Tento film je inspirován skutečným příběhem, který se odehrál v zákopech První světové války na Štědrý večer roku 1914. Když v létě 1914 vypukla válka, překvapila a pohltila miliony mužů. Přišly Vánoce, sníh a spousty balíčků od rodin a armády. Ale překvapení nečekalo uvnitř dárečků, které ležely ve francouzských, skotských a německých zákopech. Tu noc jedna významná událost změnila osudy čtyř postav: skotského kněze, francouzského lajtnanta, výjimečného německého tenora a té, kterou miloval, nádherné dánské sopranistky. Během onoho Štědrého večera se nemyslitelné stalo skutečností: vojáci vystoupili ze svých zákopů, své pušky nechali za sebou a podali si ruce se svými nepřáteli. (oficiální text distributora)

vancho

Bristskí (škótski) a francúzski vojaci na jednej strane a nemeckí vojaci na druhej strane sa počas Vianoc rozhodnú, že si dajú prestávku z boja. Začne sa to prestávkou a končí tzv. zbrataním, čo velitelia a politici nemajú radi a preto sú po zásluhe potrestaní. Vynikajúco vykreslená myšlienka, že keď namiesto abstraktného "obrazu nepriateľa" stretneš podobného človeka, ako si sám, strácaš motiváciu riskovať život. Vojna je nezmyselná (a obzvlášť 1. svetová taká bola). Jednoduché prevedenie, dobré herecké výkony. ()

MUNRO

Jestli se tohle skutečně stalo,je to jistě obdivuhodné.Až se tomu nechce věřit.Co se ale týče samotného filmu,zkrátka jsem se k uzoufání nudil.Hraje zde mnoho mých oblíbenců,jenže ani Danny Boon,Guillaume Canet,Bernard Le Coq,Gary Lewis nebo Diane Kruger mne nedokázali přesvědčit o kvalitách tohoto snímku.Na štědrý den vylezou svorně ze zákopů francouzští,němečtí a skotští vojáci a oslavují na území nikoho Štědrý večer,ale právě ta samotná chvíle je na celém filmu prakticky jedinnou zábavnou linkou.Zdlouhavý,víceménně upovídaný úvod je prakticky o ničem a korunu všemu nasazuje nepochopitelná,téměř dvouhodinová stopáž. ()

Kozlowski8

Německá operní pěvkyně odjíždí roku 1914 do zákopů 1. světové války, aby zazpívala vojákům na štědrý večer, ale hlavně, aby se setkala se svým milým, rovněž pěvcem, který zde bojuje... Dílo, ukazující nesmyslnost války, kdy proti sobě v zákopech nesedí zrůdy a bezohledné bestie, ale lidé - obyčejní venkovani, studovaní intelektuálové, či umělci. Film má silné pasáže a okamžiky (třeba když spustí Skotové při německém zpěvu na dudy nebo půlnoční mše), ale v určité fázi upadl trochu do stereotipu a začal být nudný. 65%. ()

Tondonis

Silný film. Jeden z tých, po ktorých je človek nútený sa zamyslieť a uvedomí si, v akej krásnej dobe oproti hrdinom sa nachádza... ()

Teachman

Námět a zápletka: 8/10 ... Vizuální stránka: 8/10 ... Soundtrack: 9/10 ... Didaktický potenciál: 7/10 ... Celkový dojem: 8/10 ()

lucasss

Vyborny film s dobrym scenarom a kvalitnymi hercami = europska zaspavajuca produkcia sucasnosti!!! Neviem ci to bolo v knihach, asi skor nie... Odporucam pozerat to vecer v obdobi skutocnych Vianoc... PS: Vojna je absurdna:-( ()

catr

Šílenost a absurdnost lidského jednání plodí jen šílené a absurdní věci viz. války apod.Morální apel snímku kouká z každé scény,ale jeho učel je nezpochybnitelný.Válečné mašinérie posledních dvou světových válek se zcela vymykají logickému myšlení a přiběh jako tento je opravdu k neuvěření.Ano pokud budu věřit tomu,že se tak stalo musím dát za 5*. ()

