlap - nechcem povedať, že hrdina, pretože kto je hrdina? -, ale niekedy sa proste objaví chlap (a ja tu hovorím o Dudeovi), ktorý proste presne patrí na nejaké miesto a v nejakú dobu a to je práve Dude z Los Angeles, a aj keď je taký chlap flákač, a Dude bol – možno najväčší v losangelskom okrese, čo ho zrejme radí pomerne vysoko v celosvetovom rebríčku -, niekedy je ten chlap... ten chlap... dočerta, stratil som niť.“ Úplne šialená žánrová zmeska, v ktorej okrem fyzických gagov, kedy postava A hodí postave B do hlavy popolník, naplno excelujú bravúrne dialógy a jedinečné a nenapodobiteľné „chcípacké/bukowské“ postavy (Steve Buscemi ako magor, ktorého nikto nepočúva alebo John Turturro ako „Ježiš, ktorého nikto neojebe, hajzli“). Výborný scenár len občas stráca dej (tradične nudná až fádna Julianne Mooreová), ale inak neodolateľná bomba.(9.11.2004)

Bohužel jsem od toho filmu čekal daleko víc. Ale to bratři Coenovi umí. Film, od kterého nic nečekám mě překvapí a u kterého mám vysoké mínění, tak ten mě nebaví. Nechci teda tvrdit, že mě Dude nebavil, ale čekal jsem to krapet vostřejší, než Dudovo chování. Asi jsem už v dnešní době vostřílenej a sleduju novou elitu arogantních kryplů v popředí s Gregory Housem, že mě nějakej Lebowski nemůže ani vytočit. Stejně jsem se ale bavil. Těch keců tam furt bylo dost na to, aby ten film měl důvod zkultovnět. U mě teda ne, ale i tak to bylo dobrý. Ten chlap je prostě Big.(4.11.2009)

Jeden "pochcaný" koberec a Lebowski je rázem vytrhnut ze svého zevlování... "Dudem" ale zůstává i s hlavou v míse. Výborně. // Steve Buscemi mě dojal. // Coeni prostě umí.(18.12.2008)

• - Hned v ůvodní "wc scéně", kdy je Big Lebowski (Jeff Bridges) konfrontován s vnitřkem své toaletní mísy, se ve střizích mění pozice muže, který jej drží a topí v míse. (Jirka_Globus)

• - Spoiler: Okrem dňa, keď zomrie, zvalí Donny (Steve Buscemi) pravidelne všetky kolky. (ZinedineCR7)

• - V průměru je slovo 'fuck' (či jeho modifikace) vyřčeno 2,4 krát za každou jednu minutu. (Dromedár)