Obklopuje nás rozporuplný svět násilí a netolerance. V něm žije i Danny Balint (RYAN GOSLING), jehož odpor k zdánlivé pasivitě vlastní židovské komunity zavedl až do řad skinheadského nacistického gangu. Tam si jej povšiml prominentní fašista Curtis Zampf (BILLY ZANE - Titanic). Danny se pod jeho vlivem stává součástí nebezpečného světa amerických nacistických bojůvek a v tajných tréningových táborech se učí nenávidět a zabíjet. U Curtise se však také setkává s Carlou, dívkou se sklonem k sadomasochistickému sexu. Danny s Carlou posouvá hranice svých milostných prožitků, ale díky jejímu zájmu o židovskou víru také znovu poznává svoji vlastní příslušnost. Jeho život je rozpolcen mezi dvě protikladná vyznání a volba kým se stát je těžká. Ta naše není o nic lehčí... (oficiální text distributora)

flyboyeda

Nejlepsi role Ryana Goslinga. Tady jeste hraje a ne jen smutne kouka. Skvely a hodne premyslivy film o vire, nenavisti a hledani vlastni identity. ()

SniperG1

Nacistický buldok který si postupem času vlastně uvědomí, že je pořád židovské štěně. Je to názorná ukázka toho, že máme být tím kým jsme a nepředstírat něco čím nejsme! Nebylo to špatné,ale že by to ve mě něco zanechalo? To ne ! Ryan Gosling byl výborný a roli nacisty ztvárnil na jedničku... 75% ()

Eglantine

Bojím se, že nebýt fantastického Ryana Goslinga, který ztvárnil vnitřně rozpolcenou postavu způsobem, jenž mi vyrazil dech, šla bych s hodnocením ještě níž. Believer je ukázkový případ toho, že poutavé téma a výborné herectví samy o sobě na dobrý film nevydají. Očekávatelný scénář bohužel nenabízí víc než mix klišé a názornosti, situace postrádají věrohodnost, příběhu chybí soudržnost i plynulost (ta je narušována nepříliš povedenými flashbacky). Jako exkurze mezi neonacistickou a židovskou komunitu to funguje slušně, jako film hůř. Rozhodně však stojí za to vidět, nejen kvůli už zmíněnému hlavnímu představiteli, ale třeba i kvůli mnoha podnětným myšlenkám nebo symbolickému závěru. ()

Sfinkter

Nějaké poselství se film snaží přinést, ale na silnější snímek by musel být silnější scénář. Takto pozorujeme rozkol židovského mladíka, který je servírován až příliš okatě. ()

Sonnik

Jew on the edge. Od plného počtu Believera zachraňuje jenom poněkud zmatený a někdy nelogický scénář. Jsou to ale pouze detaily, které daleko předčí geinální Gosling a z drtivé většiny alarmující a ještě geniálnější dialogy, které na judaismus útočí víc, než kdekoliv jindy a právě kvůli nim si vysloužil Believer takovou Rkovost a nedostal se pořádně do kin. Bohužel mám pořád pocit, že si tvůrci s Danielem mohli ještě víc pohrát a vznikla by legenda, kvůli které by si na Nortona a jeho: "Zakousni se." nikdo nevzpomněl. "Marx, Freud, Einstein. What have they given us? Communism, infantile sexuality, and the atom bomb." ()

Bobik9

Velmi zajímavý kousek. Počátky Goslinga byly rozhodně zajímavé a nikdy bych nečekal, že hrál podobnou roli. Nicméně ji zahrál skvěle. Billy Zane byl příjemné zpestření. Film plný rozporuplností, o který v dnešní době jen tak nezavadíte. ()

lennyd

Tento film se mi dostal do rukou úplnou náhodou, aniž bych jen tušil, o čem se odehrává (dle názvu a plakátu jsem čekal spíše nějaké béčkové historické drama). Už po prvních pár minutách bylo jasné, že se začíná odehrávat něco dokonalého - mnohem lepšího než Kult hákového kříže, se kterým nelze Believera neporovnávat. Filmu vévodí postava Dannyho Balinta skvěle ztvárněného Ryanem Goslingem, který prochází "svatým bojem" uvnitř sebe - boj proti svému původu, své rase - kterou, i přes veškerou snahu zapřít nedokáže. Stoprocentně se podepisuji pod komentář Shadwella. ()

noriaki

Silný snímek o židovském neonacistovi s krizí identity. I když se příběh zpočátku tváří jako jednoduchý a černobílý, pouze s netradičně rozpolceným hlavním hrdinou, postupně jím začne prosvítat hluboká filosofie. Očividně i dnes je možné přijít filmem s myšlenkami, které na téma antisemitismus ještě nezazněly. Oceňuji, že nám režisér nenutí svoji pravdu, nebo byť jen korektní představu pravdy, ale nechává prostor na přemýšlení. V hlavní roli exceluje vždy skvělý Ryan Gosling, pro mě jeden z nejnadanějších mladých herců. ()

elanius

(11/2012, Film+) / Viacmenej nuda a v podstate aj sklamanie. Filmík som išiel pozerať hlavne kvoli Goslingovi. A ten teda nesklamal. Jediná pozitívna vec na celom filme. Inak sa jedná o nudné keci, absolútne rozháraný dej, minimum fakt zaujímavých momentov. JEDNOZNAČNE odporúčam American History X! (4/10) ()

kurcatovium

Snůška hovadin, žvástů a hlavně neuvěřitelná nuda od začátku do konce. Jeden z nejslabších filmů s podobnou tematikou, co jsem kdy viděl. ()

