My Fair Lady

Slavný film George Cukora My Fair Lady, ověnčený v roce 1964 celkem osmi Oscary, vychází z úspěšného broadwayského muzikálu, inspirovaného hrou anglického dramatika a mistra chytrého humoru G. B. Shawa "Pygmalion" (tato hra se poprvé ocitla na filmovém plátně již v roce 1938). Příběh květinářky Lízy Doolittleové a profesora Henryho Higginse, který se vsadí, že z prostého chudého děvčete udělá pravou dámu, splnil očekávání producentů a brzy po svém uvedení vydělal dvojnásobek výrobních nákladů ve výši 17 milionů dolarů. Oproti originální předloze se tu dočkáme i tolik žádaného šťastného konce. Rex Harrison si svoji úlohu zahrál již na Broadwayi a později v Londýně, zatímco Audrey Hepburnová vystřídala na přání producenta broadwayskou divadelní hvězdu Julii Andrewsovou. Pro tu bylo jistě satisfakcí oscarové ocenění téhož roku za hlavní roli v muzikálu Mary Poppins, když její sokyně vyšla naprázdno. Přestože je ve zpívaných pasážích Audrey Hepburnová dabována, přispěl její křehký půvab, uvolněnost a smysl pro muzikálové herectví k úspěchu snímku, který dodnes učí další generace, v čem je podstata kvalitního scénického provedení muzikálu. Bohatá výprava a kostýmy, krásné melodie a vynikající herecké výkony a navíc nově restaurovaná kopie – to vše činí z tohoto filmu ojedinělý sváteční zážitek. (Česká televize)

Lukasfox

Nemohu si pomoci, ale až na pár světlých momentů, se mi to nelíbilo, je to moc zdlouhavé,ukřičené a písně nebyli moc chytlavé a vlastne pro mě ani zapamatovatelné. 2 hvězdičky dávám za herecké snažení a kostýmy. ()

Arequipa

Král muzikálu s hodně rezavou korunou. Po výborném Zpívání v dešti jsem si už začal myslet, že přeci jen muzikálům přijdu na chuť, ale My Fair Lady je tvrdé vystřízlivění. Nezískal si mě ani po druhém shlédnutí po mnoha letech. Další pokus neplánuji. Skoro tři hodiny mi utekli jako hodně stojatá voda... ()

SHA

No, co říct - skvělý muzikál - dokonalé písně, úchvatná chytlavá hudba, nádherná angličtina a okouzlující Audrey Hepburn. Film, který nepostrádá spád, myšlenku a zamyšlení a který zahraje i na romantickou strunu. Tvrdohlavý Higgins, spontální Líza a mezi nimi Pickering. Zlatá klasika, na kterou se dá dívat stále dokola! ()

Lasombra

Audrey opět hraje fantasticky, vždycky mě bude bavit sledovat její grimasy,mimiku. Ale v tomto případě hlavně její výslovnost a herecký talent. ()

VeeDee

Slavný to muzikál... ale... asi bych ho raději viděla na divadelních prknech. Vím, že dříve se tak asi hrálo, ale Audrey na můj vkus moc přehrávala a můžu říct, že na začátku mě neskutečně štvala. Málem jsem to vypnula, ale ještě že jsem tak neudělala. Bylo to hodně dlouhé a písničky, kdy se dokola opakuje jedna věta, mě moc nebaví... ale všechno to stálo za to, protože jsem se tak dostala ke scéně, kdy se Higgins tak roztomile diví, proč že to ženy nemůžou být jako muž? Tuhle scénu jsem si dokonale užila a už v klidu muzikál dokoukala. Nedokážu ale říct, jestli to zvládnu ještě někdy. ()

Blacki

Audrey je jako Líza naprosto dokonalá. Film je skvělý, ale až příliš dlouhý. Některé scény by se jistě mohly vynechat, ale i tak je to zábavná podívaná. Musím ocenit i kostýmy, které nemají chybu. ()

