Rodinný dokumentární portrét všemi generacemi milovaného českého autora, herce, textaře, scenáristy a spoluzakladatele legendárního Divadla Járy Cimrmana Zdeňka Svěráka, který natočil jeho syn, světoznámý režisér Jan Svěrák, se svým kolegou Martinem Dostálem. Dali mu lehce humorný podtitul "Mramorizace Zdeňka Svěráka". Oba tvůrci laskavě nahlížejí do tvůrčího zákulisí i soukromého zázemí Zdeňka Svěráka a nechávají vyniknout jeho nezaměnitelné vnímání světa. Dávají rovněž možnost poznat kouzlo mnoho desítek let trvající sounáležitosti, na jejichž základech stojí úspěch slavného cimrmanovského souboru. Stranou však neponechávají ani momentky ze Svěrákovy životní cesty a soukromého života, na nichž odhalují pro řadu diváků možná neznámé odrazy jeho osobních osudů ve filmech, které si získaly trvalou přízeň publika. Snímek má nicméně osobní rozměr i pro samotného režiséra, který v době realizace prožíval společně s otcem tvůrčí i generační spor. Natáčením portrétu se pokoušel rovněž hledat nová východiska pro vzájemný vztah, jehož hodnotu mohli diváci ocenit na působivých filmech Obecná škola, Kolja či Tmavomodrý svět – plodech kongeniální spolupráce otce a syna, jež naštěstí měla úspěšné pokračování. (Česká televize)

Lischai

Hodně mi tam scházela nějaká výraznější dějová linka, po které bych mohl jít. Jsou to obrazy z života Zdeňka Svěráka a nějaké archivní záběry, nic víc, nic míň. V první chvíli jsem byl zaskočený bezprostředností dokumentu, když tam Svěráka vidíte vybírat si košile a trenýrky, ale jakmile si na tuhle úroveň intimity zvyknete, vlastně nic nového už tam není. ()

rakovnik

Málokdo má tak skvělého tatínka. Málokterý tatínek má tak nadaného syna, že o svém tatínkovi natočí tak hezký film. ()

Sinn

Milý a laskavý dokument o oblíbené české osobnosti. Nic závratného ani objevného se tu neodehrává, ale na mě působil kouzelně, že prostě nemůžu dát méně. ()

zette

Osobne mam Zdenka Sveraka hodne rad, je mi blizky svym humorem a ma nadhernou barvu hlasu. Jeho vypraveni bych dokazal poslouchat dele, nez jen 92 minut. Ten clovek je ale natolik "cisty" a nekonfliktni (alespon navenek), ze se divak nema sanci dozvedet nic pikantnejsiho z jeho zivota. Natoceno zrucnym reziserem a synem. ()

otík

Velmi příjemný a zábavně udělaný hraný dokument, který mapuje celý život význačného cimrmanologa Zdeňka Svěráka. Jeho syn jej zachycuje v mnoha různých polohách (v divadle, při natáčení Hodin zpěvu, na lyžích, s kamaráda, při vzpomínkách, při vyhroceném dialogu se synem ohledně scénáře nového filmu). Z filmu sálá pohoda a klid, který Zdeněk Svěrák kolem sebe působí. ()

dr.fish

Očekával jsem sentimentální slint. Dostal jsem strhující výpověď, sice sentimentální, ale taky silnou a zajímavou. Je dobré vědět, že Svěrák má na svědomí obrovskou spoustu mých zamilovaných filmů a je tudíž nedílnou součástí mého filmového světa. Dokument není zdaleka jen opakováním starých pravd a tvrzení. Je natočen dobře, dá se vidět i víckrát. 90% ()

MJMilan

Jeden z nejlepších a nejcitlivějších dokumentů, co jsem kdy viděl o nezaměnitelném člověku českého filmového plátna, českých divadelních prken a českého jazyka vůbec. Člověk, který vytvořil tolik krásných věcí ale zůstává ve svém životě člověkem a mít tento pocit, je pro mě možná daleko důležitější, než když herec žije život tak, že hraje roli. ()