Vital

Vskutku ojedinalá situace,která nebude mít v budoucnu obdobu,protože v dnešní době plné nedůvěry a násilý je to nemožné.Je až neskutečné,že zhruba před 80 lety,se za 1. světové stala takováto ojedinělá,a krásná situace na frontě plném strachu,kdy Němci,Skoti a Francozi zpívají společně vánoční koledy za doprovdu dvou předních opránistů,ze kterých mě až zahřálo na srdci.Velice pěkné.. ()

siki37

každá vojna, v ktorej umierajú živé bytosti, je absurdná. na vyjadrenie tejto myšlienky bol však film zbytočne rozťahaný a chvíľami som sa nudil. škótske zákopy tu boli ako piate kolo u voza, úplne by stačilo vykresliť myslenie francúzskych a nemeckých vojakov, ich pohľad na večný spor o Alsasko a Lotrinsko, ktoré v 1870 vybojovali nemci, v 1914 si ho vydobili späť francúzi alebo by bolo možno ešte lepšie rozpitvať len myslenie vojakov v nemeckých zákopoch, v tých zákopoch, kde sa krčil aj viedenský maliar izieb Adolf a v ktorého chorej hlave sa rodili myšlienky ako roku 1939 znova začne boj o Alsasko a so železnou rudou a čiernym uhlím, ktoré sa tu nachádza, konečne teutónski rytieri ovládnu svet a porazia slabších jedincov, vrátane tých ktorí v 1. svetovej vojne podpísali kapituláciu a možno rovnakým spôsobom slávili Vianoce ako ich zobrazuje tento snímok. rozhodne si viem predstaviť tisíc iných spôsobov ako urobiť túto tému zaujímavejšiu a napínavejšiu. ()

surprise

Šťastné ano, veselé ne. A šťastné jen na 24 hodin. Film doporučuji v původním znění pro střídání francoužštiny, němčiny a angličtiny. Nebýt to podle skutečné události, řeknu jen sen tvůrců, ale takhle? Zázračný moment jako jsou zázračné vánoce a díky filmařům, kteří to nezazdili patosem, romantikou a kýčem. Jen já jsem kýčově dojat. ()

jakup57

Výborný film, nie hereckými výkonmi alebo technikou (ten playback je dosť zlý :)), ale samotnou myšlienkou, ktorú nesie...80% ()

skok01

Velmi zajímavý film. Film o mezilidských vztazích a o chování lidí se k sobě navzájem přímo na bojišti na pozadí světové války a v tomto světle jakoby kontra o absurditě a nesmyslnosti války, o lživé propagandě a o nenávisti k lidem a k národům, film nutící k zamyšlení. Oceňuji výkony herců v rolích důstojníků 3 armád, námět a scénář. Vynikající a naprosto skvělá je hudba. Místo **** bych raději ohodnotil 90%. Film doporučuji ke shlédnuí. ()

Dr.dogous

scénář 5 režie 4 herci 3 výprava 5 celkem 17 hodnocení 85% Jsem pacifista milující válečné filmy. Vánoce 1914 v zákopech velice nebezpečná záležitost, to si velitelé bohužel včas uvědomili a v 1917 se o vánocích žádné bratříčkování s nepřítelem již nekonalo. Vánoční zázrak se již nikdy neopakoval. ()

SinisterBlac

Myslím že už asi každý počul ten nádherný príbeh z fronty z roku 1914 keď sa úhlavný nepriatelia rozhodli zložiť zbrane a prežiť štedrý večer v mieri so svojimi rovesníkmi z celej Európy a postavili sa čo i len na chvíľu na odpor plutokratom a aristokratom ktorý stali v čele rozhnevaných krajín a posielali na smrť milióny mladých mužov a chlapcov len preto aby si oni sami na staré kolená niečo odkazoval. ()

Inspa

Nejlepší film o tom, co znamenají Vánoce. O lidskosti navzdory blbům co se hřejou někde v teple a život těch ostatních je jim u prdele. ()

argus123

Tento film je dnes dosť aktuálny hlavne kecy farára: "Zabijajte všetkych nemcov, aj dobrých aj zlých." Som ateista, chvalabohu, a preto viem že to svoje evangelium si môže strčit do prdele. Kiežby tieto udalosti vo filme sa uskutočnili aj vo vojne ktorá prebieha dnes na východe, a vytreli tak zrak papalášom, a pro-vojnovým aktivistom, všetkym Fisherom, Pribáňov, Pekarovym a hlavne Putinovi a Zelenskemu. Humanizmus je najsilnejšia zbraň a človek sa ju musí ešte len naučiť používať. ()

18.01.2006

14.12.2005