Robert Langdon je expert na náboženskou symboliku. Během autogramiády své knihy v Paříži je policií požádán o spolupráci při vyšetřování vraždy hlavního správce Louvru, Jacquese Sauniera, se kterým se měl toho dne setkat. Saunier, kterého střelil albín Silas, totiž před smrtí popsal své tělo i podlahu kolem sebe podivnými symboly. Robert se je snaží kapitánu Fachovi vyložit, objeví se tu však policejní kryptoložka Sophie Neveu, která Roberta tajně varuje, že ho Fache hodlá zatknout za vraždu. Pomůže mu uprchnout a společně s ním se pustí po stopách Saunierových šifer. Vyjde najevo, že zavražděný muž byl dědečkem Sophie a podle všeho patřil k tajné organizaci Převorství sionské, která po tisíce let ukrývá a chrání tajemství svatého grálu. Mezitím Silas, který na pokyn biskupa Aringarosy a vlivné církevní organizace Opus Dei také pátrá po grálu, zjistí, že ho Saunier oklamal a svedl na falešnou stopu. Robert a Sophie uniknou kapitánu Fachemu, posedlému jejich zatčením, a podaří se jim získat da Vinciho šifrovací přístroj kryptex, ukrývající údajně tajemství grálu. Spojí se s britským historikem a milionářem Teabingem, se kterým pokračují do Londýna, kde je čeká nejedno nebezpečí, ale také šokující pravda o tajemství grálu. (TV Nova)

Gilmour93

Peníze z rozpočtu zřejmě spláchnuté do toalety v Louvru, na zrnko pravdy nasypaný pytel písku fikce a s blížícím se koncem větší utrpení, než zažíval sebemrskač Silas s důtkami - koncert Zimmera ignorující rozvleklost filmu, úsměv Tautou a ostrovtip McKellena pak už jen stěží něco zachrání. Brownova verze podoby svatého grálu svádí k myšlence, že by pití z něho na konci Indiana Jonese a Poslední křížové výpravy krapánek zavánělo nekrofilií.. Jestli chcete vědět, co vás s Šifrou mistra Leonarda vlastně čeká, mám tu pro vás čtyřpísmenné řešení (tzv. "The Ron Howard Code"), jenž dostanete použitím třetího písmena z jednoslovného významu každého řádku verše: „Tahem jedním vedené, magické znamení hvězdy / všeho křesťanství symbol, jenž uzřít můžeš na zdi / přítel, co za třicet stříbrných zradí tak rád / Válku, Smrt i Mor postrádá, čtvrtý jezdec kamarád.“ ()

Psema

Opravdové zklamání. Naprosto nemá cenu, abych se snažil alespoň děj naznačit, jelikož mám pocit, že bez přečtení knihy, divák sice film pochopí, ale výklady jednotlivých šifer zachytí jen lehce. Naprosto největší slabinou je jednoznačně samotný scénář. Akiva Goldsman vytvořil scénář, který je odfláknutý až to bije do očí , jeho postavy jsou ploché a to především Langdon a Sofie, což ve výsledku znamená, že Hanksovi s Tatou nezbývá nic jiného než nasadit univerzální dvě pózy, které si drží celý film. Trochu lépe je na tom Ian McKellen se svým Teabingem. Na něm je zkrátka vidět, že si svou roli naprosto užívá a je to znát. Právě díky němu se mi podařilo po první polovině neusnout, za což jsem mu v duchu děkoval. Ovšem Mckellen je prakticky jediným světlým bodem, jenž za sebou s velkou převahou nechává ostatní herce, ale i všechny další scény, kde se neobjevuje. Skoro bych řekl, že si film ukradl trochu pro sebe (což mu rozhodně nevyčítám). Co dále v šifře selhává je atmosféra. Většina scén je natočena naprosto rutinérsky, i když to by mi tak nevadilo, ale vadí mi, že ani auto honičky ve mě nevyvolávaly žádný zájem o film. Prostě atmosféra jakoby ani neexistovala, čímž film akorát upadá do unavující hloubky, ze které ho vysvobozují, tedy alespoň částečně jak Teabingovy kreace, tak i retrospektivní záběry (i když některé mi připadaly vykradené z Království nebeského). Těch ale není ve filmu dost na to, aby film pozvedly trochu výše. Alespoň něco dobrého můžu říct o hudbě, která mě osobně opravdu nadchla a uchvátila. Proto si snad radši koupím soundtrack a film shlédnu už jen na HBO. Co mě ovšem zaráží nejvíc je to, kam se podělo těch 125 milionů z rozpočtu. Pokud si štáb a herci nedali ohromné platy, tak skutečně nevím, retrospektivy tak drahé určitě nebyly, efekty taky ne. Jedině snad pronájmy památek a možná reklamní kampaň, i když tu film ani nepotřeboval. Na závěr bych akorát řekl, že je škoda, že to takhle dopadlo, a nejvíc lituji těch, kteří v šifru věřili jak ve Svatý grál. Tím totiž šifra rozhodně není, je z ní spíše nejdražší béčkový film v dějinách, který by byl na dvd ideální, ale v kině rozhodně ne. ()

