Robert Langdon je expert na náboženskou symboliku. Během autogramiády své knihy v Paříži je policií požádán o spolupráci při vyšetřování vraždy hlavního správce Louvru, Jacquese Sauniera, se kterým se měl toho dne setkat. Saunier, kterého střelil albín Silas, totiž před smrtí popsal své tělo i podlahu kolem sebe podivnými symboly. Robert se je snaží kapitánu Fachovi vyložit, objeví se tu však policejní kryptoložka Sophie Neveu, která Roberta tajně varuje, že ho Fache hodlá zatknout za vraždu. Pomůže mu uprchnout a společně s ním se pustí po stopách Saunierových šifer. Vyjde najevo, že zavražděný muž byl dědečkem Sophie a podle všeho patřil k tajné organizaci Převorství sionské, která po tisíce let ukrývá a chrání tajemství svatého grálu. Mezitím Silas, který na pokyn biskupa Aringarosy a vlivné církevní organizace Opus Dei také pátrá po grálu, zjistí, že ho Saunier oklamal a svedl na falešnou stopu. Robert a Sophie uniknou kapitánu Fachemu, posedlému jejich zatčením, a podaří se jim získat da Vinciho šifrovací přístroj kryptex, ukrývající údajně tajemství grálu. Spojí se s britským historikem a milionářem Teabingem, se kterým pokračují do Londýna, kde je čeká nejedno nebezpečí, ale také šokující pravda o tajemství grálu. (TV Nova)

HAL odpad!

Pustit si Šifru mistra Leonarda hned po dočtení Foucaultova kyvadla od Umberta Eca, to je jako zajít si na jídlo do Pohlereichovy restaurace, a hned na to vám udělá nějakou šlichtu Jirka Babica, a ještě vás pak při jídle šťouchá penisem do oka. ()

ChewieDC

Že to bude béčko jsem tušil. Když ale film zabije, pokrátí a odflákne všechny ty konspirace, které jsou na knize vlastně to nejlepší, zbývá už jen skutečně velmi špatný thriller s velkými hvězdami. Ve filmu je spousta logických nedořešeností (jak utekli z Louveru, proč sakra není v žádném z těch slavných míst ani jeden turista popř. pokud tam nemohou, jaktože se tam ti hrdinové tak snadno dostávají?). Pro člověka, který předlohu nečetl, je film ze začátku hodně zmatený (hrdinové běhají z místa na místo a řeší zapeklité hádanky stylem "hm, ukaž. jo, to je takhle."). V druhé polovině nastupují zvraty, kterých je asi osm a opět vám připomenou poměrnou demenci příběhu, ale zato na chvíli upoutají a člověk čeká, co bude dál (čtenář knihy ale musí trpět, protože ty zvraty předpokládám zná). Všechny postavy jsou velice ploché a neprokreslené (na takové zbytečnosti není čas), herci nic moc nepředvádí (možná tak Paul Bettany docela ujde a Ian McKellen alespoň sem tam hlásí). Díkybohu za ty dvě scény na konci, u kterých mě dokonce i příjemně zamrazilo, ačkoliv je snad každý očekával (Hanks vyjevuje pravdu Sophii a Hanksova cesta do Louveru). Takže ze všeho vychází, že na celém filmu je nejlepší hudba. Docela málo. 2,5* - 50% ()

Satan

Má to napětí, má to dobré hádanky, má to kontroverzní pozadí, ale má to taky nudné tlachání a otrávené herce. Zamrzí hlavně velmi průměrný Tom Hanks. ()

Peytl

Ze všech stran šlyším, že je třeba přečíst román, aby člověk mohl hodnotit film, či srovnávat. No, já udělal již před léty obé, a i tak mám pocit, že je vše dokonale překombinované turínské kombiné. Nicméně i já jsem byl stržen většinou a na módní vlně jsem měl chvíli pocit, že pan Hnědý není úplný debil a jeho konspirační a úchylné teorie jsou více či méně realistické... minimálně čtivé. Pak mi ovšem vše došlo, prozřel jsem... vole, vždyť si svatý... co to tady melou, co to je za sračky? Pokud tedy budete vyžadovat více informací, pak nechoďte za kováříčkem, ale běžte přímo za křovákem. A co si budeme povídat, i v každém psím hovně při cestě do Kolbenky najdu při troše dobré vůli prakticky vše... bibli nevyjímaje. Je třeba jen být dostatečně vnímavý a vyjímečně vyšinutý mentál. Mimochodem to, že po světě navíc pobíhá něco tak nechutného a bizarního, jako je albínské dvojče Jakoubka Hanychoprachaře, je samo o sobě na pováženou. Cítím v tom dosti zamotaný a silný příběh. Amen! ()

Adam Bernau odpad!

