Tento film je inspirován skutečným příběhem, který se odehrál v zákopech První světové války na Štědrý večer roku 1914. Když v létě 1914 vypukla válka, překvapila a pohltila miliony mužů. Přišly Vánoce, sníh a spousty balíčků od rodin a armády. Ale překvapení nečekalo uvnitř dárečků, které ležely ve francouzských, skotských a německých zákopech. Tu noc jedna významná událost změnila osudy čtyř postav: skotského kněze, francouzského lajtnanta, výjimečného německého tenora a té, kterou miloval, nádherné dánské sopranistky. Během onoho Štědrého večera se nemyslitelné stalo skutečností: vojáci vystoupili ze svých zákopů, své pušky nechali za sebou a podali si ruce se svými nepřáteli. (oficiální text distributora)

Nightswimmer

Vnutorne neuveritelne silny a velmi slusne skonstruovany film, ktory ukazuje, ako sa maju Vianoce naozaj slavit. Posobivy spev a improvizovana omsa na bojovom poli sposobuju zimomriavky, prejav skotskeho duchovneho na konci zase nekonecny odpor. Tak sa predava Killing in the name of... ()

sWONDER

Vojnovo, nevojnový film. Samozrejme nejaká ta prestrelka či nálet musí byt, ale tu skôr ako o akciu ide hlavne o medziľudské vzťahy a humanizmus. Prvá scéna stretnutia znepriatelených strán bola naozaj, veľmi emotívna. Vojnová dráma po ktorej ma hrial príjemný pocit a pomyslel si, aké by to bolo pekné, keby sa to dialo aj v skutočnom živote. Keď som zistil že film je, podľa skutočných udalostí, môj pocit bol ešte lepší. A samozrejme som bol veľmi rad, že produkcia nebola „Made in USA.“ ()

Petike

Kto čaká výlučne štandardný sentimentálny film, bude nemilo alebo milo prekvapený. Ja osobne patrím do tej druhej kategórie. Filmu okrem dobrých hereckých výkonov a citlivej charakterizácie postáv dodáva na serióznosti aj historicky veľmi presná výprava, ktorá dobre odráža prvé mesiace prvej svetovej vojny. ()

hazdrova

Aj keď som od začiatku vedela, o čo pôjde, nevedela som si predstaviť čo sa tam bude diať 115 minút. Napriek tomu mal film neskutočný nádych. Naozaj by ho mali vysielať u nás na Vianoce :). Nájdete v ňom štipku ľudskosti a nešťastnú realitu. Vytkla by som filmu neuveriteľne očividné karaoke Diane and jej frajera, bolo to dosť zlé. 4* ()

Marat

Skvely film, ktery ukazuje jak valka je absurdni a ze vojaci jsou jen loutky. Loutky, ktere nekdo taha za provazky a i kdyz vule je jina, tak stejne clovek neco udelat musi. Skutecna nenavist mezi vojaky ruznych narodu byla, ale ne vzdy a toho je tento film prikladem. ()

mikhail

Nádherný film o ľudskej spolupatričnosti. V plnej nahote ukazuje, že každý človek vo vojne je len odrobinka, ktorá sa bojí o svoj život, rodinu, kamarátov. Pred nervovým zrútením vojakov držia iba plané reči o vojenskej cti a o ich povinnosti bojovať. Nepriateľov velenie vykresľuje ako zloduchov bez kúska viery a morálky. A naraz, v kúzelný okamih Štedrého večera dôjde k tomu, o čom si mysleli, že nikdy nenastane. Z nepriateľov sa aspoň na krátku dobu stávajú priatelia vo svete zákopov a mŕtvol. Zabúdajú, alebo sa aspoň snažia zabudnúť na všetko zlé vôkol a prežívajú jedinečné čaro Vianoc. Doplnenie po opakovanom zhliadnutí: Hudba je to, čo tento film robí výnimočným. Každému odporúčam soundtrack. ()

nmarca

Přes jasné a silné poselství je z filmu cítit chlad obvyklý pro díla německé provenience. Nevyrovnané herecké výkony, na jedné straně výborný Daniel Brühl a Guillaume Canet, na druhé příšerný Benno Führman a stále stejná Diane Krüger. Nepodařilo se ani využít hudební složku, která si o to přímo říkala. ()

nula87

Příjemný válečný-protiválečný film o lidech které nakrátko spojily vánoce a navždy rozdělila válka. V některých místech sice začne sklouzávat do nechtěné parodie sama sebe (ten fotbal, ten fotbal), ale jinak slušný "vánoční film". ()

Advocate

Očekával jsem podobnou atmosféru jako ve filmu Tichá noc, který jsem viděl o pár let dříve, snad jen v méně komornějším duchu. Začátek sliboval splnění mých očekávání - francouzský útok na německé linie, jeho neúspěch zbarvený krví padlých a beznaděj francouzského velícího důstojníka. Postupem času mi ale film přišel víc a víc nereálný - až zbytečně moc nasládlý, hlavně někde kolem poloviny. Všichni se najednou měli až moc rádi a jakoby úplně zapomněli že ještě před krátkým časem se bez výčitek zasypávali salvou kulometů. Ovšem konec všechny nereálnosti srovnal - přišlo kruté vystřízlivění, za daných okolností ani nic jiného přijít nemohlo. Ve filmu potěší kromě krásné Diane Kruger i taktéž krásné skici v závěrečných titulcích a píseň I´m dreaming of home, která určitě stojí za poslech. ()