Hal_Moore

A já se docela dobře bavil. Osobně mám převelice rád všelijaké konspirační teorie, hádanky dřívějška a řešení rébusů, zanechané našimi předky staletí hluboko v minulosti. Při podobných filmových představeních házím historii za hlavu a historické nepřesnosti přecházím mávnutím ruky, chci se prostě bavit. A to Šifra v mém případě dokázala. Bavila mě po celých sto a padesát minut. Herci nezklamali (čti nehráli docela špatně), až na Paula Bettanyho, který se mi (nejspíše jako jedinému) příliš nelíbil, za to Ian McKellen předváděl jednu kreaci za druhou a někteří neznalí historie by mu snad vše uvěřili. Hans Zimmer opět skládá jeden skvělý soundtrack za druhým (Batman, Šifra...) a jeho hudební podkres u scén luštění, a hlavně ve scéně závěrečné je kouzelný. Sečteno a podtrženo, jedná se o nenáročnou podívanou, ve které se neztratí ani ten, kdo nečetl předlohu, jako já. Na pokračování se těším... ()

TheDarKnig

opravdu, o třídu horší než Andělé a Démoni, ve všech aspektech, od herectví, přes hudbu (ta totiž nemá takový prostor a tak její majestátnost povětšinou nevynikne, výjimka je úplný závěr, který i díky takovému načrtnutí posvátnosti je nejlepší část filmu) až po děj - Opus Dei a to další společenstvo jsou určitě zajimavé věci, ale zpracování je mdlé, ten souboj příliš nedůvěryhodný a okatá snaha o kontroverzi, i když ji chce Brown ke konci trošičku uhladit, taky nic moc.. Honička o čas v Římě dravější a ilumináti zajimavější a možná i aktuálnější :)) ()

Brouk

Šifra Mistra Leonarda je tak trochu příkladem toho, jak se nezavděčit nikomu a ničemu. Vůbec se nejedná o špatné ztvárnění literární předlohy a ani o špatný film Jenže, jenže, jenže Kniha plná odkazů a poměrně složitých, sáhodlouhých vysvětlování má pramalou šanci obstát při filmovém zpracování v limitu akceptovatelné stopáže. Jak poznamenal „Golfista“ přede mnou, sám si též nedovedu představit lepší ztvárnění této knihy. A tak uctívačům knihy nezbude asi nic jiného, než akceptovat Howardovo ztvárnění, pro filmové fanoušky a lidičky co knihu nečetli a disponují nezatíženým selským rozumem je to věc pocitu a vlastního úsudku, pro konzumenty to bude „nudný užvaněný film“. Ať tak či tak, kdyby Leonardo věděl, jaký blázinec jeho jméno, dílo a odkaz v XXI. století díky Brownovo knize vyvolá, musí se v hrobě obracet takovou rychlostí, že Kaplanova turbína při maximálním zatížení a výkonu je proti němu pomalé loudavé téměř statické zařízení :-)) 75%. ()

TeeAge

|| Scenár: Akiva Goldsman / Based on The Da Vinci Code by Dan Brown | Hudba: Hans Zimmer | Produkcia: Brian Grazer, Ron Howard | Distribúcia: Columbia Pictures | Štúdio: Imagine Entertainment | Rozpočet: 125 miliónov $ | Tržby: 758,239,851 $ || No, takže kedy ideme kopať do Louvru? ()

genetique

To sa idú teraz všetci riadiť podľa toho, čo povie pár novinárov Cannes?! Howard si vzal (ako je to u neho známe) pekne štipľavú tému, snáď najštipľavejšiu a lá Wasabi. A pekne si ňou zavaril. Som síce katolík, ale nijak zvlášť ma film nepobúril, takže neviem, prečo toľké vzrušenia. Vážení, veď nežijeme predsa v 15.storočí! A čo keby sa točili filmy o homosexualite kňazov a podobné úchylky. To by len bol boom! Ale už k filmu. Celé je to akýsi cirkevný Indy, má skvelý scenár, napínavý dej, veľa zvratov a čo je dôležitejšie nepredvídateľnosť. A mám veľké nutkanie dať za päť! Herci boli na úrovni na čele s McKellenom, ktorý zažíva herecké babie leto a dúfam, že zima tak čoskoro nepríde. 80%. ()