Decker

Velmi pekny a mily dokument o Zdenku Sverakovi. Zachycuje nejen jeho umelecky a pracovni zivot, ale i jeho obycejnou, lidskou stranku jak travi svuj cas se svou rodinou, prateli a svymi zalibami. Dozvidame se spoustu veci o jeho vztazich se svymi kolegami, jeho uvedomenim si ze uz taky nejmladsi, ale nechce si to prilis pripoustet a take jeho vztah k synovi Janovi. Opravdu mile natoceny dokument, ktery me prijemne prekvapil svym zpracovanim a naplni. ()

senor

Pěkný dokument při kterém si uvědomíte proč nebyly tak úplně od věci snahy o zvolení Zdeňka Svěráka českým prezidentem. ()

Sfinkter

Zdeněk Svěrák poodkrývá celý svůj život, který mi je hodně sympatický. Mám úctu k jeho práci a nebýt jeho a syna Jana tak je truhlice českých filmů o poznání chudší. Místy to připomíná až třináctou komnatu. ()

plechulka

Koncem 70-tých let jsem pro sebe objevila Cimrmany a následně infikovala svým nadšením celé okolí, moje dcery vyrůstaly na "Hodinách zpěvu" a páně Svěrákových pohádkách ať už filmových nebo tištěných atd atd - a vůbec si nedělám iluze, že nejsem jedna z mnoha, pro níž jméno Svěrák je značka kvality. Proto pro mne dokument nepřinesl mnoho nových informací, spíš byl jen milým setkáním s pro mne milým člověkem, jehož humor i inteligence mne doprovází většinu života. ()

Mrkvič

Patnáct let starý dokument. Kdo by to byl řekl. Zdeněk Svěrák v něm popisuje své zázemí v mládí, které formovalo jeho osobnost a stalo se předobrazem jeho tvorby. Smutnější závěr o konci spolupráce se synem je nyní už jen úsměvný, když si divák uvědomí, že Vratné lahve se nakonec realizace dočkaly a později přišlo třeba ještě i Po strništi bos. Příjemné jsou také informace ze začátků Cimrmanů a kdo s kým se zná už od školy. Snad jen historie Svěrák-Uhlíř se do tohoto dokumentu moc nehodí. I když písničky z jejich tvorby, které v dokumentu zazní, se vždy a všude skvěle poslouchají. ()

filmmovier

S velkou úctou natočený portrét českého velikána. Obsahově a informačně bohatý, s nemalým pohledem do soukromí, včetně legendárního sporu o Vratné lahve - ale jinak velmi nekonfliktní, oddechové, velmi milé a laskavé. Pro fanoušky jasná povinnost. Nejvíc mě potěšil pohled na spolupráci s Jardou Uhlířem. 85%. ()

uhlajz

Velice příjemná exkurze do života Zdeňka Svěráka, docela mě překvapilo, kolik motivů v jeho filmech je ze skutečného života. ()

Bobik9

Krásný, velmi příjemný a nostalgický dokument o jedné z největších osobností českého filmu, divadla a tak dále. Moc příjemná podívaná, spousta pro mě nových a zajímavých informací a hlavně hodně milého "svěrákovského" vtipu. ()

Master19

Zdeňka Svěráka mám rád, a to se zřejmě promítá do mého hodnocení, nicméně i bez subjektivních brýlí lze zahlédnout hřejivou pohodu a "obyčejnost", která z tohoto člověka sálá. Dokument není jen vršením faktů a závěrů, ale vizitka člověka s možností udělat si svůj názor, což podle všeho část diváků příliš nezvládá... ()

Dlouho odkládaný porod

Dlouho odkládaný porod

15.04.2006

Natáčení nového filmu rodinky Svěrákových otce (scénář, hlavní role) a syna (režie) Vratné láhve se chýlí ke konci a brzy přijdou na řadu formovací práce ve střižně apod. Hlavním hrdinou je… (více)