První velká vlaková loupež

Prvá veľká vlaková lúpež

The Great Train Robbery

Dobrodružný / Krimi

Velká Británie, 1978, 110 min

Příjemný film s uvolňující atmosférou v mírně komediálním ražení. Žádné napětí, stres ale taková velká podvodnická a přitom dobrodružně laděná nenáročná podívaná. Dnes už asi tolik každého nenadchne, ale pořád to snese i přísnější měřítka. Sean Connery a Donald Sutherland jsou skvěle sehraní a jejich osobností tento film drží výš, než by asi jinak byl. Lesley-Anne Downová mi naopak přišla nevýrazná, prostoru měla hodně, ale nijak mě nezaujala. Celkově lze ale říci, že se mi to líbilo.(2.9.2011)

Parádní dobrodružný film s excelentním Seanem Connerym v hlavní roli. Člověk se může i bavit, bez všech těch novodobých vizuálních efektů a triků.(8.11.2014)

Jeden z filmů, u kterých byl můj nejsilnější dojem, že mě ani jedna z osob představovaných herci nezajímá... :)(2.9.2011)

Klasika, kterou prostě nemůžete nemít rádi. Dějové schéma je pro lupičské filmy, které mám velice rád, naprosto typické, a nejdůležitější je na snímku jeho jemný, elegantní a leckdy kupodivu odvážný humor. A nejlepší hláška? "Chci mrtvou kočku."(15.10.2005)

Mně se naopak ta specifická "britskost", kterou tady všichni zmiňují, velmi zamlouvala a strefila do noty. První třetina je pravda trochu pomalejší, ale pak už sledujeme nejen perfektně promyšlený, ale hlavně bezchybně natočený lupičský zátah, který si hlavně díky skvělým hercům a celkově uvolněné atmosféře drží svůj půvab i v dnešní době. To závěrečné hopsání na jedoucím vlaku je sice hodně nadnesené, ale bez toho by takový film nikdy nemohl vzniknout.. 85%(3.11.2012)

• - Poslední film Petera Butterwortha. (Kulmon)

• - Sean Connery strávil několik dnů na jedoucím vlaku. Ten se měl pohybovat rychlostí 50 km/h, Connery však argumentoval, že jel mnohem rychleji. Pilot helikoptéry potvrdil Conneryho podezření, že jel asi 80 km/h. (Kulmon)

• - Film je založen na skutečném zločinu z roku 1855. (Kulmon)