StarsFan

Nemůžu si pomoct, ale mě se to líbilo. Zdá se mi, jako by se tady snad všichni nechali zmanipulovat kritiky, a aby nebyli "out", hodili Šifře dvě hvězdičky. Jenže ona si to fakt nezaslouží. Přiznám se, že jsem zatím nečetla knížku, takže pro mě byly některé scény trošku zmatené a chvíli mi trvalo, než jsem vyprávění Teabinga pochopila. Zvraty taky nic moc, nepřekvapily mě tolik, kolik by měly, a spíš jsem se dočkala jejich vysvětlování, což mě trochu mrzelo. Ale jinak mi Šifra nijak hrozná nepřišla. Zimmerova hudba ji totiž společně s Hanksem, Bettanym a McKellenem držela celkem ve výšinách. Ne moc vysoko nad 3*, ale přece jenom blíž k těm 4*. ()

zelvopyr odpad!

Otrávily mne hlavně herecké výkony -- mám soukromé podezření, že si režisér vysnil do hlavní role Stevena Seagala a dokopal Hankse do jeho (=Seagalova) typického oblečení, obtloustlosti, mizerné prkennosti a pocitu velkého frajera. Navíc s Audrey Tautou nevytvářejí mírné jiskření, ale řeč těla vypovídá o vzájemné štítivosti.... Šmárjá, a ta polopatičnost historických flashbacků..... ()

3DD!3

Kniha na mě působila mnohem lépe. Byla čtívá, napínavá, místy vtipná. Narozdíl od filmu, který je zdlouhavý a místy nudný až běda. Scénář, jakoby jen načrtl cestu, po které jsme se měli vydat a ignoroval přehlednost v zápletce, osobitost postav a jakousi celistvost děje. Film není kniha a na to se tady podle mě zapomělo. Od hereckého obsazení bych taky čekal víc. Tom Hanks nepředvádí nic extra a Audrey Tautou jen hezky vypadá. Nejvíc práce pak odvádí Ian McKellen, který si prachatého pátrače Teabinga vyloženě užívá. Ostatní moc prostoru nemají. DA VINCIHO KÓD rozhodně nebyl událostí roku, naštěstí celkový efekt nepůsobí tak strašně jak jsem se bál. 60 %. Jo a mimochodem hudba je úžasná. Hans Zimmer si opravdu vyhrál. ()

Arachneuss

Film, jenž doplatil na svou věrnost knize. Zatímco knihu může člověk odložit a na chvíli se zabavit, pokud ho již čtení nudí, u filmu to bohužel takto nefunguje a tvůrci si to pravděpodobně uvědomili moc pozdě. Ve finále tedy zbyde krásná hudba, originální námět a kvalitní herci (především psychopatický Paul Bettany). ()

berg.12

Ilustrování stránku po stránce ještě neznamená, že je film věrný předloze. Věrný by byl, pokud by věrně odrážel především atmosféru knížky. Jenže pokud by ji měl odrážet jako film, musel by být zredukován tak o třetinu postav, soustředit se na 2-3 klíčové objevy, mezi kterými by postupně rozvíjel nějaké to tajemno. Do toho všeho nepovedená kamera, hodně nešťastný střih a tváře herců, na které jste zvyklí z úplně jiných opusů, ve formátu jakési televizní detektivky namíchané s jakýmsi "historickým dokumentem" a'la Discovery Channell. Ne, tohle neberu. PS: Vám se ten Zimmer vážně líbil? ()