Kdyby to řešil Indiana Jones, expert na podobné případy, asi bych nějakou tu hvězdičku upustil. Ale takhle... do koše. ()

mzss1

|65%| Tato série s Tomem Hanksem mi nějak unikala. Asi i proto, že filmy s pobožnou tématikou mi nic neříkají. Náboženství je věc, které nevěřím, nejsem pověrčivý, nevyznám se v tom, ale ani to moc neodsuzuji, každého věc. Kámošem jsem byl dopředu nalákán jít do kina na třetí díl Inferno, tak jsem logicky předchozí dva filmy dohnal, prvním bylo pro mě toto dílko, Šifra mistra Leonarda. Nakonec musím říci, že jsem to přežil bez úhony. Bylo to sice dost zdlouhavé, snímek je tvořen především konverzacemi, bádáním po pokladu, vyprávěním různých příběhů týkající se náboženství, jeho historie apod. Přesto si to mou pozornost udrželo. Hanks mě bavil jako vždy, jeho role profesora Langdona mu sedla (jemu teda sedne snad každá role, herec je to prvotřídní). Ostatní herci mě také bavili, včetně Iana McKellena nebo Jeana Rena. Tempo to má pozvolné, nemůžeme tu čekat nějakou čistokrevnou akci, o tom film není. Zimmerova hudba rozhodně potěší. Je tu i pár dobrých i když trochu předvídatelných zvratů. Finále bylo celkem dobré, i když jsem čekal větší nadšení. Je pro mě těžké něco takového výsledně zhodnotit/kritizovat. Přesto u mě převládají pozitivní dojmy. Koukatelný jednohubkový nadprůměr, který opravdu neurazí. ()

k212

Číst knihy Dana Browna je pro mě stylistycko-literární utrpení. Obsah jeho děl má sice zajímavé náměty, ale jsou zpracovány s nutnými bestsellerovými atributy čili šokantnost + bulvár + jednoduché konstrukce vět (aby se to lépe prodávalo těm, kteří souvětí nezvládnou). Mám pocit, že Ron Howard svým filmem učinil lví a reverzivní službu literánímu skoro-braku. Neboť tam, kde románová předloha selhává - tedy ve stylistickém umu, nastupují kultivované (čti technicky dokonalé a zaběhané) filmové prostředky. Dějové schéma samo o sobě příliš nezaujme (kalkul a vykonstruovanost z něho jen čiší) a některé repliky hlavních hrdinů zní jak z úst manekýnů (nebo desetiletých dětí, vyberte si :-), což je naprosto totožné s předlohou a čemuž samozřejmě nedokázal zabránit ani scénárista. Šifra není lehce koukatelný film, protože postrádá akci, napětí, spád, hrdninové mluví ... mluví, a jen díky zajímavě udělaným flashbackům dostává film výraznější rozměr. Herecké výkony jsou průměrné, některé dokonce zůstávají v intencích ozdobných (ach-jo). Vidím to na čistých 60%. ()

Legas

Knihu jsem četl a líbila se mi. Svižné, napínavé a zajímavé čtení. Film je takové její špatné deja-vu. Spousta věcí, která v knize fungovala, se zde jeví být k smíchu (většina hlavolamů, motivace postav a jejich chování). Brownovy prohřešky a spisovatelské zápory ve filmu proniknou na povrch a zpětně tak sráží i knihu samotnou. Nejvíc mě naštvalo zběsilé tempo úvodní scény v Louvru. První řešení šifer je jako vyplňování velice jednoduché křížovky. Divák až žasne nad inteligencí postav, které neustále vykřikují "oh, god!" a podobná citoslovce údivu nad tím, jak jsou oni sami ohromě chytří. Hlavní dvojice, i když se týká mého oblíbence Hankse a půvabné "Amélie", je naprosto příšerná (nesympatická, špatně napsaná i zahraná). Herecky září jen Ian McKellen a Paul Bettany. Hlavní chybu filmu tedy vidím v jeho otrocké adaptaci, což naopak některým fanouškum knihy může spíše vyhovovat, i když zrovna u této knihy (narozdíl třeba od Pána Prstenů) není důvod rozpohybovávat obrázky, a pro příště bych doporučoval více invence a odvahy pro změnu (k lepšímu samozřejmě). ()

