Robert Langdon je expert na náboženskou symboliku. Během autogramiády své knihy v Paříži je policií požádán o spolupráci při vyšetřování vraždy hlavního správce Louvru, Jacquese Sauniera, se kterým se měl toho dne setkat. Saunier, kterého střelil albín Silas, totiž před smrtí popsal své tělo i podlahu kolem sebe podivnými symboly. Robert se je snaží kapitánu Fachovi vyložit, objeví se tu však policejní kryptoložka Sophie Neveu, která Roberta tajně varuje, že ho Fache hodlá zatknout za vraždu. Pomůže mu uprchnout a společně s ním se pustí po stopách Saunierových šifer. Vyjde najevo, že zavražděný muž byl dědečkem Sophie a podle všeho patřil k tajné organizaci Převorství sionské, která po tisíce let ukrývá a chrání tajemství svatého grálu. Mezitím Silas, který na pokyn biskupa Aringarosy a vlivné církevní organizace Opus Dei také pátrá po grálu, zjistí, že ho Saunier oklamal a svedl na falešnou stopu. Robert a Sophie uniknou kapitánu Fachemu, posedlému jejich zatčením, a podaří se jim získat da Vinciho šifrovací přístroj kryptex, ukrývající údajně tajemství grálu. Spojí se s britským historikem a milionářem Teabingem, se kterým pokračují do Londýna, kde je čeká nejedno nebezpečí, ale také šokující pravda o tajemství grálu. (TV Nova)

Elis009

Taky jsem nějak tak fascinovaná záhadami kolem Leonarda. Super Tom Hanks. A musím říct, že i Audrey, Ian a Paul byli dobří! Skvělá zápletka, která vás vtáhne do děje! Miluju záhadné filmy! 5* ()

BenchPress

Šifra mistra Leonarda je thriller z prostředí Paříže, kterou mám rád. Chrlení fakt o svatém grálu mi nevadilo. Co mi vadilo byla trochu delší stopáž a hlavně trochu lacinější zápletka. 3/5. ()

Kethel

Vzhledem k tomu, že jsem četl knihu, je pro mě filmové zpracování spíše zklamáním. Tom Hanks se sice na Roberta Langdona hodí asi nejlíp a i Paul Bettany se role Albína zhostil dobře, nicméně scénář už nenabídne hlubší pohled na postavy, takže nejsou tak zajímavé. Nejde mi do hlavy, že oproti knize byl pozměněn konec (ne extra výrazně, ale přece a dle mě zbytečně). Pokud někdo nečetl knihu, rozhodně doporučuji. Po přečtení se však pohled na filmové zpracování změní, což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. ()

Mustaffa

Knihu jsem nečetl, takže nemusím porovnávat. Film jako takový není špatný, ale nějak tomu něco chybělo... Tak nějak od půlky je vám naprosto jasné jak to dopadne a to většinou u takto laděných, rádoby tajemných, filmů je špatně. ()

ESNYR

Když fim zkončil, měl jsem chuť jet do Francie. Možná že tam jednou pojedu, protože bych to chtěl všechno vidět na vlastní oči. Tedy hlavně Louver. ()

megajalec

Ako vždy, aj tu som najprv počkal, kým celý humbuk okolo toho prejde a potom som si prečítal knihu a pozrel film. Kniha sa veľmi dobre číta, je napínavá a aj keď nie je najtenšia, ubehne ako voda. S nie veľkými očakávaniami som išiel na film, skôr som bol zvedavý, ako sa toto dá sfilmovať. A nebol som sklamaný, režisérovi sa táto vďačná, ale ťažká predloha podarila sfilmovať a dokonca takým spôsobom, že nenudí. A to aj napriek tomu, že má dva a pol hodiny, ktoré ale podobne ako kniha celkom fajn ubehli. Film je takmer doslova prepisom knihy (až na jeden kryptex), čo je skôr dobre, pretože inak by to do seba nezapadlo (i keď v knihe to zapadalo niekedy až príliš a na poslednú chvíľu :) ) ()

koza3

Viděl jsem, četl jsem knihu a teď jsem to viděl znovu. Kniha mě maximálně nadchla, film už tak nadchuschopný není. Některé scény jsou prostě dementní (obraz jako štít, couvačka Sophie v Paříži), příběh je, i přes to, že jsem viděl extended tříhodinovou verzi, dosti plytký a knize nesahá ani po kotníky. I přes to se jedná o zajímavou konspirační teorii, se spoustou zajímavých informací o náboženských hnutích. Po shlédnutí jsem se pustil do knížky od J.McDowella "A quest for answers", která bohužel spoustu "faktů" z filmu devalvuje a snaží se nastínit reálnější teorie o historii náboženství. Sumasumárum, stojí za to shlédnout, ale berte to jako oddechovku :-) ()

daniel.98

Sice bych od Rona Howarda očekával více, ale i tak mě to uspokojilo. Tento příběh se mi prostě líbí, je jen možná škoda, že zde nebyla tendence se více odtrhnout od předlohy, což by filmu rozhodně prospělo. Právě proto se ve filmu nachází několik scén, které působí rozhodně velmi zvláštně. Jinak ale hudba to vše prakticky nahrazuje - prostě skvost. To co dokáže Hans Zimmer mě nepřestává udivovat. ()

garry

Brownovy knihy mají sestupnou kvalitu. Šifra je z nich asi nejlepší. Dostat to do ruky lepší režisér mohl to být kasovní trhák. Rozvláčné popisné. Stěží 3. ()

Hruskovice

Spojler jako kráva: Aby to dávalo smysl tak měli udělat výkop Mařky odebrat vzorky DNA (pokud by to bylo vůbec možný po takový době) porovnat to se Sofií.Ukázala by se shoda a pak nastolit totální chaos po celém světě. Následně se pokusit zrušit církve, udělat z toho jen filozofické hnutí založené na moudrech jednoho chytrého týpka, kterýho nějaký chujove zneužili :D 3/5 ()

jungewolf odpad!

