My Fair Lady

Slavný film George Cukora My Fair Lady, ověnčený v roce 1964 celkem osmi Oscary, vychází z úspěšného broadwayského muzikálu, inspirovaného hrou anglického dramatika a mistra chytrého humoru G. B. Shawa "Pygmalion" (tato hra se poprvé ocitla na filmovém plátně již v roce 1938). Příběh květinářky Lízy Doolittleové a profesora Henryho Higginse, který se vsadí, že z prostého chudého děvčete udělá pravou dámu, splnil očekávání producentů a brzy po svém uvedení vydělal dvojnásobek výrobních nákladů ve výši 17 milionů dolarů. Oproti originální předloze se tu dočkáme i tolik žádaného šťastného konce. Rex Harrison si svoji úlohu zahrál již na Broadwayi a později v Londýně, zatímco Audrey Hepburnová vystřídala na přání producenta broadwayskou divadelní hvězdu Julii Andrewsovou. Pro tu bylo jistě satisfakcí oscarové ocenění téhož roku za hlavní roli v muzikálu Mary Poppins, když její sokyně vyšla naprázdno. Přestože je ve zpívaných pasážích Audrey Hepburnová dabována, přispěl její křehký půvab, uvolněnost a smysl pro muzikálové herectví k úspěchu snímku, který dodnes učí další generace, v čem je podstata kvalitního scénického provedení muzikálu. Bohatá výprava a kostýmy, krásné melodie a vynikající herecké výkony a navíc nově restaurovaná kopie – to vše činí z tohoto filmu ojedinělý sváteční zážitek. (Česká televize)

SelfishMan

Myslím, že by mne překvapivě ani nenapadlo tolik superlativů, kolik bych jich na adresu tohoto filmu/muzikálu chtěl napsat. Příběh je hezký, toť ovšem není zásluha tvůrců, ale G.B.Shawa. Co mě ale překvapilo, bylo jeho zpracování. Prostě úžasné, muzikály samy o sobě se přiznávám příliš v lásce nemám (právě naopak), ale co se mnou při sledování dělal tento kousek bylo fascinující. Svůj díl na tom má i odlišnost od většiny jiných muzikálů, absence nějakých zbytečných tanečních kreací a písně plynule a nenásilně zakomponované do děje (ostatně tam mají patřit, spíše jde o to jak) Skvělé písničky/soundtrack...když jsem se snažil vybrat si tu nejoblíbenější, nedokázal jsem to. Dostaly se mi pod kůži nejen úžasnými melodiemi, ale i svými texty. I s delším odstupem mám ty písničky pořád v hlavě, což se mi u jiných muzikálů v životě nestalo a pouštěl jsem je jedním uchem tam a druhým ven. Nádherné kostýmy nejen pro Audrey, (např. scéna na dostizích.) A nakonec herci? Audrey kouzelná, dokonalá jako vždy, naprosto jsem "hltal ušima" tu její angličtinu na začátku, a pak mi bylo téměř líto, že už se "naučila" mluvit spisovně. Mr.Higgins (Harrison) mi k mojí představě profesora fonetiky perfektně zapadl....90% (v rámci tohoto žánru) a být v divadle tak tleskám ve stoje!! ()

GzL

Pro mne jednoznačně nejlepší muzikál všech dob! Jediný, kdo by s ním snad mohl soupeřit je o pět let starší Hello, Dolly!, ale ten nemá tak krásný a dojemný příběh. ()

peaceNwar

Vcelku roztomilá rozprávka o dievčaťu, ktoré sa stalo dámou. Mám rád muzikály, najmä také, ktoré kladú pozornosť na svoje postavy a hýria sa skvelými melódiami, v tom je tento film proste klasika. Čo zvlášť oceňujem ale, je neuveriteľný herecký výkon Rexa Harrisona, za čo dostal aj zaslúženého oscara a komádijný nádych diela, čo mu dodalo potrebný nadhľad a ľahkosť. Je to proste klasika. ()