InJo

Ano, není to vysokorozpočtový velkofilm, ale televizní inscenace. Ano, ten příběh je vlastně hrozná blbost. Ano, herecké výkony kromě McKellena a Bettanyho nejsou zrovna nejkvalitnější. Ale stejně si nemůžu pomoct - líbilo se mi to. Na dlouhý nudný večer je tahle otrocká adaptace velkého bestselleru (který jsem nečetl a možná ani nikdy číst nebudu) docela solidní volbou, jak tu totální nudu alespoň trochu zapudit. Základem je nečekat bombu, ale zábavnou oddechovku. 60 % ()

IQ Tiqe

Jako bych znovu viděl Ztracený poklad templářských rytířů, ale akčnost šla neskutečně dolů a myšlenka filmu se točí kvůli náboženských motivů. A přesně to mi neskutečně vadilo - nedostatek akce a pošahanej pobožnej magor. Sice mě film zaujal a ani náhodou nelze napsat, že bych se nudil, ale z výše uvedených důvodů jsem si nemohl snímek naplno užít. Hodně zachránil Tom Hanks a Audrey Tatou (Jean Reno je mi sympatičtější v roli klaďase). ()

strougy

Kniha nebyla žádné vyjimečné dílo, ale alespoň měla spád a dobře se četla. Zato adaptace zcela postrádá atmosféru a snaha být zároveň napínavý + inteligentní thriller se tak nedaří. Teorie to je sice vcelku hezká, ale nijak výjimečná a upřímně se katolické církvi divím, že se vůbec obtěžovala na to reagovat . ()

Jordan

Veľmi dobré tri (skoro som dal až 4). Tento film ma, po predošlých rozporuplných kritikách a odporúčaniach, milo prekvapil. Hodnotím ho kladne hlavne preto, že som si ho oddelil od knihy, ktorú (podľa mňa) prekonal. Kniha, tá sa mi nepáčila a nebudem to tu nejak zoširoka komentovať. Film - film bol vcelku podarene natočený mainstreamový thriller s mojim obľúbeným drsňákom Jeanom Renom, krásnou Audrey Tautou, sympatickým (aj keď spomedzi všetkých hercov najmenej hrajúcim) Tomom Hanksom a skvelým Paulom Bettanym a Ianom McKellenom, remeselne zvládnutou réžiou pána Howarda, ktorý (aj keď ja osobne ho nemusím) ešte žiaden svoj film nepokazil a nevýslovne strhujúcou hudbou. Silné momenty postavené na šokujúcich pravdách (alebo Brownom vymyslených "pravdách") ktoré zaručili kontroverzitu a popularitu knihy fungujú aj vo filme a scenár pán Akiva Goldsman napísal vcelku dobre - pretaviť takú obšírnu a na fakty a kadejaké poprepletané teórie bohatú knihu do filmu si vyžaduje ak už nie talent, tak rozhodne "kumšt" alebo "grif". Pochvalne by mohlo vyznieť aj to, že napriek skoro 2 a pol hodinám som sa nenudil (aj keď skrátenie o nejakých 10 minút by predsa len možno prospelo) - ostatne, všetko vyššie mnou spomenuté je predsa bežné oakávanie dobrého thrilleru. Potešilo ma, že záver, buď jak buď, sa vyhol záverečnému americkému "great kiss" - možno na úkor klišéovitých konklúzií ohľadom viery a podobne. Nuž, jedna z filmových udalostí roka dopadla u mňa asi tak - nechápem, prečo sa okolo toho robí toľký rozruch, ide síce o pomerne napínavý a dobrý film (treba sa odosobniť od námetu a brať knihu a film ako dva osobité subjekty), ale je to predsa len popcorn fun. A ak už nič - naše humenské kino to po dlhom čase naplnilo do prasknutia počas všetkých dní premietania, čo je výkon priam heroický. ()

dzej dzej

Otrocká adaptace rozporuplné knihy. Nejhorší obavy se potvrdily - Ron Howard naprosto nevyužil nebřebernou škálu možností filmového média a natočil vykastrovanou dvouapůlhodinovou pohyblivou ilustraci k románu. Jeho film není ani dobrý ani špatný - je dokonale mdlý, nefilmový, bezzubý. Nevýrazní jsou i herci v hlavních rolích - Tom Hanks říká každou svou replikou něco jako "mouchy snězte si mně", Audrey Tautou zase nepřirozeně "merduje". Nejlepší postavou tak zůstává fanatický Silas, kterého sexyidol Paul Bettany obdařil žárem fanatismu. Brownův román je brak, který se bere smrtelně vážně a ve jménu snahy šokovat za každou cenu se dopouští mnoha nepodložených paranoidních interpretací klíčových mýtů západní civilizace. Filmové Šifře jako adaptaci chybí oproti předloze spád i (pseudo)kontroverze - nezůstává vlastně už vůbec nic... ()