Dost trapná protikatolická a vlastně i všeobecně protikřesťanská propagandistická slátanina - takže ODPAD . Autoři papouškují učení jedné z mnoha gnostických sekt, které se vyrojily během 2. a 3 . století našeho letopočtu. Aby ve 4. a nejpozději v 5.století zase zmizely jak pára nad hrncem .... . Dle tehdejších zápisů - jak křesťanských, tak pohanských i židovských autorů - se stoupenci jednotlivých sekt mezi sebou napadali, leckdy i vraždili - není co dodat : současní islamističtí sektáři dělají to samé .... . ()

Stanmi

Světoznámý symbolog profesor Robert Langdon (Tom Hanks) je právě v Paříži, kde představuje svou novou knihu. Během autogramiády za ním příjde francouzská policie, která jej odveze do Louvru. Tam mu kapitán Fache (Jean Reno) ukáže tělo správce galerie Jacquese Saunièrea (Jean-Pierre Marielle), který byl zavražděn a Robert se měl s ním ten den sejít. Pro policii se tak stává hlavním podezřelým, ale s pomocí Saunièrovy vnučky Sophie (Audrey Tautou) se Robertovi podaří uprchnout a při pátrání po záhadném vrahovi odhalí tajemství, které by mohlo otřást samotnými základy katolické církve… Kniha Šifra mistra Leonarda vzbudila svého času značný ohlas, protože autor Dan Brown si neodpustil hned několik kontroverzí směrem ke křesťanské víře, což pochopitelně vyvolalo pořádnou bouři nevole, ale jak víme, negativní publicita nemusí být vůbec na škodu a z knihy se tak stal obrovský hit. Její filmová verze rozhodně také nebyla žádný propadák a celkově si ze světových kin odnesla přes 750 milionů dolarů. To však bylo před 11 lety, kdy diváci byli především lační po skandálním obsahu než po kvalitní filmařině, takže se naskýtá otázka, jestli Šifra mistra Leonarda dokáže obstát i v dnešním světě, když už veškerý marketingový a mediální rozruch utichl? No, já myslím, že ano. Tom Hanks a Audrey Tautou jsou velmi sympatická dvojka, a i když obzvlášť u Toma jsem zvyklí na lepší herecké výkony (a také lepší účesy), tak jejich účast v tomto filmu je jednoznačné plus. Ono vůbec herecké obsazení je na známá jména poměrně bohaté (Jean Reno, Alfred Molina, Paul Bettany), ale všechny tyto herecké persony si s grácií sobě vlastní dává Sir Ian McKellen, který je v roli taktéž Sira Leigha Tebbinga naprosto skvělý a vévodí tak každé scéně, ve které se objeví. Na režisérské křeslo usedl oscarový Ron Howard, který prostě film pojal jako dobrodružný lehce mysteriózní blockbuster a tak ho natočil. Jako v každém správném filmu o hledání Svatého grálu nechybí starobylé chrámy a hrobky, tajuplné obrazy, šifry a artefakty, a to všechno udržuje diváka v napěti a v pozornosti, což není zase tak lehký úkol, když film trvá skoro 2,5 hodiny. Danu Brownovi a také scénáristovi Akivu Godlsmanovi se musí nechat, že velice dobře míchají historická fakta s fikci (nebo aspoň neověřená fakta chcete-li), takže tohle hledání Svatého grálu je zcela odlišné od klasického pojetí ve stylu starého dobrého Indyho. Šifra mistra Leonarda je tak zručně natočený film, který Vás (nebo aspoň mně) díky svému neotřelému (a lehce skandálnímu) námětu rychle vtáhne do děje a prakticky po celou dobu Vás bude bavit a udržovat v napětí, takže bigotní katolíci z filmu nadšeni příliš nebudou, ale pro nás ostatní je to velmi koukatelná filmová podívaná. ()

blondboss

Knihu od Dana Browna som nečítal a v zásade som nemal ani potrebu, lebo jednoducho neverím podobným konšpiráciám na základe kadejakých šifier. Námet to bol ale zaujímavý a možno aj preto sa to stalo bestsellerom, čo do knižných predlôh. Tom Hanks klasicky kvalitný a jednu hviezdu musím pridať za atmosferickú hudbu od Hansa Zimmera. Každopádne ale obsah pre mňa dosť poburujúci, asi som predsa len viac konzervatívny, ako som si myslel. 70 % ()

Luswani

První a jednoznačně nejlepší film s postavou Roberta Langdona. Skvělí herci, dobrý scénář, Louvre, spousta umění a historie, originální nápady a především velmi silná nosná myšlenka. 85% ()

Gig

Film může sloužit jako príma doplněk úžasné knihy, kde vidíte předměty, místa, výjevy, které si v knížce dle vlastní fantazie představujete. Navíc je tu geniální hudba. Pořád ve mě zní ona melodie, kdy Langdon smývá krev v koupelně, ona krev se spojuje v proudy, najednou jsme v Louvru pod pyramidou u hrobu.... ()

Mamutol

První film ze série s expertem na náboženskou symboliku Robertem Langdonem, ve kterém se pátrá po tajemství grálu. Film sice připomíná školní výlet, kde při každé zastávce u nějaké historické zajímavosti dostaneme podrobný výklad od paní učitelky dějepisu, ale já mám takové filmy rád a tohle se mi docela líbilo. ()

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Koho čeká Inferno s Langdonem?

Koho čeká Inferno s Langdonem?

19.02.2015

Toma Hankse čeká Inferno