Tento film je inspirován skutečným příběhem, který se odehrál v zákopech První světové války na Štědrý večer roku 1914. Když v létě 1914 vypukla válka, překvapila a pohltila miliony mužů. Přišly Vánoce, sníh a spousty balíčků od rodin a armády. Ale překvapení nečekalo uvnitř dárečků, které ležely ve francouzských, skotských a německých zákopech. Tu noc jedna významná událost změnila osudy čtyř postav: skotského kněze, francouzského lajtnanta, výjimečného německého tenora a té, kterou miloval, nádherné dánské sopranistky. Během onoho Štědrého večera se nemyslitelné stalo skutečností: vojáci vystoupili ze svých zákopů, své pušky nechali za sebou a podali si ruce se svými nepřáteli. (oficiální text distributora)

yossarian-

No na netu jsem četl, že fotbal vyhrali Angličani 3:2. Z filmu je cítit stísněnost války a života v zákopech. Přesto se člověk neubrání pochybnostem bylo to tak? Já bych nevěřil, ale nedávno jsem na téma 1sv. zpracovával referát o tomhle jsem četl. Řekl bych, že je to poměrně věrné zpracování této neuvěřitelné a pravděpodobně neopakovatelné události. Vřele doporučuji. ()

guri

Krasny film o vztahu Francuzov, Nemcov a Skotov v zakopoch pocas Vianoc prvej svetovej vojny. Odlozili pusky, aby si mohli podat ruky. Skoda len tych spievanych casti, ked je viac nez jasne, ze to nespievali herci. Taka chybicka krasy. ()

Helmut02

Trošku zvláštní, ale bezesporu zajímavý film z první světové války. O té druhé bylo natočeno mnoho různých snímků, ale ta první bývá jaksi opomíjena. Co mě zaujalo. Především geniální úvod. Tedy myslím ten úplný. A pak také velmi realistické vykreslení všech bojujících stran. Tenhle film je totiž o něčem, na co mnohé válečné filmy zapomínají. Že vojáci jsou také jenom lidé. Celkové zpracování je velmi dobré a je mi výrazně bližší než americké válečné filmy. Evropská produkce se holt nezapře. ()

fraktal

Taková alternativa k vánočním klasikám. Krásný námět, ale věřím že na charakteru postav i zápletce by se dalo ještě zapracovat (a vtělit do toho alespoň pár stupňů šedi, neb tohle "všichni vojáci jsou ti hodní, všechny šarže zas ti zlí" je prostě těžko k uvěření... ()

Biopler

Malá, známa epizóda z 1.svetovej vojny, na ktorej je pekné, že to tvorcovia jazykovo nezjednotili a tak minimálne v tomto bola autenticita zachovaná. Prvú, bez mála, hodinu sa nič poriadne nedeje a herci príliš nenadchnú. Samotné stretnutie či vianočné hodovanie trvá krátko a tak je na snímke cenné ozaj vykreslenie absurdity situácie, v ktorej sa ocitnú znepriatelené strany po hodovaní. ()

Epero

Človeka k tomu dotiahne hlavne to, že je to na motívy skutočnej udalosti. Pretože vymyslieť si fiktívnych hrdinov a fiktívne misie je OK, ale fiktívne dodávať takéto emócie do takých reálnych a tragických udalostí, ako boli svetové vojny, by bolo nevhodné. A funguje to na 100%. Človek by musel byť zo železa, aby ním aspoň trochu nepohlo zastavenie paľby na štedrý deň, kedy sa tri rôzne armády stretnú na území nikoho, aby oslávili Vianoce.                 Trochu nám predstavia pár postáv pred udalosťou, celý film je potom o tom prímerí a ako nie je jednoduché po sebe strieľať, keď krátko predtým spolu oslavujete. A napokon vidíme, ako ani jeden z národov nemal pochopenie pre to, čo sa tam odohralo, čo je v podstate tiež nadčasová myšlienka, ako tí čo sedia za zákopmi doma a vo veliteľských stanoch netušia aké to je v prvých líniách, rovnako ako politici netušia o živote bežného človeka. Film, ktorý úspešne zapôsobí na city potom zvádza dať vyššie hodnotenie. Ale treba si povedať, že v podstate sa tu nestane nič iné. Áno, to je cieľom, ukázať skupinu obyčajných ľudí, kde nie je nikto hlavným hrdinom, ani darebákom, nik konkrétne nevyhrá, ani neprehrá. Ale keď sa človek z toho citového pohnutia spamätá a spätne sa zamyslí, že film neponúka nič naviac, tak je to veľmi dobrý priemer, alebo mierny nadpriemer. ()

Laborant

Výborný námět na válečný film. Udělalo to na mě hodně velký dojem, z takového úhlu pohledu by málo kdo válku čekal. Jediné co mi vadilo byl nadměrný zpěv. ()

Jonatána

Za deset minut začne dělostřelba, pojďte se schovat k nám do zákopů, nabídne německý oberleutenant (nebo jak se to píše :-)) skotskému a francouzskému veliteli, se kterými si na Štědrý den připil šampusem. Za doprovodu dud, na které hraje skotský duchovní, zpívá Tichou noc německý tenor...Běhal mi mráz po zádech a občas jsem hezky bulela. A určitě si to pustíme o Vánocích. Báječný film, tak protiválečný, jak jen to jde. ()

Kvasekus

Celkem sympaticky zpracovány události z roku 1914, i když to místama nudilo a toho zpívání se mi tam zdálo moc a čekal sem, ž eto bude mít trochu menší happyend. Takhle mi to přišlo dost přeslazené.65% ()

