Obklopuje nás rozporuplný svět násilí a netolerance. V něm žije i Danny Balint (RYAN GOSLING), jehož odpor k zdánlivé pasivitě vlastní židovské komunity zavedl až do řad skinheadského nacistického gangu. Tam si jej povšiml prominentní fašista Curtis Zampf (BILLY ZANE - Titanic). Danny se pod jeho vlivem stává součástí nebezpečného světa amerických nacistických bojůvek a v tajných tréningových táborech se učí nenávidět a zabíjet. U Curtise se však také setkává s Carlou, dívkou se sklonem k sadomasochistickému sexu. Danny s Carlou posouvá hranice svých milostných prožitků, ale díky jejímu zájmu o židovskou víru také znovu poznává svoji vlastní příslušnost. Jeho život je rozpolcen mezi dvě protikladná vyznání a volba kým se stát je těžká. Ta naše není o nic lehčí... (oficiální text distributora)

caffelina

Tak tento film prinúti zamyslieť sa každého, aj toho kto sa vôbec doteraz nezaujímal o náckov, rasizmus, židovské etnikum ,antisemitizmus..alebo sa až prílíš prikláňal k jednej strane..Drsné,inteligentné dialógy, resp. viac monológy Dannyho Balinta-žida ,no zároveň člena nacistického gangu ,ktorý celý čas zápasí s tým kto vlastne je a kým che byť a s tým ako ho vidia ostatní. Nehovoriac o tom, že Ryan Gosling by mohol zahrať hocičo v hocičom a kľudne aj bez slov a aj tak by som sa naňho s radosťou dívala :)) ()

kaygen.it

Výtečný film, neprávem opomíjený v žebříčcích filmů roku. Silné téma a zejména geniální výkon R. Goslinga, který je neuvěřitelným překvapením. Nechybí ani skvělá kamera a promyšlený scénář. Vše je jedna báseň. ()

Mantis

Když jsem slyšel, že je to o „náckovi" tak jsem se bál, že to bude další film, co nemusím. Sem tram se v dialozích najde nějaká ta logická chybka (ne nepodobná té že : Bůh nemůže stvořit kámen který sám neuzvedne) , ale většinou jde o zajímavé myšlenky. Mám za to, že velkou výhodou, při sledování filmu, je znalost judaismu. Celkový dojem lepší 4*. ()

Mikeowka

Na filmy s Goslingem se vždycky těším jak dítě na dárečky pod vánočním stromečkem... Tohle je snad jediný film, kdy jsem na něj chvíli hleděla se zlostí... Tato chvilka opravdu netrvala dlouho, protože časem jsem zjistila, že tento nenávisti plný, arogantní "nácek" je vlastně někým jiným. Je tím, co mu je odporné. Vnitřní boj přeroste v nelítostnou válku a ta přece nikdy neskončí pro všechny dobře... ()

Shimargh odpad!

Rád sleduji filmy o neonacistických skinheads, ale tohle je obrovské šlápnutí vedle. Ono to vlastně vůbec o tom hnutí skoro není, je to vlastně jen šablona ve které se rozvíjí tragický příběh hlavního hrdiny, který má rozhodně velký problém sám se sebou....neznám scénáristu, ale ten příběh je naprosto překombinovaný a nesmyslný, ortodoxně vychovávaný Žid který se přidá k naziskinheads a chce vyhladit Židy - co to je? Scény kdy při demolici synagogy ochraňuje před svými nazi soudruhy Židovská svatá písma jsou naprosto absurdní a stupidní. Po půlce filmu jsem měl sto chutí hlavnímu hrdinovi poslat pár facek, za mě totální odpad, nelze jinak. ()

Disease

Nácek s konzistentním názory, který se nemůže zbavit svých kořenů + nečernobílé postavy. To je jiná káva než American History X, který mi připadal jako příběh z nedělní školy. ()

dormouse

Podle mne to není vůbec film o neonacismu, ale o judaismu, o rozporech, pochybách, jimiž každý inteligentní Žid, studující Tóru prochází, o složitosti víry, o podstatě židovství. Na jednu stranu Danny nenávidí stvořitele za pasivitu, kterou svému národu přikazuje, a odmítá se jí řídit, na druhé straně chápe, že utrpení je to, co lidi posouvá dál. Jak řekla jeho přítelkyně Carla: třeba je to, že se stvořiteli podřídíme, jsme jím zkoušeni a nakonec rozdrceni, to nejlepší, co můžeme dělat. ()