L3nour

Scéna, kdy byly Vánoce a všechny 3 strany spolu chtěly být a dělalo jim to dobře, mě naprosto dojala. I přes to, že bojovali v nepřátelských liniích, v každém z nich (a to i v těch nejhorších) byla lidskost a touha po míru a lásce. Žádný nechtěl bojovat a najednou si uvědomili, že se jim nejen nelíbí ta válka, ale také to, že bojují proti lidem, s kterými mají něco společného: touhu, očekávání, mír, lásku, naději... ()

Forsetino

Vánoční zázrak roku 1914 je ojedinělou záležitostí. Film působí mnohem silněji, když si divák uvědomí, že to co sleduje se skutečně odehrálo. V menší nebo větší míře či pouze některé přátelské akce na různých místech... ale pořád je to příběh, který se skutečně stal. Je to vzpomínka na to, že lidskost se může projevit i v krutých podmínkách. V celém dalším průběhu války i ve světové válce č. 2 se tento spontánní projev v takové míře neobjevil. Válka nezná slitování, a proto tento historický okamžik není opravdu nic jiného než Vánoční zázrak! Krásné válečné drama, které upozorňuje na skutečné podstaty života a v závěru také velmi hezky ukazuje zvracenost církve a její zneužívání k propagandě. Blíže o událostech se lze dočíst např. v tomto článku. ()

Nightmare89

Tak a máme tu ďalšieho reprezentanta z kategórie filmov, u ktorých nerozhoduje forma filmového spracovania ale OBSAH, ktorý daný snímok ponúka. Jednoducho (a ako názov napovedá) tento film je o ľudskosti a tá by sa predsa kedy inokedy mala prejaviť, keď nie na Vianoce? Jednoducho Šťastné a Veselé dojmú aj snehuliaka, ktorý sa určite vyskytuje niekde poblíž frontu a tak by to malo byť aj na plátne a aj v realite. ()

dzberry

Zajímavá válečná událost roztahaná na celovečerák. Jsem asi příliš velký cynik na to, aby mě tento způsob zpracování dojal. Ale mohlo to dopadnout i hůř. To v případě, že by se této látky chopil např. Spielberg... ()

thomasnikrs

Mám rád filmy podle skutečných událostí, mám rád filmy válečné, ale nemám rád, když mě film rozbrečí..:-) Toto je ukázka toho, že to šlo za I. světové války, dělo se to za II. světové války a dělo a děje se to při jakémkoliv válečném konflikut, kde jsou v zákopech obyčejní lidé. Je jedno jakými mluvíme jazyky, jaká nad námi vlaje vlajka, zda máme krále nebo prezidenta. Dnes už ani nejsem hrdý na to, že jsem Čech. Co nedokázali Němci za II. světové války jsme sami zvládli během posledních pár let sami a dobrovolně. O našich životech, tak krátkých životech, rozhoduje pár vládních prasat (stejně tak jako je to s těmi sviněmi v Praze), který si žijou v přepychu a nastandartně nad hranicí slova blahobyt. Každý s těch obyčejných lidí tenkrát a tam v zákopech, chtěl jen prožít svůj obyčejný život, mít se jen obyčejně dobře, vidět své děti vyrůstat ve štěstí úplné rodiny a ne někde střílet po někom, jenom proto, že mluví jiným jazykem, má jinou uniformu, je jiného náboženského vyznání, nebo barvy pleti atd.. Můj dědeček se narodil v době, kdy jeho tatínek umíral někde na ruské frontě. Nikdy ho nepoznal, jen jeho maminka mu vždycky říkala, že jediný rozdíl před válkou a po válce je ten, že ona nemá manžela a dědeček svého tatínka. Nikdo nechtěl jít do války, zabíjet a každému bylo jedno, že někde zastřelili nějakýho Frantu Ferdu desteho... ()

tombarider

Velice silný film na velice silné téma. Málo co mne tak dojalo a pohltilo. Každého donutí přehodnotit jeho škatulky nenávisti. Je neuvěřitelné, že ještě naše prababičky zažily tyhle časy. Rozhodně stojí za dvě hodiny vašeho času. ()

huzgi

Dojemné pacifistické prázdno. Ne vždy jsou dobré úmysly korunované umělecky hodnotným výsledkem. Šťastné a Veselé je roztrhaný film bez hlubší dějové linky. Takřka vzorový příklad filmu a` la these. ()

Brano

Pomerne nudný film. Námet je síce veľmi zaujímavý, ale takmer hodinu sa v tomto filme nič nedeje. Až keď sa všetky tri strany zblížia, tak je to celkom pozerateľné. Samotný príbeh sa mi páčil. Poukázal nato, že všetci môžeme spolu vychádzať a len kvôli pár idiotom v kravatách musia zomierať ľudia. Herecké obsadenie dobré, takisto sa našlo pár scén, ktoré ma pobavili. Keby to malo trochu zaujímavejšiu výpravu, tak by som siahol aj po väčšom hodnotení. ()

18.01.2006

14.12.2005