Chip89

Muži jsou nuceni být ve válce na frontě, bez svých rodin, domova, tepla a jídla. Bojovat proti nepříteli, protože na druhé straně barikády je vždycky ten strašlivý protivník, jak nám tvrdí velitel. Přijde Štědrý den a přijde se na to, že ať jste jakékoliv národnosti pořád ve vás zůstává trocha lidskosti a pochopení, které je vždy ,, po zásluze" potrestáno... ()

haWranka

Nesmírně pěkná, dojemná a překvapivě skutečně svátečně naladěná podívaná. Emoce se ve mně střídaly jako na běžícím páse - chvíli jsem brečela, pak jsem se zas smála, abych mohla slzet dál. Ve výsledku ale film nevyzněl hořce, naopak dával naději. A to je na něm to krásné. ()

junxi91

No, není to příjemné si během toho neustálého střílení a palby mezi zákopy dát také občas pauzu, společně zazpívat si koledy, zahrát si na dudy, ukázat si fotky manželek, předat si drobné dárečky, dát si čokoládu, vypít si šampaňské a vzájemně si navrátit poztrácené peněženky? A kdy jindy by se tohle mělo stát, než o Vánocích? Válečné drama odehrávající se v prosinci 1914 během Vánočního příměří, kdy se Francouzi a Britové z jedné strany sešli mezi zákopy v zemi nikoho s Němci z druhé strany. Ve filmu je celkem šest hlavních postav: poručík královských skotských střelců Gordon, francouzský poručík u 26. pěchotní divize Audebert, německý židovský poručík u 93. pěchoty Horstmayer, skotský kněz pracující jako kaplan a nosič Otec Palmer, německý tenorista Nikolaus Sprink a jeho krásná blonďatá dánská snoubenka, mezzosopranistka Anna Sorensen. Na začátku filmu jsou hlavní postavy ve svém civilním životě zastiženy vyhlášením války, a tak se nahrnou do zákopů. Brzy poté se pokusí Spojenci proniknout do německých zákopů, ale jak to v tzv. Velké válce bylo obvyklé, skončí to jako totální jatka. Navíc skotský voják Jonathan přijde o svého bratra Williama. Sprink a Anna spolu stráví noc v posteli v zákopech a pak vystoupí pro vojáky. Během Štědrého večera zpívají Britové slavnostní písně, Skotové jim k tomu hrají na dudy (především otec Palmer) a Sprink se přidá svým nádherným zpěvem v němčině. A tak se Audebert, Horstmayer a Gordon dohodnou v zemi nikoho na večerním příměří. Příměří trvá po celou noc a také celý další den, Otec Palmer odslouží mši svatou v latině a každá strana pohřbí své mrtvé. Další den dojde k dělostřelecké palbě, a tak si velitelé navzájem nabízejí krytí v jejich vlastních zákopech. Jak skvělí kamarádi by tito muži mohli být, kdyby je proti sobě nepostavili jejich králové a prezidenti. Vojenské úřady však zachytí dopisy od německých vojáků, ve kterých je odhaleno, že došlo k příměří. Otec Palmer je poslán zpět do své farnosti a zde si vyslechne odporné kázání od biskupa pro nové rekruty, ve kterém mluví o tom, jaké jsou Němci nelidské bytosti a že by je měli všechny pozabíjet. Britové v zákopech dostanou rozkaz střílet po německém vojákovi, který vstoupil do země nikoho a ukáže se, že se jedná o převlečeného francouzského vojáka. Audebert je poslán za trest do Verdunu a sejde se se svým otcem generálem. Audebert mladší nelituje sbratření na frontě a nadává na civilisty a nadřízené, kteří nevědí nic o boji v zákopech. Horstmayer a jeho vojáci jsou zase za trest posláni na východní frontu. Přesto v nich všech zůstane navždy zapsáno krátké vánoční příměří a spřátelení se s nepřátelskými vojáky. Hluboce lidský protiválečný film s jasným a jednoduchým poselstvím, které jsem už několikrát naznačil v této recenzi. Jo a Anna Sorensen měla pěkné bradavky, když na sobě leželi se Sprinkem, to se musí také nechat. ()

Giacomo

Než jsem film viděl, tak něco málo jsem o této kuriózní události četl. Už tehdy mi tato událost přišla vhodná pro filmové zpracování. I když se v tomto případě jedná o válečné drama, celkový dojem z tohoto snímku na mne působil spíše uvolňujícím dojmem s pocitem vnitřní hrdosti k tehdejším aktérům. Ve snímku je možno vidět oprášení rytířského ideálů, ke kterému při správné konstelaci velitelů sem tam dojde. Když pominu, ne zrovna dokonale setstříhané bojové scény, tak ve zbytku na mne film zanechal velmi příjemný dojem. ()

KdG

Nudný a do jisté míry trapný film. Nevim nakolik se tvůrci inspirovali skutečnostmi, ale zdálo se mi to přehnané. Navíc to bylo podáno dost nudně, bez špetky akce nebo napětí. ()

Rodin

Výjimečný a zcela uvěřitelně natočený film o posledním záchvěvu civilizovaného uvažování mužů stojících na počátku války na různých stranách barikády. Až po uběhnutí závěrečných titulků jsem si s mrazením v zádech uvědomil, že další průběh první světové vzbudil v jejích účastnících takovou nenávist, že hravě přebila tuto téměř ojedinělou přátelskou příhodu a že ti muži po sobě prostě v následujících měsících a letech stříleli a zabíjeli se hlava nehlava. A ještě k filmu - je dobře, že byl natočen čistě jako evropská záležitost. Pročež neobsahuje téměř žádné přepjaté klišoidní scény. Doporučuji všem ke zhlédnutí hodnocením za 85%. ()

18.01.2006

14.12.2005