1945

Svatý boj bude určitě pro většinu diváků hůře stravitelnější než ,,American History X". Intelektuálním zpracováním tématu jsem byl poměrně překvapen, ale film jsem si užil ()

conery1

Toto nie je príbeh o rasizme, alebo antisemitizme. Je o slepej viere, ktorá následne vytvára spomínané javy. Potrebujeme porozumieť tomu, čomu veríme a o to sa snaží aj Danny, židovský chalan. Abrahám skoro zabil svojho syna Izáka, vďaka svojej slepej viere k Bohu, ktorý mu to prikázal. Berieme to ako symbol tej najoddanejšej viery, dokonca vrchol viery. Nemecký vojak, spomínaný v príbehu, vďaka slepej viere zabije trojročného chlapca a odsudzujeme to. Pritom oba činy vychádzajú z jednej jedinej príčiny. Slepej viery. Koncentračné tábory za druhej svetovej pre Židov sú odsudzované, ale podobné tábory pre Palestínčanov postavené Židmi sú tolerované. Viera sama o sebe nie je potrebná, stačí bezmyšlienkovite opakovať náuky, spôsob života. Netreba chápať, treba poslúchať. A preto je svet tam, kde je. Čo sa týka Goslinga, patrí k najväčším talentom poslednej doby. Hlavne kvôli nemu som pozeral a dostalo sa mi príbehu o hlbokej životnej pravde. ()

LBsmoke

ano takovýto film je potřeba.. nic jednoduchého narozdíl od výkladů v komentářích tu na csfd.. ryan gosling jako mladý bojovník mezi dvěma proudy jež je uvědomělí víc než ostatní je naprosto geniální ...spravedlivě film za 4*(+1*za mou hlavu) ()

petrskoc

Film se v průběhu stočí směrem, který se mi úplně nezamlouvá. U tohoto tématu bych jako logičtější, v takto komorním podání, viděl detailní rozbor psychologie Goslingovy postavy a jejích motivů (a z čeho vycházejí - podrobně, jinak je film bohužel jaksi bez duše), která je sama o sobě tak zajímavá, že by vystačila na celou mini-sérii nebo čistě konverzační snímek. Tento koncept se přímo vybízí - vždyť je celý film v podstatě na tomto vnitřním rozpolcení hlavní postavy založen. A samozřejmě ještě na umocnění okolností vším tím, co se kolem nás děje špatně. Gosling předvádí perfektní výkon a i ve svých mladých letech ukazuje, jak nadaný a pravděpodobně i tvrdě pracující herec ve skutečnosti je. Na druhou stranu se nemohu zbavit dojmu, že některá gesta a "nešvary" si s sebou nese doposud. Potěšilo mě i spirituální vyústění, ze kterého si určitě každý vezme to svoje a přidává snímku ve výsledku auru díla, které je přece jen něco víc. K dokonalosti chybí opravdu málo. ()

katchi

„Jak je můžeš nenávidět, když nevíš proč?“ Rozpor mezi dvěma světy, ze kterých ani jeden není ten správný. Ryan Gosling se tentokrát ujal role židovského nácka, který se zoufale snaží najít svoji vlastní identitu a přijít na to, kam patří, a čemu vlastně věřit. Touha po lepším světě ho nakonec dožene k páchání ohavností a následným „výčitkám a uváhám o správnosti“. Film ani jednu ideologii nevyzdvihává ani nezatracuje, ale balancuje na rovině, která divákovi shrnuje jak pro, tak proti obou těchto "stran". A je ve finále na nás, jak se s tím vypořádáme a čemu uvěříme, i když si troufám tvrdit, že tohleto filmové pojetí z nikoho příznivce "Strany dobra či zla" (volba, co je dobro či zlo je na každém z nás) neudělá. Mnozí by mohli namítat, že se jedná o slabší odvar „Kultu hákového kříže“, nicméně já bych to rozhodně tak skepticky neviděla. Na filmech s „moderní nacistickou myšlenkou“ nejde nic moc nového vymyslet, a proto je hrozně důležité, jak se tvůrci ujmou zpracování a jak moc koukatelně je snímek divákovi naservírován. Svatý boj za mě dostává 4*, poněvadž tento typ "přemýšlecích" filmů vyhledávám, navíc velké plus za mě dostává i hlavní hrdina, kterému jsem jeho "ideologickou schizofrenii" věřila každým pohledem, slovem či větou. ()