Anderton

U mňa zabodovala toľko nenávidená šifra prostým faktom, že som nečítal predlohu a od prehypovaného filmu som nič nečakal. Dej filmu je pomerne prekombinovaný, ale keď neviete ako neznalec predlohy, čo bude nasledovať, tak vás spoľahlivo udrží v napätí. Porovnajte s bežnou komerčnou tvorbou a asi budete musieť uznať, že to tak strašné nemôže byť. Hviezdny casting je buď prínosom alebo prehrou zakladajúcou sa na fakte, či sa vám film páčil. ()

Carol Pifková

Takéto pátranie a rozlúšťovanie hádaniek mám rada, a náhoda je blbec a v Tescu sme objavili knihu Tajomstvá kódu Leonarda Da Vinciho, takže hneď sme ju aj kúpili. ()

Frajer42

Dovedu si dost živě představit, že tento snímek dovedl svými prezentovanými názory zvednout adrenalin kdejakému křesťanovi stavícím svůj svět na pevných křesťanských domněnkách. Rozhodně zajímavá věc, i když spousta nápadů se cucá z palce od nohy. Natáčelo se v moc hezkých prostorách. Na diváka funí vynikající atmosféra a trošku té mysteriozity. V hlavní roli je Tom Hanks, v roli pro které se snad narodil. Takže vše vesměs funguje. Snímek trošku vyhořel na přepálené stopáži. V podstatě celý snímek hlavní dvojice před někým prchá, což se prostě po čase omrzí. Zkrátka přijdou zřejmě i diváci kterým jsou všechny křesťanské záležitosti tak nějak u prdele. Já hodnotím tak nějak průměrně a skrývám menší zklamání. Přeci jen při pohledu na všechna ta jména, která mají se snímkem co do činění, jsem očekával poněkud promakanější jízdu. ()

AppleCore

Po technický a režijní stránce bezchybná, dynamická a hudebně zatraceně povedená jízda. A nemá cenu zatracovat příběh, kterej sem měl tu čest vidět, nic o daném tématu totiž nevim, stejně jako vy. Jemom chcete vypadat chytře. 5 ()

boshke

Ač jsou mi všechny ty náboženské pindy ve filmu obsažené jako ateistovi zcela ukradené, dojem z filmu mám veskrze pozitivní. První půlka je rozhodně lepší, celá ta tajemná atmosféra nutí diváka koukat se pořád dál (rozluští Hanks tu šifru nebo ne?) a je zvědav, co se z těch všech šifer, záhad, sekt a pokoutných společenstev nakonec vyklube. To, co se vyklube, je ale takový žvást, až to hezké není... Je to snad první film, ve kterém se mi Hanks nelíbil. Reno, kterého celkem můžu, dostává minimum prostoru a Tautou mě nijak neohromila. Po herecké stránce mne zaujal pouze Bettany v roli náboženského fanatika. Celkově se tedy dá vyzdvihnout první půlka filmu, Bettany a sugestivní hudba... 70% ()

Kothy

Sice Dan Brown trochu překrucuje historii, ale co už. Určitý nápad to má a děj pěkně utíká. Tom Hanks jako záhadolog taky není špatný. "Desatero nepřišlo z nebe faxem." :D ()

AllShallFall

Jak už jsem zmínil ve svém profilu, když se jedná o film podle knižní předlohy, hodnotím stále film a ne podle toho, jestli zkopíroval knihu do detailů, či ne. Mě tento film doslova uzemnil. Je takový vynikající, mysteriózní a napínavý. Je to dlouhý film, ale každá minuta stojí zato. Po herecké stránce také výborné. Nějak jsem nepochyboval o výkonech herců. A příběh? Jestli je, nebo není pravdivý, je mi buřt. Byl velice poutavý a od toho, zda to je a nebo není pravda, jsou tu dokumenty. Tohle byl celovečerní film a naprosto geniální! 100% ()

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Koho čeká Inferno s Langdonem?

Koho čeká Inferno s Langdonem?

19.02.2015

Toma Hankse čeká Inferno