Tento film je inspirován skutečným příběhem, který se odehrál v zákopech První světové války na Štědrý večer roku 1914. Když v létě 1914 vypukla válka, překvapila a pohltila miliony mužů. Přišly Vánoce, sníh a spousty balíčků od rodin a armády. Ale překvapení nečekalo uvnitř dárečků, které ležely ve francouzských, skotských a německých zákopech. Tu noc jedna významná událost změnila osudy čtyř postav: skotského kněze, francouzského lajtnanta, výjimečného německého tenora a té, kterou miloval, nádherné dánské sopranistky. Během onoho Štědrého večera se nemyslitelné stalo skutečností: vojáci vystoupili ze svých zákopů, své pušky nechali za sebou a podali si ruce se svými nepřáteli. (oficiální text distributora)

esnou

Film je hodně sentimentální, scénář by si taky zasloužil trochu více péče a herecké výkony v řadě případů nic moc, ale i tak mě ten film dostal - ta naděje, že když najdete odvahu promluvit si s nepřítelem, tak nebudete mít potřebu se vzájemně zastřelit, je utopická, ale i přesto nádherná. Rozhodující je, že je to rok 1914 - o rok či dva později by něco takového už nebylo možné, v té době se už všichni proměnili v toho mladého Skota, který se nedokáže bratříčkovat s nepřítelem, protože prožitá bolest a utrpení je příliš velké. Nejsilnější scénou je pro mne biskupovo kázání pro mladé skotské vojáky - až na jméno nepřítele je rétorika i dnes stále stejná (ostatně to naznačuje už samotný začátek filmu - scéna s dětmi). Škoda trochu promarněné příležitosti - kdyby byl film scénáristiky více dotažený, tak by to byl adept na 5*. ()

Bránolog

Od úvodních recitací básniček až po závěrečné titulky pro mne vynikající válečný a přitom velmi lidský příběh s podle mého velmi dobře propracovanými postavami všech tří důstojníků a skotského feldkuráta. Naopak ústřední dvojice mi přišla poněkud kožená. Už se těším, jak si to o Vánocích zase pustím. ()

Babette05

Tento film mě doslova uchvátil, skvělý představitelé tří hlavních velitelů, Daniel Brühl je tu k nepoznání, když si srovnáte jak vypadal v Good Bye Lenin. Moc mi do toho nezapadá D.Kruger a Benno Fürmann i když jsou pro příběh také důležití. Kdoby to byl řekl, že se to opravdu stalo... Také je moc krásná píseň v titulcích... ()

aboj

Vidím, že na natočenie dobrého (proti)vojnového filmu stačilo jedno pole so zákopmi, pár zničenými budovami a celkom dobrými hercami. ()

MaroCR

Film, který bravurně ukazuje sílu Vánoc a to bez rádoby vánočního přeslazeného sentimentu. Osobně ho považuji za nejlepší film s vánoční tématikou ()

PanBlack

Moc pěkný film, který ukazuje, jak je válka nesmyslná a hlavně to, že z těchto protivníků by se za jiných okolností klidně mohli stát i nejlepší přátelé. Lidé na něm odvedli dobrou práci, nechybí v něm dojímavé scény a velmi mile mě překvapil jak působivým příběhem, tak velice slušnými hereckými výkony. Takže dávám 85% a nejpozději o letošních Vánocích si ho plánuji připomenout. ()

syslicek1

Velmi příjemný film, příliš nevyhledávám válečné filmy, ale děj mě zaujal a rozhodla jsem se přeci jenom film zkouknout. Zpívané části mě příliš nezasáhli (i když zpívání Němců a dudy Skotů přeci jenom dojemné byli), celková myšlenka filmu se mi velmi líbila. Určitě se na film v budoucnu podívám znovu. ()

Vlad

Pre mňa oveľa viac vianočnejší než kde pak ty vtáčku hnízdo máš... Keďže som totálne úchylný na vojnové drámy a vianočné filmy, tento mi sadol presne ako mal. Spracovanie výborné, (tiež by som vytkol len to umelé "spievanie" a možno ešte pár maličkostí ale) celkovo na mňa film zapôsobil veľmi hlbokým dojmom, preto 90%. ()

