Tento film je inspirován skutečným příběhem, který se odehrál v zákopech První světové války na Štědrý večer roku 1914. Když v létě 1914 vypukla válka, překvapila a pohltila miliony mužů. Přišly Vánoce, sníh a spousty balíčků od rodin a armády. Ale překvapení nečekalo uvnitř dárečků, které ležely ve francouzských, skotských a německých zákopech. Tu noc jedna významná událost změnila osudy čtyř postav: skotského kněze, francouzského lajtnanta, výjimečného německého tenora a té, kterou miloval, nádherné dánské sopranistky. Během onoho Štědrého večera se nemyslitelné stalo skutečností: vojáci vystoupili ze svých zákopů, své pušky nechali za sebou a podali si ruce se svými nepřáteli. (oficiální text distributora)

Morholt

Jakmile začal skotský dudák doprovázet německého tenora věděl jsem, že ten film mě dostal a bylo mi naprosto jedno, co bylo předtím a co bude potom. Chvíle, kdy vojska vystoupila ze zákopů, patří k těm nejsilnějším filmovým sekvencím, jaké jsem kdy viděl. To ještě zvýrazňoval fakt, že tohle se opravdu stalo. Úžasná chvíle nejen co se I. SV týče a to, jak se tenhle historický moment podařilo převést do filmové podoby, si zaslouží absolutorium. 95% ()

5150

Válečné drama ŠŤASTNÉ A VESELÉ je ze všeho nejvíc dojemné a humorné a s velkým citem zachycuje absurditu války. Ukazuje jak válka dokáže změnit lidi, jejich myšlení, jejich konání... Herecké obsazení je mezinárodní a skvělé - excelentní je zejména Gary Lewis, ale i Guillaume Canet a Daniel Brühl rozhodně zaujmou. ()

Gwaihir

Válečný film plný míru a porozumění mezi nepřátelskými vojáky. Kdyby se tato zvláštní událost skutečně nestala, nemohl bych tomu ani uvěřit. Potomci těch, kteří se tenkrát na frontě na chvíli dokázali vymanit z područí falešné nenávisti, musejí být velmi hrdí, já bych tedy určitě byl. 80% ()

Tommassi3

"Jsem Žid a Vánoce pro mě nic neznamenají, ale myslím, že na dnešní večer nikdy nezapomenu.." Zvláštní biják, který dokáže (ne)jednoho pořádně zamrazit, ani ne tak tou válečnou krajinou pod sněhem, jako zejména těmi pěveckými čísly, a zároveň tím neválečným motivem smíru, kolem něhož tvůrci příběh vystavěli, zahřát u srdce.. ()

bouncer

Film začíná trochu zmateně. První bojové scény jsou průměrné a s postavami se seznámíte až po delší době. Ale pak přichází úsek nezapomenutelných scén, které stojí za to. Krásný příběh točící se kolem Vánoc v první linii na forntě překonávájící všechny přesudky a nepřátelství. ()

BigDeal

Zo začiatku som cítil mierne sklamanie, pretože som čakal silnú drámu a mal som pocit, akoby sa tento film na silnú drámu len hral. Dialógy umelé, scény z bitiek ničím zaujímavé. Potom ale prišlo stretnutie vojakov a ja som si myslel, že vidím to najlepšie z filmu (tichá noc- spev a gajdy), no potom začala spievať krásna Diane Kruger a bol som unesený ešte viac. Pochopil som o čo ide. To, že príbehy jednotlivcov vyšli dostratena je rozhodne mínus, no vo filme bol dôležitý oveľa viac kolektívny hrdina, na ktorom je možnosť vidieť, že ľudia sú ešte stále ľuďmi. Preto, ako ma vyburcovalo jednanie pánov, ktorí riadia vojnu z tepla, tak ma potešila konečná scéna vo vlaku. ()

