Rodinný dokumentární portrét všemi generacemi milovaného českého autora, herce, textaře, scenáristy a spoluzakladatele legendárního Divadla Járy Cimrmana Zdeňka Svěráka, který natočil jeho syn, světoznámý režisér Jan Svěrák, se svým kolegou Martinem Dostálem. Dali mu lehce humorný podtitul "Mramorizace Zdeňka Svěráka". Oba tvůrci laskavě nahlížejí do tvůrčího zákulisí i soukromého zázemí Zdeňka Svěráka a nechávají vyniknout jeho nezaměnitelné vnímání světa. Dávají rovněž možnost poznat kouzlo mnoho desítek let trvající sounáležitosti, na jejichž základech stojí úspěch slavného cimrmanovského souboru. Stranou však neponechávají ani momentky ze Svěrákovy životní cesty a soukromého života, na nichž odhalují pro řadu diváků možná neznámé odrazy jeho osobních osudů ve filmech, které si získaly trvalou přízeň publika. Snímek má nicméně osobní rozměr i pro samotného režiséra, který v době realizace prožíval společně s otcem tvůrčí i generační spor. Natáčením portrétu se pokoušel rovněž hledat nová východiska pro vzájemný vztah, jehož hodnotu mohli diváci ocenit na působivých filmech Obecná škola, Kolja či Tmavomodrý svět – plodech kongeniální spolupráce otce a syna, jež naštěstí měla úspěšné pokračování. (Česká televize)

jirin_cz

Zdeněk Svěrák je pro mě nejoblíbenější člověk v české/československé filmografii. Takže nemohu jinak než za plný počet. Velmi příjemný dokument a jsem rád, že se syn Jan nakonec odhodlal na ony Vratné lahve:-) Je až překvapující, kolik legendárních scén ve filmech od Zdeňka Svěráka pochází v podstatě z jeho osobního života. ()

bohhous22

Méně než - li pět nelze tomuto roztomilemu dílku dát. Dokument je edukativní, příjemně plyne a i přes sváry otce se synem ,které nevyhnutelně poznamenaly vztah panu Sveraku,je zde v každé minutě cítit skalopevna láska a pevné rodinné pouto. Zdeněk Svěrák je osobnost,kterou náš národ nikdy neztratí. Vždy a hlavně navždy nás bude provázet svými nezapomenutelnymi scénáři, jedinečným humorem a láskou k dětem, vyjádřenou v prekrasnych písničkách pana Uhlire. ()

janahorova

Zdeněk Svěrák je zajímavý člověk, avšak dokument zahraje maximálně na nostalgickou notu znalcům jeho díla. Pro ně asi má smysl vidět. Jako samostatný film za mě neobstál. ()

MyrnaAlec

Rozčilovala mě Svěrákova akurátnost a správňáctví, až tady jsem pochopila, že to je pravdivý. On je takový, nemá rád konflikty a drží se svýho, to je třeba ocenit. ()

ostravak30

Přiznávám, že mé hodnocení se trochu zakládá i na citové vazbě. Za prvé miluji filmy Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka, jejichž komedie patří, a nejspíš i navždy budou, k tomu nejlepšímu mezi českými komediemi. Jsem také příznivcem Divadla Járy Cimrmana. Viděl jsem všechny jejich hry a inteligentní humor, který divákům předkládají asi jen tak bavit nepřestane. K tomu písničky Z. Svěráka a Jaroslava Uhlíře provázely moje dětství. Celá řada textů je pak vtipných i pro dospělé a děti se jimi baví pro jejich jednoduchost a krásnou češtinu. A konečně spoluspráce Z. S. a jeho syna Jana přinesla co film to perlu. Obecná škola či Kolja jsou jasní, ale třeba Vratné lahve miluju. A to je jedna z věcí, kterou je na dokumentu hodnotit pozitivně. Že se ani jeden nebojí vystoupit v rozporu. Osobně si neumím představit, že bych takovému géniusovi, jakým Zdeněk S. bezpochyby je, odmítl scénář, ale i tohle slyšíme. A přitom se Vratné lahce staly mimořádně úspěšnou komedií. Podobným způsobem se dozvíme i o problémech ve vztahu Svěrák-Smoljak a tom, kterak ten druhý naštval toho prvního. Vidíme Svěráka jako autora, divadelníka, otce i dědečka. A také máme možnost nahlédnout pod roušku vzniku jednotlivých komedií a zjistit, které reálie se staly předobrazem skutečných scén nebo filmových scének. Rozhodně dokument, který jen planě neoslavuje žijící legndu, ale divák se hodně dozví. Vždyť Zdeněk Svěrák je jedním z nejvýznamnějších autorů naší historie. A bez "jeho filmů (námětů) bude jednou česká filmografie hodně chudá. ()

Tominni

Krásný dokument, kde syn Jan Svěrák skládá poctu svému tatínkovi a žijící legendě českého humoru. Je v tom láska i umění, dokument nás celkem poctivě provází životem Zdeňka Svěráka, někdy naznačí, někdy vysvětlí, ale hlavně pohladí a pobaví. ()

JosefTomas

Dokument, který spíš klouže po povrchu, než aby šel do hloubky a je jasné, že zmapovat život jednoho z nejpozoruhodnějších českých dramatiků, scénáristů, herců a textařů je v hodinu a půl dlouhém hávu těžké. Čím dříve si totiž divák uvědomí, že nejde o snahu informovat, ale ukázat, čím Zdeněk Svěrák je, tím rychleji se naladíte na tempo celého filmu. Jako portrét to ale stejně funguje trochu hůř, než by mohlo a chvílemi to ztratí tempo. Body k plusu ale dávám za geniální vtipnost a přirozenost samotného Svěráka, protože jeho jízda na motorce, či 160 km/h po dálnici je prostě geniální, stejně jako prupovídky. ()

pOne

Pěkně natočený dokument, který přebije leckterý celovečerní film. Rád se na něj někdy znovu podívám. ()

tygr!