Udet

Tak tahle skutečná, bohužel téměř zapomenutá událost se kupodivu dočkala zfilmování.Velmi zajímavý námět se silným protiválečným poselstvím si díky široké mezinárodní koprodukci našel cestu na filmové plátno. Divák se tak může stát svědkem ,,vánočního zázraku'' r. 1914. Válečné běsnění se na Štědrý večer zastavilo, vojáci odložili zbraně, opustili zákopy a setkali se se svými ,,nepřáteli''. Vyměnili si dárky, adresy, společně pohřbili své padlé, zahráli si fotbal. Film dobře ukazuje kterak se z obyčejných lidí kteří kdysi vůbec nic neměli proti těm v protějších zákopech vlivem nenávistného štvaní a poté i prožitých hrůz staly vraždící bestie, a to vše jen ve jménu několika ziskuchtivých prasat ohánějících se ,,ušlechtilými '' idejemi.. Scéna kdy německý voják- v civilu slavný tenorista- jde s rozsvíceným vánočním stromečkem v ruce za doprovodu skotského dudáka k nepřátelským zákopům je stěžejním momentem celého filmu. A to že se ve skutečnosti vlastně neodehrála jí nic z její působivosti a síly vůbec neubírá.. Letos od této události uplyne již 100 let tak doufám že jí některý z televizních kanálů zařadí do svého svátečního vysílání.. ()

1p1100

Od názvu jsem očekávala všechno, jenom ne to, co přišlo. Snímek nám byl pouštěn v rámci dějepisného semináře a já zas čekala nějakou kravinu. Název mě zarazil, ale děj, ten mě teprve dostal. Snímek, založený na skutečné události, rozhodně zacloumal mými emocemi, protože jsem milovník Vánoc a tady je úžasně ukázána síla, kterou mají. Dokáží spojit nepřátele, odstranit jazykové bariéry a zahřát lidská srdce uprostřed zimy a války. Netypicky pojatý vánoční film s jednoduchým příběhem a možná i trochou toho poslání. ()

hrochopier

Pri tejto zosobnenej emocionalite zabúdam na všetko, už len kvôli tej jednej scéne a film by mohol mať aj desať hodín dám plný počet. No more wars european brothers ()

Artess

Válečný film o Vánocích 1914, kdy lidskost a přátelství dokázaly na některých místech západní fronty zvítězit nad nelidskými podmínkami první světové války a nepřátelstvím mezi evropskými státy. Film nabízí silný příběh spojující osudy několika postav z nepřátelských táborů Dohody a Centrálních mocností doprovázený krásnou hudbou, která má i v samotném příběhu neopomenutelnou roli. Oproti jiným válečným filmům, kde spíše vidíme hrdiny bojů za svobodu a mír, Šťastné a Veselé ukazují válku očima obyčejných vojáků na frontě, kteří sami ani často nevěděli, proč se válčí; ukazují, jak zbytečná může válka být. Děj mě rozhodně nenechal usnout, ale víc než jen samotný děj mě oslovila atmosféra, kterou film navodil. ()

Rathe

Tenhle válečný kousek jsem musel ohodnotit plným počtem, protože mě absolutně vcucl do děje. V podání Christiana Cariona jsem se v tomhle 2 hodinovém snímku několikrát i zasmál. Třeba v té situaci s kočkou, kdy ji každá strana jinak pojmenovala. Nebo vzájemné skrývání ve svých zákopech. Už jsem o tomto vánočním míru slyšel a ten film to úžasně vykreslil. Divím se, že žádnou z nominací nevyhrál... ()

viax

Žádná velká jména, žádné srdcervoucí příběhy, jen skutečné naděje, sny, situace, ve kterých vítězí člověčenství. Není divu, že je rozprášili, vždyť touha obyčejných vojáků po míru je jak prašivina a mohla by nakazit celé armády. Co vědí obyčejní lidé o zájmech státu, sebeurčení národa, věcech, které je převyšují? Nic. Proto je nezbytné jakékoliv neuposlechnutí okamžitě vymýtit. A to i přesto, že vím, že oni ztratí život, nejen rodinný, ale položí ten svůj pro svou vlast, ať už je jakákoli. Btw. hezký soundtrack. ()

Ajbell

Nádherný vojnový film o prvej svetovej vojne a o tom, že vojna je zbytočnosť a ľudia ju nechcú, lebo prináša iba nenávisť a predsudky vytvárajúce nenávisť. Dávno sa nestalo, že by ma film tak dodal a vyhŕkla sa i nejaká tá slzička. Pozeral som cez vianočné sviatky, čiže o to krajší dojem. ()

burg

Jo, chápu - film o Velké válce, která zformovala svět způsobem, jak se to doposud žádnému nájezdníkovi z Asie nepovedlo. Jo, chápu - podat si ruku s nepřítelem v území nikoho, který je zakopán o několik (desítek, či stovek) metrů dál, to už chtělo pořádný koule. Jenže tak nějak mi to přišlo kýčovitější, než ta reklama od Sainsbury's a to nehledě na fakt, že žádná z postav nestála ani za zapamatování. Jediné, co si tak asi budu dlouho pamatovat tak ten playback, kterej byl fakt neskutečně debilní.. ()

18.01.2006

14.12.2005