JohnCZ

Nádhera. Krásný lidský příběh, který zároveň funguje i jako ideální nekýčovitý vánoční film.Takhle si představuju zdařilou koprodukci - krásná obrazová stránka, kvalitní kostýmy, velké davové scény a hlavně v rámci zachování realističnosti ponechání originálních jazyků všech zúčastněných stran, což film v mých očích povyšuje zase o něco výše. Těžko se k tomu něco píše něco víc, chce to prostě vidět a společně s hlavními postavami prožít. ()

Marek1991

Rozporuplné, rozpačité, neisté, vlastne ako realita, snáď si niekto nemyslí, že sa hneď bratali ako najlepší kamaráti, alebo opačne boli voči sebe nevrlí. Spočiatku by som za film nedal ani groš, ale film sa vyvinul svojsky, proste duch Vianoc presvedčil aj tvrdých chlapov. Film má v sebe skryté skutočné city, skutočnú silu, skutočné hodnoty, nie je to žiadny americký veľkofilm, ale európske dielo, ktoré vo mne zanechalo silnú stopu a nie je to iba blížiacimi sa Vianocami. Ukazuje pravé náboženstvo, v kontraste s tým falošným, ukazuje chlapov, ktorým sa stali bližšími ich protivníci s ktorými museli trpieť na bojisku, ako tí, ktorí u nich doma v teple s plným bruchom kričali smrť ich nepriateľovi. Film je inšpirujúci a smutný zároveň, keďže vieme, čo tých vojakov následne čakalo v Tannenbergu, či u Verdunu, tomu, čo spôsobili ich nadriadený. Film poukazuje na absurdnosť zla a vojny, naopak oslavuje život, nie je to žiadne dlhé dielo, ale poukazuje na podstatu a má vnútornú silu, mňa oslovilo a veľmi sa mi páčilo. ()

Padme_Anakin

Přiznávám, že si mě tentokrát tvůrci "namazali na chleba". Vánoce jsou pro mě nejkrásnější svátky a po pravdě řečeno... zaplať Pán Bůh za každý jeden den či jedinou noc bez vraždění, beze zbraní, bez války. Najde-li se uprostřed válečného šílenství tak silná osobnost, která dokáže vstoupit na území nikoho a vyjednat vánoční příměří, klobouk dolů. Pátou hvězdu přihazuji za překrásnou hudbu, půvabnou Diane Kruger a za ty tři "mušketýry", moc se mi líbili. ()

Hem.m

Už ani nevím kde jsem to viděl, ale příjde mi to jako jeden z nejlepších válečněcitovích filmů.. Hlavně o vánocích. ()

Una111

Hned v úvodních sekvencích diváka přimrazí nenávistné veršovánky pronášené ústy malých školáků. Nenávist plodí válku, od nenávisti k zabíjení je jen krůček... Film se zpočátku rozbíhá tak trochu váhavě, jako by režisér nevěděl, jak do toho. A pak to z ničeho nic přijde a mráz běhá člověku po zádech: Vánoce 1914 na malém úseku fronty. Stali jsme se svědkem zázraku? Boží Lásky, která sestoupila z nebe na zem, přímo doprostřed válečné vřavy? Nenávist taje jako sníh na slunci, skotští, francouzští a němečtí vojáci, kteří ještě včera zabíjeli jeden druhého, jsou si blízko... blizoučko... jsou si opravdovými "bližními". Jsou to nesmírně dojemné a krásné okamžiky a divákovi se až dech tají a trne hrůzou, aby to nikdo z těch vojáků nezbabral, aby nepokazil to křehké vánoční kouzlo zbrklým výstřelem... Ale v tuto chvíli to zbabral sám pan režisér. Předvádí nám karikaturu biskupa dštícího nenávist; z té karikatury jako šídlo z pytle vykukuje současný velmi "módní trend" - potměšilý útok proti katolické církvi. Jenomže já vám, pane režisére, nevěřím, pro mne jste se v tu chvíli stal naprosto nedůvěryhodným. Kdybyste si totiž dal jen trochu námahy, poznal byste, že takto - v kabátu a čelem k lidu - nemohla být mše svatá v r. 1914 sloužena, dokonce ani na frontě ne! Kdybych nevěděla, že je film natočený podle skutečné události, nevěřila bych vám snad ani to! ()

