Oliver Twist

• Velká Británie Oliver Twist (více)

Příběh klasického románu anglického spisovatele Charlese Dickense, v němž malý sirotek, navzdory tomu, že v životě nepoznal nic než hlad a kruté zacházení, nikdy neztratí víru v lidskou dobrotu a po mnoha ústrcích se dočká lepšího života, asi netřeba blíže představovat. A je také pochopitelné, čím tento košatý příběh plný emocí a dramatických zvratů přitahoval filmaře. Vždyť svého prvního filmového zpracování se dočkal již v roce 1909 v době němého filmu a od té doby byl zfilmován ještě mnohokrát. V roce 2005 se předlohy chopil světoznámý režisér Roman Polanski, který chtěl natočit příběh tak, aby zaujal jeho děti a jejich vrstevníky. Se zkušeným scenáristou Ronaldem Harwoodem zpracovali látku jako tradiční historické vyprávění s důrazem na dickensovskou atmosféru chudoby třicátých let devatenáctého století. Toto pojetí podtrhují již úvodní titulky, vycházející z rytin Gustava Dorého. Z hereckého obsazení je kromě dětských představitelů Barneyho Clarka (Oliver) a Harryho Edena (Lišák Ferina) potřeba vyzdvihnout zejména Bena Kingsleyho v roli Fagina. Koprodukční snímek vznikal z větší části v České republice za účasti českého koproducenta a českého filmového štábu. (Česká televize)

Tiiso

Svého času velmi očekávaný počin. Za prvé Polanski a za druhé oblíbená kniha. Bohužel, bohužel....nemohu říci špatný film to v žádném případě, ale nelze říci ani velmi dobrý. Prostými slovy-dobré. Výprava skvělá, skript taktéž, herci vybraní citlivě, kamera jako vždy pod Polanskim výborná, zvláště pak práce se světlem, ale děj je nějak podivně roztahaný a jako celek to na mě padalo a padalo. Věřím, že co se nelíbilo na sto procent mě , dostalo někoho jiného. Já pouze za 3. ()

m0lL!sS

Jedno z nejhodnotnějších děl klasické anglické literatury a jeden z nejlepších filmových přepisů, jaký jsem kdy viděl. Pan Polanski se knižní předlohy Charlese Dickense zhostil bez okolků na jedničku. Osekal, alespoň pro mě, všechny nepotřebné, nepodstatné a hlavně zdlouhavé pasáže, které mi v knižní podobě kazily celkový dojem. Ruku na srdce, nebýt scény, kde Sickes zabíjí Nancy (na mě až trošku moc brutální zpracování), hodnotil bych s největší pravděpobodoností pěti hvězdičkami. Ale konec konců, Oliver Twist pana Polanského (a hlavně jeho kamerového štábu) ve mně zanechal podstatně hlubší dojmy, než ten od pana Dickense. ()

hero_bk

Stejně jako u Pianisty mám pocit strašné průměrnosti. Polanski poslední dobou točí tak, že absolutně ignoruje jakoukoli vizuální stránku filmu, a soustředí se pouze na dialogy... Vznikne pak sice sdílný, ale nic neříkající rozvleklý chuchvalec blábolů, z nichž si musíte polovinu vyfiltrovat, aby jste z filmu vůbec něco měli... Jediný, co se musí nechat, bylo obsazení, které bylo velice povedené a důvěryhodné, narozdíl od záběrů starého Londýna, které byly kvalitou někde spíše v amatérském nízkorozpočťáku, než v kinofilmu... ()

Tatianistka

Neviem, čo som vlastne očakávala od toho filmu, ale bola to dosť nuda. S hlavnou postavou sa nedokážete dostatočne vžiť..možno je to aj tým, že chlapec nemá asi dostatočné herecké vlohy, alebo minimálne v tomto filme sa mu nezadarilo. Každopádne je tam veľa rečí, dej sa vleče aku koncu človek čaká, kedy to už preboha skončí. ()

Izz

Na režiséra Polanskiho formátu nedostačující výňatek z legendární knihy.Chladná,naprosto odtažitá verze,která nedokáže diváka vtáhnout a zachraňuje ji pouze skvělá výprava,výtečný Ben Kingsley a několik režijně vytříbených momentů.Těch však mohlo (a mělo) být mnohem více. ()

Amonasr

Klasicky provedený filmový přepis slavného románu s romantickými kulisami staré Anglie a starého Londýna, které připomínají obživlé knižní ilustrace, což dodává celému pojetí příjemnou atmosféru. Dokonce i špinavé brlohy působí spíš malebně než odpudivě. Příběh má v sobě sice i sociální osten, podaný ale tak, že spíš hladí než bodá. Každopádně dokonalé filmové provedení, které nepostrádá ani patřičné napětí, 130 minut uběhlo až překvapivě svižně. Celé je to však laděné možná až moc do pohádky, takže zábava je to sice příjemná, nicméně chybí větší hloubka prožitku, takže to trochu zavání skoro až červenou knihovnou tím, jak jsou některé postavy typicky škatulkově napsané a happy end je víc než předvídatelný. Sice jsem knižní předlohu nečetl, nemyslím si ale, že by ji Dickens napsal v až tak romantizujícím duchu. Snímek svou líbivostí možná koketuje až s kýčem, nicméně činí tak docela příjemně, nakonec proč ne. Čtyři hvězdy si ode mne zaslouží. ()