Fiorenza

Odpor k vlastní židovské komunitě je velmi jedinečná situace. Danny Balint přesně ví, co dělá a s jakým účelem. Opravdu velmi dobře zpracované dílo s rasistickou tématikou vás určitě zaujme. Hodnotím 4* ()

venison

Myšlenka filmu dobrá, Ryan Gosling už tenkrát herecky válí.. Potěšila mě i Summer Phoenix, protože sestru Joaquina jsem ještě nikde hrát neviděla.. Ale jinak mi asi uniklo (nebo nebylo řečeno) dost věcí, který já si bohužel domýšlet neumím a potřebovala abych je naservírovat.. Ještě dokážu pochopit, proč se dala hlavní postava Dannyho na "opačnou stravu", ale nechápu proč, když už šlo do tuhého, tak opět přeběhl "na druhý břeh".. A ten závěr se sebeobětováním? Proč? Protože si to podělal na všech frontách? Chtělo to rozvinout, takhle mi to připadalo dost vytržené z kontextu.. Jako americký nezávislý snímek to ušlo :-) ()

Brandon

Výtečné drama o víře a nenávisti. Andy je žid, nacista. Neustále balancuje na hranici dvou osobností, té židovské, která uznává základní kulturní pravidla a té nacistické, která židy nenávidí a opovrhuje jimi. Nenávidí sám sebe. Do celého příběhu se ještě podivně proplétá sadomasochistická přítelkyně. Nejsem si jistý, jestli jsem všechno dobře pochopil, ale určitě můžu doporučit tento velmi zajímavý snímek o antisemitismu. "I hate and I love. Who can tell me why?" Catullus ()

fefee

Film hodný na zamyslenie. Polopatisticky povedané, je to voľba medzi dobrom a zlom. Rovnako ako o vplyve spoločnosti a okolia na jedinca, je to vnútorný boj seba samého. ()

Siri69

Velice dobrý film,který je braný trochu jinak než přirovnávaný Kult hákového kříže nebo Romper Stomper a to tomuto filmu přidává na kvalitě!!! Film který vyzdvyhl do podvědomí lidí Ryana Goslinga!!! Jediné co mohu vytknout je hodně mluvení a málo akce... Vím že Svatý boj je spíše o tom mluvení a přemýšlení ale ta akce mi prostě u těchto neonacistických debilů chybí... 3,5* ()

Roseinka

Bože, to byla hovadina. Nudilo mě to takovým způsobem, že jsem chvílemi nedokázala vnímat ty nacistický nebo židovský kecy. Ani jsem neměla snahu to pochopit, protože na tohle téma mám trochu jiný názor. Divím se, jak je to dobře hodnocený. Asi bych tomu dala i horší hodnocení, ale sem tam mě nějaká scéna zaujala sama o sobě... pak pokračovalo znechucení a nuda. ()

Specs

Hláška: Daniel Balint: - "Kolik z vás se považuje za antisemity? Ve skutečnosti je ten výraz nepřesný, protože Židé jsou pouze jedni ze Semitů, ale pro naše účely řekněme, že antisemita je někdo, kdo nenávidí nebo je zaujatý proti Židům. Proč je nenávidíme? Dovolte mi, abych to vysvětlil. Nenávidíme je, protože se pletou tam, kde nemají co dělat? Nebo je nenávidíme, protože žijí v klanech a hrají si na svém písečku? Protože mají spoustu peněz, nebo proto, že se s nimi vytahují? Protože jsou bolševici, nebo proto, že jsou kapitalisti? Protože mají nejvyšší IQ, nebo proto, že žijí nejaktivnějším sexuálním životem? Chcete vědět skutečný důvod, proč je nenávidíme? Protože je nenávidíme. Protože existují. Protože je to princip civilizace, stejně jako muž touží po ženě, miluje své děti a bojí se smrti, nenávidí Židy. Není pro to žádný důvod. A pokud by byl, nějakej chytrej žiďák by nám mohl dokázat, že nemáme pravdu, díky čemuž bychom je nenáviděli ještě víc. A popravdě, všechny důvody, které potřebujeme, máme ve třech písmenech. Ž-I-D. Žid. Můžete to říct milionkrát, je to jediné slovo, které nikdy neztratí význam." ()

Pecival

Ten příběh mi přišel poměrně pochybný, ale nutno filmu přiznat, že obsahuje velké množství zajímavých myšlenek a postřehů, která na diváka bez milosti chrlí. Ryan Gosling se na roli poměrně hodí, protože se rozhodně nejedná o žádné macho, což bylo zjevně účelem. ()