Cerion

Rozhodně dobrý muzikál a roztomilé zpracování. Ale za jeden z nejlepších muzikálů všech dob bych ho nepovažoval. jednou možná, pokud někdo udělá remake. Tomuto filmu by trocha nového lesku možná prospělo. Nicméně skvělá předloha dělá v tomto případě skvělý film. ()

quixote

Film si určitě zaslouží absolutorium, jen je mi pokaždé trochu líto, že Audrey nenechali roli nazpívat a - hlavně - že Harrison nezpívá takřka vůbec. Třeba "I've Grown Accustomed to Her Face" je ve skutečně odzpívaném podání mnohem výstižnější a daleko emocionálnější. Vzkaz uživateli ZuKol: ve filmu že chybí hit? To snad ne! Všechny písně jsou časem stokrát prověřené hity! ()

crackonosh

S hlubokou znalostí brilantní rozhlasové verze Pygmalionu z roku 1968 s Kopeckým a Bohdalovou v hlavních rolích jsem k muzikálovému pojetí přistupoval s velkou rezervou a nedůvěrou. Kupodivu mě výsledek po většinu času bavil a zajímal víc, než bych si byl ochotný připustit, a dvě ústřední postavy nerudného Higginse a uštěpačné Lízy byly obsazeny dokonale, byť jsem o hereckém umění Audrey Hepburn nikdy bůhvíjaké mínění neměl. Ale její etudy při koupání nebo na dostizích fungovaly tak přesvědčivě, že jsem si o ní musel poopravit mínění. Choreografie, kamera a kostýmy vynikající, a tak mám vlastně jen tři drobné výtky, které mé hodnocení nepatrně srážejí pod plný počet hvězd: 1) Relativně málo chytlavé a v podstatě nedějové písně, u kterých jsem se občas těšil na to, až skončí. 2) Trochu přemrštěná délka, způsobená hlavně muzikálovými pasážemi. 3) Romantisující zakončení, ve kterém má navrch Higgins. Osobně preferuji Štěpánkovu méně jednoznačnou (a lépe přeloženou!) inscenaci, kde ve finále otěže drží Líza. Přesto zábavný a hodně povedený film, který bych hodnotil čtyřmi a půl hvězdami. ()

Bukiet

Tak tento film je prostě dokonalý. Dokonalý příběh, dokonalá hudba. Vynikající režie a skvostná kamera. Úchvatná výprava a kostýmy. Vynikající herci a božská Audrey. I když vlastně sama nezpívala. Příběh G.B.Shawa plyne tak lehce a vesele a ani nám nepřijde, že jde opět o známé téma války pohlaví. Je lepší žena, nebo muž? Higgins toho hodně namluví o báječném stavu staromládenectví, aby si v jediném, žárlivostí i zlobou prodchnutém okamžiku uvědomil, že s odchodem Lízy cosi důležitého ztratil, pohled na její tvář. A je to i krásný a tak nevelikášský způsob vyznání lásky, kdy už to není o prvotní začátečnické zamilovanosti, ani o ubíjející všednosti stále stejného prožívání vztahu, ale jen o tom, že si zvykl na její tvář. Protože bez pohledu na její tvář už nikdy nebude celým mužem. Jen jedna věc mne trápí u tohoto filmu a to úplný závěr, kdy jednak Líza dvakrát vstoupí do místnosti, což je chyba střihu, nad kterou mohu mávnout rukou, ale pak udělá něco, čemu nerozumím. Uchopí pohozené Higginsovy trepky a úslužně mu je položí k nohám, jako by se mu vzdávala. A Higgins si lebedí v křesle jako pán tvorstva. ()

Lokran

no výprava byla opravdu skvostná, herecké výkony velice dobré a audrey jako obvykle naprosto okouzlující... avšak po stránce hudební to taková bomba jakou sem čekal nebyla. co se týče písní, tak se mi víc líbilo zpívání v dešti. 75% ()

wito

precízne, okúzľujúce, s výborným príbehom pretaveným do skvelých dialógov a nádherných scén, či už tých pesničkových alebo ostatku. s myšlienkou, žiarou, hnevom, láskavosťou i naivnosťou. film hodný miesta pre klenoty muzikálov svetovej kinematografie. taký bol tento milý hollywoodsky príbeh. ()

_aandyy_

Klobouk dolů před tímhle velkým filmem. Nejde tam jenom o krásné písničky, s jejichž obyčejnosti se pro vás stanou neobyčejné. Jde tam o rozebrání určitého sociálního problému, o lásku, uznání a společenské postavení. Zrovna se už kvůli filmu snažím přečíst literární předlohu od G. B. Shawa - Pygmalion, ale nějak mi nezbývá čas. Každopádně, jednou si ho udělám :) Nejoblíbenější muzikál možná nejenom pro mě, ale pro většinu filmovýcch fanoušků... ()