kitano

Kniha Da Vinciho kod bola dobra nie koli deju, ale koli zaujimavej, priam sokujucej teorii ktora bola do podrobna rozobrana a vysvetlena. Film sa snazi v dvojhodinovej stopazi o to iste lenze v snahe vsetko vysvetlit na nas vali jednu kecaciu scenu za druhou takze na obrazovke vidime len hovoriace hlavy a to je nesmierne nudne napriek zaujimavej teme.Scenar sa snazi kopirovat knihu co je velka chyba, pretoze ako som uz napisal kniha na deji ani zdaleka nezaklada.A akcne sceny ktore by mali film trochu ozivit su az neunosne hrozne.Napriek superhviezdnemu obsadeniu su herecke vykony strasne a to koli tomu, ze vlastne herci ani nemaju co hrat. Jednoduco Ron Howard sa mal vydat uplne opacnym smerom a mal natocit film ktory knihu nekopiruje ale berie si z nej len to najlepsie.Jedine vystizne slovo pre tento film je TRAPNY a je doslova nechutne ako je vykalkulovany aby sa stal kasovym trhakom. A ten jeden bodik je za to ze reziser to mozno zle nemyslel a mozno chcel natocit dobry film....len sa mu to nepodarilo. 1/10 ()

Kaka

Nezáživná látka ještě nezáživněji zpracovaná, nemluvě o neschopnosti navodit alespoň malou dávku napětí a dynamiky. Scénárista motá dohromady pravdu s mýty a legendami, což je pro diváka nevýslovný bordel. Tím spíše pokud nečetl knihu a není ználý náboženství. Hanks nehraje nic moc a Tautou je tam vysloveně jen na výstavu. Potěší tak snad jen Bettany, který je správně "šouplej". Howard rovněž absolutně nezvládá akčnější pasáže. Tak zmatenou a roztěkanou kameru při noční honičce Paříží jsem již dlouho neviděl. V posledních deseti minutách můžeme vidět snad pět zvratů v krátkých intervalech, což mně dorovnalo úplně. Nejzmatenější a nejnepochopitelnější kasovní trhák letošního roku. ()

Spiker01

Knihu jsem před shlédnutím filmu nečetl a to je zřejmě i důvod, proč jsem se celkem dobře bavil. Tehdy jsem slyšel, že film prý totiž ani náhodou nedosahuje kvalit knižní předlohy. Mě hlavně zaujal vynikající Tom Hanks a Jean Reno. Celé je to udělané na způsob detektivky, kde dvě hlavní postavy utíkají před policií, ovšem hlavní síla filmu spočívá v odhalování záhad a mysterií, což já prostě miluju a to mě fakt bavilo. Dalším skvělým hercem do party je Ian McKellen, který prostě nikdy nezklame a nadále už tak hvězdnému obsazení dodává šťávu PS: Knížku jsem si posléze přečetl a ačkoliv je opravdu suporvá, neřekl bych, že by film nějak razantně zaostával...70% ()

akisha

Navzdory úspěchu předlohy, Howardovi, Hanksovi, McKellenovi a ostatním je tohle až neuvěřitelná nuda. Nudila jsem se tak strašně moc, jako snad nikdy v životě. Nechápu, kde se stala chyba. Jasně že příběh je snůška pitomin s prvoplánovým cílem tít do lidí a vytřískat ze svojí kontroverznosti co nejvíc slávy a peněz, ale i tak to mohlo být dost napínavé a zábavné putování. Nebylo. Co jediné mě dokázalo zaujmout byl albín Silas Paula Bettanyho, postava s náběhem stát se kultem. Zbytek je fail. ()

Eddard

Abyste mě pochopili, nejde mi o samotný kontroverzní námět. Knížku jsem přečetl jedním dechem, odložil a zapomněl na ni. Perfektní detektivka, opravdu. Příběh je do filmu však přenesen křečovitě, všechno působí moc uměle, herecké výkony jsou slabé jednak díky scénáři, který postavy nechává ploché až hrůza a jednak kvůli castingu, kde mě opravdu potěšil snad jen McKellen (možná že i Audrey by se dala, ale s Hanksem nejenže jim chemie nefunguje, ona působí přímo proti nim...brrrrr, nehodí se k sobě ani za mák). Dvě hvězdy jsou ode mě přesto trochu přísné... je to někde v půli. 40% ()