kritiklon

Nejslabší snímek s neonacistickou tématikou který jsem dosud viděl! Ne, že by ten hlavní důvod byla skutečnost, že je v "The Believer" málo pro tyto filmy typického "ultranásilí"! Rád se podívám na propracované drama s touto tématikou, jako je třeba "Broderskab". Ale ač je myšlenka o nábožensky a ideově nerozhodném mladíkovi Dannym Balintovi zajímavá, zdaleka nevyužívá svých silných stránek a celý účel se tak nějak rozplyne do prázdna! 3* za 65% ()

bolan

Nemyslím si, že Žid který neuznává své pokrevní náboženství se musí nutně stát náckem, který má v plánu vraždit ve jménu nacismu, ale i to je možné. Jako film dobré (takže za 3), ale chyběl mi tam alespoň náznak vysvětlení proč. ()

Illy

Chápu že měl bordel v hlavě, proto se řídím heslem - přemejšlení nech na jinejch. Závěr mi přišel příliš absurdní. Jinak Gosling opět boží. ()

rotel

Ryan Gosling - inak ako som ho mal možnosť vidieť doteraz / aj keď film vznikol už skôr /. Klobúk dolu, alebo sánka dolu, šéfe? ()

Silviaxx

Veľmi dobre spracovaný film s nacistickou tématikou, ktorý sleduje vnútorný rozpor hlavnej postavy - žida nenávistného voči židom. Páči sa mi hlavne zobrazenie tohto rozporu - kedy Danny na jednej strane tvrdo bojuje proti svojmu pôvodu, no na druhej strane voči nemu má stále rešpekt a svoju vieru istým spôsobom vnútorne uctieva. Divák je tu konfrontovaný množstvom úvah, ktoré mu fakt umožňujú uvažovať nad celým týmto stretom nacizmus-judaizmus. Záverom som nebola príliš nadšená, a tak som pôvodne plánovala dať 3*, ale jednu musím prihodiť za výkon Goslinga, ktorý stále potvrdzuje svoje kvality. ()

jorgus

Na rozdil od American History jde tento film vice do jadra urciteho naznacenho problemu ve filmu ale to neznamena, ze pro bezneho divaku, ktery se zajima o tema "nacismus v novodobych dejinach" jen okrajove, je to plus..naopak hodne scen se rozmelnuje na prilisnem bdeni na detailech:) ()

senyor

Pri Svätom boji je veľmi ťažké ubrániť sa porovnávaniu so slávnejším Kultom hákového kríža. Nuž teda, Svätý boj je výrazne myšlienkovo a názorovo hlbší, narozdiel od Kultu hákového kríža len nepoukazuje a nehovorí o rasovej neznášanlivosti a nacizme ako takých, ale sa ich aj snaží pochopiť a vysvetliť, prečo tu niečo také vôbec existuje. Ďalší rozdiel je v tom, že Kult hákového kríža hovorí len o nacistoch s rasovými predsudkami, pričom Svätý boj je predovšetkým o antisemitizme a o viere ako takej. Navyše film s Edwardom Nortonom, nás učí nebyť rasistom a nevyhýba sa moralizovaniu, zatiaľ čo Believer nás necháva utvoriť si názor samých a ponúka aj argumenty druhej strany. Na druhú stranu treba uznať, že hlavne v druhej polovici stráca Svätý boj náboj, utápa sa v zmätočnom striedaní Dannyho nálad a názorov, pomaly skĺzava k nude a začne pôsobiť nelogicky. Čo však majú oba filmy spoločné, je silný výkon hlavného predstaviteľa, Gosling bol vynikajúci. Ďalej je to, samozrejme, téma a prvá polovica Svätého boja s priamymi ukážkami rasizmu a bitkami mi svojho slávnejšieho brata pripomína, akoby to bolo jeho pokračovanie. Aký teda Svätý boj je? Je to nadpriemerná, nehollywoodska, inteligentná, no napriek tomu miestami trochu naivná dráma, ktorá mi prinajmenšom ukázala, že Kult hákového kríža dosť preceňujem. U mňa je prvá hodina na 5*, zvyšných 30 minút na 3,5 ale páčil sa mi záver, takže dám 5*. Odporúčam pozrieť každému, koho zaujíma tematika náboženstva či rasizmu. ()