Trinculo

Audrey Hepburn, jenom Audrey Hepburn a pygmaliónský příběh vyprávěný pořád dokola. Příběh o stvoření ženy z materiálu, ne sice jako ze sochy, ale z lidského materiálu londýnského underclassu. Práce je odvedena dobře a až je z něčeho usilovnou prací, zde schopnosti vnutit řeč, které je rozuměno a s tou řeči i móresy vybrané dámy, pak je možné uvažovat o románku. Ale také je nutné počítat s tím, že materiál už není tak netečný a s ovládnutím jazyka přichází i schopnost mluvit (zde šířejí, schopnost být akceptována všude tam, kde je určitý vládnutí jazykem důležitou vstupenkou) a to je i do tajů buržoázní romance Viktoriánské Anglie. ()

RyxiraAmy

Krásná podívaná, ale trochu zdlouhavá... I s tím vším zpěvem jsou tři hodiny na americký sen prostě moc. Ovšem Rex Harrison nemá konkurenci - a Andrey Hepburn? Ta je se svými samohláskami dokonalá. ()

Desmi

Pro všechny kdo chtějí ztrácet čas koukáním na totální sra*ku je to snímek k pohledání. Nebavilo mě to, nic jsem si z toho neodnesl a 2,5 hodiny nenávratně v kopru. Ale to je u tohoto žánru normální. Možná mojí babičku by to bavit mohlo, nevím. Strašný prostě. ()

Nerdvana

Naprostá klasika, která svou precizností, hereckými výkony a skvělými kostýmy válcuje dnešní unylé jednotvárné romance. ()

v.indruchova

Není to špatné, herci jsou fajn. Muzikál není můj šálek čaje to přiznám. Ale ta hloupost, ta zápletka. Líza je nechutná hysterka i profesor je nevyrovnaný hrubián, ti dva si nemají co vyčítat. Ze začátku když Líza přišla z ulice byla naprosto nepříjemná ženská ten její krákavý hlas mě ničil) až konečný výsledek byl přežitelný i když se ona i on pořád chovali jako hlupáci. Samozřejmě se nemusím rozepisovat o kráse A. Hepburn. Chápu, že se muzikálům vyhýbám a však nelituji. ()

unclejack

Niečo na tom filme je. Hoci po sledovaní som značne skeptický - dokonca som siahol k trom hviezdam - napokon som sa poopravil. Skúsená réžia sa hlási o slovo nielen v hudobných výstupoch, ale aj v davových scénach, ktoré Cukor zvládol bravúrne. Scenár je vynaliezavý, výprava skvelá a kameru dostal do ruky skúsený profesionál s citom pre farby, lenže... Je to tak, herecké výkony. Audrey Hepburn som mal zakódovanú ako dámu toho najvyššieho kalibru s čistým srdcom a nezabudnuteľným pohľadom a nie ako vrieskajúcu Elizu, ktorá rozpráva angličtinou tak zprznenou - film som videl v originále s cz titulkami - že som sa nemohol dočkať jej premeny. Po nej je to stará dobrá Audrey. Paradoxne najlepšou piesňou je Wouldn t It Be Loverly z úvodu, ešte sa mi páčila aj hravá A Little Bit of Luck v podaní pána Doolittla. Rex Harrison je famózny, ale naopak na jeho spev som si musel hodnú chvíľu zvyknúť. Celkovo ide o parádny film, ktorý však v mojich očiach má svoje kazy, ktoré mi znemožňujú užívať si jeho sledovanie tak, ako by som asi aj mal. Uvidíme do budúcnosti, zatiaľ však nemôžem udeliť plné hodnotenie už len pre fakt, že Sounds of Music R. Wisa som si užil oveľa viac. ()

arram

Nádherný film, kterému na kouzlu ubírají jen papundeklové kulisy, které jsou v některých scénách až moc zjevné. ()