Bigfuckman

Dobře odehraný příběh potulného chlapce napříč starou Anglii a hlavně starým, pochmurným, mlhavě temným Londýnem. Barney Clark svou dětskou roli zahrál opravdu působivě. Ben Kingsley, mistr převleků a všemožných tváří zde jak už tradičně podává vynikající herecký výkon. ()

vlKousek

Zklamání, čekal jsem o hodně lepší zábavu...nějak se celý film táhl jako žvýkačka na botě. Nevím proč, ale málem jsem usnul....aspoň že ty dialogy nebyly hloupé. Jako mladší jsem tomuto filmu dělal kompars, tak jsem si řekl, že se na něj musím kouknout. Všechno se hold nepovede, nedá se nic dělat. Tohle byla jedna velká nuda.... ()

yaqwsx

Tato adaptace mě ničím nezaujala. Je sterilně natočená a nepřináší nic nového. Jako divák jsem se cítil ošizen - proč mi někdo ukazuje něco, co už dávno vím? Kde je vložen jeho pohled, jeho názor? Navíc se mi film zprotivil ještě relativně dlouhou stopáží. Ne, toto se skutečně nepovedlo. ()

WolfIssen

Začátek byl perfekní, pak už film pouze "plynul". Musím ale pochválit kostýmy, architekturu a atmosféru starého Londýna a sympatického mladého herce Barneyho Clarka. ()

Hawaj

Nesmírně mi to lezlo na nervy. Zbytečně natočenej film, který po Polanským chtěla myslím jeho žena i když jeho to moc nebralo. Takto vyobrazená postava Olivera je fakt na ránu. Zase záměrně vybranej typ k zulíbání aby ho divákům bylo co nejvíc líto. S tímhle klišé ať jdou doprdele, anebo do Ameriky. I ta Kingsleyho role byla blbě pojatá. To už je lepší ta stará verze. Polanskýmu se do filmu naprosto nepodařilo dostat ten klasickej lehce drsnej duch Anglie. Asi mu do toho jeho žena moc kafrala. Stále mě tam něco rušilo, ať už to byli kulisy, postavy nebo co, iluzy Anglie mi to rozhodně nevyvolalo. Bylo to asi stejně autentické jako kdyby to dělali Rumuni. Jediný kdo mě zaujal byli ty dvě mladý štetky, tam asi Polanský věděl jak na to? ()

ostravak30

Fascinace románem Oliwer Twist je pro mě samotného fascinující. Pořádně to totiž nechápu. Nečetl jsem knihu a neviděl žádnou jinou verzi než tuto. Docela mě překvapilo kolik filmových a televizních Oliverů Twistů existuje. Přitom jsem nesledal na příběhu nic zvláštního, nic výjimečného. Film docela dobře popisuje poměry v Anglii v devatenáctém století. Kdo s nimi není blíže obeznámen z jiných filmů, knih či znalosti historie, toho nejspíš zaskočí velké množství chudoby, chudinské čtvrti a plno lidí živících se jak to jen šlo. Jenže na podobné bázi - tedy zachycení ducha doby, funguje i mnoho jiných románů. Dobrodružství Olivera Twista mi navíc nepřislo tak skutečně dobrodružné. Utekl z chudobince, pak od zlých pánů a nakonec od kapsářů, kteří si ho našli. Dobrodružství Huckleberryho Finna mi v tomto ohledu přišlo zajímavější. A přestože věřím v Dickensovi schopnosti a připouštím shlédnutí ještě jiných verzí pro porovnání, Oliver Twist mě jako příběh nijak zvlášť nezaujal a ani si mě nezískal. ()

Efreeti

Přiznám se, že ačkoliv je to povinná literatura pro střední školy, tak jsem knihu nečetl. A jsem i docela rád jelikož příběh mi připadal dost naivní a stupidní. Motivy konání většiny postav, alespoň co můžu posoudit podle filmu, jsou naprosto nepochopitelné. Tři hvězdičky dávam jen za jméno režiséra a Kingsleyho, který hrál výborně(i když to byla tak trochu variace na "miláška" v Pánovi prstenu). Natáčení v Praze je sice pěkná věc, ale už mě to neohromuje jako před lety a musím říct, že kulisy byly naprostý standard, na pár uličkách starého Londýna se snad ani nedá nic zkazit ()

DAF1

Nejkvalitnější z Polanského posledních 5 snímků. Z každého koutu jen čiší zatuchlost a starobylost Londýna předminulého století (natáčeného v Praze). Kvalitní prostředí srovnatelné snad jen z Deppovým Z pekla. ()

Vivian

Čekala jsem víc. Výprava byla sice úžasně působivá, ale scénář zase úžasně slabý, děj mě vůbec nepohltil, nekonalo se žádné napětí ani dojetí, žádná z postav si mě nezískala... Myslím, že z námětu by se určitě dalo získat víc, film o vyhladovělém sirotkovi v Londýně předminulého století by přece mohl být přímo prošpikován silnými momenty... v tomhle filmu není jediný, zaznamenala jsem jen chabé pokusy, které nevyšly. Třeba scéna, kdy Oliver, toužící se dostat do Londýna, klopýtá po venkovské cestě a je tak vyhladovělý a vysílený, že se bezvládně zhroutí na zem. Zpozoruje to babička z nedaleké samoty, vezme ho k sobě a nechá ho u sebe najíst a vyspat... Nebo scéna, v níž Bill ubije Nancy k smrti. Ať mi nikdo neříká, že by se tohle nedalo natočit tak, že by jedno (minimálně holčičí) oko nezůstalo suché. Ve scéně, kdy Bill prchá před spravedlností s Oliverem jako rukojmím bych zase čekala nějaké napětí... Já jsem ale v sobě za celou dobu nezpozorovala vůbec žádné emoce, žádný soucit s Oliverem, žádný strach o něj... prostě nic. Film je v tomto směru prázdný. ()