Paxxx.cz

První světová válka byla skutečně hodně krutá což zpočátku tento film ukazuje. Žádná jatka ale nečekejte. Jde o film plný lidkosti a strastí, které vojáci na bojištích první světové války prožívali. Abych se přiznal spíše se zajímám o druhou světovou válku, ale film se mi i tak líbil. Nejvíce mě dostala scéna, kdy o Vánocích obě strany zároveň zpívaly písně ze svých zákopů. Diane Kruger a Benno Fürmann na mě moc věrohodně při zpěvu nepůsobili, protože se moc do playbacku netrefovali- 75%. ()

ivishka

Tak to je jeden z mála válečných filmů co jsem viděla, který pojednává o první světové. Mnohokrát jsem slyšela o tzv. Duchovi Vánoc, který dělá zázraky a smíří nesmiřitelné tam kde to jinde není možné(a jelikož věřím na to, že duchové existují a nějaké to dobro přece jenom občas je tak tomuto věřím). Tento snímek je perfektně natočen ať už s menším náznakem osudu určitých vojáků - jejich osobní život a jejich touhy a cíle nebo bratrská láska, která byla až za hrob...A také moment kdy si vojáci s nepřáteli přiťukávají na šťastné a veselé a povídají si nebo hrají karty či fotbal a zpívají. Něco na tom přece jen bude a vzpomínka na padlé vojáky byla také pěkná. ()

numi

Jde bezpochyby o jeden z nejkrutějších válečných filmů všech dob. A přitom v něm nepadají mrtví z nebe, netečou v něm potoky krve a dokonce se v něm vlastně ani nebojuje. Jen se mluví. A navíc čistě v přátelském duchu. A to je na tom to nejkrutější. Všichni tihle lidé, do jednoho, neviděli žádný důvod, proč svého nepřítele zabít. Ale přesto to oni, i statisíce jim podobných, dělali po dobu čtyř let (První světová válka). A to je na tomhle snímku to nejdůležitější. Ne to, že tři jednotky spolu oslavily vánoce, ale to, že proti sobě bojovali normální lidé z ulice, kteří chodili do stejných kaváren, bydleli ve stejných hotelích a měli dokonce i rodiny nepřátelské národnosti, kterou MUSELI nesnášet. Tohle všechno ale napsal život a není to zásluha filmařů. Těm se tato sdělení podařilo zachytit se střídavými úspěchy. Pěvci pějí o půl doby později, dýchají úplně mimo, někdy je vše až příliš viditelně studiové a všechno zachraňuje ten silný příběh, který udělá i z komára velblouda. A je nutné rozdělovat zásluhy. Takže filmu patří zasloužené tři hvězdičky. [leden 2007] ()

Tony.cs

Krásný film. Plný kvalitních herců a hlavně s krásným posláním. Opravdové pochopení Vánoc a hezká pocta památce těch velkých mužů. Čas, kdy lidství dostalo šanci. ()

rt12

Pro mně jeden z nejlepších protiválečných filmů. Jasně poukazuje na nesmyslnost válečné vřavy, touhy po klidu a míru každého obyčejného člověka, bez ohledu na národnost. ()

italka63

Občas zapomenu něco ohodnotit a zrovna tohle válečné téma, to byla by opravdu škoda. Ta věčná válka, co změní úplně všechno.... ()

Damiel

Dobré, ale trochu nevyrovnané. Má to své silné momenty, ale celkově na mě film působil dojmem nepříliš velké propracovanosti, hlavně co se týče psychologie postav. No a pak ta studená figurka-modelka Diane Kruger, proč jí tam proboha cpali? ()

18.01.2006

14.12.2005