Utrpení. Okázalá forma se bije s banálním obsahem. To není dokument, ale nepřetržitáá inscenace. Není tam ani špetka života, pouze narcistická sebeprezentace. Překvapivé je jen to, že Z.S. je tak ješitný a samolibý (rozchod se Smoljakem) a v podstatě velmi nesympatický člověk. ()

Jack.Pott

Když vzpomíná, jak po sobě coby kluci házeli šutry a masivní kameny občas zasáhly cíl, rozzáří se mu oči. Vypráví rovněž o své životní lásce - že za mlada byli ochotni jít "kamkoli, ale spolu". A taky o tom, jak od ní později odešel do Prahy za kariérou. Že mu Ladislav Smoljak v jednom svém filmu nedal hlavní roli, vydýchal až po několika desítkách let - a i kritiku od syna přijímá málem jako bodání nožů. Literát prostě musí být (tak trochu) i hajzl. Aby věděl, o čem píše, když přivádí na svět záporné charaktery... ()

E-Fox

Je to tím, že mám tak ráda Svěráka, tím, že si potrpím na dokumenty nebo tím, že se mi prostě líbí dobrý filmy? Ode všeho trochu? Ode všeho hodně! A za hodně potěšení, hodně hvězd. ()

mr.bredok

Byla tam dost cítit zlost, kterou měl Zdeněk na svého synka, protože odmítl točit film podle jeho scénáře. Upřímně řečeno jsem si po shlédnutí Tatínka myslel že ti dva Vratné liáhve už nikdy nenatočí. Naštěstí jsem se spletl. Nejsilnější situace dokumentu pro mne byla když Zdeněk vypráví, jak jej manželka kárá: Nemůžeš říkat otci svých vnoučat hajzle. ()

hadouken

Musím říct, že tento dokument mě opravdu dostal. Svěráka miluji, miluji Cimrmana, miluji filmy Svěráků, ať Jana, nebo Zdeňka. Kamera měla v tomto dokumentu možnost zachytit a zdokumentovat jak pracovní, tak soukromý život Zdeňka Svěráka a dokázala to s velkým citem a láskou, cítil jsem, že dokument točí někdo, kdo má k hlavnímu aktérovy velké city. Byl jsem hodně překvapen, když jsem zjistil, že Obecná škola, Na samotě u lesa a další filmy, jsou vlastně projekcemi Svěrákova života. Došlo mi, jaké mají Cimrmanovci přátelství. Jsou spolu několik desítek let a scéna, kdy jedou v autě Svěrák, Brukner a Penc mě až dojímala. Dávám 5* a to hlavně za tu citovou stránku věci, která je velmi hezky zachycena. ()

Facerr

Nečekal bych, že může být dokument tak příjemnou podívanou. Může za to vhodně zvolené střídání nálady společně s prostřihem na Svěrákovi zásadní díla. Pochopitelně nejvíc za to ale může osobně samotný miláček národa, který se ukazuje ve své plné lidskosti. Právě jeho lidskost, laskavost a humor dostává Čechy už pěkných pár let a stejně jako spoustu dalších bych mu i já ze srdce přál, aby tomu tak mohlo ještě pěkných pár let být. ()

Luswani

Výborný dokument. Takhle se má točit o slavné osobnosti a ne jen ty plytké medailonky plné mluvících hlav. Velkou zásluhu na tom má samozřejmě i to, že je Zdeněk Svěrák můj oblíbenec, ale i forma onoho dokumentu mi celkově přišla zajímavá. Jen si teď připadám daleko víc méněcenný, protože Svěrák snad za život stihl všechno a nehledě na vysoký věk dále píše scénáře, písničky, hraje divadlo, filmy, seká dřevo, řídí auto, dělá fasádu na chalupě, věnuje se vnoučatům, lyžuje, jezdí na motorce atd. atd. Moc pěkný dokument. PS: Je moc dobře, že nakonec Vratné lahve vznikly. 90% ()

ZHODNOTITEL

Člověk se až nutí zamyslet nad svou rodinou, vztahy a vším... světem. Krásné, melancholické, zábavné, dojemné, inspirativní. ()

Dlouho odkládaný porod

Dlouho odkládaný porod

15.04.2006

Natáčení nového filmu rodinky Svěrákových otce (scénář, hlavní role) a syna (režie) Vratné láhve se chýlí ke konci a brzy přijdou na řadu formovací práce ve střižně apod. Hlavním hrdinou je… (více)