LencaN

Nemělo chybu, jen pár rozhovorů by šlo zjednodušit, aby se stopáž nedostala až k těm skoro 3 hodinám. Krásné písně. Dojemný děj. Nádherné kostýmy, které mě udivovaly svojí pestrostí a rozmanitostí, přitom jim to všem slušelo. Tyhle studiové muzikály z 50./60. let jako je třeba i Zpívání v dešti nebo Mary Poppins mám ráda. Je tam romantika, je tam naivnost a smysl pro slušné chování. Ke všemu ty barvy. Člověk se nenudí a pořád je na co koukat. Navíc My Fair Lady se může pyšnit hvězdou jako je Audry Hepburn a byla neskutečná. Ty skřeky a grimasy, to bylo tak děsně legrační, až jsem nevěřila, že je to a samá jako ze Snídaně u Tiffanyho, kde mě až tolik neoslovila. ()

Anetulicek

Príbeh dievčiny z ulice, ktorá sa stane "princeznou"... aspoň na chvíľku. Audrey...aj keď vo väčšine postav sa mi páčila, prvú hodinu, by som ju najradšej zrušila (za to, ale môže Líza). Potom sa to samozrejme otočilo.... Zahrala to opäť fantasticky. Sklamalo ma však to, že piesne v muzikále nenaspievala ona. Pánske osadenstvo ma až tak neočarilo. Vedela by som si tam prestaviť, iných "gentlemanov". Otvorené konce sa stali akousi dogmou tejto doby, takže si začínam zvykať. ()

ZetDaElO

Lingvistické orgie s veľmi vtipnými ale žiaľ aj nesmierne nudnými pasážami. Najväčším lákadlom je fenomenálny herecký výkon Rexa Harrisa, ktorému sekunduje pojašená a okúzlujúca Audrey Hepburn. Dĺžka je však najväčším zabijákom tohto muzikálu a druhé videnie by som už nezvládol. ()

Teachman

Námět a zápletka: 7/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 8/10 ... Didaktický potenciál: 7/10 ... Celkový dojem: 8/10. ()

meda2016

Muzikál má u mne těžký život. Balancuje na pokraji nudy až otravnosti. A My Fair Lady je opravdu nuda. Asi dvě pěkné písně, myšlenka tam je ...ale opakováním motivu (po dobu mého života) shledávám myšlenku tímto podáním urážlivou a film s dobrými herci stále nudný. Zahráli to ale profesionálně, že? ... Takže kvůli tomu, že u mne časem neuzrál, snižuji ze tří na dvě *. ()

Mangano

Překrásný film, překrásná výprava, překrásná Audrey Hepburn, geniální dobové ztvárnění a líbezné hudební motivy počátku druhého desetiletí 20. století...páni, to jsem opravdu nečekal. Jediné, co mi trochu ubralo na zážitku, je ta podle mě trochu moc dlouhá stopáž. Ale čert ji vem. Když Audrey scházela z těch schodů, měl jsem opravdovou husí kůži z toho, jak je nádherná. To se mi nikdy před tím nestalo, myslel jsem, že takové ty omámené pohledy na vstupující Popelku na ples jsou možné jen ve filmu...no, další chlapácké životní poučení za mnou. ()

KritikRik

Produkt své doby, osobně nejsem fanoušek muzikálů, tudíž tento aspekt nehodnotím, ale příběh je simplistický, herci uřvaní, scénář skáče z místa na místo a na to, jak je to dlouhé, je konec uspěchaný, svůj čas lépe využijete, když si na 170 minut zdřímnete. ()

PTuranyi

Príjemná filmová adaptácia. Ide však o americký muzikál, ktorý zapĺňa dej banálnymi odrhovačkami, ktoré však výborne zapadajú do príbehu. Produkcia hollywoodsky veľkolepá, herci výborní aj keď dobovo pitvorní. Prerod Audrey Hepburn z ušmudlanej pouličnej predavačky kvetov na dámu je herecky zvládnutý výborne. Príbeh ponúka vtip aj divadelný vzlet. Spočiatku lingvistický problém sa mení na sociálny končiaci takmer pletkou, ale dobre sa na to díva. ()