Tyler

"Šifra mistra Leonarda" je dobrý film...I kniha Dana Browna je dobrá - ve smyslu chytlavé detektivně-konspirační pohádky, která se inspiruje historií, ale spoustu faktů překrucuje a některá si dokonce vymýšlí. V tom já osobně žádný problém nevidím - jde přece o zábavu. Masivní mediální kapaň rozběhnutá dlouho před natáčením filmu a podpořená neuvěřitelně kontraproduktivní reakcí katolické církve je už otázkou jinou, a obávám se, že právě v ní spočívá hlavní problém "Da Vinciho kódu" - v "Šifře mistra Leonarda" nejde o hledání pravdy, což je fakt, který se bohužel dost často v nejrůznějších komentářích opomíjí a posiluje tak očekávání něčeho výjimečného a revolučního...Ron Howard tedy stál před velmi těžkým úkolem - převést na plátno největší bestseller posledních let, který se z pouhé chytře napsané beletrie stačil (zbytečně) stát nejdiskutovanějším dílem a fenoménem, na kterém si brousí ostrovtip historici, literární kritici a jenž zcela nesmyslně odsuzuje už jednou zmíněná církev. Na senzaci natěšení diváci jsou pak po příchodu do kina, pokud mají alespoň trochu obecný přehled, nevyhnutelně zklamání "boudou", která na ně byla ušita. Což je samozřejmě chyba, která nemá co do činění se samotným filmem...Přistupte ale k "Šifře mistra Leonarda" tak, jak se od začátku patřilo a věřím, že zklamáni nebudete. Já nebyl - Ron Howard uspěl v překonání hlavní překážky, kterou předloha nabízela. Povedlo se mu od začátku nasadit velmi slušné a rozhodně nenudící tempo a především se pro mě až překvapivě vypořádal s luštěním šifer a s převážně vysvětlujícími dialogy. Tohle byla totiž "drobnost", která mě napadla už při čtení knihy - je těžké zaujmout diváka a udržet jeho pozornost pouhým povídáním na plátně. Ale ruka zkušeného režiséra je znát celkově - v kompozici scén, v použití flashbacků nebo kamery za pouhého doprovodu hudby, když slov netřeba...Herci stáli taktéž před nelehkým úkolem - přiznejme, že jejich postavy jsou vlastně jen lehce načrtnuté pro ideální službu samotnému příběhu. Čekat proto výkony roku je zbytečné - všichni ze zainteresovaných odvádějí přesně požadovanou a skutečně kvalitní práci. A to se domnívám, že Audrey Tautou je stále limitována svojí angličtinou - i když zní rozkošně..."Šifra mistra Leonarda" mě po chladném až zdrcujícím přijetí, které se ovšem dalo očekávat, potěšila - necelých stopadesát minut uběhlo jako voda a pár odlišností od knihy Dana Browna filmu jen prospělo. "Da Vinciho kód" nelze brát vážně - zkuste se na něj prostě dívat jako na pohádku, která vypráví o důležitých věcech po svém. Těch pomrkávání na diváka ve smyslu "my víme, že tohle je blbina" najdete ve filmu hodně - dostala mě především poslední scéna Sophie...Takže mé doporučení zní - kašlete na recenze a jiné negativní ohlasy, vypravte se do kina a nechejte se dvě a půl hodiny bavit! ()

Jezinka.Jezinka

Kniha je hloupá ale velmi čtivá, film je špatný. Hvězda je za tu naději (z knihy, u filmu už jsem věděla, SPOILER, že ne), že přeci jen nakonec všichni umřou. ()

castor

Howardův počin bohužel představuje film, u kterého jsem si přál, aby už na černém pozadí konečně vyběhly titulky. Mezinárodní tým (americký symbololog a francouzská policejní kryptoložka) se díky svým hlubokým (a běžnému divákovi absolutně vzdáleným) znalostem a řadě diskutabilním náhodám dobere k řadě „pozoruhodných“ pravd. Při jejich sledování jsem si často připadal jako náhodný kolemjdoucí, ztrácel jsem se v ději. Kontrastem bijícím do očí zde je dešifrování záhadných kódů na straně jedné a vedle toho logické díry na straně druhé (jednoduché útěky, snadné otevírání dveří atp.). Z OČEKÁVANÉHO (neskutečný knižní fenomén) nám tak na plátně vznikl UTAHANÝ, kdy hlavní hrdinové přebíhají pomocí různě úsměvných dopravních prostředků z místa A do místa B, aby potom nelogickou cestou doklopýtali do místa C, kde jsou uloženy jisté historické skvosty, ke kterým mají v zásadě snadný přístup. Chatrné a nepřesvědčivé. K tomu všemu žalostně nezajímaví hlavní hrdinové, efektní epické flashbacky, nezajímavá režie – sterilně a rutinně odsýpající děj, příběh nesou jen nekonečné dialogy. Něco je doslova polopaticky vysvětleno, ale pak jsme zahlceni neuvěřitelnou smrští dalších a dalších vět, že už nevíme, kudy kam!! ()

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Koho čeká Inferno s Langdonem?

Koho čeká Inferno s Langdonem?

19.02.2015

Toma Hankse čeká Inferno