První velká vlaková loupež

Prvá veľká vlaková lúpež

The Great Train Robbery

Dobrodružný / Krimi

Velká Británie, 1978, 110 min

Dokonalý snímek. A jeden z mých nejoblíbenějších. Connery je dokonalý, od věcí není ani skvělá hudba Jerryho Goldsmitha a kvalitní knižní předloha Tři klíče, kterou její autor Michael Crichton výborně převedl i na plátno.(29.8.2003)

Legendární heist movie ze staré poctivé filmové školy. ,,Proč jste spáchal tak ohavný zločin? --- Chtěl jsem ty peníze..."(9.11.2014)

Ani skvělé herecké výkony nezáchranily to, že čas od času do filmu nakoukla nuda. Mě je to ale jedno, já se díval na tenhle film kvůli inspiraci. Bohužel v českých podmínkách tohle nejde zrealizovat. Představa, že náš super vlak Pendolíno chcípne někde v polích a já tam budu na střeše rajtovat jak krypl nakonec vymazala mé myšlenky na druhou velkou vlakovou loupež.(24.8.2007)

Aj keď už podľa názvu je jasné, že príprava na prepad a celé zlodejské úsilie bude mať úspešný efekt, vďaka živosti, svižnosti, správnej dávke napätia a elegantnému humoru, som bol do poslednej chvíľky v očakávaniach. Konečne kvalitná lúpežnícka lahôdka bez zbytočných opletačiek a s kvalitnou dávkou realistickosti. A to som si musel pozrieť film dvadsaťosem rokov starý. Dvojka Connery-Sutherland by s prehľadom tromfla dnešné „esá“ ako Chan-Tucker. 80%.(28.8.2007)

Jeden z nejvydařenějších filmů pojednávající o nějaké loupeži! Crichtonovi se povedlo skloubit humor a mnoho opravdu napínavých sekvencí, kdy se čas krátí, hlídač se blíží a hrdina nestíhá... jinak to popsat nedokážu. Connery dokonale využívá svou gentlemanskou image a chemie se Sutherlandem funguje, jak má. Trochu jsem se rozhodoval mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, nakonec ale zvítězil dobrý pocit (nostalgie), který si po každém shlédnutí odnesu...takže nejlepší!(22.9.2004)

• - Sean Connery strávil několik dnů na jedoucím vlaku. Ten se měl pohybovat rychlostí 50 km/h, Connery však argumentoval, že jel mnohem rychleji. Pilot helikoptéry potvrdil Conneryho podezření, že jel asi 80 km/h. (Kulmon)

• - Film je založen na skutečném zločinu z roku 1855. (Kulmon)

• - Poslední film André Morella. (Kulmon)